Αναβάθμιση;; Optoma HD146X σε ;;

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα Home Theater σε σαλόνι και σκεύτομαι για αναβάθμιση του προβολέα με budget 1500ευρώ.
Αξίζει κάτι σε αυτό το budget; Αξίζει να κάνω καλιμπράρισμα σε έναν τέτοιο low-end προβολέα;
Προς το παρόν δεν έχω παράπονο, έχω ρυθμίσει την εικόνα όσο καλύτερα μπορώ και μπορώ να πω ότι δείνει αρκετά καλά για τα λεφτά του (Το αρκετά καλά είναι σχετικό βέβαια - δεν έχω μέτρο σύγκρισης με κάποιον άλλο προβολέα τύπου JVC).
Παρόλα αυτά θα ήθελα λίγο πιο "ζωηρά" χρώματα και καλύτερη αντίθεση (μάυρο). Βλέπω μόνο βράδυ, χωρίς κανένα φως ή μια λαμπίτσα μόνο.
  • Optoma HD146X
  • 100" Οθόνη - MDF βαμένη γκρι
  • 2.70-3m απόσταση προβολής
  • 3.3m απόσταση προβολέα
  • 90% προβολή βράδυ (ταινίες-σειρές)
  • 10% προβολή ημέρα
 

Attachments




Μηνύματα
4
Reaction score
1
Έχω διαβάσει αρκετά για τον Benq W2700, απλά δεν ξέρω αν η διαφορά στην εικόνα που θα δω είναι αρκετή για το κόστος και αν είναι αρκετά τα 2000lumens.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.776
Εγώ με βάση την φωτογραφία που πόσταρες και το review του @billpeppas στο Skroutz για τον παλιό σου προβολέα και εφόσον είσαι μάλλον ήδη ΟΚ με τα μειονεκτήματα που περιγράφει (είσοδοι, θόρυβος, lens shift, zoom) θα πήγαινα σε πρώτη φάση στην κατεύθυνση του calibration και όχι της αλλαγής.

Ας μας πει και ο ίδιος βέβαια που τον έχει δοκιμάσει και έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία. Αλλά εγώ δεν έχω πειστεί αν θα έβλεπες σοβαρή διαφορά με άλλον προβολέα εντός του budget που έδωσες.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το χαμηλό c/r, on- ff και πιθανόν ο τροχός rgbw που λόγω αυτού σου δεινει τα έξτρα λουμενς οφείλονται τα αδύναμα χρώματα και η ξεπλυμενη εικόνα...
Επειδή η επιλογή και του τι ζητά ο καθένας πρέπει να σταθμιστουν ειδικά σε αυτή την κατηγορία.
Έχεις σκεφτεί την επιλογή ust ποιο μακροπροθεσμα;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Αν έχεις συνηθίσει τόσο μεγάλη φωτεινότητα θα σου κακοφανεί όποιος απ τους δύο σου προτάθηκε, βέβαια η υψηλή φωτεινότητα έχει το τίμημά της γι αυτό δεν έχεις καλά μαύρα, μ ένα μηχάνημα μάξιμουμ στα 1500lumens που καλιμπραρισμένος θα πέσει μπορεί και 1000-1200 θα έχεις μακράν καλύτερο μαύρο. Επίσης αν έχεις συνηθίσει την ευκρίνεια των dlp ένας lcd επίσης θα σου κακοφανεί αλλά έχουν καλύτερα μαύρα.
Για καλιμπράρισμα θα πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε, ό,τι κι αν έχεις κάνει τώρα εσύ αν δε γίνει από επαγγελματία με πάτερνς και μετρητικά όργανα είσαι χωρίς παρεξήγηση κουκουρούκου, η αλήθεια να λέγεται.
Απ τους δύο που προτάθηκαν θα προτιμούσα τον 2700, τουλάχιστον αυτόν θα έπαιρνα εγώ αν ήμουν σε φάση αλλαγής αλλά εγώ είμαι και dlpάκιας οπότε δεν ξέρω αν μετράει η γνώμη μου
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Εγώ με βάση την φωτογραφία που πόσταρες και το review του @billpeppas στο Skroutz για τον παλιό σου προβολέα και εφόσον είσαι μάλλον ήδη ΟΚ με τα μειονεκτήματα που περιγράφει (είσοδοι, θόρυβος, lens shift, zoom) θα πήγαινα σε πρώτη φάση στην κατεύθυνση του calibration και όχι της αλλαγής.

