Αναζήτηση DAC

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά DAC, έχω βάλει στο μάτι τον RME ADI 2 FS, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να αντικατασταθούν και τα ηχεία η να επιλέξω κάποιο άλλο DAC. Εχω ενεργά, Behringer Truth B2031A και υπογουφερ TRUTH B2092A. Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για μουσική από Η/Υ, lossless με Foobar 2k. Για DAC μπορώ να δώσω μέχρι 1000 - 1200 βαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Στη θέση σου θα έβρισκα κινέζικο πολύ χαμηλότερης κατηγορίας τιμής που να μετράει αξιοπρεπώς και θα κράταγα τα ρέστα πασατέμπους. Αν δεν σου αρέσουν οι πασατέμποι, τα κρατάς για να αναβαθμίσεις μελλοντικά τα ηχεία σου.
 


Μηνύματα
335
Reaction score
209
Για πολλά χρόνια είχα το Weiss Minerva (που βρίσκεται β χέρι στη τιμή που ψάχνεις). Απλό μηχάνημα, Απίθανος ήχος πολύ φυσικός, ατέλειωτες ώρες. σίγουρα το καλύτερο DAC που είχα ποτέ. Οι μεταγενέστερες εκδόσεις (DAC202) είχαν την ίδια απόδοση με βελτιωμένο (ίσως) στάδιο προενισχυτή.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά DAC, έχω βάλει στο μάτι τον RME ADI 2 FS, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να αντικατασταθούν και τα ηχεία η να επιλέξω κάποιο άλλο DAC. Εχω ενεργά, Behringer Truth B2031A και υπογουφερ TRUTH B2092A. Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για μουσική από Η/Υ, lossless με Foobar 2k. Για DAC μπορώ να δώσω μέχρι 1000 - 1200 βαριά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Mέχρι ώρας ποιο DAC χρησιμοποιούσες? Ή δεν υπάρχει καθόλου DAC?
Με τον υπολογιστή σου θες να συνδέεσαι με toslink ή με USB?
Έχεις σκεφτεί μήπως θα ήταν πιο κερδοφόρο για το setup σου να μην επενδύσεις τόσα χρήματα για DAC? (Γνώμη μου)

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν σου αρέσει σε αυτό που ακούς ή απλά θα ήθελες μια αναβάθμιση χωρις να μπορείς να εντοπίσεις τι πρέπει να αλλάξεις?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ένα dac των 200€ είναι overkill για το setup σου. Δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Το rme που βλέπω πως αρέσει ξαφνικά σε πολλούς είναι ένα ακριβό dac που περισσότερο αξίζει σαν ενισχυτής ακουστικών. Αν κάποιος δεν κάνει χρήση των δυνατοτήτων που προσφέρει (crossfeed, loudness, peq) και το έχει σαν απλό dac είναι κακή αγορά.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Είχα m audio profire 610 και τα ηχεία που αναφέρω παραπάνω. Η σύνδεση θέλω να είναι usb. Αποφάσισα να αντικατασταθούν και τα ηχεία. Η αλλαγή των ηχείων είναι λόγω χώρου. Το setup ήταν δωρεάν από φίλο και αποφάσισα να πάω σε κάτι πιο συμβατό (Hi-fi).
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Είχα m audio profire 610 και τα ηχεία που αναφέρω παραπάνω. Η σύνδεση θέλω να είναι usb. Αποφάσισα να αντικατασταθούν και τα ηχεία. Η αλλαγή των ηχείων είναι λόγω χώρου. Το setup ήταν δωρεάν από φίλο και αποφάσισα να πάω σε κάτι πιο συμβατό (Hi-fi).
Τι δεν σου άρεσε από το DAC που είχες?

Πρωτού πας σε οποιαδήποτε αγορά:
1)Θέλεις να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον χώρο σου και πως έχεις στήσει τα ηχεία?
2)Τι δεν σου αρέσει απο τα ηχεία σου που σκοπεύεις να τα αλλάξεις λόγω χώρου?

