Αναβαθμιση τελικού Rotel RB-06

  • Thread starter Dimkal
  • Ημερομηνία δημιουργίας
D

Dimkal

Guest
Εδω και μισο χρονο, πουλησα τον ολοκληρωμενο ενισχυτή που είχα λιγα χρονια στο δευτερο μου συστημα ο οποιος ηταν full refurbished σε πυκνωτες γεφυρες κλπ.
Αν και βρεθηκα στο κλασικο διλλημα του DIYer ,βρεθηκε στα χερια μου απο γνωστο, ενας τελικός Rotel RB06.
Η κατάσταση του ηταν καλύτερη απο καθε προσδοκία για μεταφερομενο μηχανημα που εχει συνοδεψει ολα σχεδον τα κρητικα γλεντια της αθηνας !
Αφου εβαψα το ταλαιπωρο αφαιρουμενο καπακι με μαυρο μεταλλικο χρωμα φουρνου απο...Skoda Oktavia που περίσσεψε.
ανοιχτηκε , καθαριστηκαν επιμελως ολα πλακετες πλακετες πανω κατω ψυκτρες.
Πάμε τωρα στο δια ταυτα.
Αν και δωδεκα ετων πλεον, και αφου κατέβασα το service manual, διαπιστώνω οτι διαφερει ελαχιστα απο προγενεστερα και μεταγενέστερα Rotel μηχανηματα αυτής της ταξης ισχυως των 70-80 βατς στα 8Ω.
Το πρώτο που μου εκανε εντυπωση είναι οτι το σχέδιο προβλεπει 3 ζευγαρια τρανζίστορ εξοδου Σανυο 2sb817 2sd1047 pnp/npn ανα κανάλι, και στην κατασκευη βρισκεις μονο δυο!
Η γενικα ποιοτητα υλικων είναι πολυ καλη για την κατηγορια.
Εχει ανεξαρτητη τροφοδοσια με δυο γέφυρες που κρυβουν 4 πυκνωτακια τανταλιου, 2 χ 8600 μF ανα ανα καναλι που ανετα στο recap θα μεγαλωσουν , αφου τα Αmber του torroidal ειναι καλα και οι γεφυρες μεγαλες, αν και απ' ότι βλεπω αντέχουν ακομα παρα την ηλικια
Στην είσοδο του σηματος κλασσικα 3 ΜΚΤ που φωνάζουν αλλαξτε μας με MKP WIMA Mundorf εστω λευκούς και ας ειναι χωροταξικά αντε μη πω.
Γενικα βλεπω ενα υπερβολικά τιμιο μηχανημα με μια σχεδιαση κλασσικη που ουτε καν σκεφτεται η Ροτελ να την αφησει για τα μικρα της μοντέλα.
Ρελεδες κλπ σε αριστη κατασταση δεν ασχολουμαι.
Καλειται ο moderator και συνηθης υποπτος συμβουλος PeterMani καθως και οι φιλοι DIY να δουμε αν υπαρχουν εμπειριες σε αυτη την οικογενεια τελικων.
Ειδικα για το τριτο ζευγαρι τρανζίστορ εξοδου που την έχει κοπανησει και με εχει προβληματισει..
Γενικα προσεχω τα μηχανακια μου, προσφατα έκανα refurbish τον μεγαλο μου τελικο Parasound και γενικα δεν σκεφτομαι να αλλαζω τελικους.
Αν εχουν απο χερι καλο ηχο και τους φροντιζεις, δεν.σε εγκαταλείπουν ποτε
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
αν τους δώσεις καλή πηγή, παίζουν θαυμάσια. Ο δικός μου rb971 mk1 παίζει σαν μια μικρογραφία του bryston 4bst, απλά δεν έχει τόσο φλατ ήχο, γλυκίζει λίγο απο μεσαίες και πάνω ( ευχάριστα ). Βλέπω ότι απο πλευράς χωροταξίας είναι σχεδόν τα ίδια, ο δικός σου έχει αυτή τη πλακέτα στις εισόδους, ίσως καλύτερες μπόρνες εξόδου και το ρελέ προστασίας των ηχείων. Επίσης, διακρίνω αντιστάσεις dale, κάτι που δεν έχει ο rb971, αν και στο σχηματικό αναφέρεται η ανάγκη για απόκλιση 1% σε κάποια σημεία. απο την άλλη, ο rb971 φόραγε elna ηλεκτρολυτικούς σε όλα τα σημεία που περνάει το σήμα και έχει ηλεκτρολυτικό στην είσοδο. Παλιά δεν είχα σε εκτίμηση τη rotel, για κάποιο ανεξήγητο λόγο. Όταν αγόρασα τον rb971 αναθεώρησα, τόσο ηχητικά, όσο και απο πλευράς ποιότητας κατασκευής. By the way, ποιος άλλος κατασκευαστής κάνει δική του παραγγελία για τους πυκνωτές τροφοδοσίας, έχοντας την επωνυμία του επάνω τους; Αν δεν είχα τον bryston, δεν θα με χάλαγε καθόλου ο rotel.
 

