Αναζήτηση 3δρομου Ηχειου

I

iason

Guest
Καλησπέρα σε όλους,
Όπως αναφέρω και στο τίτλο είμαι σε φάση Αναζήτησης ενός Ηχειου τριών δρόμων αποκλειστικά με 2 8ιντσα γουφερ , μεγάφωνο μεσαίων, και τουιτερ.
Ο χώρος μου είναι 35 τετραγωνικά περίπου ακούω όλα τα σχέδια μουσικής αναλόγως την ωρεξη και την ώρα.
Έχω ηχείο τριών δρόμων με δύο 6.5 γουφερ το Quadral Platinum m4 το έχω 7 χρόνια περίπου και μου αρέσει όπως παίζει.
Το ζητούμενο είναι να ανέβω κατηγορία σε ήχο ,ποιότητα ,και ποιότητα κατασκευής πολλή σημαντικό για μένα η κατασκευή.
Ο λόγος που ζητάω τη βοήθεια σας είναι μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που δεν την γνωρίζω και μήπως από αυτά που μου μοιάζουν καλές επιλογές στα μάτια μου έχει κάποιος γνώμη ,Πληροφορίες να τις μεταδοσει.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα Σαμπ και τα ενεργά καθόλου.Το μοναδικό ηχείο που θα αγόραζα ενεργό είναι της Dynaudio focus 60 XD .
Λοιπόν ηχεία που θεωρω εγω αξιόλογα είναι ,
Dynaudio contour 60, Canton reference 5, Marten design Django L, XL, focal fanta 3. Το πώς θα οδηγηθούν είναι μια άλλη ιστορία που δεν είναι τού παρόντος .Μπατζετ από 7000 έως 11000 μάξιμουμ.Καλο είναι να μην περάσουμε τα 10000.Αποσταση ακρόασης στα 2,5 μέτρα περίπου.Με 85 έως 88 ντεσιμπέλ που μετράει το απ στο κινητό έρχομαι στα ίσια μου.
Aυτά προς το παρών σας Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη βοήθεια.
 
Last edited by a moderator:


I

iason

Guest
για ριξε μια ματια στο εξαιρετικο Audio Solutions Figaro XL...
Μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα φαίνεται πολύ ενδιαφέρων ηχείο και καλά κατασκευασμένο. Ευχαριστώ John kotsidis.
 





Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ναι ρε φίλε γράψε λάθος.Σορυ.
Πολύ επιτυχημένο το fanta!! Γέλασα και εγώ πολύ:):)

Ηχεία με τα ίδια χαρακτηριστικά ακριβώς έχω καταλήξει και εγώ να ψάχνω.
Ο προϋπολογισμός βέβαια που θέτεις σαν όριο είναι ναι μεν υψηλός για εμένα αλλά μέσα στα πλαίσια
που παίζουν οι τιμές της αγοράς οι οποίες κατά την δική μου και μόνο άποψη είναι πολύ υψηλές για ηχεία με δύο γούφερ 8΄΄ μεσαίο και τουίτερ. Αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη και μόνο.
Με τέτοιο budget έχεις πάρα πολλές επιλογές. Καλή επιτυχία στην αναζήτηση και στην τελική σου απόφαση η οποία θεωρώ ότι δεν θα είναι και τόσο εύκολη...;):)
 

I

iason

Guest
Πολύ επιτυχημένο το fanta!! Γέλασα και εγώ πολύ:):)

Ηχεία με τα ίδια χαρακτηριστικά ακριβώς έχω καταλήξει και εγώ να ψάχνω.
Ο προϋπολογισμός βέβαια που θέτεις σαν όριο είναι ναι μεν υψηλός για εμένα αλλά μέσα στα πλαίσια
που παίζουν οι τιμές της αγοράς οι οποίες κατά την δική μου και μόνο άποψη είναι πολύ υψηλές για ηχεία με δύο γούφερ 8΄΄ μεσαίο και τουίτερ. Αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη και μόνο.
Με τέτοιο budget έχεις πάρα πολλές επιλογές. Καλή επιτυχία στην αναζήτηση και στην τελική σου απόφαση η οποία θεωρώ ότι δεν θα είναι και τόσο εύκολη...;):)
Ευχαριστώ πολύ Επίσης.Και συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό που ψάχνουμε είναι ακριβό αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αγορά. Μήπως νομιζουν οτι μαζεύουμε λεφτά από κάτω.
 
