Αναζήτηση DAC

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Καλησπέρα
είμαι στην αναζήτηση ενός dac.
Το σύστημα μου (mcintosh) αποτελείται από

Controller 1000
Pre amp 1000
PAmp MC501.

Θα το χρησιμοποιώ μεσω usb με έναν υπολογιστή για tidal / spotify.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή του.
Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Καλησπέρα
είμαι στην αναζήτηση ενός dac.
Το σύστημα μου (mcintosh) αποτελείται από

Controller 1000
Pre amp 1000
PAmp MC501.

Θα το χρησιμοποιώ μεσω usb με έναν υπολογιστή για tidal / spotify.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή του.
Ευχαριστώ
Διαθέσιμα χρήματα;
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλησπέρα
είμαι στην αναζήτηση ενός dac.
Το σύστημα μου (mcintosh) αποτελείται από

Controller 1000
Pre amp 1000
PAmp MC501.

Θα το χρησιμοποιώ μεσω usb με έναν υπολογιστή για tidal / spotify.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή του.
Ευχαριστώ
ποσα χρηματα θελεις να δωσεις και αν η χρηση ειναι μονο για τις δυο εφαρμογες που εγραψες, μπορεις να το κανεις πιο ανετα με ενα music network streamer.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αγαπητε εχεις καλα και ακριβα μηχανήματα με μαλακο και γλυκο ηχο. Για αυτά τα μηχανήματα δηλ για τον ηχο που φαινεται ότι σου αρεσει θα σου προτεινα το NorthStar Supremo. Ένα από τα καλυτερα dac που εχω ακουσει ανεξαρτήτως τιμης.
 


Μηνύματα
56
Reaction score
36
Τα χρήματα είναι σχετικά... ειδικά θα ήθελα vfm
Τον υπολογιστή μόλις τον αγόρασα γι αυτό το σκοπό.
Streamer με bluetooth wifi κτλ δεν με ενδιαφέρει μιας και είμαι κατά του wifi εντός του σπιτιού.
Όποτε H/Y με ethernet και από εκεί usb, dac κτλ.
Μου έχουν προτείνει https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/smsl-su-8-version-2-balanced-dac.5433/
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Τα χρήματα είναι σχετικά... ειδικά θα ήθελα vfm
Τον υπολογιστή μόλις τον αγόρασα γι αυτό το σκοπό.
Streamer με bluetooth wifi κτλ δεν με ενδιαφέρει μιας και είμαι κατά του wifi εντός του σπιτιού.
Όποτε H/Y με ethernet και από εκεί usb, dac κτλ.
Μου έχουν προτείνει https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/smsl-su-8-version-2-balanced-dac.5433/
μα ολα τα music network streamer εχουν και ethernet.....οσο για dac τυπου smsl,topping κλπ,παιρνεις το ρισκο της μηδενικης υποστηριξης σε περιπτωση που χρειαστει κατι,ενω πρεπει να προσεξεις και απο που θα παραγγειλεις για να μην το πληρωσεις διπλα στο τελωνειο και φυσικα δεν μπορεις να το ακουσεις,εστω να δεις απο κοντα πριν το αγορασεις.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Τα περισσότερα music network streamer δεν χρειάζονται και app στο κινητό?
Έτσι τουλάχιστον είχα καταλάβει... Τώρα είναι ήδη έτοιμο το pc ακι οπότε δεν έχει και νόημα.
Άντε να βρούμε dac τώρα.
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Τα περισσότερα music network streamer δεν χρειάζονται και app στο κινητό?
Έτσι τουλάχιστον είχα καταλάβει... Τώρα είναι ήδη έτοιμο το pc ακι οπότε δεν έχει και νόημα.
Άντε να βρούμε dac τώρα.
Nαι αλλα μπορεις να τα χειριστεις και με υπολογιστη που ειναι φυσικα στο δικτυο ,αλλα και να τρεξεις τις εφαρμογες που σε ενδιαφερουν σε υπολογιστη και να στειλεις το σημα σε αυτα. Απο την στιγμη ομως που εχεις αγορασει τον υπολογιστη για αυτον το λογο ειδικα (και οχι για γενικοτερη χρηση),ναι δεν εχει νοημα να κοιταξεις για κατι αλλο εκτος απο dac. Την αποψη μου για τις κινεζιες στην εγραψα (οχι οτι δεν ειναι καλες).Επισης λογω tidal θα πρεπει να επιλεξεις dac με δυνατοτητα αναπαραγωγης mqa υλικου.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Επισης λογω tidal θα πρεπει να επιλεξεις dac με δυνατοτητα αναπαραγωγης mqa υλικου.
Το mqa τελευταία προτεραιότητα (και αν...) Εχω καλό mqa dac και τρέχω roon. Ελάχιστα με απασχολεί το θέμα.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Το mqa τελευταία προτεραιότητα (και αν...) Εχω καλό mqa dac και τρέχω roon. Ελάχιστα με απασχολεί το θέμα.
στο μελος Leoniums απαντησα......μαλλον καποιο μπλεξιμο εγινε.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Επισης λογω tidal θα πρεπει να επιλεξεις dac με δυνατοτητα αναπαραγωγης mqa υλικου.
Έχω αυτή την απορία, εφόσον το tidal θα παίζει μέσα από το pc η αποκωδικοποίηση θα γίνει εκεί έτσι δεν είναι? Τι διαφορά θα κάνει ένα dac με υποστήριξη mqa? Μπορεί δηλαδή να επιλέξεις να μη στέλνεις pcm στο dac αλλά mqa μέσω usb κι αν ναι υπάρχει διαφορά?
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Καλησπέρα
είμαι στην αναζήτηση ενός dac.
Το σύστημα μου (mcintosh) αποτελείται από

