Αναζήτηση φορητού ηχείου

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Λοιπόν, είμαι σε αναζήτηση φορητού ηχείου.

Είδα διάφορα, μου άρεσε το JBL Charge 4 (είναι κι εντός προϋπολογισμού, στην Κύπρο το βρίσκω κοντά στα €180), αλλά δεν μου κάνει. Ο λόγος; Η σύνδεσή του με την πηγή (π.χ. κινητό, tablet κτλ) γίνεται είτε με Bluetooth είτε με mini jack. Θα μπορούσα να συμβιβαστώ με το δεύτερο (π.χ. θα μπορούσα να του "καρφώσω" ένα MP3 player), αλλά η πραγματική μου επιθυμία είναι να βρω ένα ηχείο το οποίο να αναπαράξει μουσική από USB stick, να βάζω το USB στην υποδοχή, να πατάω play και τέλος.

Δεν με ενδιαφέρουν χαρακτηριστικά παρόμοια με του Charge 4 (π.χ. δεν χρειάζεται να είναι αδιάβροχο). Με ενδιαφέρει να είναι εντός προϋπολογισμού και να έχει μια σχετικά καλή ποιότητα ήχου. Στο χώρο στον οποίο θα αναπαράγει μουσική δεν υπάρχει πρόσβαση στο internet.

Προτάσεις; :)
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ψυχανεμιζομαι πως οι συσκευες που παιζουν φλασακια πρεπει να εχουν μια υποτυπωδη οθονη για να βλεπεις που βρισκεσαι στα tracks. Μαλλον γι' αυτο δε βρισκεις φορητο ηχειο. Δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο ηχειο και ποσο κοστιζει. Νομιζω πως πρεπει να συμβιβσστεις...
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Κάποια από αυτές λογικά θα κάνει... Κάνε ένα search για κάθε μία...

Για JBL XTREME 2 μην κάνεις search , το usb που έχει είναι μόνο για φόρτιση άλλων συσκευών.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Μάλλον θα καταλήξω στο JBL Charge 4. Θα του "καρφώσω" ενα mp3 player με καλώδιο mini jack και τέλος.

Είδα και τη λίστα που postαρε ο @Δημητρης 777 (thanks man!), κάποια που μου άρεσαν ήταν ακριβά (πριν καν λάβω υπόψη τα μεταφορικά), κάποια δεν μου έκαναν και κάποια ήταν εκτός παραγωγής (κατηργημένα μοντέλα).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ναι έχεις δικιο, sorry, ισως έπρεπε να το ψάξω λίγο περισσότερο πριν ποστάρω... Μια χαρά ακούγεται η λύση που βρήκες...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Φίλε, μια χαρά ήταν η λίστα, υπό την έννοια του ότι μου έδωσε μια άποψη για το τι κυκλοφορεί - ασχέτως τιμής ή/και διαθεσιμότητας.

Το ότι κατέληξα στο Charge 4 είναι επειδή δεν βρήκα κάτι άλλο, αξιόλογο και με αυτά που ήθελα, εντός του προϋπολογισμού μου. Ουσιαστικά, για τους λόγους που είχε αναφέρει ο @Nick Arvanitakis στο post του.
 

Μηνύματα
169
Reaction score
63
Καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα θα έχεις εάν χρησιμοποιήσεις τη bluetooth σύνδεση, σε σχέση με αυτή του καλωδίου mini jack, διότι έτσι θα χρησιμοποιείς το dac του jbl που διαθέτει aptx και όχι αυτό του mp3-player
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα θα έχεις εάν χρησιμοποιήσεις τη bluetooth σύνδεση, σε σχέση με αυτή του καλωδίου mini jack, διότι έτσι θα χρησιμοποιείς το dac του jbl που διαθέτει aptx και όχι αυτό του mp3-player
Σωστά. Έκανα δοκιμή το ίδιο τραγούδι με Bluetooth και mini jack από το κινητό. Η ποιότητα του Bluetooth ήταν ανώτερη.
Μπλουτουθ και JBL-άκι.
Από το κινητό ή τάμπλετ.
Μάλλον από κινητό θα "παίξω", γιατί το tablet θα κάνει άλλη δουλειά την ίδια ώρα.
Τελείωνε...
Έχεις δουλειά στα σαμπ.
Έχω υποχρεώσεις, που δεν μπορούν να περιμένουν.;)
Τα subwoofers είναι διασκέδαση, μπορούν να περιμένουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Δεν κατέληξα ακόμα διότι "έπεσα" πάνω στο Creative Sound Blaster Free το οποίο παίζει μουσική από microSD. Καθόλου άσχημα!

Το έχει κάποιος να πει τη γνώμη του;
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Δεν κατέληξα ακόμα διότι "έπεσα" πάνω στο Creative Sound Blaster Free το οποίο παίζει μουσική από microSD. Καθόλου άσχημα!

Το έχει κάποιος να πει τη γνώμη του;
Έχω το μικρότερο, Muvo 2c, που παίζει μουσική από microSD (του έχω βάλει μια 32GB) κι είναι πολύ βολικό χαρακτηριστικό. Η εφαρμογή κινητού είναι λίγο αργή στο scan τραγουδιών, λογικό όμως με τόσα τραγούδια στην καρτούλα.

