Αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σας
Είμαι νέος στο site και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας
Καταρχήν να σας πω ότι το δωμάτιο μου που ακούω μουσική είναι 20τ.μ. 4x5
Το σύστημα μου αποτελείται από τις εξής πηγές
Προενισχυτης nad c165
Τελικός nad c275
Cd player marantz cd6006 uk edition
Πικάπ reloop turn 5
Καλώδιο ηχείων της van damme hi fi 6mm.
Με μπανάνες της oehlbach
Τα ηχεία μου είναι τα magnat supreme monitor 2002 τα οποία τα έχω εδώ και περίπου 4χρονια τίμια ηχεία για τα λεφτά τους
Με πολύ καλά μπάσα όχι πολύ αναλυτικά αν και στην αρχή είχα ένα θεματακι με μπουμαρισμα μετά από κάποιες διαμορφώσεις που έκανα στο χώρο το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό
Να αναφέρω επίσης ότι η μουσική που ακούω ήταν και θα είναι η μέταλ.
Τον τελευταίο καιρό ψάχνω να πάρω ένα νέο ζευγάρι ηχεία τα οποία και θέλω να κρατήσω για χρόνια και φυσικά θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 1500 ευρώ πάνω κάτω
Έχω πελαγοσει λίγο όμως διαβάζω σε ελληνικά και ξένα σάιτ τόσες πληροφορίες που έχω μπερδευτεί ακόμη περισσότερο για το πια ηχεία είναι πιο κατάλληλα για την αγαπημένη μου μουσική και ποια θα ταίριαζαν καλύτερα με τους nad που φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω γιατί είναι πολύ καλά μηχανήματα και μου αρέσει ο ήχος τους.
Από γνωστούς και φίλους έχω ακούσει αρκετά ηχεία , έχω ακούσει klipsch που οι περισσότεροι λένε για μέταλ μουσική αλλά εμένα δεν μου άρεσαν οι κόρνες τους με κουράζουν , ένας φίλος που ακούει ίδια μουσική έχει τα heco victa prime 702 πολύ καλά ηχεία με φοβερό μπάσο αλλά είναι πολύ αναλυτικά και σε κάποιες παραγωγές ξυρίζουν όπως τα klipsch. Έχει φέρει ο αδερφός μου στο δωμάτιο μου τα cerwin vega xls 15 που έχει
Αλλά στο δωμάτιο μου μάλλον έπεφταν πολύ μεγάλα μιας και τα μπάσα τους σκέπαζαν όλα τα άλλα με αποτέλεσμα το ηχείο να ακούγεται κάπως μουντό και λασπώδες.
Εγώ αυτό που προτιμώ είναι ένα ηχείο που καταρχάς Να έχει δυνατό σφιχτό γρήγορο μπάσο λόγο μέταλ μουσικής να μην είναι πολύ αναλυτικό και να είναι όσο πιο γλυκό γίνεται να συγχωρεί δηλαδή και μια όχι πολύ καλή παραγωγή , από αυτά που βλέπω μάλλον πρέπει να στραφω σε αγγλικό ηχώ και σίγουρα όχι κόρνες , τώρα τελευταία βλέπω τα dali opticon 6 το πρόβλημα είναι ότι είμαι από επαρχία και η ακρόαση σε κάποιο κατάστημα πόσο μάλλον στο δωμάτιο μου είναι αδύνατη
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας σε αυτό το θέμα
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία.
 