D

Dimkal

Guest
Γεια σου Νικο.
Με την Bryston εχω σοβαρο θεμα
Εαν δεν είχα τον HCA3500 Parasound θα ειχα τον 4 SST.
Μεγαλο μου respect στον Καναδο.
Τοσο που εχω βρει πλακετα για τον 26 BP τον προενισχυτη και θα τον φτιαξω να κανει παρεα με τον Parasound, αφου αφου αυτος ο προενισχυτης ειναι απλα μεγαλοφυια σχεδιασης TRUE BALANCED
Nαι εχειςδικιο, απο απο ενα σημειο και μετα δηλαδη απο 1995, η Rotel μπήκε στο πάνθεον των Hiend εστω και με ενα πράσινο αστερι (5 αστερια το μεγιστο).
John Carl , Nelson Pass και Bryston ειναι οι παικτες που πονταρω τωρα και στο.μελλον, μαζι με τον Broskie στη λυχνια.
Αν ομως μας δωσουν εναν Rotel 1090 και μας πάρουν τους τελικους μας για εξι μηνες, πιατεψε με οτι δεν "θα χαλαστουμε καθολου"
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Είναι αυτό που είπα νωρίτερα. Αν δεν είχα ακούσει τον Bryston, ο rotel θα ήταν μια χαρά. Θα είχα και περισσότερα χρήματα στη τσέπη μου ( αν και κάπου αλλού θα τα είχα φάει, στάνταρ ). Ο ήχος του 971 όμως με έκανε να αναρωτιέμαι πόσο καλύτερα παίζει ο michi της rotel που θεωρείται η κορυφή της. Mε τη καλή έννοια, έπαιζε τόσο καλά που είχα την απορία. Η δεύτερη σκέψη ήταν να αγοράσω άλλον ένα 971 για να τους μονομπλοκάρω σε περίπτωση που έπαιρνα κάποτε ένα vintage ηχείο - καταβόθρα που πολύ λατρεύω. Αλλά τελικά έκατσε ο 4BST και ξεμπέρδεψα απο τελικό. Μπορώ να τα αλλάξω όλα στο σύστημά μου, αλλά τελικό με τίποτα. Εκτώς αν κάποτε το φυσάω και πάρω κάποιο νεότερο μοντέλο.
 

D

Dimkal

Guest
Δεν ακουμπας κατι που παιζει καλα και σε ικανοποιει.
Ασε το γεγονος οτι η επισκευη recap στην Bryston ,ειναι ειναι αστεια ευκολη χωρις να ψαχνεις τερατα 33000 μF στα 100 V κλπ
Στον παρασαουντ εκανα καποιες μικροαλλαγες που μου εδωσε εναν τεχνικος της εταιρειαςε μεσω του John Carl (αλλα ελεγε το σχέδιο του και αλλα επραξαν στην χωρα κατασκευης του).
Στην Rotel δεν υπαρχει η πολυτέλεια που εχεις με τις μεγαλες φιρμες.
Πας ψαχνωντας αν και τα ηλεκτρονικα σχεδια υπαρχουν με το παραπανω.
Για τον Rotel σου εχω βρει πολλά πακετα αναβαθμισης απο διεθνη φορουμ, θα τα εχεις προφανως δει.
Δεν ειναι δυσκολο να βαλεις κυκλωμα ρελε η να αλλαξεις δεκα πυκνωτες.
Τον ροτελ τον εχω σε δευτερο συστημα με pc μονο και εναν ειδικο pro που τον φτιαχνω, απλο οχι κατι σουπερ.
(Οταν τον τελειωσω θα τον παρουσιασω.
Φθηνη και καλη λυση)
Ο ρο-τελικος, οδηγει μονιτορακια οχι τους Αιολους του Πετροπουλου η τα....802.
Για μενα αν δεν εχεις Β συστημα, βρες ενα 971 και κανε τα γεφυρες, παρα πολυς κόσμος οδηγησε με δυο ροτελ η με μικρους parasaound, μεγαλα ηχεια σε πλαίσια λογικης.
Οσο για το michi ( διαμαντι στην Ιαπωνικη)
Απορω ακομα γιατι τα αφησε.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Στον Bryston δεν βάζω χέρι με τίποτα. Απλά τον αφήνω να παίζει. Αλλά για τον ρότελ και επειδή σύντομα θα πάει σε τεχνικό για καθαρισμό και έλεγχο, δεν μου είναι αδιάφορες οι προτάσεις. Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάποιες οδηγίες αναβάθμισης, οπότε αν δεν σου κάνει κόπο, στείλε μου πληροφορίες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
O Rotel RB-06 έχει το ίδιο κύκλωμα με τον κλασικό ADCOM 535. Οι διαφορές τους είναι μόνο σε κάποια παθητικά υλικά. Την ίδια ακριβώς πλακέτα χρησιμοποιούσε και ο 545, με την διαφορά πως αντί τεσσάρων τρανζίστορ εξόδου είχε έξι. Γιαυτό και οι αναμονές που παρατήρησες στην πλακέτα σου.
Διαχρονικό σχέδιο ενισχυτή, εντός διαφορετικών σασί.
 