Σε ρωτώ τα παραπάνω για να δούμε αν η αλλαγή ηχείων/DAC θα σου φέρει όντως το αποτέλεσμα που θες, ή απλα θα ξοδέψεις χρήματα σε πειραματισμούς χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία του (όποιου) προβλήματος έχεις.

Πιο απλά, μου φαίνεται πιο λογικό να δούμε ακριβώς τι φταίει στο setup, για να κάνεις τι αλλαγές που θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα...
...Αλλιώς μπορεί εύκολα να καταλήξεις σε αυτό που γράφει ο Κώστας:

Πρόσεξε μόνο το "πιο συμβατό" μήπως παίζει και "πιο χειρότερα".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Τα ηχεία που έχεις, κοστίζουν 299€ το ζευγάρι:


Δηλαδή 150€ το ένα ηχείο μαζί με τα ενισχυτικά του.

Βέβαια, σε αυτά τα λεφτά, είναι εξαιρετικές επιλογές. Αναμφίβολα.

Όμως υπάρχουν πολύ "καλύτερα", δηλαδή ένα σαφώς ανώτερης ποιότητας ενεργό ηχείο μπορείς να πάρεις με 600€ το τεμάχιο (presonus s8) έως 24.000€ το τεμάχιο (δεσενοιαζειποιο) και να ακούσεις τραγικά πολύ καλύτερα.


Το Ντακ δε σου φταίει σε τίποτα, και πλέον, τα Ντακ των 100€ βγάζουν τόσο υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, που για να την ακούσεις όλη, θα χρειαστεί τα ηχεία σου να κοστίζουν πάνω από 15.000€ στην καλύτερη περίπτωση.

ΥΓ. Τα όμοια ισχύουν για το σαμπ, και υπ'οψιν πως είναι πολύ καλύτερα να έχεις δύο σαμπ, παρά ένα.
Από τα δύο σαμπ, είναι πολύ καλύτερα να έχεις 4 σαμπ.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Μετακόμισα και οι χώροι δεν βγαίνουν για να μπει το γραφείο και τα ηχεία μαζί, είναι αρκετά μεγάλα (ιδίως το υπογουφερ). Άλλος λόγος είναι ότι η m audio πλέον δεν υποστηρίζεται από τα win 10 και αποφάσισα να πάω σε κάτι συμβατό.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Πρωτα αποφασισε τι ακριβως θελεις να παρεις (παθητικα ηχεια,ενεγα,νεο ενισχυτη,dac) ,ποσα θελεις να δωσεις συνολικα (και οχι μονο για το dac) ,σε τι χωρο θα παιξουν και θα παρεις συγκεκριμενες προτασεις. Για το υφισταμενο setup,ομως,ακομα και ενα usb dac των 100-150 ευρω,ειναι μια χαρα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Παθητικά ηχεία θα χρειαστεί εκτός του dac και amp ( είναι μόνο για Η/Υ) οπότε πιστεύω θα βγει πάνω από 1000 €. Άρα ενεργά ηχεία, όχι μεγάλα σε όγκο και dac. Στο ψάξιμο που κάνω είδα και τα klipsch the fives, κόστος γύρω στα 900 € χωρίς να χρειάζεται να πάρω dac. Αξίζει όμως; 1000 με 1200 είναι αυτά που μπορώ να διαθέσω. Ο χώρος που θα μπούνε είναι σχετικά μικρός, τετραγωνικά δεν γνωρίζω, σε μέτρα είναι 1,65 πλάτος και 4 μέτρα βάθος ( έχει γύψοσανίδα για διαχωρισμό του δωματίου).
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Με 1200 ευρω αγοραζεις συνδυασμο απο ενεργα ηχεια και αυτονομο usb dac ,που θα κανει τα Klipsch the fives να αλλαξουν ονομα.....
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Μήπως ένα Cambridge audio με 150 ευρώ να κανείς δοκιμή αν σου αρέσει ;
τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι άριστα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Σε τι απόσταση θα κάθεσαι από τα ηχεία;

Τι μέγεθος ηχείου θα βόλευε;
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top