Αναζητώντας καλό ήχο από υπολογιστή

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Πολύ καλησπέρα σας τι κάνετε μετά από μια μικρή εξαφάνιση λόγο "υποχρεώσεων" έρχομαι πίσω με ένα μεγάλο ερώτημα...

Πώς παίρνουμε καλή "ηχητική" απόδοση από τον υπολογιστή μας σε προσιτές τιμές?

Η έρευνα ξεκινάει με το Sound blaster g6 "Ναι ξέρω κάρτα ήχου για "gamers" πλακα μας κάνει" περιμένετε ακούστε με μετά από ένα πολύ καλώ και βαθύ review που έκανε ο κύριος εδω

https://www.audiosciencereview.com/...w-and-measurements-of-sound-blasterx-g6.7016/

βλέπουμε ότι σίγουρα δεν είναι κάτι τρομερό αλλά για την τιμή και για αυτά που προσφέρει η καρτα ηχου είναι αρκετά καλή.

βεβεα αρκετά καλή γιατι έχω μια τρέλα να χρησιμοποιώ το optical out οποτε ότι αγοράζω θελω ντε και καλά να έχει optical out αλλά σίγουρα με αυτόν των τρόπο χάνω αρκετά πράγματα όσο αναφορά τα dacs τι λέτε να πάω για μια αναβάθμιση στην creative sound blaster g6 Η ξεκινάω με ένα dac να κάνω σωστή δουλειά

Αυτά που έχω ως τώρα

Creative sound blaster Xi Fi HD usb από το pc και optical out στο

Yamaha wx-c50 που λειτουργεί και ως pre amp για τους tsakiridis apollo plus με

Kef ls50

Πιστεύω Η κάρτα ήχου μου ως τώρα είναι το ποιό αδύναμο σημείο και σίγουρα και ο προενισχυτης.. αλλά δεν με πειράζει για τώρα το pre amp δεν θέλω να χρησιμοποιήσω streaming και θέλω λύσεις μόνο για το θέμα του υπολογιστή

Ευχαριστώ καλώ απόγευμα
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο δικό μου pc ( τόσο το παλιότερο desktop, όσο και το Nuc ), χρησιμοποιώ usb interface το οποίο λειτουργεί σαν usb "κάρτα ήχου" που βγάζει μόνο ψηφιακές εξόδους και μέσω ομοαξονικής τροφοδοτώ το dac το οποίο στη συνέχεια δίνει αναλογικό σήμα στον προενισχυτή. Στη παρούσα φάση έχω το gustard u12 με xmos chip ( κινεζάκι, το καλό με αυτό είναι ότι έχει δική του τροφοδοσία, άρα δεν εξαρτάται απο το pc, με ό,τι αυτό συνεπάγεται απο πλευράς θορύβου ), υπάρχουν υλοποιήσεις και απο άλλες εταιρείες, όπως hiface. Δεν είχα ποτέ αποκλειστική κάρτα ήχου καθώς χρησμοποιούσα την onboard της μητρικής, αλλά πάντα μέσω ομοαξονικής. Σε σχέση με το usb interface κρίνω ότι είναι σημαντικές οι διαφορές ηχητικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Τα προβλήματα θορύβων, λύνονται με XLR.
Και στο ψηφιακό σήμα.
Το διαφορικό σήμα έχει αυτά τα θετικά.
Γι'αυτό και επικρατεί στον επαγγελματικό στίβο.

Είτε αναλογικό, είτε ψηφιακό, κυνηγήστε XLR.

Οι συσκευές που σέβονται τον εαυτό τους, έχουν σε όλες αυτές τις ψηφιακές εισοδοεξόδους, μετασχηματιστές απομόνωσης.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα προβλήματα θορύβων, λύνονται με XLR.
Και στο ψηφιακό σήμα.
Το διαφορικό σήμα έχει αυτά τα θετικά.
Γι'αυτό και επικρατεί στον επαγγελματικό στίβο.

Είτε αναλογικό, είτε ψηφιακό, κυνηγήστε XLR.

Οι συσκευές που σέβονται τον εαυτό τους, έχουν σε όλες αυτές τις ψηφιακές εισοδοεξόδους, μετασχηματιστές απομόνωσης.
Θα το ήθελα και εκτιμώ την aes ebu αλλά δυστυχώς το δικό μου dac δεν... Ανάμεσα όμως σε οπτική και ομοαξονική, προτιμώ ( προφανώς ) τη δεύτερη.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Αυτά που έχω ως τώρα

Creative sound blaster Xi Fi HD usb από το pc και optical out στο

Yamaha wx-c50 που λειτουργεί και ως pre amp για τους tsakiridis apollo plus με

Kef ls50

Καλυτερα να πας σε ενα usb dac και εκτος απο τα καλυτερο ψηφιακο τμημα (καλυτερο dac chip),θα μειωσεις και την διαδρομη του σηματος. Βεβαια αν μιλαμε απλα για αναπαραγωγη μουσικου υλικου απο τον υπολογιστη (και οχι αναπαραγωγη ολων των ηχων),τοτε δοκιμασε να ακουσεις απευθειας απο το wxc-50 στελνωντας σε αυτο το μουσικο υλικο μεσω δικτυου (καλυτερα με ethernet).Χρησιμοποιησε το foobar και το αντιστοιχο component για να δει το wxc-50 σαν upnp renderer.......ισως τελικα παρεις καλυτερο ηχο (παντα σε σχεση με αυτα που εχεις εννοω).
 


