Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Μηνύματα
346
Reaction score
1
Καλησπερα παιδια! Εχω ενα Ford Fiesta 2005 και σκεφτομαι να αναβαθμισω το μαμισιο 2DIN ηχητικο συστημα του. Το πηγα για αρχη σε 2μαγαζια εδω κοντα που ασχολουνται με εγκαταστασεις ηχητικων συστηματων σε αυτοκινητα. Επειδη τα ηχεια δεν φαινονται τους ρωτησα να μου πουν τι ηχεια φοραει για να ξερω σιγουρα. Ο ενας μου ειναι 16cm και ο άλλος oval 5"x7"! Προσωπικα νομιζω πως φοραει oval αλλα δεν εχω γνωμη για την διασταση.

Πως μπορω τωρα να μαθω ακριβως τι ηχεια φοραει?

Στην περιπτωση που φοραει 5"x7" μπορω να βαλω 6"x9"??

Αρχικα σκεφτομαι να παρω 1 φτηνο ζευγος ωστε να τοποθετηθουν τα παλια στις πισω πλαινες θεσεις που ειναι κενες. Επισης θελω να παρω και μια καινουργια πηγη με θυρα usb πανω ωστε να παιζει mp3 απο usb stick.

Tι προτεινετε?

Καποια στιγμη θα βαλω και photo των ηχειων που φοραει.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα Ford Fiesta 2005 και σκεφτομαι να αναβαθμισω το μαμισιο 2DIN ηχητικο συστημα του. Το πηγα για αρχη σε 2μαγαζια εδω κοντα που ασχολουνται με εγκαταστασεις ηχητικων συστηματων σε αυτοκινητα. Επειδη τα ηχεια δεν φαινονται τους ρωτησα να μου πουν τι ηχεια φοραει για να ξερω σιγουρα. Ο ενας μου ειναι 16cm και ο άλλος oval 5"x7"! Προσωπικα νομιζω πως φοραει oval αλλα δεν εχω γνωμη για την διασταση.

Πως μπορω τωρα να μαθω ακριβως τι ηχεια φοραει?
Καλησπέρα και σε σένα!!
Καλά κάνεις και σκέφτεσαι να πετάξεις τη 2DIN πηγή της μαμάς.
Και τα ηχεία επίσης.....

Πάμε στο θέμα που προέκυψε μετά την επίσκεψή σου στα καταστήματα.
Αν πάμε με την λογική ποιος έδωσε την σωστή απάντηση θα σου απαντήσω ξεκάθαρα ότι ο σωστός ήταν ο 2ος.
Το Fiesta σου έχει σαν ΟΕΜ εξοπλισμό ηχείων (από το εργοστάσιο) οβάλ 5Χ7".
Παρ' όλα αυτά δεν θα έλεγα ότι και ο πρώτος έχει άδικο αφού υπάρχουν στο εμπόριο πολλοί αντάπτορες που σου δίνουν τη δυνατότητα να βάλεις στρογγυλά 16.5άρια ηχεία στην πόρτα σου (είτε ομοαξονικά είτε διαιρούμενα).
Ως προς την ερώτηση όμως "τι έχει το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο" η απάντηση είναι μία και ξεκάθαρη: οβάλ.




Στην περιπτωση που φοραει 5"x7" μπορω να βαλω 6"x9"??
Όχι να μη βάλεις μεγαλύτερα οβάλ.
Εγώ ξεκάθαρα θα πήγαινα να αγοράσω αντάπτορες για να τοποθετήσω στρογγυλά 16.5άρια διαιρούμενα (στην πόρτα το woofer/ midbass και είτε στο τρίγωνο είτε στο ταμπλό τα tweeter.
Το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και η μουσική σκηνή θα είναι σωστή. Με οβάλ απλά ξεχνάς μουσική σκηνή (και όχι μόνο).
Η διαφορά στο κόστος μικρή, το ηχητικό αποτέλεσμα πολύ καλύτερο στο διαιρούμενο σύστημα.

