Αναζήτηση φορητού ηχείου

wizzy

Music is our friend!
Reaction score
8.766
Λοιπόν, είμαι σε αναζήτηση φορητού ηχείου.

Είδα διάφορα, μου άρεσε το JBL Charge 4 (είναι κι εντός προϋπολογισμού, στην Κύπρο το βρίσκω κοντά στα €180), αλλά δεν μου κάνει. Ο λόγος; Η σύνδεσή του με την πηγή (π.χ. κινητό, tablet κτλ) γίνεται είτε με Bluetooth είτε με mini jack. Θα μπορούσα να συμβιβαστώ με το δεύτερο (π.χ. θα μπορούσα να του "καρφώσω" ένα MP3 player), αλλά η πραγματική μου επιθυμία είναι να βρω ένα ηχείο το οποίο να αναπαράξει μουσική από USB stick, να βάζω το USB στην υποδοχή, να πατάω play και τέλος.

Δεν με ενδιαφέρουν χαρακτηριστικά παρόμοια με του Charge 4 (π.χ. δεν χρειάζεται να είναι αδιάβροχο). Με ενδιαφέρει να είναι εντός προϋπολογισμού και να έχει μια σχετικά καλή ποιότητα ήχου. Στο χώρο στον οποίο θα αναπαράγει μουσική δεν υπάρχει πρόσβαση στο internet.

Προτάσεις; :)

Rosinante

Dark Nιάου
Reaction score
3.373
Ψυχανεμιζομαι πως οι συσκευες που παιζουν φλασακια πρεπει να εχουν μια υποτυπωδη οθονη για να βλεπεις που βρισκεσαι στα tracks. Μαλλον γι' αυτο δε βρισκεις φορητο ηχειο. Δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο ηχειο και ποσο κοστιζει. Νομιζω πως πρεπει να συμβιβσστεις...

Δημητρης 777

Spendorious
Reaction score
2.278
Κάποια από αυτές λογικά θα κάνει... Κάνε ένα search για κάθε μία...

Nick Arvanitakis

Επαγγελματίας Admin
Administrator
Reaction score
19.385
Κάποια από αυτές λογικά θα κάνει... Κάνε ένα search για κάθε μία...

Για JBL XTREME 2 μην κάνεις search , το usb που έχει είναι μόνο για φόρτιση άλλων συσκευών.

wizzy

Music is our friend!
Reaction score
8.766
Μάλλον θα καταλήξω στο JBL Charge 4. Θα του "καρφώσω" ενα mp3 player με καλώδιο mini jack και τέλος.

Είδα και τη λίστα που postαρε ο @Δημητρης 777 (thanks man!), κάποια που μου άρεσαν ήταν ακριβά (πριν καν λάβω υπόψη τα μεταφορικά), κάποια δεν μου έκαναν και κάποια ήταν εκτός παραγωγής (κατηργημένα μοντέλα).

Δημητρης 777

Spendorious
Reaction score
2.278
Ναι έχεις δικιο, sorry, ισως έπρεπε να το ψάξω λίγο περισσότερο πριν ποστάρω... Μια χαρά ακούγεται η λύση που βρήκες...

wizzy

Music is our friend!
Reaction score
8.766
Φίλε, μια χαρά ήταν η λίστα, υπό την έννοια του ότι μου έδωσε μια άποψη για το τι κυκλοφορεί - ασχέτως τιμής ή/και διαθεσιμότητας.

Το ότι κατέληξα στο Charge 4 είναι επειδή δεν βρήκα κάτι άλλο, αξιόλογο και με αυτά που ήθελα, εντός του προϋπολογισμού μου. Ουσιαστικά, για τους λόγους που είχε αναφέρει ο @Nick Arvanitakis στο post του.

Reaction score
30
Καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα θα έχεις εάν χρησιμοποιήσεις τη bluetooth σύνδεση, σε σχέση με αυτή του καλωδίου mini jack, διότι έτσι θα χρησιμοποιείς το dac του jbl που διαθέτει aptx και όχι αυτό του mp3-player

wizzy

Music is our friend!
Reaction score
8.766
Καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα θα έχεις εάν χρησιμοποιήσεις τη bluetooth σύνδεση, σε σχέση με αυτή του καλωδίου mini jack, διότι έτσι θα χρησιμοποιείς το dac του jbl που διαθέτει aptx και όχι αυτό του mp3-player
Σωστά. Έκανα δοκιμή το ίδιο τραγούδι με Bluetooth και mini jack από το κινητό. Η ποιότητα του Bluetooth ήταν ανώτερη.
Μπλουτουθ και JBL-άκι.
Από το κινητό ή τάμπλετ.
Μάλλον από κινητό θα "παίξω", γιατί το tablet θα κάνει άλλη δουλειά την ίδια ώρα.
Τελείωνε...
Έχεις δουλειά στα σαμπ.
Έχω υποχρεώσεις, που δεν μπορούν να περιμένουν.;)
Τα subwoofers είναι διασκέδαση, μπορούν να περιμένουν.

wizzy

Music is our friend!
Reaction score
8.766
Δεν κατέληξα ακόμα διότι "έπεσα" πάνω στο Creative Sound Blaster Free το οποίο παίζει μουσική από microSD. Καθόλου άσχημα!

Το έχει κάποιος να πει τη γνώμη του;

Reaction score
1.219
Δεν κατέληξα ακόμα διότι "έπεσα" πάνω στο Creative Sound Blaster Free το οποίο παίζει μουσική από microSD. Καθόλου άσχημα!

Το έχει κάποιος να πει τη γνώμη του;
Έχω το μικρότερο, Muvo 2c, που παίζει μουσική από microSD (του έχω βάλει μια 32GB) κι είναι πολύ βολικό χαρακτηριστικό. Η εφαρμογή κινητού είναι λίγο αργή στο scan τραγουδιών, λογικό όμως με τόσα τραγούδια στην καρτούλα.

Μου άρεσε τόσο που πήρα τελικά και δεύτερο ίδιο, να την ακούω στερεοφωνικά. Είναι και αδιάβροχο.

Σκέψου πάντως και το Muvo 2.

wizzy

Music is our friend!
Reaction score
8.766
Update!

Κατέληξα στο Creative Sound Blaster Free, αποκλειστικά λόγω του ότι παίζει μουσική από microSD - άρα δεν υπήρχε ανάγκη για κινητά και συνδέσεις με bluetooth κτλ. Αξιοπρεπής ήχος, με κουμπάκι "Loud" (= loudness!) και στοιχειώδεις χαμηλές - ίσα ίσα να ακούω τύμπανα (διπλομποτιές) και μπάσο. Δεν περίμενα, ούτε απαιτούσα, κάτι περισσότερο, για τη δουλειά που το θέλω μια χαρά είναι!

Στη φωτογραφία φαίνεται η τελική του θέση :)

20200208_211536.jpg

Με συντροφεύει στις in-door προπονήσεις με το ποδήλατο, "δίνει πόνο" με τη μουσική, "δίνω πόνο" στις προπονήσεις!

Να ξεκινάει το interval του "all-out sprint" και να "χώνεται" το "Fucking Hostile" των Pantera...

Αξία: Ανεκτίμητη!8-):thumbsup:

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
152.566
Members
34.691
Νεότερο μέλος
vasilis62