D

Dimkal

Guest
Πέτρο ειναι δυνατη η τοποθέτηση στον ροτελ ενος ζςυγαριου npn/pnp ανα κανάλι;
Θα υπήρχε απολαβη;;
[DOUBLEPOST=1556906347][/DOUBLEPOST]Καλα μη το λες.
Καποια στιγμη θα χρειαστεί και ο Bryston το recap.
Εμενα ο παρασαουντ ειναι 2001 μοντελο, αναποφευκτα εκανα recap.
Για τον ροτελ σου θανσου στειλω links αν και ο Πέτρος εδω ξερει υπευθυνα οτινχρειαζεται
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Για να μπει άλλο ένα ζευγάρι θα πρέπει η οδήγηση των εξόδου να έχει ικανό ρεύμα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι αντέχει και δεν θα το επιχειρούσα. Το κέρδος, αν και εφόσον, θα είναι ρεύμα επιπλέον και ικανότερη οδήγηση δύσκολων φορτίων.
 

D

Dimkal

Guest
Σαν τροφοδοσια δηλαδη μετασχηματιστη και ανορθωση ο Ροτελ δείχνει πιο δυνατος.
Ομως δεν παίρνω όρκο
 


Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Καλά, έχω πάρει και συμβουλές απο κάαααποια ψυχή... Ονόματα δεν λέμε... Το σκέφτομαι όμως για το recap του Rotel ( αν και δεν δείχνει να το χρειάζεται άμεσα ) καθώς κακά τα ψέμματα, κάποια στιγμή θα τον δώσω, η αγάπη μου είναι άλλη. Αν λοιπόν του κάνω recap, ή θα πρέπει να το κάνω για τη ψυχή της εν ζωή μάνας μου ( αφού κανείς δεν θα πληρώσει τη διαφορά ) ή θα πρέπει να βάλω μάπα υλικά ή θα πρέπει να τον αφήσω μαμά και να το κάνει ο επόμενος ιδιοκτήτης.
Σχετικά με τον Bryston, η αλήθεια είναι ότι δεν έχει παίξει πολλές ώρες, αλλά δεν αμφιβάλω πως κάποια στιγμή θα χρειαστεί κι αυτός το recap του. Και όταν έρθει η ώρα, άαααντε να βρω τί να του βάλω μέσα.
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Καλά, έχω πάρει και συμβουλές απο κάαααποια ψυχή... Ονόματα δεν λέμε... Το σκέφτομαι όμως για το recap του Rotel ( αν και δεν δείχνει να το χρειάζεται άμεσα ) καθώς κακά τα ψέμματα, κάποια στιγμή θα τον δώσω, η αγάπη μου είναι άλλη. Αν λοιπόν του κάνω recap, ή θα πρέπει να το κάνω για τη ψυχή της εν ζωή μάνας μου ( αφού κανείς δεν θα πληρώσει τη διαφορά ) ή θα πρέπει να βάλω μάπα υλικά ή θα πρέπει να τον αφήσω μαμά και να το κάνει ο επόμενος ιδιοκτήτης.
Σχετικά με τον Bryston, η αλήθεια είναι ότι δεν έχει παίξει πολλές ώρες, αλλά δεν αμφιβάλω πως κάποια στιγμή θα χρειαστεί κι αυτός το recap του. Και όταν έρθει η ώρα, άαααντε να βρω τί να του βάλω μέσα.
Να ρωτήσω τώρα και εγώ μια βλακεία επειδή εδώ ακούμε υπερβολικά πολλές ώρες μουσική ημερησίως. Μετά από πόσες 'ωρες χρειάζεται ένα αξιοπρεπή μηχανάκι recap?
Δηλαδή αν βάλεις έναν μέσο όρο 7-8 ώρες την ημέρα μετά από πόσα χρόνια?
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Να ρωτήσω τώρα και εγώ μια βλακεία επειδή εδώ ακούμε υπερβολικά πολλές ώρες μουσική ημερησίως. Μετά από πόσες 'ωρες χρειάζεται ένα αξιοπρεπή μηχανάκι recap?
Δηλαδή αν βάλεις έναν μέσο όρο 7-8 ώρες την ημέρα μετά από πόσα χρόνια?
Εύλογο το ερώτημα και καθόλου βλακώδες.
 




Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Σίγουρα η απάντηση έχει να κάνει με την ποιότητα των υλικών φαντάζομαι αλλά ένας μπούσουλας θα υπάρχει. Εκτός και αν εμπιστεύεσαι το αυτί σου και μόνο , οπότε το καταλαβαίνεις. Αλλά είναι δυνατόν να ακούς το ίδιο μετά από 15 χρόνια;o_O
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.312
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top