Αναζήτηση ηχείων για Home Studio

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αν και δεν έχω παράπονο από το τρέχων setup (2 x KRK G3 6'' + 2 x KRK subs 10'')... νομίζω πως ήρθε η ώρα για κάτι καλύτερο.
Κάτι που να κάνει πιο εύκολα "translation" και να είναι από 5-6 βαριά 8''.

Τα subs θα παραμείνουν (όπως και τα monitors αλλά χωρίς subs σαν δεύτερο ζεύγος monitors).

Οικονομικό ταβάνι είναι περίπου το χιλιάρικο αλλά δεν είναι απαραίτητο να ξοδευτεί όλο :p .
Βάζω κάποιες επιλογές ενδεικτικά (από το ακριβότερο που αντέχω, στο φτηνότερο που θα ήθελα):





Ανοιχτός και σε Yamaha, Presonus, Adam, Jbl....

Γνώμες;;
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Προσωπικές εμπειρίες σκόρπια....
Δεν φτιάχνω μουσική ,μόνο ακούω
Κάποια στιγμή πριν 2 χρόνια ήθελα monitor ηχεία
Πήγα και άκουσα σε μαγαζιά και γνωστούς ότι βρήκα
Ήθελα φτηνά . Κατέληξα στα alpha 80 γιατί μου άρεσαν
π.χ δεν μου άρεσαν τα hs8.
ΛΑΘΟΣ. Τα alpha 80 τα άκουσα σε προσεγμένο χώρο στην athensproaudio,τα hs 8 χύμα στο κύμα σε χάλια χώρο στον Νάκα.
Άκουσα τα hs8 αργότερα στον χώρο μου ,ήταν καλύτερα από τα ακριβότερα a80.
Μετα από καιρό άκουσα σε συγγενή μου dj εκτός Αθηνων ,σε ίδιο χώρο τα Neumann kh 120 , genelec 8040 και dynaudio bm6a.
Προσεγμένος χώρος και κορυφαία ηχεία. Έπαθα ζημιά . Ποτέ δεν είχα ακούσει κάτι καλύτερο είτε στον θείο μου τον χαιεντά είτε στις εκθέσεις που έχω πάει.
Ε μιά που τα focal ήταν μεγάλα για το στήσιμο που ήθελά να κάνω ,μια που βρήκα σε αγγελία από πολύ έμπιστο πωλητή σε καλή τιμή 4 kh 120 σκότωσα τα δικά μου και τα πήρα.
Η έκπληξη είναι το πόσο εύκολα ενσωματώθηκαν στον χώρο χωρίς να ψάχνομαι για μεσαία, τσιριχτά πρίμα, πλαδαρά μπάσα.
Άρα.. αυτό που θέλω να πω ότι στο γήπεδο των ενεργών ηχείων που προορίζονται για επαγγελματίες , δεν πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Ότι πληρώνεις παίρνεις
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Θα πω κάτι άσχετο με το θέμα (λόγω budget), αλλά πρέπει να το βγάλω από μέσα μου.
Στο ΝΑΚΑ στον 4ο όροφο έχει τα ΚΗ310Α στημένα με ένα RME DAC και Spotify.
Απλά έτυχε να είμαι εκεί σήμερα και τα άκουσα.
Just saying...
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Θα πω κάτι άσχετο με το θέμα (λόγω budget), αλλά πρέπει να το βγάλω από μέσα μου.
Στο ΝΑΚΑ στον 4ο όροφο έχει τα ΚΗ310Α στημένα με ένα RME DAC και Spotify.
Απλά έτυχε να είμαι εκεί σήμερα και τα άκουσα.
Just saying...
Τι just saying ,πες
ο 4 όροφος είναι εκεί που τα έχει όλα ανάκατα ,το ένα πάνω στο άλλο;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
To genelec 8030c ειναι πιο κοντά στο 1000ρικο το ζευγάρι που ψάχεις . Προφανώς και το kh120 είναι εξαιρετικό ηχείο αλλά ξεφευγεις λίγο παραπάνω στο budget

Ολα αλλάζουν αν σκοπευεις να αγοράσεις και extra sub στην πορεία μιας και το kh750 προσφέρει δυνατότητες DSP και στα 120! Προφανώς βεβαια τότε το budget θα έχει παει περίπατο ...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
To genelec 8030c ειναι πιο κοντά στο 1000ρικο το ζευγάρι που ψάχεις . Προφανώς και το kh120 είναι εξαιρετικό ηχείο αλλά ξεφευγεις λίγο παραπάνω στο budget

Ολα αλλάζουν αν σκοπευεις να αγοράσεις και extra sub στην πορεία μιας και το kh750 προσφέρει δυνατότητες DSP και στα 120! Προφανώς βεβαια τότε το budget θα έχει παει περίπατο ...
Ας πούμε πως θα την αντέξω τη διαφορά kh120 με 8030c (αλλιώς δε θα το ανέφερα καθόλου το kh120).
Το θέμα είναι αν κινηθώ εκεί πάνω, ποιο από τα δυο;

Sub θα χρησιμοποιήσω αυτά που ήδη διαθέτω (2 x KRK subs 10'') και στο μέλλον βλέπω...
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Αυτό φαντάζομαι το έχεις δει ε;

Απο την άλλη ανάλογα με τον χώρο σου βέβαια σκέψου και τα kh80 με dsp.
Απο όλα τα ηχεία που έχει δοκιμάσει ο αμιρ παθητικά η ενεργά παίρνουν την δεύτερη καλύτερη βαθμολογία με sub ,νομίζω
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Εγώ θα περνά τα genelec αλλά συγκρίνεις 2 εξαιρετικά ηχεία .

