Αναβάθμιση Sub....

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Λοιπόν, μετά από μερικά χρόνια με το Jamo 650, λέω να προχωρήσω σε μια αναβάθμιση.
Οι επιλογές που βλέπω και βρίσκονται εντός μπάτζετ είναι οι εξής:

1. Άλλο ένα ίδιο https://www.elektrowelt24.eu/shop/product_info.php?refID=31234&products_id=6943 (δεν έχω βρει να έχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά τους, παρά μόνο στο stand by power consumsion) και να τα ζευγαρώσω εξοικονομώντας χρήματα, για πιο γρήγορο αγορά τελικού.

2. Ένα XTZ https://www.xtzsound.eu/product/sub-12-17-edge τώρα που είναι σε προσφορά και να φύγει φυσικά το 650, αλλά η προοπτική να αγοραστεί δεύτερο είναι μακρινή και πιθανόν ανέφικτη, από την στιγμή που πάει για αλλαγή το συγκεκριμένο.

3. Ένα SVS PB....ή SB 1000 και αργότερα οπωσδήποτε αγορά άλλου ένα.

Τα ηχεία μου είναι Klipsch RF-62, RC-62, RS-52 και 4 atmos Focal Sib.
Ο χώρος είναι σαλόνι, και η απόσταση είναι στα 4.5 μέτρα, αλλά πιστεύω πως μπορώ την τριάδα να την φέρω στα 4.
Η τοποθέτηση τους θα ήθελα να γίνει δίπλα στα main. Αργότερα θα μπορέσω να ανεβάσω και φωτο αν βοηθάει.
Τα φώτα σας παρακαλώ.....
 




Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Λέω να πάρεις άλλο ένα ίδιο, να τα βάλεις στις 2 γωνίες και να φέρεις τα ηχεία πιο μέσα. Με τοποθέτηση της θέσης ακρόασης στην 3η κορυφή του ισόπλευρου τριγώνου, αν είναι δυνατόν.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
συμφωνω στο ιδιο για λιγο πιο μπροστα τα ηχεια με πισω τα sub......αλλα τα 3μ οχι, δεν χρειαζεται...
κεντρικο θελεις πιο μεγαλο .....;)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε cantona,
Η δικιά μου γνώμη είναι να αλλάξεις το ήδη subwoofer σου και καλό θα ήταν να πας σε ένα με bass reflex για να κατεβαίνει και πιο χαμηλά αν βλέπεις ταινίες, και αν έχεις χώρο φυσικά γιατί είναι πιο ογκώδες από τα sealed.
Αν τώρα θέλεις κλειστού τύπου να πάρεις πάνω από 12 ιντσο.
Εγώ έχω τα Klipsch Rf-63 με τα δικά σου υπόλοιπα σετ και sub ένα velodyne ultra 1000 και θέλω πιο μεγάλο αλλά ο δικός μου ενισχυτής δέχεται μόνο ένα subwoofer.
Τα χρήματα που διαθέτεις από ότι καταλαβαίνω είναι περίπου στα 500-600 ευρώ.
Το XTZ είναι πολύ καλό, όσο για το SVS καλό θα ήταν να πας σε πιο μεγάλα μοντέλα αλλά είναι ακριβότερα.
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
AV, Marantz 7010.

Μεγαλύτερο κεντρικό.....που να το χωρέσω; Δεν πάνε 3 μήνες που έφτιαξα το έπιπλο......Εκτός άμα ξυρίσω το δεξί ράφι.....αλλά αυτό να το δούμε αργότερα για να περάσει από WAF.

Τα ηχεία με παίρνει λίγο να έρθουν πιο μέσα, αλλά όχι πολύ γιατί μετά θα....μπουν μέσα στην οθόνη. Και που θα μπουν τα subs?

Όλα λέω να τα φέρω λίγο πιο μπροστά, στο μισό μέτρο τουλάχιστον, αλλά και πάλι δεν ξέρω που θα τα χωρέσω και τα 2....
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πιο μπροστα λιγο και θα μπουν τα sub .....
......το κεντρικο το θελεις παντως λογω αποστασης.....αυτο με τα 4 γουφερ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Τα ηχεία με παίρνει λίγο να έρθουν πιο μέσα, αλλά όχι πολύ γιατί μετά θα....μπουν μέσα στην οθόνη.
Φέρτα όσο πιο μέσα γίνεται, στο όριο της οθόνης, στην ανάγκη φέρτα και μπροστα απο τα σαμπ.
Στριψτα να σε βλέπουν και στον τοίχο δίπλα τους έως και την πρώτη ανάκλαση βαλε χοντρά πάνελς-basstraps.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Όντως, η μόνη λύση που έχεις είναι να φέρεις τα ηχεία μπροστά από τα σαμπ, και σύρριζα με την οθόνη, ίσα ίσα να μη σου κόβουν εικόνα.

Δώσε και λίγη παραπάνω κλίση προς τα έσω στα κυρίως ηχεία (toe in) για να μειώσεις την ενέργεια της πρώτης ανάκλασης στους τοίχους.

