Αναβαθμιση σε Musical Fidelity M3si

Μηνύματα
31
Reaction score
8
Καλησπέρα, σε όλη την ομάδα. Το τελευταιο καιρο τη ψάχνω με το ηχοσύστημα μου να ανεβω ενα σκαλοπάτι ποιοτικα/ηχητικά, και καθως οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες θα χρειαζόμουν τα φώτα σας.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο λιτός και περιεκτικός μπορώ

Το 2012 αγόρασα τα παρακάτω με σκοπό να ακούω τη συλλογή μου από cd που είχα και απόλυτα σίγουρος ότι δε θα ασχοληθώ ποτέ με το βινύλιο.

Ενισχυτής marantz sr5007 για τις μουσικες μου αναγκες σε cd και ταινιες
Marantz cd5004
Ηχεία monitor audio rx 6 μπροστινα και rx 2 πισινα για 5.1 καταστάσεις
Yamaha rsw300 subwoofer

Τα χρονια περασαν κ σιγα σιγα μου μπηκε το μικροβιο του βινυλιου. Ξεκινησα με κατι εισαγωγικο και τωρα εχω ενα project debut evo με ortofon 2m blue και ενα project phono box II.

Το τελευταιο διαστημα με τρωει να κανω το step up στον ηχο και σκεφτηκα να κινηθω στο κομματι του ενισχυτη. Μετά από ωρες διαβασματος και κριτικων κατέληξα να ζαχαρώνω το Musical Fidelity M3si ωστε να τον χρησιμοποιω αποκλειστικα για το πικαπ.

Πως κρίνεται αυτή μου την επιλογή ? Δεδομένου οτι δεν είναι καθόλου φθηνός μήμπως μια εναλλακτική θα ήταν να πάω σε ένα καλύτερο phono από το project ?

Επίσης ενα βασικό μου θέμα ειναι το εξής. Στον υπάρχον ενισχυτή μου έχω συνηθίσει να ακούω μουσική παντα με το subwoofer μου αρέσει αυτός ο ήχος. Επισκεφθηκα ενα γνωστό μαγαζί που πουλαγε το M3si και τον ρωτησα αν μπορει να συνδεθει το sub που διαθετω στις υποδοχες sub out του m3si. δε πολυκαταλαβα τι μου ειπε αλλα ουσιαστικα με απετρεψε λεγοντας μου οτι θα περνανε ολες οι συχνοτητες απο τα ηχεια και στο sub και ετσι ο ηχος θα μπουκωνει. Ισχυει κάτι τέτοιο ? Σε αυτο το review διαβάζω ότι μπορεί να συνδεθεί active sub πάνω, δηλαδή σαν αυτό που έχω.

