Ανακατασκευή Ηχείων

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Με τα ηχεία αυτά με συνδέουν αναμνήσεις. Με αυτά ξεκίνησα τα πρώτα βήματα στο hi fi.

Pionner cs t61

Λέω λοιπόν να ασχοληθώ με αυτά, να περάσω και την ώρα μου.
Αντικατάσταση των πάντων ή σχεδόν των πάντων. (Αν αξίζει δηλαδή να κρατήσω το crossover διότι είναι ρυθμιζόμενο - ρυθμίζει μέσω πλήκτρων δηλαδή το τουίτερ και το μεγάφωνο για τα μεσαία.).

Παρακαλώ λοιπόν να με βοηθήσετε αν είναι δυνατόν στην επιλογή των υλικών που τα απαρτίζουν: Μεγάφωνα καλωδίωση κλπ.

Τα woofers είναι τα μόνα που παραμένουν αναλλοίωτα μετά από τόσα χρόνια, ίσως και τα μεγάφωνα των μεσαίων (τα οποία φαντάζομαι δεν θα είναι και κάποιας ποιότητας, άλλη η τεχνολογία εκείνης της εποχής).
Κάποια περίοδο, παρέδωσαν το πνεύμα τα τουίτερ τα οποία τα αντικατέστησα με μονάδες της philips, χωρίς όμως να κοιτάξω κάτι ιδιαίτερο (χαρακτηριστικά, προδιαγραφές δηλαδή, παρά μόνο στο να έχουν τις ίδιες διαστάσεις με αποτέλεσμα όμως αρκετά καλό...).
Εδώ οι διαστάσεις τους:

pioneer-cs-t61_101156.jpg

Προσέξτε τα watt ! Ο ενισχυτής μου ήταν 2 χ 20 watt rms και ξεσήκωνε την γειτονιά !
Άλλες εποχές!
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.755
Reaction score
12.823
......
Κάποια περίοδο, παρέδωσαν το πνεύμα τα τουίτερ τα οποία τα αντικατέστησα με μονάδες της philips, χωρίς όμως να κοιτάξω κάτι ιδιαίτερο (χαρακτηριστικά, προδιαγραφές δηλαδή, παρά μόνο στο να έχουν τις ίδιες διαστάσεις με αποτέλεσμα όμως αρκετά καλό...).
.......
Προσέξτε τα watt ! Ο ενισχυτής μου ήταν 2 χ 20 watt rms και ξεσήκωνε την γειτονιά !
Άλλες εποχές!
Λογικά με 2Χ20W ο ενισχυτής ξεσήκωνε(!) την γειτονιά και έκαψε τα τweeters
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Tespant

Λογικά θα μείνουν μόνο τα κουτιά.
Γνωρίζετε κάποιο καλό site για να παραγγείλω μεγάφωνα - κροσσόβερ?
Κάτι τέτοιο πχ?