Δες ένα παράδειγμα αντάπτορα:









Αρχικα σκεφτομαι να παρω 1 φτηνο ζευγος ωστε να τοποθετηθουν τα παλια στις πισω πλαινες θεσεις που ειναι κενες.
Μη βάλεις ηχεία πίσω. Τίποτε δεν θα είναι καλύτερο.
Βάλε όσο καλύτερα ηχεία μπορείς μπροστά (σε σχέση με τα χρήματα που διαθέτεις) και τέλος.
Τα πίσω ηχεία δεν θα σου προσφέρουν κάτι. Ίσα ίσα, θα σου κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

Πόσα χρήματα σκέφτεσαι να χαλάσεις για μπροστά??
Για να δούμε τι μπορείς να βάλεις....






Επισης θελω να παρω και μια καινουργια πηγη με θυρα usb πανω ωστε να παιζει mp3 απο usb stick.

Tι προτεινετε?
Πόσα χρήματα θες να χαλάσεις για πηγή??
Θα πρέπει εδώ να υπολογίσεις και κάποιο κόστος για πλαστικό αντάπτορα μετατροπής της υποδοχής 2DIN του Fiesta σε 1DIN
Δηλαδή κάτι τέτοιο:








Καποια στιγμη θα βαλω και photo των ηχειων που φοραει.
Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι!!
Έτσι κι αλλιώς σε κάποιο ράφι στο σπίτι θα πάνε..... :126:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Και κάτι ακόμα που ξέχασα.....
Οι αντάπτορες για τις πόρτες έχουν γύρω στα 12 με 15€
Ο αντάπτορας για την πηγή (μετατροπής σε 1DIN) περίπου 25€.
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
Σ'ευχαριστω για την λεπτομερεστατη απαντηση σου Γιαννη! Λοιπον το αυτοκινητο δεν ειναι δικο μου και ετσι δεν θελω να ξοδεψω πολλα χρηματα. Απλα θελω οταν το παιρνω να ακουω καθαρα και δυνατα! Ο 2ος που μου ειπε οτι το Fiesta εχει οβαλ μου ειπε οτι τα οβαλ ειναι και καλυτερα ηχεια απο τα στρογγυλα γιατι λεει εχουν μεγαλυτερο ταψι. Μετα τον ρωταω τοτε γιατι και στα "σπιτικα" ηχεια δεν βαζουν οβαλ? εκει δεν απαντησε...

Στο θεμα τωρα. Αν πραγματικα τα στρογγυλα ειναι καλυτερα τοτε θα τα βαλω με ανταπτορα οκ. Στο θεμα διαιρουμενα μου ειπαν οτι επειδη η θεση τους ειναι σχετικα ψηλα, πανω απο το γονατο δεν συμφερει και πολυ να βαλω διαιρουμενα. Προσωπικα προτιμω να βαλω διαιρουμενα.

Γιατι ομως λες να μην βαλω πισω ηχεια?? Στα περισσοτερα αυτοκινητα που εχω μπει και εχουν 4ηχεια [2μπρος+2πισω] εχουν πολυ καλυτερη ακουστικη. Με αυτο το σκεπτικο σκεφτομαι να βαλω 1ζευγος διαιρουμενα στρογγυλα εμπρος [με ανταπτορα] και το παλιο ζευγος που υπαρχει εμπρος να παει στις πισω θεσεις. Οχι στην εταζερα, εχει ετοιμες πλαινες θεσεις.

