Αναζήτηση νέου συστήματος

Μηνύματα
19
Reaction score
13
Καλησπέρα στη ομάδα του avsite.gr

Λέγομαι Σωτήρης από Θεσσαλονίκη.
Να ευχαριστήσω προκαταβολικά για την αρθρογράφηση
(έχω κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα διαβάζοντας εδώ μέσα, πάρε παράδειγμα -> "Αγοράζοντας Ηχεία" κλπ)
αλλά και για το φιλόξενο κλίμα που υπάρχει σε όλο το forum.

Για διάφορους λόγους κατέληξα να έχω στα χέρια το εξής σύστημα που έχει κατέυθυνση προς home cinema.

Denon avr x540bt
2 B&W VM1 (front)
1 Crystal Audio system 4 (center)
2 Crystal Audio system 2 (back)
1 Crystal Audio system bass 10 (sub)

Δεν με ενδιαφέρει το Home Cinema. Θέλω ένα σύστημα stereo με μοναδική πηγή μου το laptop ή μελλοντικά κάποιο tv box. (πιθανόν το mibox s που έχει έξοδο toshlink) Θα κινηθώ αποκλειστικά σε streaming για την μουσική.
Χώρος ακρόασης το σαλόνι. Καθημερινή ολοήμερη σχεδόν ακρόαση μουσικής.

Λόγο περιορισμένου budget, αποφάσισα να πουλήσω όλο τον εξοπλισμό και να χτίσω ένα stereo σύστημα. Και προφανώς να συμπληρώσω λίγα χρήματα από πάνω και εγώ. Δεν είναι ο στόχος μου το hi-end, αλλά να πάρω ότι καλύτερο (δηλαδή αυτό που αρέσει πιο πολύ στα δικά μου αυτιά ) με τα χρήματα που διαθέτω. Μέχρι στιγμή έχω πουλήσει το κεντρικό και τους 2 δορυφόρους και έχω μείνει με τα b&w , το sub και τον Denon.

Όποτε έχω ξεκινήσει να παίρνω βόλτα τα μαγαζιά και να προσπαθώ να ακούσω για να βγάλω συμπεράσματα. Βέβαια όπως είπα είμαι Θεσσαλονίκη. όποτε η βόλτα είναι μικρή. μονο 2 μαγαζιά audio βρήκα μεχρι στιμής που μπορείς να ακούσεις ηχεία και ενισχυτές.

Πέρασα από τον Ορφέα στην Βούλγαρη και μου έβαλε να ακούσω τους ακόλουθους συνδιασμούς:
pro-ject audio maia με Pro-Ject Audio Speaker Box 5 (πολυ μικρά , καθόλου παρουσία)
Dynavox VT-80 με Triangle Borea BR02 (τα ηχεία δεν είχαν παρουσία. απλά φώναζαν. νομίζω τα αδικούσε ο ενισχυτής)
Pro-Ject Audio Stereo Box DS2 με Triangle Borea BR03 (ειχαν πολυ λεπτομερεια και αποκαλυψαν ευκολα κακές εγγραφες. και κοπανουσαν καπως αχαρα.)
Έγιναν και κάποιες άλλες δοκιμές οι οποίες άρχισαν να με ικανοποιούν άλλα είχαμε ξεφύγει πολύ από τα 1000€
Τέλος δοκιμάσαμε τα Triangle Elara LN01A ( ο ήχος τους πολυ πιο γλυκος, γεματος. ελεγχομενο μπασο)
Τα τελευταία με δελέασαν αρκετά λόγο της τιμής τους , της ευκολίας εγκατάστασης και κυρίως του ήχου τους.
Αυτό με έκανε να ψαχτώ και έπεσα (στο ιντερνετ ) στα Klipsch the Fives.

Πέρασα από τον Thessaloniki Audio Society
Μου απέτρεψε από τα ενεργά ηχεία τύπου the fives κλπ και πρότεινε να κρατήσω τα VM1 και να αλλάξω μόνο ενισχυτή και sub. Λέγοντας μου πως το sub που έχω δεν κάνει καθόλου για μουσική διάφορα σχετικά..

Έχω καταλήξει πιο μπερδεμένος από ποτέ, και νομίζω φαίνεται στο γιγάντιο μήνυμα. Μπράβο και ευχαριστώ σε όποιον είχε το κουράγιο και το διάβασε όλο.


