Αναβελόνωση κεφαλής MC

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Τα τελευταία δύο χρόνια αφιέρωσα χρόνο σε κάποιες προσπάθειες να κάνω retiping/αναβελόνωση σε κεφαλές κινητού πηνίου κάποιες δικές μου και κάποιες που προσφέρθηκαν φίλοι να μου δώσουν με σχετικά καλό ποσοστό επιτυχίας αν σκεφθεί κανείς ότι δούλευα χρησιμοποιώντας για μεγέθυνση ταπεινές λούπες ωρολογοποιίας από 4X έως 12X, με έτρωγε όμως ο καημός να αποκτήσω ένα μη κινέζικο αξιόλογο αλλά όχι ακριβό μικροσκόπιο για να με διευκολύνει, έτσι λοιπόν πριν δυο μήνες βρίσκοντας σε καλή τιμή ένα μεταχειρισμένο στερεοσκοπικό μικροσκόπιο με δυνατότητα πολλαπλών μεγεθύνσεων δεν έχασα την ευκαιρία και το απέκτησα.
Για 4 χρόνια είχα φυλαγμένη στο συρτάρι μου μια Dynavector 10X5 με πραγματικές max 40 ώρες λειτουργίας της οποίας απο απροσεξία δική μου κατά την αλλαγή και τοποθέτηση της σε κάποιο διαφορετικό πικάπ είχα στραβώσει πολύ άσχημα τη βελόνα, έχοντας αποκτήσει πλέον το πολυπόθητο μικροσκόπιο και μια μικρή εμπειρία στις δυσκολίες του εγχειρήματος μιας αναβελόνωσης προχώρησα στην επισκευή της χρησιμοποιώντας την ίδια τη δική της βελόνα αφού το διαμάντι της είναι πραγματικά σε άριστη κατάσταση,.
Επειδή η βελόνα είχε τσακίσει έχοντας κάνει νεύρο το αλουμινένιο κούφιο cantilever ο μόνος τρόπος για να επιδιορθωθεί ήταν να κοπεί στο σημείο της τσάκισης κι αφού θα επανέφερα το κυλινδρικό σχήμα στο σημείο κοπής θα χρησιμοποιούσα κάποιο συνδετικό υλικό μέσα του για να ενώσω τα δύο μέρη της βελόνας, είχα διαβάσει για χρήση βελόνας/αγκάθι κάκτου σαν συνδετικό μέσο οπότε αποφάσισα να το δοκιμάσω και τελικά το αποτέλεσμα ήταν θεωρώ απόλυτα επιτυχημένο, η Dynavector λοιπόν τραγουδάει ξανά έτσι σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας μαζί με κάποιες φωτογραφίες της κεφαλής και της βελόνας πριν και μετά.


s.jpg


s-l1601.jpg


20200108_213609.jpg

20200108_211304.jpg


20200108_220140.jpg


20200108_220324.jpg


20200108_220531.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.204
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top