Οποιαδήποτε γνώμη ή κατεύθυνση θα εισακουστεί με ευλάβεια

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
8
Να προσθεσω οτι μια αλλη λυση που καλοβλεπω ειναι ο cambridge audio cx a81 που εχει και sub out μαζι με τον αντιστοιχο phono preamp....
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Επίσης ενα βασικό μου θέμα ειναι το εξής. Στον υπάρχον ενισχυτή μου έχω συνηθίσει να ακούω μουσική παντα με το subwoofer μου αρέσει αυτός ο ήχος. Επισκεφθηκα ενα γνωστό μαγαζί που πουλαγε το M3si και τον ρωτησα αν μπορει να συνδεθει το sub που διαθετω στις υποδοχες sub out του m3si. δε πολυκαταλαβα τι μου ειπε αλλα ουσιαστικα με απετρεψε λεγοντας μου οτι θα περνανε ολες οι συχνοτητες απο τα ηχεια και στο sub και ετσι ο ηχος θα μπουκωνει. Ισχυει κάτι τέτοιο ? Σε αυτο το review διαβάζω ότι μπορεί να συνδεθεί active sub πάνω, δηλαδή σαν αυτό που έχω.
Μάλλον σου είπε ότι θα πηγαίνουν όλες οι συχνότητες στα κύρια ηχεία, όποτε θα παίζουν και αυτά τα χαμηλά.
Ο Μ3si, είναι καλύτερος ενισχυτής από τον CXA81, αλλά πολλά χρήματα πηγαίνουν στο dac και στο phono stage που έχει (και δεν το χρειάζεσαι αφού έχεις ήδη). Τα ηχεία σου δεν είναι δύσκολο να οδηγηθούν, οπότε μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και με τον Musical Fidelity M2si.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
8
Πρωτα πρωτα γιατι κοιτας τον M3si και δεν πας στον M5si?
ειναι πολυ πιο ακριβος και ουσιαστικα νομιζω η διαφορα ειναι στα watt που βγαζει ανα καναλι. Νομιζω οτι ο 3si με καλυπτει... ασε που μετα ξεφευγει κ πολυ το budget...
Μάλλον σου είπε ότι θα πηγαίνουν όλες οι συχνότητες στα κύρια ηχεία, όποτε θα παίζουν και αυτά τα χαμηλά.
Ο Μ3si, είναι καλύτερος ενισχυτής από τον CXA81, αλλά πολλά χρήματα πηγαίνουν στο dac και στο phono stage που έχει (και δεν το χρειάζεσαι αφού έχεις ήδη). Τα ηχεία σου δεν είναι δύσκολο να οδηγηθούν, οπότε μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και με τον Musical Fidelity M2si.
Καλημερα κ ευχαριστω για την απαντηση. Πιστευεις οτι δεν αξιζει να δαπανηθουν τοσα χρηματα για το καλυτερο phono που εχει ο m3si ? δε θα δω μεγαλη διαφορα σε σχεση με το phono που εχω της project ?

Ως αναφορα το subwoofer εχω την εντυπωση οτι μου ειπε οτι το sub θα προσπαθει να παιξει και τις συχνοτητες των κεντρικων και ετσι θα μπαφιαζει ο ηχος...
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
ειναι πολυ πιο ακριβος και ουσιαστικα νομιζω η διαφορα ειναι στα watt που βγαζει ανα καναλι. Νομιζω οτι ο 3si με καλυπτει... ασε που μετα ξεφευγει κ πολυ το budget...


Καλημερα κ ευχαριστω για την απαντηση. Πιστευεις οτι δεν αξιζει να δαπανηθουν τοσα χρηματα για το καλυτερο phono που εχει ο m3si ? δε θα δω μεγαλη διαφορα σε σχεση με το phono που εχω της project ?