TL;TR
Θέλω να στήσω σύστημα stereo με πηγή το laptop και μουσική μέσω streaming.
Να κοιτάξω κάτι σε ενεργά όπως Triangle Elara LN01A ή Klipsch R51PM, the Fives Ή amp + παθητικά ?
Το budget με το ζόρι να φτάσει τα 800€ (πώληση τωρινού εξοπλισμού + λίγα έξτρα από εμένα).


Ευχαριστώ πολύ,
Σωτήρης :)
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Καλό.. ταξίδι.
Ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν κάποια μέλη από εκεί. Να δεις και να ακούσεις δηλαδή.
Γράψε όμως διαστάσεις χώρου και αποστάσεις ηχείων και τριγώνου ακρόασης.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.998
Reaction score
8.045
Καλώς όρισες.
Πρέπει να κάνεις κάποιες υπερβάσεις στο τελικό κόστος, είναι η γνώμη μου! Η κίνηση αυτή δεν γίνεται κάθε μέρα.
Με αυτήν θα συμβιώσεις για κάποια χρόνια. Καλύτερα λοιπόν να γίνει από την αρχή , κάτι σωστό!
Δεν είναι δε ανάγκη να τελειώνουμε μια και έξω! Ξεκινάμε πχ με έναν καλό ενισχυτή ή Ηχεία, και μελλοντικά, βλέπουμε για τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
From the top of my head:
Ένα ζευγάρι Kali LP-8 (ή κάποιο άλλο 8άρι σε αυτή την κατηγορία)
Yamaha WXC50 dac/streamer/preamp (δεν θα χρειαστείς καν το λάπτοπ σου, στριμάρει από παντού και συμφέρει)

Κόστος 830 ευρώ.

Δεν παίρνω και όρκο, αλλά πολύ δύσκολο με αυτό το ποσό να ακούσεις καλύτερο ήχο από συμβατικό σύστημα.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Τα ηχεια που ακουσες ,τα ακουσες με ενισχυτες για desktop χρηση,λογικo να μην σου αρεσε τιποτα.

Στο οριο που εχεις βαλει......usb dac Topping D10s (115 με μεταφορικα),ενισχυτης Yamaha A-S501 (320 ευρω),ηχεια Triangle borea 03 (430 ευρω). Μπορεις με το ιδιο dac να στησεις και συστημα με ενεργα ηχεια,με καποιον προσιτο προενισχυτη.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
13
Σχέδιο σαλονιού.
Στο έπιπλο δυστυχώς η TV αφήνει με το ζορι 15cm και 15cm από κάθε πλευρά. Οπότε θεωρώ δεδομένο ότι μάλλον θα πρέπει να πάω ή σε βάσεις ή σε δαπέδου.
Στα δεξιά εκτίνετε χώρος(κουζίνα) παρόμοιου μεγέθους με το σαλόνι, όπως ακριβώς φαίνεται στο σχέδιο.
Αν λείπουν σημαντικές πληροφορίες από το σχέδιο , πείτε μου να συμπληρώσω
 

Attachments


Μηνύματα
19
Reaction score
13
From the top of my head:
Ένα ζευγάρι Kali LP-8 (ή κάποιο άλλο 8άρι σε αυτή την κατηγορία)
Yamaha WXC50 dac/streamer/preamp (δεν θα χρειαστείς καν το λάπτοπ σου, στριμάρει από παντού και συμφέρει)

Κόστος 830 ευρώ.

Δεν παίρνω και όρκο, αλλά πολύ δύσκολο με αυτό το ποσό να ακούσεις καλύτερο ήχο από συμβατικό σύστημα.
Έχω υπόψιν μου σαν κατηγορία τα studio monitors, αλλά δεν είναι καθόλου ελκυστικά στην εμφάνιση για το σαλόνι. Η εμφάνιση τους δυστυχώς είναι ανάλογη με το μέγεθος παντόφλας.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Έχω υπόψιν μου σαν κατηγορία τα studio monitors, αλλά δεν είναι καθόλου ελκυστικά στην εμφάνιση για το σαλόνι. Η εμφάνιση τους δυστυχώς είναι ανάλογη με το μέγεθος παντόφλας.
Koίταξε και τα Focal Shape 50...όμορφα και εξαιρετικός ήχος.
Αργότερα ενσωματώνεις και sub!
 

