Αναζητηση ηχειων

Μηνύματα
33
Reaction score
4
Καλημερα χρονια πολλα σε ολους και Καλη Χρονια.

Στην προσπαθεια μου να βρω καποια συγκεκριμενη σειρα ηχειων, απευθυνομαι σε σας, με την ελπιδα οτι ισως καποιος εχει συναντησει ποτε ηχειο απο αυτη τη σειρα.

http://www.eliteweb.com/baltlines/balt1.htm

Ευχαριστω.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Δεν τα έχω ακούσει, αλλά με μια πρώτη ματιά μου φαίνοντια λίγο ξεπερασμένα σαν σχεδίαση. Για τι δουλειά θέλεις ηχεία (audio ή video), σε τι χώρο θα τα βάλεις, τι μουσική ακούς και πόσα χρήματα μπορείς να ξοδέψεις;

Πιστεύω ότι σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά...
 

Μηνύματα
33
Reaction score
4
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Δεν τα έχω ακούσει, αλλά με μια πρώτη ματιά μου φαίνοντια λίγο ξεπερασμένα σαν σχεδίαση. Για τι δουλειά θέλεις ηχεία (audio ή video), σε τι χώρο θα τα βάλεις, τι μουσική ακούς και πόσα χρήματα μπορείς να ξοδέψεις;

Πιστεύω ότι σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά...
Ευχαριστω κατ' αρχην για την απαντηση σου.

Εχεις απολυτο δικιο ως προς την εμφανιση τους.
Θα σου εξηγησω λοιπον.
Θα πρεπει να σου πω οτι έτυχε να ακουσω τα μικρα της GOLD LINE
(χωρις βεβαια να ξερω τιποτα για αυτα) και μου εκανε μεγαλη εντυπωση η αισθηση του ογκου που εδιναν για το μεγεθος τους, αλλα και η διαυγεια και πολλη καλη αποκριση στα ψηλα.
Τα ακουσματα ηταν απο κλασσικη μουσικη και καποια κομματια ακουστικης (αν μπορουμε την πουμε) μουσικης (κυριως κρουστα βιολι και πνευστα).
Ο ηχος ηταν γλυκος δεδομενου οτι τα οδηγουσε ενας παλιος λαμπατος ενισχυτης με 2χEL84 ανα καναλι push pull (περιπου 2χ12 w).
O χωρος πρεπει να ηταν πανω απο 50 τ.μ. (ηταν ενα μαγαζι οχι πολυ γεματο οπου βεβαια υπηρχε και το στοιχειο της αντηχησης).
Ο κυριος που τα εχει ειχε παλια στη θεση τους καποια ELAC βασης
τα οποια ακουγοτανε αρκετα καλα, αλλα τα GOLD LINE κανανε τη μεγαλη διαφορα.
Μου ειπε οτι ειναι κατασκευασμενα στην Λετονια (η σε καποιο απ' αυτα τα κρατη), εξ' ου και η εμφανηση τους αλλα εχουν αρκετα καλη και προσεγμενη κατασκευη, αλλα και τα μεγαφωνα και cross over φαινονται αρκετα ποιοτικα.
(Ενδιαφερθηκα να τα αγορασω, παρ’ολο που δεν ηθελα ηχεια βασης αλλα δαπεδου, αλλα δεν τα πουλουσε δεδομενου ότι ο φιλος του που του τα εστειλε απ’ εξω δεν μπορουσε να τα ξαναβρει).
Ετσι λοιπον συνειρμικα σκεπτομενος οτι για τα συγκεκριμμενα ηχεια η τιμη κοστους προς αποδοση είναι αρκετα δισαναλογη προς ωφελος της αποδοσης (κατ’ εμε παντα) και με λιγη δοση ρισκου θα αγοραζα (αν εβρισκα) καποιο μεγαλυτερο μοντελο οποιασδηποτε σειρας (GOLD LINE,BALTIC LINE, LUX LINE). Η αληθεια βεβαια είναι ότι εστειλα mail στην εταιρια του site αλλα δεν πηρα απαντηση.

