Ανακατασκευή πλίνθου

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Εδώ και αρκετό καιρό τρώγομαι με την ιδέα να πειράξω τον πλίνθο του Dual μου. Η σκέψη είναι να χρησιμοποιηθεί το original υποσασί, πάνω στο οποίο αναρτάται το σύστημα πλατό-μοτέρ-βραχίονας με ελατήρια, και να ξηλώσω το περιμετρικό υλικό (πρέπει να είναι μοριοσανίδα), αντικαθιστώντας το με βαρύτερο ξύλο, που δεν θα μεταφέρει κραδασμούς στο σύστημα. Να σημειώσω εδώ ότι δεν θέλω να αλλάξω τον χαρακτήρα του πικάπ, αν και γνωρίζω εκ προοιμίου ότι οποιαδήποτε τέτοια παρέμβαση θα αφήσει κάποια ηχητική υπογραφή. Υπάρχει κάποιο ξύλο που θα πρέπει να προτιμήσω ή, εν γένει, υπάρχει λόγος να μην κάνω την απόπειρα εξαρχής;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Τα πικάπ με ανάρτηση δεν επηρεάζονται σημαντικά από το βάρος ή το υλικό του πλίνθου, μπορείς όμως να το κάνεις για αισθητικούς λόγους, αν χρησιμοποιήσεις μασίφ ξύλο είναι πιθανό με τον καιρό να σκεβρώσει αν δεν έχει σωστά δεσίματα εσωτερικά, αν θέλεις εμφάνιση φυσικού ξύλου μπορείς να χρησιμοποιήσεις mdf επενδεδυμένο με τον καπλαμά που προτιμάς ή ακόμα και κόντρα πλακέ θαλάσσης (σημύδα) που είτε θα βάψεις είτε θα επενδύσεις με καπλαμά της αρεσκείας σου.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Τα πικάπ με ανάρτηση δεν επηρεάζονται σημαντικά από το βάρος ή το υλικό του πλίνθου, μπορείς όμως να το κάνεις για αισθητικούς λόγους, αν χρησιμοποιήσεις μασίφ ξύλο είναι πιθανό με τον καιρό να σκεβρώσει αν δεν έχει σωστά δεσίματα εσωτερικά, αν θέλεις εμφάνιση φυσικού ξύλου μπορείς να χρησιμοποιήσεις mdf επενδεδυμένο με τον καπλαμά που προτιμάς ή ακόμα και κόντρα πλακέ θαλάσσης (σημύδα) που είτε θα βάψεις είτε θα επενδύσεις με καπλαμά της αρεσκείας σου.
Σε περίπτωση που θέλω απλώς να βάλω άλλον καπλαμά στον υπάρχοντα πλίνθο, προφανώς θα πρέπει να αφαιρεθεί ο προηγούμενος, σωστά;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Σε περίπτωση που θέλω απλώς να βάλω άλλον καπλαμά στον υπάρχοντα πλίνθο, προφανώς θα πρέπει να αφαιρεθεί ο προηγούμενος, σωστά;
Όχι, απλά πρέπει να τον τρίψεις με γυαλόχαρτο για να φύγει το βερνίκι και να πιάσει η κόλλα.
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις και να δώσεις με αυτό τον τρόπο λίγο όγκο στον πλίνθο είναι να κολλήσεις στις 3 πλευρές (μπροστά και πλάγια) επενδεδυμένο mdf ώστε να διπλασιάσεις έτσι το πάχος του πλίνθου, έπειτα να καλύψεις την επάνω επιφάνεια με καπλαμά για να καλυφθεί η μάτηση και να φαίνεται σαν ένα κομμάτι ξύλου, δεν σου λέω να βάλεις κομμάτι mdf στην πίσω πλευρά γιατί θα έχεις πρόβλημα με τους μεντεσέδες του καπακιού που λογικά θα πρέπει να καταργηθούν.
Αυτό με τα κολλητά κομμάτια περιμετρικά το έκανα σε ένα δικό μου πικάπ που μπορείς να το δεις εδώ
Στο δικό μου το έκανα και στις τέσσερις πλευρές αλλά δεν με ενδιέφερε το καπάκι με μεντεσέδες.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
δεν σου λέω να βάλεις κομμάτι mdf στην πίσω πλευρά γιατί θα έχεις πρόβλημα με τους μεντεσέδες του καπακιού που λογικά θα πρέπει να καταργηθούν.
Αυτό με τα κολλητά κομμάτια περιμετρικά το έκανα σε ένα δικό μου πικάπ που μπορείς να το δεις εδώ
Στο δικό μου το έκανα και στις τέσσερις πλευρές αλλά δεν με ενδιέφερε το καπάκι με μεντεσέδες.
Nαι, εξαρχής δεν σκόπευα να πειράξω την πίσω πλευρά, φιλοξενεί όλο τον μηχανισμό στήριξης του καπακιού (βλ. φωτό), και από τη στιγμή που είναι απολύτως λειτουργικός, θέλω να τον διατηρήσω. BTW, εξαιρετική η δουλειά στο Thorens, είναι ένας από τους λόγους που μου μπήκαν ιδέες...
1219vintage.bac.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
...αν και γνωρίζω εκ προοιμίου ότι οποιαδήποτε τέτοια παρέμβαση θα αφήσει κάποια ηχητική υπογραφή.
Τίποτε δεν θα αφήσει. Τί-πο-τε. Αυτά είναι ανοησίες των ρηβιούερ. Στη θέση σας θα επέλεγα καρυδιά.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Τίποτε δεν θα αφήσει. Τί-πο-τε. Αυτά είναι ανοησίες των ρηβιούερ. Στη θέση σας θα επέλεγα καρυδιά.
Έτσι ακριβώς κι εγώ δεν παρατήρησα καμία διαφορά στον ήχο σε κανένα από τα τρία πικάπ που έχω αλλάξει πλίνθους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
Έτσι ακριβώς κι εγώ δεν παρατήρησα καμία διαφορά στον ήχο σε κανένα από τα τρία πικάπ που έχω αλλάξει πλίνθους.
Κι ένας λόγος παραπάνω που το συγκεκριμένο πικάπ έχει ανάρτηση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τίποτε δεν θα αφήσει. Τί-πο-τε. Αυτά είναι ανοησίες των ρηβιούερ. Στη θέση σας θα επέλεγα καρυδιά.
-Μίλα καθαρά Ημιθεε.. Θες να μας πεις πως δεν έχει ηχητική ταυτότητα ή καρυδιά?
-Ναι Ντερτιχάρη, αυτό σας λέω. Δεν έχει ηχητική ταυτότητα η καρυδιά.
-Δηλαδή Ημιθεε, ούτε λίγο ούτε πολύ μας λες πως δε θα ακούσουμε δγιαφορες με την καρυδιά...!
-Ακριβώς Ντερτιχαρη, δε θα ακούσετε δγιαφορες με την καρυδιά...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, η καρυδιά θα φαίνεται σχεδόν ίδια. Μμμμμ... Ανοικτόχρωμη δρυς, καλύτερα ίσως...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top