Πως σου φαινονται αυτα? http://www.pioneer.eu/eur/products/25/131/201/TS-G171C/index.html

Για πηγη με τα δεδομενα που σου ειπα τι προτεινεις? Απαραιτητα υποδοχη usb για να παιζω mp3 απο usb stick. Θα θελα βεβαια να παιζει και divx απο το usb αλλα ξεφευγουμε αρκετα...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Σ'ευχαριστω για την λεπτομερεστατη απαντηση σου Γιαννη! Λοιπον το αυτοκινητο δεν ειναι δικο μου και ετσι δεν θελω να ξοδεψω πολλα χρηματα. Απλα θελω οταν το παιρνω να ακουω καθαρα και δυνατα! Ο 2ος που μου ειπε οτι το Fiesta εχει οβαλ μου ειπε οτι τα οβαλ ειναι και καλυτερα ηχεια απο τα στρογγυλα γιατι λεει εχουν μεγαλυτερο ταψι. Μετα τον ρωταω τοτε γιατι και στα "σπιτικα" ηχεια δεν βαζουν οβαλ? εκει δεν απαντησε...
Ιάσονα (φαντάζομαι....) λογικό είναι να μη θες να χαλάσεις χρήματα αφού το αυτοκίνητο δεν είναι δικό σου!
Αλλάζοντας πηγή και ένα σετ μπροστινών ηχείων σίγουρα θα παίξεις καλύτερα σε σχέση με το τώρα!

Η θεωρία θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι το οβάλ θα παίξει λίγο καλύτερα με τη λογική πως η οβάλ επιφάνεια είναι μεγαλύτερη και θεωρητικά μπορείς να έχεις καλύτερο χαμηλό (μπάσο).
Αλλά αυτά συμβαίνουν μόνο στη θεωρία γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές ηχείων ρίχνουν πολύ βάρος στην εξέλιξη των στρογγυλών 16.5 (διαιρούμενων) οπότε κατασκευαστικά (υλικά, ποιότητα κατασκευής κλπ) το πιθανότερο είναι να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα με τα στρογγυλά.
Απλά πρέπει να σκεφθείς ότι η τοποθέτηση ενός ομοαξονικού (midbass και tweeter με κοινό κέντρο) οβάλ είναι πολύ ευκολότερη για τον εγκαταστάτη σε σχέση με ένα διαιρούμενο.
Οπότε και εύκολο θα ήταν γι αυτόν και καλύτερα θα έπαιζε από το μαμά. Με ένα σμπάρο, δυο τρυγόνια!!




Στο θεμα τωρα. Αν πραγματικα τα στρογγυλα ειναι καλυτερα τοτε θα τα βαλω με ανταπτορα οκ. Στο θεμα διαιρουμενα μου ειπαν οτι επειδη η θεση τους ειναι σχετικα ψηλα, πανω απο το γονατο δεν συμφερει και πολυ να βαλω διαιρουμενα. Προσωπικα προτιμω να βαλω διαιρουμενα.
Προτείνω στρογγυλά, διαιρούμενα 16.5άρια + αντάπτορες.
Το ότι η θέση του midbass είναι ψηλά είναι ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα του Fiesta. Και ακριβώς επειδή η απόστασή του από το tweeter θα είναι μικρή θα έχεις εύκολα ένα σωστό αποτέλεσμα!
Και σωστή μουσική σκηνή (λόγω θέσης των tweeters) και καμιά κοιλιά στο συχνοτικό φάσμα (λόγω μικρής απόστασης mid-tweeter)




Γιατι ομως λες να μην βαλω πισω ηχεια?? Στα περισσοτερα αυτοκινητα που εχω μπει και εχουν 4ηχεια [2μπρος+2πισω] εχουν πολυ καλυτερη ακουστικη. Με αυτο το σκεπτικο σκεφτομαι να βαλω 1ζευγος διαιρουμενα στρογγυλα εμπρος [με ανταπτορα] και το παλιο ζευγος που υπαρχει εμπρος να παει στις πισω θεσεις. Οχι στην εταζερα, εχει ετοιμες πλαινες θεσεις.
Tα αυτοκίνητα που λες έχουν πιο πολύ βαβούρα. Όχι καλύτερο ήχο. Η μουσική σκηνή επιβάλλεται να είναι εμπρός και ηχεία πίσω μόνο ζημιά στη στερεοφωνία και τη σκηνή θα κάνουν.
Να στο πω απλά....
Αν πας σε συναυλία την ορχήστρα / τραγουδιστή που τους έχεις??
Μπροστά, πίσω ή γυρνάς γύρω γύρω??
Πρέπει να είναι μπροστά.
Άρα τα πίσω ηχεία είναι περιττά.
Χώρια που τα μαμά ηχεία, αν τα βάλεις πίσω, σε εντάσεις που τα μπροστινά διαιρούμενα θα παίζουν δυνατά χωρίς παραμορφώσεις, τα πίσω θα παραμορφώνουν και.....χάλασε το γλυκό!!!