Μηνύματα
19
Reaction score
13
Koίταξε και τα Focal Shape 50...όμορφα και εξαιρετικός ήχος.
Αργότερα ενσωματώνεις και sub!
By the way, διαθέτω ήδη ένα sub. Το Crystal Audio System Bass 10. Έχετε κάποιο αρνητικό σχόλιο για το συγκεκριμένο sub? Ο άνθρωπος στο Thess Audio Society μου είπε πως δεν είναι καλό και μου πρότεινε να πάρω το Elac Debut S10.2
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Mπορείς να παίξεις με το υπάρχον και βλέπεις για αντικατάσταση αργότερα.
Έχει γίνει πολλές φορές αναφορά για την ενσωμάτωση τού-των σαμπ στο φορουμ,

Presonus Temblor T-10 Δές και αυτό
 

Μηνύματα
19
Reaction score
13
Μπορεί να γράψει κάποιος costas από τα μέρη σου. Μην δώσεις σημασία. Θα σου πει να πάρεις ενεργα και άλλα περίεργα. :smg:
Να πω την αληθεια οτι συγκεκριμενα τα the fives μου αρεσαν παρα πολυ, φαινεται να ειναι πραγματι ενεργα και οχι απλα αυτοενισχυομενα. εκτος και αν κατι μου ξεφυγε. και ειναι ακριβως στα ορια του budget μου. και λυνουν πολλους 'μπελαδες'. απλά δεν τα έχω ακούσει από κοντά. Γενικά δεν έχω βρει πουθενά να ακούσω Klipsch για να έχω μια σχετική έστω εικόνα.
'Μπελας' νουμερο 1 : τοποθετηση του ενισχυτη. το επιπλο tv εχει 15 και κατι χιλιοστα χωρο. ο denon καθεται εκει με το ζορι. δεν πιστευω πως του κανει καλο τοσο κλειστο μερος (απο αποψη θερμοκρασιων). μονο κατι Cambridge, Rotel, NAD κλπ slim ενισχυτες χωραν εκει περα.
'Μπελας' νουμερο 2: σωστος συνδιασμός ηχείων και ηλεκτρονικών που να κάνει complement το ένα το άλλο.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Σωστή η παρατήρηση για την ψύξη του ενισχυτή. Το.μέγεθος δεν αντικατοπρίζει πάντα την παροχή ισχύος.οπότε απλά θα πάρεις κάποιον που να αφήνει επαρκές περιθώριο στην θέση που θα τον βάλεις. Τα ενεργα.τον.έχουν πάνω τους. Απαπα μην πάρεις τέτοια. :bigboss:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Σε τι εντάσεις ακούς μουσική;
Κάποια φθηνά ενεργά καταλήγουν στα service γιατί δεν κάνουν για την χρήση που αγοράστηκαν (parties). Έτσι έχει βγει και η φήμη ότι "χαλάνε γρήγορα".
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
Καλησπέρα Σώτο από Σαλόνικα

για πες μας λίγα πράγματα για σένα :biggrin:

1.απόσταση ακρόασης
2.εντάσεις που θέλουμε να ακούμε
3χώρος τετραγωνικά(δωμάτιο-σαλόνι κ αν θέλεις ανέβασε κ μια φωτό για μπανιστήρι:p )
4.που θα τοποθετηθούν τα ηχεία? έχεις ευχέρεια για σωστή τοποθέτηση ή όπου είναι ο μπουφές?
 

Μηνύματα
19
Reaction score
13
Σε τι εντάσεις ακούς μουσική;
Αρκετά φθηνά ενεργά καταλήγουν στα service γιατί δεν κάνουν για την χρήση που αγοράστηκαν (parties). Έτσι έχει βγει και η φήμη ότι "χαλάνε γρήγορα".
ΟΧΙ ΠΑΡΤΥ. Στο σπίτι ακούμε μουσική συνήθως από τον πρωινό καφέ , μέχρι το βραδινό κρασί. Μέσα στην εβδομάδα 2-3 φορές οι εντάσεις θα ανεβούν σε 'party level' αλλά για κανένα 20λεπτο session. Μπορεί και για λιγότερο.
Καλησπέρα Σώτο από Σαλόνικα