Ως αναφορα το subwoofer εχω την εντυπωση οτι μου ειπε οτι το sub θα προσπαθει να παιξει και τις συχνοτητες των κεντρικων και ετσι θα μπαφιαζει ο ηχος...
Aν σου είπε κάτι τέτοιο, δεν ξέρει τι του γίνεται........ στο υπογουφερ πηγαίνουν από την έξοδο προενισχυσης όλες οι συχνότητες, αλλά το υπογουφερ έχει δικό του ενεργό φίλτρο που τις κόβει, με αντίστοιχο ρυθμιστικό. Το από που θα κόψει το αποφαζισεις εσύ, ανάλογα με το ηχητικό αποτέλεσμα που θέλεις να πάρεις, τον χώρο σου κλπ. Με τα ηχεία που έχεις (και με δεδομένο ότι αυτά θα δουλεύουν σε όλο το φάσμα), μια λογική συχνότητα θα ήταν τα 80HZ. Έτσι θα συμπληρώσουν τα χαμηλά των ηχείων σου.
Το phono που έχεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά μη νομίζεις ότι και ο Μ3si, θα έχει κάποιο σημαντικά καλύτερο phono stage. Γενικά είμαι της άποψης, ότι ο ενισχυτής δεν πρέπει να έχει τίποτα από αυτά (phono stage, dac, headphone amp) και ότι χρειάζεσαι να το προσθέτεις εσύ με εξωτερικές μονάδες.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
8
Aν σου είπε κάτι τέτοιο, δεν ξέρει τι του γίνεται........ στο υπογουφερ πηγαίνουν από την έξοδο προενισχυσης όλες οι συχνότητες, αλλά το υπογουφερ έχει δικό του ενεργό φίλτρο που τις κόβει, με αντίστοιχο ρυθμιστικό. Το από που θα κόψει το αποφαζισεις εσύ, ανάλογα με το ηχητικό αποτέλεσμα που θέλεις να πάρεις, τον χώρο σου κλπ. Με τα ηχεία που έχεις (και με δεδομένο ότι αυτά θα δουλεύουν σε όλο το φάσμα), μια λογική συχνότητα θα ήταν τα 80HZ. Έτσι θα συμπληρώσουν τα χαμηλά των ηχείων σου.
Το phono που έχεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά μη νομίζεις ότι και ο Μ3si, θα έχει κάποιο σημαντικά καλύτερο phono stage. Γενικά είμαι της άποψης, ότι ο ενισχυτής δεν πρέπει να έχει τίποτα από αυτά (phono stage, dac, headphone amp) και ότι χρειάζεσαι να το προσθέτεις εσύ με εξωτερικές μονάδες.
αυτο που λες ειναι τα λεγομενα crossover ? (sorry αλλα οπως σου ειπα ειμαι λιγο ασχετος με τις ορολογιες) εαν ναι στο υπαρχον συστημα το εχω ρυθμισμενο στα 90HZ.

Σε αυτο που λες οτι ο ενισχυτης πρεπει να ειναι οσο το δυνατον απαλαγμενος..... δεν με χαλαει σα λογικη. Εκει ομως με οδηγει στο να παω στον Cambridge και να του βαλω απο πανω κ ενα phono και τελειωσα. Συν το οτι ο cambridge εχει υποδοχη για subwoofer
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
αυτο που λες ειναι τα λεγομενα crossover ? (sorry αλλα οπως σου ειπα ειμαι λιγο ασχετος με τις ορολογιες) εαν ναι στο υπαρχον συστημα το εχω ρυθμισμενο στα 90HZ.

Σε αυτο που λες οτι ο ενισχυτης πρεπει να ειναι οσο το δυνατον απαλαγμενος..... δεν με χαλαει σα λογικη. Εκει ομως με οδηγει στο να παω στον Cambridge και να του βαλω απο πανω κ ενα phono και τελειωσα. Συν το οτι ο cambridge εχει υποδοχη για subwoofer
Δεν ειναι υποδοχη,ειναι εξοδος. Το ιδιο ειναι με την εξοδο προενισχυσης απλα βγαζει μονοφωνικο σημα,εκτος και αν ο cambridge εχει δυνατοτητα αποκοπης στην εξοδο αυτη (εχει φιλτρο δηλαδη οπως ενας πολυκαναλος ενιχυτης).Αυτο δεν το γνωριζω.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
το manual του ενισχυτη δεν αναφερει κατι,ενω αναφερει αυτο

screen_20210924_125328.jpg


προφανως υπαρχουν οι δυο εξοδοι για την περιπτωση που καποιος θελει να στειλει σημα και σε τελικο ενισχυτη αλλα και σε υπογουφερ.
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Άποψή μου στην παρούσα φάση ότι αλλάζοντας ενισχυτή δεν θα πάρεις την ηχητική αναβάθμιση που θα σου δώσει μία πολύ καλύτερη κεφαλή και οπωσδήποτε ένα καλύτερο phono stage.....εφόσον όπως αναφέρεις το αναλογικό είναι πλέον η αγάπη σου.Ο Marantz είναι μιά χαρά ! Επίσης εφόσον έχεις και 5.1 μην μπαίνεις σε περιπέτειες ταιριάσματος δικάναλου σε πεντακάναλο !:dance::dance:
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.698
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top