Τωρα σχετικα με τη χρηση τους θα είναι καθαρα audio, ο χωρος θα ειναι γυρω στα 35τ.μ., ακουω σχεδον όλα τα ειδη μουσικης αλλα περισσοτερο jazz ,καποια ειδη εντεχνης ελληνικης (ειδικοτερα με κομματια που περεχουν κρουστα,σαξοφωνο,πιανο και τρομπετα), αλλα και κλασσικη, rock και pop. Η ενταση συνηθως μετρια εως ψηλή αλλα και χαμηλη για τις ωρες κοινης ησυχιας.
Θα μπορουσα να δώσω και περισσοτερα χρηματα προκειμενου όμως να παρω καποια που η ακουστικη τους θα με ικανοποιουσε παρα πολύ.
Η γνωμη μου βεβαια είναι ότι δεν χρειαζεται να δινει κανείς μια ολοκληρη περιουσια για ηχεια παρ’ολο που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης για την καλη αποδωση ενός συστηματος.
Συμφωνω μαζι σου ότι μπορει να υπαρχει κατι καλυτερο με αυτά τα χρηματα αλλα θα πρεπει να εχω χρονο για ψαξιμο πραγμα που είναι λιγο δυσκολο για μενα.
Ξερεις όμως, καμμια φορα μπορει να βρεις κατι καλο σε καποια ασχετη στιγμή της ζωης σου που θα σε εντυπωσιασει, ενώ αν πας να βρεις κατι επι τουτοις δεν το βρισκεις (όχι βεβαια ότι δεν υπαρχει).

Ευχαριστω για τον χρονο σου και ελπζω να μην εγινα πολύ κουραστικος.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Λοιπόν η εταιρία που τα κατασκευάζει λέγετε Baltlines Audio, έχει έδρα στις ΗΠΑ και απλά κατασκευάζει τα ηχεία της στην Λετονία. Πρόκειται για καραμπινάτη περίπτωση outsourcing. Πουλάει δε τα ηχεία της direct από το Internet προσφέροντας δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες. Η σχεδίαση είναι αμερικανιά (παρωχημένη) προηγουμένων δεκαετιών

Το site της είναι εντελώς ερασιτεχνικό και δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη. Έχει να ενημερωθεί μάλιστα από το 1996. Και αυτό πάλι δεν εμπνέει καμία απολύτως εμπιστοσύνη.

Θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός να αγοράσω κάτι από μία τέτοια εταιρία. Αν π.χ. αύριο μεθαύριο μου καεί ένα tweeter σε ποιον θα πρέπει να απευθυνθώ;
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Τώρα, για τον χώρο σου καλό είναι να πας σε ηχείο floorstanding.

Για τα ακούσματά σου το πρώτο ηχείο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποιο ηχείο της Epos (ELS303 για περιορισμένο budget ή αλλιώς M16i και M22i) ή της Quad (21L2 ή 22L2). Άλλες εναλλακτικές λύσεις τα Acoustic Energy (Aegis Evo3 και AE209 για περιορισμένο budget ή αλλιώς Aelite3)
 

Μηνύματα
33
Reaction score
4
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Λοιπόν η εταιρία που τα κατασκευάζει λέγετε Baltlines Audio, έχει έδρα στις ΗΠΑ και απλά κατασκευάζει τα ηχεία της στην Λετονία. Πρόκειται για καραμπινάτη περίπτωση outsourcing. Πουλάει δε τα ηχεία της direct από το Internet προσφέροντας δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες. Η σχεδίαση είναι αμερικανιά (παρωχημένη) προηγουμένων δεκαετιών

Το site της είναι εντελώς ερασιτεχνικό και δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη. Έχει να ενημερωθεί μάλιστα από το 1996. Και αυτό πάλι δεν εμπνέει καμία απολύτως εμπιστοσύνη.

Θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός να αγοράσω κάτι από μία τέτοια εταιρία. Αν π.χ. αύριο μεθαύριο μου καεί ένα tweeter σε ποιον θα πρέπει να απευθυνθώ;
Εχεις δικιο για το site και αυτο που που ξενιζει και σε μενα ειναι οτι δεν βρηκα καποια πηγη πωλησης στην Ευρωπη αν και κατασκευαζονται εδω, γι' αυτο και εψαχνα καποιον που να τα ξερει.
Σ' ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες που μου εδωσες.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
4
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Τώρα, για τον χώρο σου καλό είναι να πας σε ηχείο floorstanding.