Last edited by a moderator:

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Μπατζετ από 7000 έως 11000 μάξιμουμ.Καλο είναι να μην περάσουμε τα 10000.Αποσταση ακρόασης στα 2,5 μέτρα περίπου.Με 85 έως 88 ντεσιμπέλ που μετράει το απ στο κινητό έρχομαι στα ίσια μου.
Μιας και έχεις γερό προϋπολογισμό για το HiFi, κοίταξε μήπως είναι καλό να αγοράσεις κι ένα σοβαρό ηχόμετρο.... ;)
 

I

iason

Guest
Μιας και έχεις γερό προϋπολογισμό για το HiFi, κοίταξε μήπως είναι καλό να αγοράσεις κι ένα σοβαρό ηχόμετρο.... ;)
Θα το χω υπόψιν. Σε ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ευχαριστώ πολύ Επίσης.Και συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό που ψάχνουμε είναι ακριβό αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αγορά. Μήπως νομιζουν οτι μαζεύουμε λεφτά από κάτω.
Αν σε ενδιαφέρει κάτι με αυτά τα χαρακτηριστικά μονάδων σε χαμηλότερη τιμή δηλαδή περισσότερο vfm ( 2Χ-3Χ) έχω καταλήξει ως τώρα σε δύο ηχεία σκοπεύοντας να τα ακούσω μήπως και βγει κάποια απόφαση.
 




P

PMC

Guest

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Να είσαι καλά όπου και αν είσαι .....
[DOUBLEPOST=1552151856][/DOUBLEPOST]Αν είσαι Αγγλία η κάπου που μπορείς να βρεις αυτό ....θα πάθεις πλάκα .

https://pmc-speakers.com/products/consumer/se-passive-series/ib2-se
Αυτό το άκουσα πριν 3 ημέρες. Οκ το ηχείο είναι απίστευτο!
Και ωραία, σε μεταχει πες ότι το βρίσκεις σε λογική τιμή.
Με ενισχυτικά τι γίνεται μετά; Άντε χώσε άλλα 6Χ-7Χ σε μεταχεί!!
Τες πα. Πραγματικά μεγάλος ήχος το συγκεκριμένο ηχείο!!
 
  • Like
Reactions: PMC


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
GoldenEar Reference ή το One.R, το αμέσως μικρότερο μοντέλο.
Πιο περίπλοκη σχεδίαση απο 2 οκτάιντσα, αλλά ισχυρότερα κατά πολύ.
Παίζουν και με λάμπα ;)

Για τον αφορισμό:
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα Σαμπ και τα ενεργά καθόλου.
Δεν το καταλαβαίνω. Γιατί αποκλείεις επιλογές; Μην είσαι δογματικός :)
 

P

PMC

Guest
GoldenEar Reference ή το One.R, το αμέσως μικρότερο μοντέλο.
Πιο περίπλοκη σχεδίαση απο 2 οκτάιντσα, αλλά ισχυρότερα κατά πολύ.
Παίζουν και με λάμπα ;)


Τα goldenear triton reference είναι το ηχείο που θα αγόραζα αν δεν επέλεγα τελικά αυτά που έχω ...
Τα είχα ακούσει και είχα εντυπωσιαστεί παρά πολύ . Είναι ενεργό στα χαμηλά με τεράστιους ενισχυτες και σου δίνει το δικαίωμα να παίξεις με μεσαία και πρίμα ( γιαυτο ο dimifoot μιλάει για λάμπα ).
Αξίζει να το ακούσεις.

9A23ED6D-1EE2-4350-ABA8-81EEEA75C2BA.jpeg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top