altec
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν πάει έτσι βρε Βάκη.
Με βάση τις ηλεκτρικές παραμέτρους των μεγαφώνων, φτιάχνονται οι καμπίνες.
Και με βάση τις καμπίνες και τα μεγάφωνα, σχεδιάζεται έπειτα το κατάλληλο κροσόβερ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Οκ, ασφαλώς, θα έχετε δίκιο.
Δεν γνωρίζω από αυτά.
Είπα να ασχοληθώ λιγάκι έ και να φτιάξω με την ευκαιρία τις σακαράκες....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σίγουρα κρατάς το woofer, γιατί επάνω σε αυτό είναι κουρδισμένη η καμπίνα. Επειδή από στιβαρότητα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο τοποθέτησε αποσβεστικά στα τοιχώματα της και βάλε μερικά νεύρα..
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Σίγουρα κρατάς το woofer, γιατί επάνω σε αυτό είναι κουρδισμένη η καμπίνα. Επειδή από στιβαρότητα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο τοποθέτησε αποσβεστικά στα τοιχώματα της και βάλε μερικά νεύρα..
@PeterMeni έχω στην αποθήκη συσκευασμένο ένα pioneer CS 66E σε πολύ καλή κατάσταση
Μ΄αρέσει πάρα πολύ το design του ως ντεκόρ, έχει φρεσκαριστεί η καμπίνα κ.τ.λ. βέβαια όταν
ζοριστεί λίγο επικρατεί μια σχετική σύγχυση.
Θα μπορούσε με επανασχεδιασμό του Crossover να έχουμε αξιοπρεπή βελτίωση με δεδομένη καμπίνα/μεγάφωνα ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
@PeterMeni έχω στην αποθήκη συσκευασμένο ένα pioneer CS 66E σε πολύ καλή κατάσταση
Μ΄αρέσει πάρα πολύ το design του ως ντεκόρ, έχει φρεσκαριστεί η καμπίνα κ.τ.λ. βέβαια όταν
ζοριστεί λίγο επικρατεί μια σχετική σύγχυση.
Θα μπορούσε με επανασχεδιασμό του Crossover να έχουμε αξιοπρεπή βελτίωση με δεδομένη καμπίνα/μεγάφωνα ?
Δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα για να πω με βεβαιότητα.
Κάτι παρόμοια τρίδρομα ΑΚΑΙ του 1973 που είχα περιποιηθεί πριν από 3,5 χρόνια, έπαθα πλάκα.
Μάλιστα είχα ταυτόχρονα κάτι Cambridge Audio R40 με μονάδες Kef και το ΑΚΑΙ ήταν πολύ καλύτερο.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα για να πω με βεβαιότητα.
Κάτι παρόμοια τρίδρομα ΑΚΑΙ του 1973 που είχα περιποιηθεί πριν από 3,5 χρόνια, έπαθα πλάκα.
Μάλιστα είχα ταυτόχρονα κάτι Cambridge Audio R40 με μονάδες Kef και το ΑΚΑΙ ήταν πολύ καλύτερο.
Θέλω να τα "βελτιώσω" αν αυτό είναι εφικτό.
Εαν υπάρχει "τρόπος" μέσω Crossover (αντε και μέσω καλωδίωσης :biggrin:) θα ήθελα να με ενημερώσεις.
Ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι πυκνωτές του τότε ήταν χαμηλής ποιότητας ηλεκτρολυτικοί. Αν υπολογίσεις και τη φθορά του χρόνου, καταλαβαίνεις πως η ζωή τους έχει τελειώσει προ πολλού.
Και μόνο με την αλλαγή τους σε ΜΚΤ το ηχείο μεταμορφώνεται.

Σκοπός των ηχείων του τότε ήταν περισσότερο η υψηλή ευαισθησία και λιγότερο η ακρίβεια.
Βλέπεις έπαιζαν με ενισχυτές 10-15 watt, οπότε άφηναν όσο γινόταν <<ελεύθερα>> τα μεγάφωνα για να έχουν υψηλότερη στάθμη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Από τα αναφερόμενα, με τα δικά μου, μάλλον δεν πρέπει να ασχοληθώ....
Αν κρατήσω τα χαμηλά, πως θα ταιριάξουν κατόπιν τα υπόλοιπα,
Χρειάζονται εκτός των μεγαφώνων και κροσόβερς, τρέχα γύρευε δηλαδή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να κολλήσεις δυο δεσίματα στα πλαϊνά των woofers και 2-3 κομμάτια αποσβεστικά σε πλάτη και πλαϊνά είναι εύκολο.
Αυτά στο τέλος αφού βρεις λύση στα υπόλοιπα...
Είπες πως τα tweeters είχαν καεί.
Τα philips που μπήκαν είναι αυτά με το χάρτινο θόλο; Αν ναι πέταμα και βάζεις δυο οικονομικά με 15-20 ευρώ.
Το ποιο απλό για το κροσόβερ είναι να αντικαταστήσεις απλά τους πυκνωτές. Επίσης φρεσκάρισμα στις κολλήσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top