Μην το σκέφτεσαι.
Τα πίσω δεν θα τα βάλεις....
Παρ' όλο που υπάρχουν οι θέσεις και έχεις και "ηχεία"
Σε τελική ανάλυση δοκίμασέ τα και θα δεις ότι θα είναι χειρότερα....
(αν και πιθανότατα να μην υπάρχουν καλώδια πίσω οπότε σιγά μην κάτσεις να περάσεις και καλώδια....)





Πως σου φαινονται αυτα? http://www.pioneer.eu/eur/products/25/131/201/TS-G171C/index.html

Για πηγη με τα δεδομενα που σου ειπα τι προτεινεις? Απαραιτητα υποδοχη usb για να παιζω mp3 απο usb stick. Θα θελα βεβαια να παιζει και divx απο το usb αλλα ξεφευγουμε αρκετα...

Θα σου απαντήσω αναλυτικότατα αν μου πεις συνολικό κόστος ηχείων και πηγής. Πες μου τιμή και θα το παλέψουμε!!
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

150-200 οχι παραπανω. Βασικα τα ηχεια που σου εδειξα κανουν ~65€

ΟΚ!!
Άσε με να ψάξω λίγο και θα σου πω!
Αν και προς τα 200 θα πάμε. 50€ διαφορά (αναφέρομαι στο 150-200) είναι πολύ μεγάλη! Μας περιορίζει αρκετά!


Ξέρω για τα ηχεία. Θα κοιτάξω τι εναλλακτικές έχουμε και θα σε ενημερώσω!
 


Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Επειδή πήγα και έβαλα πηγή εχθές ( χωρίς να ρωτήσω πως και γιατί , απλά ζήτησα να έχει usb ) μου έβαλε ένα JVC KD-G351 με 100+15 εργατικά , και ρώτησα επίσης για ηχεία ...

Είχε κάτι pioneer μαζί με tweeters τιμή 109 ευρώ χωριστά τα εργατικά(25) και τυχόν βάσεις που χρειαστούν (15) το πιο φτηνό πάντα ...
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Επειδή πήγα και έβαλα πηγή εχθές ( χωρίς να ρωτήσω πως και γιατί , απλά ζήτησα να έχει usb ) μου έβαλε ένα JVC KD-G351 με 100+15 εργατικά , και ρώτησα επίσης για ηχεία ...

Είχε κάτι pioneer μαζί με tweeters τιμή 109 ευρώ χωριστά τα εργατικά(25) και τυχόν βάσεις που χρειαστούν (15) το πιο φτηνό πάντα ...
η αναγνωση απο usb ειναι καλη? βλεπει φακελους κτλ, βολευει η οθονη?
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

δεν το δοκίμασα ακόμα ...