Ας μας πει και ο ίδιος βέβαια που τον έχει δοκιμάσει και έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία. Αλλά εγώ δεν έχω πειστεί αν θα έβλεπες σοβαρή διαφορά με άλλον προβολέα εντός του budget που έδωσες.
Τον HD146X τον παρουσιάσαμε και στο τεύχος 10 του YellowBox :)

Για τα λεφτά που ζητάει δεν τον λες κακό, αλλά... το contrast ratio του είναι αρκετά χαμηλό (με Dynamic Black On μέτρησε 1323:1, ενώ με το Dynamic Black Off και Calibrated μόλις 627:1).
Στοκ vs Calibrated είχε αρκετή διαφορά, αλλά όχι τόσο ώστε να πω "καλύτερα calibrate παρά αλλαγή με άλλον PJ".

Μια καλή επιλογή και σε πολύ καλή τιμή, είναι ο BenQ W2000+ που προσφέρει από τα υψηλότερα για μοντέρνο DLP προβολέα contrast ratio, έχει ευκολίες που είναι χρήσιμες στην εγκατάσταση ( vertical lens shift, καλό zoom range ), είναι αρκετά ήσυχος (για την κατηγορία τιμής του πάντα), και έχει διαφορά ξεκάθαρη η εικόνα μεταξύ αυτού και του Optoma 146X.

Μιας και τον W2000+ τον έχω κρατήσει, μπορεί το παλικάρι αν είναι Αθήνα να έρθει στον χώρο μου να τον δει, ή ακόμα και να τον δει τον δικό του 146X δίπλα στον W2000+ στην ίδια οθόνη προβολής και χώρο για να δει αν αξίζει η αλλαγή ιδίοις όμμασι.

Για πιο πάνω λεφτά, θα ήθελα να μπορούσα να πω αν ο W2700 αξίζει... αλλά δεν τον έχω μετρήσει ούτε σε review ούτε τον είχε κάποιος πελάτης για calibration :D

Αν ξεφύγει σε ποσά υπάρχει φυσικά ο Epson 9400 και ο BenQ W5700 που είναι σε... γήινες τιμές από τους καλύτερους προβολείς για ελεγχόμενο από φωτισμό χώρο, αλλά είναι αρκετά παραπάνω από το budget που καθόρισε ο φίλος.

υ.γ. @K. ROMPOTIS δεν πιάνει ούτε κατά διάνοια ο HD146X τα δηλωθέντα από τον κατασκευαστή 3600 Lumens..., είναι φωτεινότερος ας πούμε από τον καλύτερο σε εικόνα SDR (Rec.709 calibrated) W2000/W2000+, αλλά σε σχετικά μικρή διαφορά.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αν έχεις συνηθίσει τόσο μεγάλη φωτεινότητα θα σου κακοφανεί όποιος απ τους δύο σου προτάθηκε, βέβαια η υψηλή φωτεινότητα
υ.γ. @K. ROMPOTIS δεν πιάνει ούτε κατά διάνοια ο HD146X τα δηλωθέντα από τον κατασκευαστή 3600 Lumens..
Ακόμα και έτσι, από τη δική μου εμπειρία, σε αυτό έχει δίκιο ο Κώστας.:whistling:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Από την στιγμή που δεν βλέπει μέρα, δεν τον νοιάζει.
HDR δεν παίζει.
SDR θες και σωστή φωτεινότητα (όχι όση μπορεί να δώσει ο προβολέας).
Θέμα θα είχε αν έπαιζε HDR (δεν παίζει) ή αν άνοιγε πολύ μεγάλη οθόνη.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Αν έχεις συνηθίσει τόσο μεγάλη φωτεινότητα
Όπως έιπε κ ο @billpeppas δεν πιάνει τόσα lumens, στο cinema και eco mode που παίζω εγώ πρέπει να βγάζει 800-1000lm από όσα έχω διαβάσει.

Στοκ vs Calibrated είχε αρκετή διαφορά
Calibration στον Otpoma για αρχή (μιας και δεν έχω ώρες στην λάμπα) και μόλις πέσει λίγο η τιμή του Benq να κάνω την αλλαγή, θα ήταν ένας καλός δρόμος.
Όσο για την πρόταση να τον δω απο κοντά, ωραία θα ήταν, ευχαριστώ, αλλά δεν θα σε ταλαιπωρήσω! Θα σε εμπιστευτώ xD.

Αν ξεφύγει σε ποσά υπάρχει φυσικά ο Epson 9400
Μακάρι αλλά που.. πάει μακριά το πράγμα για τον Epson..
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top