για πες μας λίγα πράγματα για σένα :biggrin:

1.απόσταση ακρόασης
2.εντάσεις που θέλουμε να ακούμε
3χώρος τετραγωνικά(δωμάτιο-σαλόνι κ αν θέλεις ανέβασε κ μια φωτό για μπανιστήρι:p )
4.που θα τοποθετηθούν τα ηχεία? έχεις ευχέρεια για σωστή τοποθέτηση ή όπου είναι ο μπουφές?
1. απόσταση περίπου 2 μετρα και 30 εκ.
2. εντάσεις όπως έγραψα παραπάνω είναι νορμάλ. Βέβαια με το ψοφίμι τον denon + τα VM1 παίζω πάντα πάνω από την μέση. Με μια μικρή δοκιμή με έναν Marantz PM-40 + VM1 , τα ηχεία ξύπνησαν, άνοιξε ο ήχος τους και ήταν υπέρ αρκετη η ένταση στο 1/5 - 1/4. (by the way, να έβρισκα καμια χαζοεφαρμογη στο κινητο και να εκανα καμια μετρηση db? παιζει αυτο?)
3. έχω ανεβάσει παραπάνω σχέδιο.
4. δυστυχώς όπου είναι ο μπουφές...και να ταιριάζει παρακαλώ. (λέει το έταιρον ήμισυ)
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
ΟΧΙ ΠΑΡΤΥ. Στο σπίτι ακούμε μουσική συνήθως από τον πρωινό καφέ , μέχρι το βραδινό κρασί. Μέσα στην εβδομάδα 2-3 φορές οι εντάσεις θα ανεβούν σε 'party level' αλλά για κανένα 20λεπτο session. Μπορεί και για λιγότερο.


1. απόσταση περίπου 2 μετρα και 30 εκ.
2. εντάσεις όπως έγραψα παραπάνω είναι νορμάλ. Βέβαια με το ψοφίμι τον denon + τα VM1 παίζω πάντα πάνω από την μέση. Με μια μικρή δοκιμή με έναν Marantz PM-40 + VM1 , τα ηχεία ξύπνησαν, άνοιξε ο ήχος τους και ήταν υπέρ αρκετη η ένταση στο 1/5 - 1/4. (by the way, να έβρισκα καμια χαζοεφαρμογη στο κινητο και να εκανα καμια μετρηση db? παιζει αυτο?)
3. έχω ανεβάσει παραπάνω σχέδιο.
4. δυστυχώς όπου είναι ο μπουφές...και να ταιριάζει παρακαλώ. (λέει το έταιρον ήμισυ)
μια χαρά ο χώρος

από χρήματα ποιο είναι το ταβάνι που διαθέτεις....με τέρμα ξεχείλωμα ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
ΟΧΙ ΠΑΡΤΥ. Στο σπίτι ακούμε μουσική συνήθως από τον πρωινό καφέ , μέχρι το βραδινό κρασί. Μέσα στην εβδομάδα 2-3 φορές οι εντάσεις θα ανεβούν σε 'party level' αλλά για κανένα 20λεπτο session. Μπορεί και για λιγότερο.
Κοίτα τα Focal που προτάθηκαν παραπάνω και άλλα αντίστοιχα Presonus όπως και τα Sub τους οπωσδήποτε. Τα 2 Sub θα σου ρίξουν την ανάγκη μεγάλης έντασης. Χωρίς αυτά θα ανεβάζεις συχνότερα γκάζια.
Ένα Sub σίγουρα, μετά βλέπεις και για δεύτερο ανάλογα τι θες.
Με τα ενεργά δεν χρειάζεσαι άλλο μηχάνημα. Από το PC κατευθείαν στο/στα sub(s) και από εκεί στα ηχεία.
Ξεκίνα από εκεί και αργότερα αν αντέχει η τσέπη πρόγραμμα ισοστάθμισης.

Αυτό πού ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχεις αποκλείσει την πολυκάναλη μουσική.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
ωπ sorry δεν πρόσεξα ότι είχες αναφέρει 1000 ευρώ

1000 είναι χωρίς να πουλήσεις και τα υπόλοιπα που διαθέτεις να φανταστώ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.048
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top