Αν μπορείς παντως να πας στα 8040!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Η ερώτηση είναι του στυλ “ Μέσι ή Ρονάλντο”, και “Λεμπρόν ή Τζόρνταν”

Κορυφαία είναι και τα δυο.

Ρίξε κέρμα, ρώτα την γυναίκα σου, δες ποιο σου αρέσει οπτικά, ή κάνε το πιο τραβηγμένο και παράλογο:
Άκουσε τα και πάρε όποιο ταιριάζει στο αυτί σου :roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αυτό φαντάζομαι το έχεις δει ε;
Όχι... αλλά βρήκα δουλειά για το βράδυ :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Ειπώθηκε ήδη.

Πάρε αυτά, των οποίων τα σαμπ θα μπορέσεις να αγοράσεις σε δεύτερο χρόνο. Δες ποιο σαμπ είναι οικονομικότερο, εκεί είναι (κι εκεί πρέπει να είναι) τα περισσότερα λεφτά.

Πρέπει να νιώθεις και πολύ μπουτχιας για να συνδυάσεις ανόμοιας φίρμας σαμπ με δορυφόρους σε τέτοιο επίπεδο υψηλής πιστότητας, ή να έχεις τρινοβ. Πικ γιορ πόιζον.

Νιούμαν δορυφόρος με σαμπ κρκ, σα σκέψη και μόνο, μου προκαλεί αναγούλα, εμετό..
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.547
:)
-

-
1604423031604.png

1604423090719.png




- :drinks:
θά πώ κάτι .
Ακούω ακόμα καλά .
Πριν από 2 μήνες άκουσα το Ls 3/5a VS με το Dynaudio XEO 2 .
Θα ήθελα να με πιστέψεις θα έπερνα το Dynaudio XEO 2 με κλειστά μάτια .
Στό video δες σε τι χώρο παίζει . Θα μου πεις τι να δώ από ένα video ......και θα σου πω πώς μπροστά μου , ......Ίσως , .....είδα " το θεό " - ντροπή μου - να πουλάει σάμαλι !
-


Σε αίθουσα συνεδριάσεων 80m2 !
-
-

- Άν σε ενδιαφέρει στείλε του ένα μαντάτο ....δεν ξέρεις καμιά φορά γίνετε δεκτό .
- καλές επιλογές .
 
Last edited:

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Ειπώθηκε ήδη.

Πάρε αυτά, των οποίων τα σαμπ θα μπορέσεις να αγοράσεις σε δεύτερο χρόνο. Δες ποιο σαμπ είναι οικονομικότερο, εκεί είναι (κι εκεί πρέπει να είναι) τα περισσότερα λεφτά.

Πρέπει να νιώθεις και πολύ μπουτχιας για να συνδυάσεις ανόμοιας φίρμας σαμπ με δορυφόρους σε τέτοιο επίπεδο υψηλής πιστότητας, ή να έχεις τρινοβ. Πικ γιορ πόιζον.

Νιούμαν δορυφόρος με σαμπ κρκ, σα σκέψη και μόνο, μου προκαλεί αναγούλα, εμετό..
Θες να πεις ότι ο trinnov μπορεί να συνδυάσει ακόμα και διαφορετικής φιλοσοφίας ηχεία;
Τόσο μαγικός!!!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Πρέπει να νιώθεις και πολύ μπουτχιας για να συνδυάσεις ανόμοιας φίρμας σαμπ με δορυφόρους σε τέτοιο επίπεδο υψηλής πιστότητας, ή να έχεις τρινοβ. Πικ γιορ πόιζον.

Νιούμαν δορυφόρος με σαμπ κρκ, σα σκέψη και μόνο, μου προκαλεί αναγούλα, εμετό..
Εσύ δεν θα τα δοκίμαζες να δεις τι ψάρια θα πιάσεις μέχρι να έχεις το ομόσταυλο υποβαθύφωνο;
Μικρόφωνο υπάρχει, τα πειράματα μου αρέσουν.
Στο κάτω κάτω δεν έχω να χάσω κάτι, αν δεν κολλήσουν με τίποτα θα τα παροπλίσω και οκ...
(Άσε που έχουν ποδοδιακόπτη για να τα κάνεις Bypass ανά πάσα στιγμή)

Προφανώς και δεν έχω τις γνώσεις του μπούτχια, όμως πιστεύω στην ίδια "ιδέα" :p
Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αξιοποίηση του υπάρχοντος εξοπλισμού !
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Εσύ δεν θα τα δοκίμαζες να δεις τι ψάρια θα πιάσεις μέχρι να έχεις το ομόσταυλο υποβαθύφωνο;
Μικρόφωνο υπάρχει, τα πειράματα μου αρέσουν.
Στο κάτω κάτω δεν έχω να χάσω κάτι, αν δεν κολλήσουν με τίποτα θα τα παροπλίσω και οκ...
(Άσε που έχουν ποδοδιακόπτη για να τα κάνεις Bypass ανά πάσα στιγμή)

Προφανώς και δεν έχω τις γνώσεις του μπούτχια, όμως πιστεύω στην ίδια "ιδέα" :p
Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αξιοποίηση του υπάρχοντος εξοπλισμού !
Πλακιτσα κάνω αλλά κοστούμι με παντόφλες είναι ... κάπως !

Πουλησε τα πάρε βάλε κατι παραπάνω και κάνε το σωστο. Αν δεν το κάνεις θα ζεις μόνιμα με το ερωτημα. .. Πώς θα ήταν αν είχα το neumann/genelec ????

Επόμενη αναβάθμιση σε 10 και βάλε χρόνια !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top