Μηνύματα
319
Reaction score
128
Βλέπω πολύ το topping d70 και το D50s
καθώς είναι αρκετά αξιόλογα dac's με καλές ρυθμίσεις ποικιλία εισόδων εξόδων και πάνω από όλα καλές μετρήσεις σχετικά review εδώ

D70 500€
https://www.audiosciencereview.com/...and-measurements-of-the-topping-d70-dac.7694/

D50s 250€
https://www.audiosciencereview.com/...nd-measurements-of-new-topping-d50s-dac.7914/

αν και χρήσιμες ή xlr δεν ξέρω άμα θέλω να δώσω τα διπλάσια λεφτά για κάποια έξτρα πράγματα.. σίγουρα θα είμαι μελλοντικά ποιο
"εξασφαλισμένος" Αλλά σίγουρα είναι ένα σεβαστό ποσό που δεν νομίζω να δώσω

από την άλλη μήπως είναι χειρότερα που βάζω ακόμα ενα πράγμα στην "αλυσίδα του ήχου" Δηλαδή μήπως να stream"αρω κατευθείαν στον yamaha μέσω server και να τελειώσει η υπόθεση

γιατί όσο ποιο πολλά μηχανήματα και καλώδια τόσο ποιο πολλά προβλήματα βεβεα σχετικό είναι και αυτό
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
γενικά το σύστημά σου πάσχει στα ηλεκτρονικά. ο yamaha δεν κανει για προ. είναι για ένα συμπαθητικό περιπου all in one συστηματάκι με ένα ίσης αξίας ζευγαράκι ενεργά ηχεία για ένα λιτό και compact setup.
τα pc που συνδεονται απευθειας με usb υπολογιστή, χωρίς γαλβανική απομόνωση ή κάποιου είδους συσκευή καταστολής θορύβου ενδιάμεσα δεν ενδείκνυται.
αρα, την όποια βελτίωση στην πηγή σου θα την υποβαθμίζει ο προ και η usb που χρησιμοποιείς.
το αποτέλεσμα φαντάζομαι είναι να πρέπει να βάλεις κάπου λάμπες για να μαλακώσει ο ήχος και να είναι ανεκτός.

το καλυτερο dac στον κοσμο να παρεις, η βελτίωση που θα εισπράξεις θα είναι σχετικά μικρή.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
To Yamaha όπως βλέπω συνδέεται δικτυακά, για ποιο λόγο χρησιμοποιείς κάρτα ήχου? Δεν μπορείς να συνδέσεις το Yamaha στο τοπικό σου δίκτυο και να βλέπει το pc σαν dlna μόνο σαν αποθήκη υλικού? Αν πας σε dac θα πρέπει να το καταργήσεις και να χάσεις τις ευκολίες του (wifi, spotify κτλ).
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Kαλυτερα να προσθεσεις εναν κανονικο προενισχυτη στο συστημα για αν οδηγει τους τελικους (κατι σε μεταχειρισμενο με λιγα χρηματα,σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο τον pre του yamaha) και επελεξε να δουλευεις το wxc-50 σαν player (+dac) με σταθερη σταθμη σηματος (το κουμπακι στην πισω πλευρα).Το dac του αν και απο τα χαμηλοτερα μοντελα της ess ειναι αξιοπρεπεστατο.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
το θέμα είναι οκ χρησιμοποιούμε τον yamaha ως streamer καθώς δεν χρειάζεται κάποιο dac και πάμε μετά σε προενισχυτη... τι κοιτάμε και που ξεκινάει η αναζήτηση χωρίς να ξεφεύγουμε

