Ανακατασκευη η οχι ?

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Χαιρετιζω ολα τα μελη !
Πριν αρχισω να ξεδιπλώνω την σκεψη μου θα ηθελα να αναφερω οτι αυτη την στιγμη εχω ενα 2.1 Logitech speaker Z313 και καρτα ηχου του υπολογιστη ενσωματωμενη στην motherboard .
Τυχαια προχτες βρηκα μεσα σε μια κουτα σε κατασταση καινουριου 2 ηχεια ξυλινα (Jamo compact 70 Philips) .
Οι διαστασεις τους ειναι ξυλινα 30 υψος χ 18,5 πλατος ( παχος ξυλου 15 mm ).
Δυστυχώς τα ηχεία μεσα ητανε σκισμένα .
Τα ανοιξα και αμμεσα με επιασε η χαρα τις δημιουργιας .
Σκεπτομενος οτι ισως με λιγο κόπο και χρημα θα μπορουσα να αναβαθμισω τον ήχο που εχω εδω και χρονια στον υπολογιστη .
Φυσικα θα αλλαξω την πρόσοψη των ηχείων γιατι τα παλια ηχεια ειναι κολλημενα και γιατι ειναι πλαστικη .
Εδω θα ηθελα να ρωτησω , φτιaχνωντας μια καινουρια προσοψη το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να κοιταjω ειναι να βρω καινουρια ηχεια .
Τη θα μου προτείνατε ( δεν εχω ιδεα σαν αρχαριος περι ηχου )
Το βασικο ηχειο ειναι 6.5 inc και το πανω ( τουιτερ ?) δεν εχω ιδεα .
Επισης σκεπτομενος για καποιο ενισχυτή ?
Θα μπορουσα μετα απο τον υπολογιστη να βαλω κατι τετοιο αρχικα για να τα οδηγησω ?
Να εβρισκα να αγόραζα κάποιο ενισχυτή ?

https://www.banggood.com/AK370-400W...578412.html?rmmds=mywishlist&cur_warehouse=CN

Η θα ητανε καλυτερο να βαλω κατι αλλο ?
Δεν ξερω .
Θα παρακαλουσα αν καποιος εχει καμμια ιδεα πως θα μπορουσα πραγματικα να αξιοποιησω τα υπαρχων κουτια και εχει καποια γνωμη και διαθεση να μου ελεγε 2-3 πραγματακια , οπως τη κύκλωμα θα μπορούσα να βαλω σε αυτα , τη ηχεια οπως και απο που θα μπορουσα να τα παρω ισως !
Ευχαριστω πολυ , και επισης θα παρακαλουσα απαντήσεις (τουλαχιστων για αρχη ) πετατα και παρε ετοιμα ενεργα ηχεια να μην ειπωθούν .
Είμαι πάνω στην χαρά τις δημιουργίας :p :p
 



ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Ειπαμε !!!
Είμαι πάνω στην χαρά τις δημιουργίας :p :p
Για τα υλικά το έβαλα, μάλλον φτηνότερα θα είναι έτσι από ότι να τα βρεις ξεχωριστά.
:drinks:
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Πεταμα και παρε ετοιμα ενεργα ηχεια
Στο γραφείο του υπολογιστή να βάλεις και ενισχυτή καλώδια ένα ζευγάρι παλιά ηχεια που θα θες αρκετά λεφτά να τα φτιάξεις και αν θα παίζουν σωστά.
Πάρε ένα ζευγάρι έτοιμα και μην ασχολείσαι ,με ένα καλωδιο rca και μια μπριζα ,και θα παίζουν σωστά και να έχεις εγγύηση και ψάξε να βρεις κάπου καλύτερα να εκτονώσεις την ενέργεια σου και ότι άλλο θες.
Φιλικά πάντα για να μην βρίζεις αύριο μεθαύριο που πέταξες τα λεφτά σου τσάμπα.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Πεταμα και παρε ετοιμα ενεργα ηχεια
Στο γραφείο του υπολογιστή να βάλεις και ενισχυτή καλώδια ένα ζευγάρι παλιά ηχεια που θα θες αρκετά λεφτά να τα φτιάξεις και αν θα παίζουν σωστά.
Πάρε ένα ζευγάρι έτοιμα και μην ασχολείσαι ,με ένα καλωδιο rca και μια μπριζα ,και θα παίζουν σωστά και να έχεις εγγύηση και ψάξε να βρεις κάπου καλύτερα να εκτονώσεις την ενέργεια σου και ότι άλλο θες.
Φιλικά πάντα για να μην βρίζεις αύριο μεθαύριο που πέταξες τα λεφτά σου τσάμπα.
Οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σας !
Τωρα ,ας υποθεσουμε οτι όντως δεν συμφέρει να τα φτιάξω αυτα .
Ενα ενεργο σετ 2.0 που εχω ξεχωρισει ειναι τα edifier R1280t .
Για η γνώμη σου για αυτά (αν εχεις βεβαιως)
Αν εχεις γνώμη για καποια αλλα ενεργά στα ιδια χρηματα περιπου θα με βοηθουσε !
Και επίσης θα ήθελα και την γνώμη σου για ενα φτηνό DAC Η ενισχυτή με το οποίο
είτε να συνδέω τα sennheiser hd 4.40 bt που έχω ( μέσω jack)είτε να συνδέω τα edifier ?
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Καποια στιγμη τα ακουσα αυτά και μου φάνηκαν αδιάφορα.
Για τις δικές μου ανάγκες θα πήγαινα σε μεγαλύτερο και σίγουρα λίγο ακριβότερο.
Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι αξιόλογο.
Αλλά...........
ηθελες να φτιάξεις τα άλλα ,Με το καλημέρα ήθελες κανα 50αρι για αλλαγη foam και δεν ξέρω τι άλλο.
Επίσης χρειαζόσουν ενισχυτή.
Το budget που αναφέρεις δεν βγαίνει ουτε με τον ένα τρόπο ούτε με τον άλλο.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καποια στιγμη τα ακουσα αυτά και μου φάνηκαν αδιάφορα.
Για τις δικές μου ανάγκες θα πήγαινα σε μεγαλύτερο και σίγουρα λίγο ακριβότερο.
Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι αξιόλογο.
Αλλά...........
ηθελες να φτιάξεις τα άλλα ,Με το καλημέρα ήθελες κανα 50αρι για αλλαγη foam και δεν ξέρω τι άλλο.
Επίσης χρειαζόσουν ενισχυτή.
Το budget που αναφέρεις δεν βγαίνει ουτε με τον ένα τρόπο ούτε με τον άλλο.

Σε ευχαριστω πολυ !
Σε ποια μεγαλυτερα και σιγουρα λιγο ακριβοτερα θα πηγαινες εσυ ?
Επισης καποια γνωμη για αναμεσα στον υπολογιστη και στα ηχεια τη θα εβαζες εσυ ?
Ίσως κάποιο μικρο ενισχυτή η καποιο dac ?
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Σε ευχαριστω πολυ !
Σε ποια μεγαλυτερα και σιγουρα λιγο ακριβοτερα θα πηγαινες εσυ ?
Επισης καποια γνωμη για αναμεσα στον υπολογιστη και στα ηχεια τη θα εβαζες εσυ ?
Ίσως κάποιο μικρο ενισχυτή η καποιο dac ?
δεν χρειαζονται ενισχυτες,
Εγώ θα έβαζα απευθείας ενα ζευγαρι ενεργα δεξια αριστερα δεξια της οθόνης.
Yamaha hs7θα έβαζα εγώ μιας και εχω τα hs8 και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος !Απο εκεί και πέρα βεβαια υπαρχουν και αξιόλογα και ίσως καλύτερα jbl,adam ,και γενικα αν ψαξεις λίγο το σαιτ θα δείς απειρες επιλογές σε ενεργά.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
δεν χρειαζονται ενισχυτες,
Εγώ θα έβαζα απευθείας ενα ζευγαρι ενεργα δεξια αριστερα δεξια της οθόνης.
Yamaha hs7θα έβαζα εγώ μιας και εχω τα hs8 και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος !Απο εκεί και πέρα βεβαια υπαρχουν και αξιόλογα και ίσως καλύτερα jbl,adam ,και γενικα αν ψαξεις λίγο το σαιτ θα δείς απειρες επιλογές σε ενεργά.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου !
Τωρα οσων αφορα τα σχετικα με τον ενισχυτή θα κανω αλλο ποστ στο καταλληλο section !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.341
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top