Μου άρεσε τόσο που πήρα τελικά και δεύτερο ίδιο, να την ακούω στερεοφωνικά. Είναι και αδιάβροχο.

Σκέψου πάντως και το Muvo 2.

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Update!

Κατέληξα στο Creative Sound Blaster Free, αποκλειστικά λόγω του ότι παίζει μουσική από microSD - άρα δεν υπήρχε ανάγκη για κινητά και συνδέσεις με bluetooth κτλ. Αξιοπρεπής ήχος, με κουμπάκι "Loud" (= loudness!) και στοιχειώδεις χαμηλές - ίσα ίσα να ακούω τύμπανα (διπλομποτιές) και μπάσο. Δεν περίμενα, ούτε απαιτούσα, κάτι περισσότερο, για τη δουλειά που το θέλω μια χαρά είναι!

Στη φωτογραφία φαίνεται η τελική του θέση :)

20200208_211536.jpg


Με συντροφεύει στις in-door προπονήσεις με το ποδήλατο, "δίνει πόνο" με τη μουσική, "δίνω πόνο" στις προπονήσεις!

Να ξεκινάει το interval του "all-out sprint" και να "χώνεται" το "Fucking Hostile" των Pantera...

Αξία: Ανεκτίμητη!8-):thumbsup:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Μετά από αρκετούς μήνες τακτικής και συχνής χρήσης του Creative Sound Blaster Free, έχω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή του, τόσο ηχητικά όσο κι από πλευράς διάρκειας της μπαταρίας. Δεν έχω βρει τρόπο (δεν ξέρω εάν υπάρχει κιόλας, πρέπει να διαβάσω, ξανά, το manual 🤔 ) για να απενεργοποιήσω το Bluetooth και να αυξήσω τη διάρκεια της μπαταρίας, αλλά μικρό - έως αμελητέο - το κακό.

Κάτι το οποίο με δυσαρεστεί είναι ο αλγόριθμος τυχαίας επιλογής των τραγουδιών από την microSD card. Η κάρτα έχει 200 τραγούδια, από το ν1 έως το ν200. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές, η αναπαραγωγή ξεκινάει π.χ. με το ν30, συνεχίζει με το ν50 και μετά επαναλαμβάνεται το ν30. Κάποιες φορές το πρώτο τραγούδι επαναλαμβάνεται αμέσως μόλις τελειώσει! Γενικά, στην, κατά μέσο όρο, μία (1) ώρα που λειτουργεί κάθε φορά η συσκευή, η επανάληψη τραγουδιών είναι ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση. Θα περίμενε κανείς ότι με τόσο μεγάλο αριθμό τραγουδιών, η τυχαιότητα στην επιλογή θα εξυπηρετείτο, αλλά αποδεικνύεται το αντίθετο.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Μετά από αρκετούς μήνες τακτικής και συχνής χρήσης του Creative Sound Blaster Free, έχω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή του, τόσο ηχητικά όσο κι από πλευράς διάρκειας της μπαταρίας. Δεν έχω βρει τρόπο (δεν ξέρω εάν υπάρχει κιόλας, πρέπει να διαβάσω, ξανά, το manual 🤔 ) για να απενεργοποιήσω το Bluetooth και να αυξήσω τη διάρκεια της μπαταρίας, αλλά μικρό - έως αμελητέο - το κακό.

Κάτι το οποίο με δυσαρεστεί είναι ο αλγόριθμος τυχαίας επιλογής των τραγουδιών από την microSD card. Η κάρτα έχει 200 τραγούδια, από το ν1 έως το ν200. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές, η αναπαραγωγή ξεκινάει π.χ. με το ν30, συνεχίζει με το ν50 και μετά επαναλαμβάνεται το ν30. Κάποιες φορές το πρώτο τραγούδι επαναλαμβάνεται αμέσως μόλις τελειώσει! Γενικά, στην, κατά μέσο όρο, μία (1) ώρα που λειτουργεί κάθε φορά η συσκευή, η επανάληψη τραγουδιών είναι ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση. Θα περίμενε κανείς ότι με τόσο μεγάλο αριθμό τραγουδιών, η τυχαιότητα στην επιλογή θα εξυπηρετείτο, αλλά αποδεικνύεται το αντίθετο.
Leonard Mlodinow touches on this issue in The Drunkard's Walk[1]. If I remember correctly, his explanation was something along the lines of this: a truly random playlist is not desirable to most users, which challenges the claim "I do believe the ordering is truly random the first time it's generated" in the top answer. Mlodinow explains that most people really don't understand randomness, and a "truly random" playlist might have the same song twice in a row, play a few songs from the same album in the normal order, and things like that. Some people don't realize that rolling 1,2,3,4,5,6 on a die in order is as likely as 6,4,1,2,5,3 even though the second set of outcomes might seem more likely because it looks more random. To outcount for this, iTunes actually does use an algorithm to make the shuffled playlist "better" than a truly random one.
Of course, by some definitions, even rand() isn't random enough, so I can see why people argue about it. The book doesn't even provide a rigorous definition of the concept, but it was never intended to be a serious treatise on statistics
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top