Αναζήτηση οικονομικού Power Sequencer πολυπριζου

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το τι υπάρχει στη αγορά

Οι απαιτήσεις ειναι οι εξής:
  1. Η εκκίνηση των συσκευών με συγκεκριμένη σειρά.
  2. Ο τερματισμός των συσκευν με αντίστροφη σειρά.
  3. Κάποιο κουμπί που να μπορώ να ανεβάσω πάνω στο γραφείο ή κάποιο foot-switch για το ανοιξε-κλείσε των συσκευων
  4. Πάνω απο 4 πρίζες, 6 ιδανικά, 8 ακομα καλύτερα.
  5. Σχετικά οικονομικό (δες ΥΓ2)
Δεν με ενδιαφέρουν δυνατότητες προστασίας συσκευών, το πολύπριζο θα κουμπώσει σε πρίζα του ups

ΥΓ1 Νομίζω οτι ο @costas EAR έχει κάτι τέτοιο, δεν ειμαι ομως 100% σίγουρος και βαριεμαι τρομερά να ψάχνω σε threads των 200+ σελίδων.
ΥΓ2 Οσο και αν έχω ψάξει καταλήγω σε rack mounted λύσεις των 300+ ευρώ, ιδανικά θα ήθελα να αποφυγω να δώσω τέτοια χρήματα.

Ευχαριστώ!
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Όχι δυστυχώς, αυτό θέλω να αποφύγω.

Δε θέλω να καταλήξω σε rack. Θέλω κάτι που να μοιάζει με πολυπριζο και να κάνει ότι έγραψα πριν.
 


Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Για την ιδια δουλεια αγορασα προγραμματιζομενες πριζες απο τα lidl. Αφηνω ενισχυτες κλπ στο on και ελεγχω τα ρευματα απο τηλεχειριστηριο για να μην αναβουν ολα μαζι. Τα προγραμματιζεις σε 4 σετ. Εχω συνολικα 8 πριζες τετοιου τυπου με κοστος κατι λιγοτερο απο 30 ευρω συνολο.
Το μονο κακο οτι πατας εσυ το κουμπι του τηλεχειριστηριου για να τα αναψεις.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Αν κάνω την ανάγκη φιλότιμο, ναι κάτι τέτοιο θα ήταν ανεκτό.

Για την ιδια δουλεια αγορασα προγραμματιζομενες πριζες απο τα lidl. Αφηνω ενισχυτες κλπ στο on και ελεγχω τα ρευματα απο τηλεχειριστηριο για να μην αναβουν ολα μαζι. Τα προγραμματιζεις σε 4 σετ. Εχω συνολικα 8 πριζες τετοιου τυπου με κοστος κατι λιγοτερο απο 30 ευρω συνολο.
Το μονο κακο οτι πατας εσυ το κουμπι του τηλεχειριστηριου για να τα αναψεις.
Το ακούω, βρήκα και αυτό στα γρήγορα. Που τουλάχιστον στη θεωρία με καλύπτει (έστω και χειροκίνητα)

Τι σύστημα θα τροφοδοτεί; Πολλά βατ;
2 x 140 (ηχεία) καθώς 2 x 500 (subs).
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.856
Πάντως και στην Ελλάδα μία αναζήτηση για "τηλεχειριζόμενη πρίζα" σε Skroutz / Best Price βγάζει πολύ πράμα.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Αγόρασα ένα 5αρι από το amazon με τηλεχειρισμό. Ιδανικά power sequencer θα ήθελα αλλά να πάει να μαμηθει, δεν δίνω 300 ευρώ 💶 για το 100% αυτόματο. Θα πατάω τα κουμπάκια ένα ένα !
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Αγόρασα ένα 5αρι από το amazon με τηλεχειρισμό. Ιδανικά power sequencer θα ήθελα αλλά να πάει να μαμηθει, δεν δίνω 300 ευρώ 💶 για το 100% αυτόματο. Θα πατάω τα κουμπάκια ένα ένα !
Αν το έχεις με το DIY...

παίρνεις ένα πολύπριζο με διακόπτες (για να έχει καλώδια ανεξάρτητα σε κάθε πρίζα)
και με ένα arduino
1681127532907.png

και ένα board με ρελεδες
1681127603362.png

το μετατρέπεις και το
το προγραμματίζεις για ότι sequence θες

-------------------------------------
με extra ένα network board

1681127767436.png

το ελέγχεις και από όποιον browser του σπιτιου θες
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top