Ανακαλωδίωση βραχίονα Grace 707

SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Έχω αυτόν τον καταπληκτικό βραχίονα στην κατοχή μου. Μου μπήκε η ιδέα ανακαλωδίωσης αλλά με ειδικό που μίλησα μου είπε ότι το βύσμα που έχει στη βάση του είναι αρσενικό σε αντίθεση με την πλειοψηφία των βυσμάτων σε άλλους βραχίονες.
Έχει κάποιος καμμιά ιδέα που μπορώ να βρω βύσμα ή και ολόκληρο καλώδιο έτοιμο?
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
To βύσμα που έχει στη βάση του είναι θηλυκό και για να τον συνδέσεις με την είσοδο phono χρειάζεσαι αρσενικό 5pin mini din male.
Kατι σαν κι αυτό και κολλάς RCA:
http://www.ebay.com/itm/it-need-fix...320079?hash=item3d3660d28f:g:hV4AAOSwax5Y0gwj
Αλλά αυτό είναι για έξω απο τον βραχίωνα. Η ανακαλωδίωση γίνεται μέσα στον βραχίωνα με ειδικά καλώδια , απο το κέλυφος μέχρι το θηλυκό βύσμα στην βάση του βραχίωνα/
 

SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Νίκο ψάχνω για καλώδιο έξω από τον βραχίωνα σαν αυτό που επισύναψες αλλά καλύτερο (καθώς ήδη έχω ένα σαν αυτό που είναι το αυθεντικό). Η σκέψη είναι να αναβαθμίσω τον ήχο οπότε θέλω είτε βύσμα και να βάλω van de hull ή cardas είτε ολόκληρο πακέτο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καταργήσεις εντελώς την καλωδίωση του βραχίονα και το πενταπολικό βύσμα.

Να αλλάξεις όλη την εσωτερική του καλωδίωση με καλύτερη, όπως λες, μαζί με τα pins και στη συνέχεια να τοποθετήσεις στο σασί του πλατό δύο RCA και επάνω εκεί να κολλήσεις τα καλωδιάκια που έρχονται απευθείας από την κεφαλή. Έτσι μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις ότι καλώδιο θέλεις.
Κάτι τέτοιο δηλαδή:
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καταργήσεις εντελώς την καλωδίωση του βραχίονα και το πενταπολικό βύσμα.

Να αλλάξεις όλη την εσωτερική του καλωδίωση με καλύτερη, όπως λες, μαζί με τα pins και στη συνέχεια να τοποθετήσεις στο σασί του πλατό δύο RCA και επάνω εκεί να κολλήσεις τα καλωδιάκια που έρχονται απευθείας από την κεφαλή. Έτσι μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις ότι καλώδιο θέλεις.
Κάτι τέτοιο δηλαδή:
Αυτή είναι η καλύτερη λύση οταν ο βραχίωνας προορίζεται για συγκεκριμένο πικαπ.
Θα μπορούσε να αντικαταστήσει το βύσμα στη βάση του βραχίωνα με αρσενικό ? Απ αυτά βρίσκεις και βρίσκεις και το αντίστοιχο καλώδιο.
Ταιριάζει ομως μέσα στον βραχίωνα και να σταθεροποιηθεί?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αυτή είναι η καλύτερη λύση οταν ο βραχίωνας προορίζεται για συγκεκριμένο πικαπ.
Θα μπορούσε να αντικαταστήσει το βύσμα στη βάση του βραχίωνα με αρσενικό ? Απ αυτά βρίσκεις και βρίσκεις και το αντίστοιχο καλώδιο.
Ταιριάζει ομως μέσα στον βραχίωνα και να σταθεροποιηθεί?
Μπορεί να αλλάξει το πενταπολικό με το κλασικό αρσενικό.
Πιστεύω πως είναι ίδια διαμέτρου αλλά και αν δεν είναι, το τροχίζει ελαφρώς με ένα mini-drill αν είναι μεγαλύτερο ή το σταθεροποιεί με σιλικόνη και τα βιδάκια του αν είναι μικρότερο.
Όρεξη να έχεις και λύσεις υπάρχουν άπειρες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top