K

kimon

Guest
Καλησπέρα σας
Είμαι νέος στο site και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας
Καταρχήν να σας πω ότι το δωμάτιο μου που ακούω μουσική είναι 20τ.μ. 4x5
Το σύστημα μου αποτελείται από τις εξής πηγές
Προενισχυτης nad c165
Τελικός nad c275
Cd player marantz cd6006 uk edition
Πικάπ reloop turn 5
Καλώδιο ηχείων της van damme hi fi 6mm.
Με μπανάνες της oehlbach
Τα ηχεία μου είναι τα magnat supreme monitor 2002 τα οποία τα έχω εδώ και περίπου 4χρονια τίμια ηχεία για τα λεφτά τους
Με πολύ καλά μπάσα όχι πολύ αναλυτικά αν και στην αρχή είχα ένα θεματακι με μπουμαρισμα μετά από κάποιες διαμορφώσεις που έκανα στο χώρο το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό
Να αναφέρω επίσης ότι η μουσική που ακούω ήταν και θα είναι η μέταλ.
Τον τελευταίο καιρό ψάχνω να πάρω ένα νέο ζευγάρι ηχεία τα οποία και θέλω να κρατήσω για χρόνια και φυσικά θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 1500 ευρώ πάνω κάτω
Έχω πελαγοσει λίγο όμως διαβάζω σε ελληνικά και ξένα σάιτ τόσες πληροφορίες που έχω μπερδευτεί ακόμη περισσότερο για το πια ηχεία είναι πιο κατάλληλα για την αγαπημένη μου μουσική και ποια θα ταίριαζαν καλύτερα με τους nad που φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω γιατί είναι πολύ καλά μηχανήματα και μου αρέσει ο ήχος τους.
Από γνωστούς και φίλους έχω ακούσει αρκετά ηχεία , έχω ακούσει klipsch που οι περισσότεροι λένε για μέταλ μουσική αλλά εμένα δεν μου άρεσαν οι κόρνες τους με κουράζουν , ένας φίλος που ακούει ίδια μουσική έχει τα heco victa prime 702 πολύ καλά ηχεία με φοβερό μπάσο αλλά είναι πολύ αναλυτικά και σε κάποιες παραγωγές ξυρίζουν όπως τα klipsch. Έχει φέρει ο αδερφός μου στο δωμάτιο μου τα cerwin vega xls 15 που έχει
Αλλά στο δωμάτιο μου μάλλον έπεφταν πολύ μεγάλα μιας και τα μπάσα τους σκέπαζαν όλα τα άλλα με αποτέλεσμα το ηχείο να ακούγεται κάπως μουντό και λασπώδες.
Εγώ αυτό που προτιμώ είναι ένα ηχείο που καταρχάς Να έχει δυνατό σφιχτό γρήγορο μπάσο λόγο μέταλ μουσικής να μην είναι πολύ αναλυτικό και να είναι όσο πιο γλυκό γίνεται να συγχωρεί δηλαδή και μια όχι πολύ καλή παραγωγή , από αυτά που βλέπω μάλλον πρέπει να στραφω σε αγγλικό ηχώ και σίγουρα όχι κόρνες , τώρα τελευταία βλέπω τα dali opticon 6 το πρόβλημα είναι ότι είμαι από επαρχία και η ακρόαση σε κάποιο κατάστημα πόσο μάλλον στο δωμάτιο μου είναι αδύνατη
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας σε αυτό το θέμα
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
1) Hχεία κατάλληλα για ένα είδος μουσικής = κακοσχεδιασμένα ηχεία.
2) Μη μπλέξεις με ιστορίες του τύπου "αγγλικός, αμερικανικός και δε ξέρω γω τι ήχος" = "χρωματισμένα" ηχεία.
3) Ο προ έχει έξοδο υπογούφερ. Εκμεταλλεύσου την και μοίρασε το ποσόν σου σε ένα ζευγάρι ηχεία και σε ένα -ή και δύο, αν σε παίρνει- υπογούφερ. Ο ρυθμίσεις των υπογούφερ θα σου επιτρέψουν να προσαρμόσεις τα μπάσα στο χώρο ακρόασής σου.
4) Το ιδανικό θα ήταν να ακούσεις τα ηχεία στον χώρο σου. Επειδή αυτό δεν γίνεται, προτείνω το #3
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Δοκίμασε να ακούσεις τα Monitor Audio silver 300 είναι στο όριο αυτών που ζητάς και αυτών που έχεις.
.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top