Αναβάθμιση BenQ w1080st

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Καλησπέρα, έχω τον benq 1080st. Σκέφτομαι να τον αλλάξω για να πάω στα 4K αλλά λόγω χώρου πρέπει να πάω αναγκαστικά σε short throw (και προβολή σε καδραρισμένο πανί 106''). Έχω βρει τον ViewSonic X10-4KE, αξίζει η αλλαγή ή δεν θα δω τεράστια διαφορά? Γενικά ούτε ότι είναι φορητός με ενδιαφέρει,ούτε τα ηχεία του,ούτε τα smart capabilities του. Από πηγές : ps5 / kodi / switch / otetv, χρήση 60% ταινίες 40% gaming (όχι online). Έχω δει πολλά reviews και του benq ht3550, αλλά δεν τον βλέπω σε κάποιο ελληνικό μαγαζί.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.640
Σε τι θες βελτίωση;
Γιατί η ανάλυση αν δεν κάτσεις σε κοντινή απόσταση δεν θα σου δώσει κάτι "χειροπιαστό".
Προτιμότερο είναι π.χ. βαθύτερο μαύρο, υψηλότερο contrast.

Οι συνθήκες θέασης σου πως είναι συνήθως; χρώμα τοίχων; μοντέλο οθόνης που έχεις + gain ?
 


Μηνύματα
71
Reaction score
0
Γενικά έχω αρκετο ambient light λωγο του ότι από την μία υπάρχει ένα παράθυρο και από την άλλη μια ανοικτή πόρτα. Το πρόβλημα μειώνεται βέβαια κάθως το δωμάτιο χρησιμοποιείτε κυρίως αργά απόγευμα βράδυ. Ο χώρος είναι 3.6x3.8x3.8. H οθόνη είναι 0.8 gain ( https://shop.soundgallery.gr/produc...olhs/comtevision-fcf9106-fixed-frame-106.html )και ο τοίχος μπεζ. Οικονομικά ιδανικά κάτω από 1500 ευρώ,με σκληρό ταβάνι τα 2000.

EB766B7F-F0C1-4223-A5C5-B5044668E64C.png
 

Attachments


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
BENQ TH 690ST λίγο καλύτερος από τον δικό σου ,χρώματα ,κοντραστ,input lag,διάρκεια φωτός... θα έρθει γύρω στα 1000 και έχει το ίδιο εστιακό μήκος με τον δικό σου
Καλύτερος από σχεδόν όλους τους ψευτο 4κ( σε αυτή την τιμη που κίνεισαι) σε κοντραστ ,κίνηση με τα χαρακτηριστικά που ζητάς ....
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Από ότι καταλαβαίνω, αυτός είναι μεν καλύτερος αλλά όχι αρκετά για να αιτιολογήσει την αλλαγή από αυτό που έχω. δηλαδή απότι καταλαβαίνω, δεν προτείνετε (σε αυτά τα ποσά) την μετάβαση στο 4Κ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.908
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top