αν και δεν προτείνετε... ακόμα και το topping μπορεί να γίνει προ ενισχυτής καθώς έχει digital voice control αλλα ξερω οτι δεν θα αξιοποιήσει τους τσακιριδεους
[DOUBLEPOST=1563351971][/DOUBLEPOST]
To Yamaha όπως βλέπω συνδέεται δικτυακά, για ποιο λόγο χρησιμοποιείς κάρτα ήχου? Δεν μπορείς να συνδέσεις το Yamaha στο τοπικό σου δίκτυο και να βλέπει το pc σαν dlna μόνο σαν αποθήκη υλικού? Αν πας σε dac θα πρέπει να το καταργήσεις και να χάσεις τις ευκολίες του (wifi, spotify κτλ).
γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή η ποιότητα που θα πάρω μέσω WiFi Αλλά όπως λες δεν υπάρχει λόγος γιατί πάντα ο yamaha θα είναι ο τελικός processor και όσο και καλώ και αν ειναι το dac άμα ο yamaha δεν μπορεί να το αξιοποιήσει είναι άχρηστο

απλός έλεγα από τον υπολογιστή με usb μετά rca στον yamaha και μετα στους τελικούς Αλλά πιστεύω δεν θα κερδίσουμε τίποτα από το dac
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Πολύ καλησπέρα σας τι κάνετε μετά από μια μικρή εξαφάνιση λόγο "υποχρεώσεων" έρχομαι πίσω με ένα μεγάλο ερώτημα...

Πώς παίρνουμε καλή "ηχητική" απόδοση από τον υπολογιστή μας σε προσιτές τιμές?

Η έρευνα ξεκινάει με το Sound blaster g6 "Ναι ξέρω κάρτα ήχου για "gamers" πλακα μας κάνει" περιμένετε ακούστε με μετά από ένα πολύ καλώ και βαθύ review που έκανε ο κύριος εδω

https://www.audiosciencereview.com/...w-and-measurements-of-sound-blasterx-g6.7016/

βλέπουμε ότι σίγουρα δεν είναι κάτι τρομερό αλλά για την τιμή και για αυτά που προσφέρει η καρτα ηχου είναι αρκετά καλή.

βεβεα αρκετά καλή γιατι έχω μια τρέλα να χρησιμοποιώ το optical out οποτε ότι αγοράζω θελω ντε και καλά να έχει optical out αλλά σίγουρα με αυτόν των τρόπο χάνω αρκετά πράγματα όσο αναφορά τα dacs τι λέτε να πάω για μια αναβάθμιση στην creative sound blaster g6 Η ξεκινάω με ένα dac να κάνω σωστή δουλειά

Αυτά που έχω ως τώρα

Creative sound blaster Xi Fi HD usb από το pc και optical out στο

Yamaha wx-c50 που λειτουργεί και ως pre amp για τους tsakiridis apollo plus με

Kef ls50

Πιστεύω Η κάρτα ήχου μου ως τώρα είναι το ποιό αδύναμο σημείο και σίγουρα και ο προενισχυτης.. αλλά δεν με πειράζει για τώρα το pre amp δεν θέλω να χρησιμοποιήσω streaming και θέλω λύσεις μόνο για το θέμα του υπολογιστή

Ευχαριστώ καλώ απόγευμα
τα ηχεία σου είναι διαμάντια.. τα ενισχυτικά σου επίσης..
μην περιμένεις να πάρεις και πολύ καλύτερο ήχο με τα Topping από αυτόν του Yamaha..
κοίταξε και τα audio-gd στον Audiophonics Γαλλία..
δεν καταλαβαίνω γιατί μίλησαν για θόρυβο τα παιδιά.. δεν είδα να αναφέρεις κάποιο τέτοιο θέμα..

η οπτική είναι εξαιρετική σύνδεση, για μένα προσωπικά η καλύτερη μετά την Ι2S διότι δεν έχει καθόλου γειώσεις και ηλεκτρικά χαρακτηριστικά.. με μια γυάλινη silfex παίζεις τέλεια μέχρι 24/192.. απλά δεν σηκώνει DSD (σιγά τα λάχανα).. δεν είναι λαλάκες οι μηχανικοί που εξέλιξαν τις οπτικές ίνες για ψηφιακή μεταφορά δεδομένων.. μέσω οπτικών μιλάμε αυτή τη στιγμή και όλα είναι τέλεια.. δεν άλλαξε ούτε γράμμα ούτε τόνος, ούτε λιγότερα λεφτά μπήκαν στο λογαριασμό μας..
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Έχω μια άλλη απορία για να μην ανοίξω νέο θέμα απ'όσο είδα ο denon 2200 εχει zone 2 που μπορώ να τον δουλέψω ως προενισχυτη..

δεν θα ήταν καλά να πουλήσω και τον yamaha και denon και να πάω για ένα καλύτερο all in one πχ denon 4300 και Έχω το surround μου και το zone 2 μου
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Έχω την γνώμη ότι οι μετασχηματιστές απομόνωσης κάνουν καλή δουλειά σε ψηφιακά. Έχω δοκίμασει δυο διαφορετικής χωρητικότητας σε δυο υπολογιστές, ένα πύργο και ένα φορητό. Φάνηκε αμέσως η βελτίωση του ήχου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top