Το σαμπ που έχεις, αν σε ικανοποιεί, πάρε ένα ακόμα.
Αν δε σε ικανοποιεί, τότε ίσως να κοιτάξεις και τα αρενταλ.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Φέρτα όσο πιο μέσα γίνεται, στο όριο της οθόνης, στην ανάγκη φέρτα και μπροστα απο τα σαμπ.
Στριψτα να σε βλέπουν και στον τοίχο δίπλα τους έως και την πρώτη ανάκλαση βαλε χοντρά πάνελς-basstraps.
Αυτό κοιτάω τώρα. Αν τα φέρω πιο μπροστά και μέσα, θα υπάρχει χώρος από "πίσω" για να μπουν.
Δεν θα είναι θέμα αυτό;
Μπασοπαγίδες και διαχύτες είναι το επόμενο βήμα, είδα κάποιες diy κατασκευές, γιατί θα χρειαστεί και στους πλαϊνούς τοίχους.
πιο μπροστα λιγο και θα μπουν τα sub .....
......το κεντρικο το θελεις παντως λογω αποστασης.....αυτο με τα 4 γουφερ.
Σταμάτα......το έχω στην λίστα :rolleyes:
Γιατί λες να πάρω δυο 660;
Για να μην ντύνω μαύρο αυτό που έχω τώρα, ή γιατί υπάρχει περίπτωση να έχουν ηχητικές διαφορές;
Όντως, η μόνη λύση που έχεις είναι να φέρεις τα ηχεία μπροστά από τα σαμπ, και σύρριζα με την οθόνη, ίσα ίσα να μη σου κόβουν εικόνα.

Δώσε και λίγη παραπάνω κλίση προς τα έσω στα κυρίως ηχεία (toe in) για να μειώσεις την ενέργεια της πρώτης ανάκλασης στους τοίχους.

Το σαμπ που έχεις, αν σε ικανοποιεί, πάρε ένα ακόμα.
Αν δε σε ικανοποιεί, τότε ίσως να κοιτάξεις και τα αρενταλ.
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα κάτι πιο δυνατό, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Ίσως ported όπως ανέφερε κι ο φίλος πιο πάνω, αλλά σε arendal αν πάω, θα μείνω μόνο σε ένα λόγο μπάτζετ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Όχι, να μην μείνεις με ένα, είναι λάθος.

Προτίμησε 2 οικονομικά, παρά ένα ακριβό.

Νομίζω πως υπάρχει και οικονομική επιλογή από αρενταλ.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για να ειναι σιγουρο ιδια τα sub.....
....το κεντρικο τωρα ειδα οτι παιζει με 2 x 6.5 .....οποτε αστο στο πιο μακρυα.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Όχι, να μην μείνεις με ένα, είναι λάθος.

Προτίμησε 2 οικονομικά, παρά ένα ακριβό.

Νομίζω πως υπάρχει και οικονομική επιλογή από αρενταλ.
Η οικονομικότερη επιλογή σε αρενταλ, είναι 800€ https://arendalsound.eu/1961-series/1961-subwoofer-1s/
άρα Χ2 1600€
Σε XTZ, είναι 650€ https://www.xtzsound.eu/product/sub-12-17-edge Χ2 1300€ ,οικονομικότερα κατά 500€ αλλά θα υπάρχει ακόμα σε διαθεσιμότητα, όταν θα είμαι έτοιμος να το πάρω....
Το θέμα είναι, θα πάρω αισθητή διαφορά με 2 από τα παρά πάνω, σε σχέση με τα 2 Jamo? :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Δεν γνωρίζω τα jamo, δε μπορώ να σου απαντήσω.

Μεταξύ αρενταλ και χτζ, νομίζω πως θα προτιμούσα τα αρενταλ, χωρίς ωστόσο να έχω εντοπίσει κάποια τρομερή διαφορά.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αλλο ένα μέλος πρόσφατα παράγγειλε 2 arendal. Σίγουρα ξεφεύγουν χρηματικά από το όριο που έβαλες αλλά θα σε εκπλήξουν από την απόδοσή τους.
Η θα πάρεις άλλο ένα ίδιο jamo.
Η κάνε υπομονή για 2 arendal.
Τα specs και οι ποιότητα κατασκευής τους είναι συγκρίσιμα με αρκετά μεγαλύτερης κατηγορίας sub, απλά δεν υπάρχουν μεσάζοντες και περιορίζεται το κόστος.

Θα σου έλεγα για 2 x 1723 sub1
Πιστεύω κάτι άλλο που πρέπει να ειπωθεί είναι ότι σε αφρόντιστο χώρο - τυπικό σαλόνι καλό είναι μα μη ψάχνουμε τα πολύ χαμηλά hz γιατί δημιουργούν κυρίως προβλήματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Καταλαβαίνω ότι με 2 αρενταλ θα ανέβω επίπεδο, αλλά φοβάμαι πως δεύτερο δύσκολα θα αγοραστεί, τουλάχιστον σύντομα.
Οπότε θα εστιάσω στην προσθήκη ενός δεύτερου Jamo.
Θυμήθηκα ότι τα είχαμε πάρει μαζί με έναν φίλο. Θα μιλήσω αύριο μαζί του, να δω αν μπορώ να του το πάρω για λίγο να δω τι θα ακούσω, κι ανάλογα θα προχωρήσω σε παραγγελία.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μια δοκιμή θα σε πείσει (2 εναντίον 1). Σκέψου ότι με pb-4000 άκουσα διαφορά (σεβαστη) προσθέτωντας ενα KEF HTB2... χωρίς ρυθμιση χωρίς τιποτα, απλά το συνδεσα και το πεταξα στο χώρο.... Και όπως μπορείς να δεις, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο...
Όπως καταλαβαίνεις, το δεύτερο pb-4000 παραγγελθηκε άμεσα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top