Για τα ακούσματά σου το πρώτο ηχείο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποιο ηχείο της Epos (ELS303 για περιορισμένο budget ή αλλιώς M16i και M22i) ή της Quad (21L2 ή 22L2). Άλλες εναλλακτικές λύσεις τα Acoustic Energy (Aegis Evo3 και AE209 για περιορισμένο budget ή αλλιώς Aelite3)
Ευχαριστω
Οι λυσεις που μου προτεινεις ειναι αξιολογες και θα τις δω (οσο μπορω βεβαια).
Ειδικα τα Epos τα θεωρω κατι πιο πανω απο τιμια ηχεια, αλλα και τα Acoustic Energy.
Για τα αλλα ισως να εχω ακουσει καποια αλλα δεν τα θυμαμαι δεδομενου οτι ειχα μεν την τυχη να επισκεφθω δυο εκθεσεις hi end,μια στο 2007 και μια μικρη το 2008,αλλα ατυχησα και δεν πηγα στην τελευταια μεγαλη του Imperial.

Θα ηθελα παντως να διευκρινισω (ελπιζωντας οτι δεν θα φανω εξωπραγματικος) οτι τα κυρια χαρακτηριστικα των ηχειων που θα επιθυμουσα να εχω ειναι να μπορουν να καλυψουν 30 με 40τ.μ. με το παραπανω,να ειναι σχετικα ευκολοδηγητα,με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ευαισθησια (οχι ομως σε βαρος της ποιοτητας του ηχου) και φυσικα δαπεδου, οχι ομως σε καποια εξωπραγματικη για μενα τιμη, πανω δηλαδη απο 2500 με 3000€,ισως και λιγο παραπανω αν ειχα πεισθει οτι αξιζουν.
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Θα ηθελα παντως να διευκρινισω (ελπιζωντας οτι δεν θα φανω εξωπραγματικος) οτι τα κυρια χαρακτηριστικα των ηχειων που θα επιθυμουσα να εχω ειναι να μπορουν να καλυψουν 30 με 40τ.μ. με το παραπανω,να ειναι σχετικα ευκολοδηγητα,με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ευαισθησια (οχι ομως σε βαρος της ποιοτητας του ηχου) και φυσικα δαπεδου, οχι ομως σε καποια εξωπραγματικη για μενα τιμη, πανω δηλαδη απο 2500 με 3000€,ισως και λιγο παραπανω αν ειχα πεισθει οτι αξιζουν.
Αν μπορείς να φτάσεις μέχρι τα 2.500€ τότε υπάρχουν πολλές περισσότερες λύσεις, με πρώτη και καλύτερη τα Martin Logan Purity. Με 2.600€ έχεις 2 πολύ καλά ενεργά ηχεία. Μόνο πρόβλημα το σχετικά περιορισμένο sweet spot των ηλεκτροστατικών...
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Μόνο πρόβλημα το σχετικά περιορισμένο sweet spot των ηλεκτροστατικών...
Αχ αυτό το περιβόητο "sweet spot" των ηλεκτροστατικών!!!!
Μετά γίνομαι κακός αν ρωτήσω:
πόσα ηλεκτροστατικά και ποιά έχει ακούσει όποιος υποστηρίζει κάτι τέτοιο.
Σίγουρα πολύ λίγα.
Γιατί τσουβαλιάζετε και γενικεύετε και παραπληροφορείτε;;;;
Με πιο δικαίωμα, ιδίως όταν διαβάζουν άτομα που επιθυμούν να πληροφορηθούν γιατί πιθανόν να μη γνωρίζουν;;;
Προκαταβολικά: δεν με ενδιαφέρει η απάντησή σου. Λ.Σ.
 