Controller 1000
Pre amp 1000
PAmp MC501.

Θα το χρησιμοποιώ μεσω usb με έναν υπολογιστή για tidal / spotify.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή του.
Ευχαριστώ
Πάρε αυτό https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series#connectivity οπότε εκτός του dac κ.λ.π φτιάχνεις και τον ήχο σου διορθώνοντας μειονεκτήματα του χώρου ακρόασης. Υπάρχει και σχετικό θέμα: https://www.avsite.gr/forum/threads/minidsp-dac-streamer-dirac-σε-μια-συσκευή.166884/
Αν θέλεις να δώσεις χρήμα περισσότερο, δες αυτό https://www.ta-hifi.de/en/audiosystems/series-8/dac-8-dsd/. Νομίζω υπάρχει σε προσφορά καινούργιο (από επαγγελματία εδώ στο φόρουμ).
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Έχω αυτή την απορία, εφόσον το tidal θα παίζει μέσα από το pc η αποκωδικοποίηση θα γίνει εκεί έτσι δεν είναι? Τι διαφορά θα κάνει ένα dac με υποστήριξη mqa? Μπορεί δηλαδή να επιλέξεις να μη στέλνεις pcm στο dac αλλά mqa μέσω usb κι αν ναι υπάρχει διαφορά?
κερδιζεις μια μετατροπη του σηματος,το ιδιο πραγμα δηλαδη που ισχυει και για τα dsd αρχεια και το αν τα στελνεις native στο dac ή ο software player τα μετατρεπει σε pcm. Σε συστηματα-συνδυασμος χαμηλο μεσου κοστους αυτα ειναι ψιλα γραμματα βεβαια,αλλα εδω εχουμε να κανουμε με ενα πολυ καλο συνδυασμο.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Έχω αυτή την απορία, εφόσον το tidal θα παίζει μέσα από το pc η αποκωδικοποίηση θα γίνει εκεί έτσι δεν είναι? Τι διαφορά θα κάνει ένα dac με υποστήριξη mqa? Μπορεί δηλαδή να επιλέξεις να μη στέλνεις pcm στο dac αλλά mqa μέσω usb κι αν ναι υπάρχει διαφορά?
Δεν νομίζω ότι το PC κάνει αποκωδικοποίηση MQA.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.212
Δεν νομίζω ότι το PC κάνει αποκωδικοποίηση MQA.
Το
Δεν νομίζω ότι το PC κάνει αποκωδικοποίηση MQA.
Με το pc γίνεται software mqa decoding με Audirvana. Μπορείς να δοκιμάσεις το λογισμικό 15 ημέρες δωρεάν.
[DOUBLEPOST=1554143714][/DOUBLEPOST]Στο θέμα dac αν τα λ7 δεν αποτελούν εμπόδιο θα χτυπούσα ένα rockna...
 

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Να προχωρήσω με smsl su8 ή έχετε και τίποτα άλλο να προτείνετε?
Έχω αυτή την απορία, εφόσον το tidal θα παίζει μέσα από το pc η αποκωδικοποίηση θα γίνει εκεί έτσι δεν είναι? Τι διαφορά θα κάνει ένα dac με υποστήριξη mqa? Μπορεί δηλαδή να επιλέξεις να μη στέλνεις pcm στο dac αλλά mqa μέσω usb κι αν ναι υπάρχει διαφορά?
Το tidal το κάνει με πρόγραμμα αλλά δεν το κάνει σε τέτοιο σημείο που το κάνει ένα dac. Η τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top