ετοιμάζω τώρα στικάκι 512MB θα βάλω χύμα , σε φακέλους και με ελληνικά αντίστοιχα ...
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Λοιπόν, 5 τραγούδια , 3 στο root , 1 σε φάκελο και 1 σε φάκελο/φάκελο
Τα τραγούδια από 128kbits εως 320kbits , όλα τέλεια , η μετάβαση τέλεια , όχι ελληνικά όμως ( greeklish solution εδώ )
ενδείξεις
μικρή ένδειξη επάνω F00 = root ή ο πρώτος φάκελος και ούτως καθεξής ( μάλλον περιορισμός στους 99 φακέλους αλλά δεν με χαλάει )
μεγάλη ένδειξη , όνομα φακέλου για μερικά δεύτερα / στοιχεία από TAG , και μετά ο χρόνος που μένει ... εμένα με υπερκαλύπτουν εκτός από τα ελληνικά που δεν τα χρειάζομαι στην τελική ( κανα σφακιανάκη μόνο )

παίζει και αρχεία με ονόματα αρλούμπες ( είχα από παλιά κάτι τέτοια )
 

Μηνύματα
346
Reaction score
1
μια χαρα ακουγεται, αν εβαζες και 1-2 φωτο με τις ενδειξεις τις οθονης θα ταν ακομα καλυτερα!
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Οταν γυρίσω , πάω να απολαύσω το usb μου
 


Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Επέστρεψα , και το radiocd επέζησε της σκληρής διαδρομής με λακκούβες , στροφές με 0.8G , ταχύτητες άνω των ορίων και άλλα κόλπα ...

Εβγαλα φωτογραφίες , αλλά είναι χάλια επειδή ήταν νύχτα , θα ξαναβγάλω αύριο ...
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Απάντηση: Re: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Άρα τα πίσω ηχεία είναι περιττά.
Χώρια που τα μαμά ηχεία, αν τα βάλεις πίσω, σε εντάσεις που τα μπροστινά διαιρούμενα θα παίζουν δυνατά χωρίς παραμορφώσεις, τα πίσω θα παραμορφώνουν και.....χάλασε το γλυκό!!!

Μην το σκέφτεσαι.
Τα πίσω δεν θα τα βάλεις....
Παρ' όλο που υπάρχουν οι θέσεις και έχεις και "ηχεία"
Στο δικο μου εχω βαλει πισω στις εργοστασιακες θεσεις με ανταπτορες τα MBQUART RCE269:cool_4:(6χ9 διαιρουμενα και με κροσοβερ τεραστιο) τα οποια τα παιζω απο τα 2 καναλια ενος xetec p2.Τον xetec τον παιζω LP απο τα 4KHZ και κατω(ενταξη μη βαρατε ολοι μαζι) και απο το remote που εχω κατω απο το τιμονι ανεβαζω και κατεβαζω την ενταση τους οταν εχω τραγουδακι που πρεπει να ακουστει καθαρα και κυριος απο τα εμπρος ηχεια.Ετσι εχω την ποιοτητα που χρειαζομαι και την μουσικη σκηνη απο τα εμπρος και τα πισω απλα συμπληρωνουνε τον ηχο χωρις να μου χαλανε το συνολο.Βεβαια τα πισω τα εχω πετσοκοψει ετσι αλλα σκασηλα μου για τους πισω επιβατες:142:.Αν θελουνε τα αφτακια τους να ακουνε και λιγο τσικι-τσικι ας τεντωθουνε προς τα εμπρος,αλιως αν μου γκρηνιαζουνε τους κοβω εντελος τα πισω ηχεια(στο χερι μου ειναι:143::143:) και δεν με πριζουνε.Χα-χα....οχι θα τους την χαριζα:137:
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Λοιπόν , έκανα κάτι καλύτερο , τράβηξα βίντεο με το κινητό και το σήκωσα στο youtube

[YOUTUBE]wNBcx3NrVzk[/YOUTUBE]

η σκηνοθεσία είναι του Josephkentas
παίζει ο ηθοποιός , δεξί χέρι
καμεραμάν αριστερό χέρι
εννοείται ότι είχαμε πολλούς καβγάδες στα παρασκήνια κλπ κλπ κλπ
 


Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Αναβαθμιση ηχητικου συστηματος...

Πάντως εγώ βρήκα νέο χόμπι , uploading videos !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top