Μηνύματα
33
Reaction score
4
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Αν μπορείς να φτάσεις μέχρι τα 2.500€ τότε υπάρχουν πολλές περισσότερες λύσεις, με πρώτη και καλύτερη τα Martin Logan Purity. Με 2.600€ έχεις 2 πολύ καλά ενεργά ηχεία. Μόνο πρόβλημα το σχετικά περιορισμένο sweet spot των ηλεκτροστατικών...
Πρεπει να σου διευκρινισω οτι προτιμω τα συμβατικα (αν μπορουμε τα τα πουμε ετσι) ηχεια και οχι τα ενεργα χωρις αυτο να σημαινει οτι τα ενεργα δεν μπορουν να αποδοσουν καλυτερα απ' τα συμβατικα.
Θα ηθελα επισης να εχουν καλη ευαισθησια (> 90db) και ευκολοδηγητα (χωρις μεγαλες πτωσης της ονομαστικης τους αντιστασης) και αυτο για να μπορουν να οδηγηθουν και με λαμπατο ενισχυτη σχετικα ανετα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Στα 2.500 μπορεις να αγορασεις τα ηχεια του Σπερτου. Αν κανεις το λαθος και τ ακουσεις μετα δυσκολα θ ακουσεις κατι αλλο. Για την ακριβεια θα πρεπει ν ανεβεις παρα πολυ στην τιμη. Μα παρα παρα πολυ. Αν μενεις Αθηνα δεν ειναι δυσκολο. Μπορεις να βρεις ευκολα τεχνικα χαρακτηριστικα, απο κει θα διαπιστωσεις οτι οι μοναδες και τα υλικα που χρησιμοποιει δεν βρισκονται στην κατηγορια χρηματων που κινεισαι. Ομως η αποκαλυψη θα ερθει οταν τ ακουσεις.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
4
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Στα 2.500 μπορεις να αγορασεις τα ηχεια του Σπερτου. Αν κανεις το λαθος και τ ακουσεις μετα δυσκολα θ ακουσεις κατι αλλο. Για την ακριβεια θα πρεπει ν ανεβεις παρα πολυ στην τιμη. Μα παρα παρα πολυ. Αν μενεις Αθηνα δεν ειναι δυσκολο. Μπορεις να βρεις ευκολα τεχνικα χαρακτηριστικα, απο κει θα διαπιστωσεις οτι οι μοναδες και τα υλικα που χρησιμοποιει δεν βρισκονται στην κατηγορια χρηματων που κινεισαι. Ομως η αποκαλυψη θα ερθει οταν τ ακουσεις.
Δεν τα ξερω. Ειναι ηχεια που κατασκευαζει ο ιδιος;
Υπαρχουν καπου τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα;
Το προβλημα ειναι οτι μενω στην επαρχια και δεν εχω την ευχερεια να ερχομαι ευκολα στην Αθηνα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Δεν τα ξερω. Ειναι ηχεια που κατασκευαζει ο ιδιος;
Υπαρχουν καπου τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα;
Το προβλημα ειναι οτι μενω στην επαρχια και δεν εχω την ευχερεια να ερχομαι ευκολα στην Αθηνα.
Πραγματι τα κατασκευαζει ο ιδιος, η εταιρια του λεγεται AudioCraftWorks, και μ αυτον τον τροπο θα μπεις στο site του απ οπου θα παρεις πληροφοριες. Δεν ξερω απο ποιο μερος εισαι αλλα εγω περσι κατεβηκα μια φορα στην Αθηνα (ειμαι απο Θεσ/νικη) με την ευκαιρια της εκθεσης ηχου και περασα απο τον χωρο του οπου εκανα ακροασεις. Ειναι μελος στο φορουμ και επομενως ευκολα μπορεις να τον βρεις.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
4
Απάντηση: Αναζητηση ηχειων

Πραγματι τα κατασκευαζει ο ιδιος, η εταιρια του λεγεται AudioCraftWorks, και μ αυτον τον τροπο θα μπεις στο site του απ οπου θα παρεις πληροφοριες. Δεν ξερω απο ποιο μερος εισαι αλλα εγω περσι κατεβηκα μια φορα στην Αθηνα (ειμαι απο Θεσ/νικη) με την ευκαιρια της εκθεσης ηχου και περασα απο τον χωρο του οπου εκανα ακροασεις. Ειναι μελος στο φορουμ και επομενως ευκολα μπορεις να τον βρεις.
Το ξερω το site του Μιχαλη και μαλιστα εχω μιλησει απο τηλεφωνου μαζι του. Παντα ειχα κατα νου με την πρωτη ευκαιρια που θα παω Αθηνα να τον επισκεφθω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.222
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top