Αναμνησεις ενος πιτσιρικα.....

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Ας αλλαξουμε θεμα και μακρια απο****** κι αλλα τετοια παρομοια ,τι θα λεγατε να θυμηθουμε κατι απο παιδικη ηλικια και κυριως απο το Δημοτικο Σχολειο;;
Ξεκινω εγω.Το σχολειο μας ειχε πολλα δεντρα απ’οσο θυμαμαι που εκτος απο το καθαρισμα ,επρεπε να κοβουμε και την πιο ισια βεργα ,που κατοπιν επεξεργασιας απο τον Δασκαλο ,επρεπε να την δοκιμασουμε κιολας για να στρωσει.... :cry: :cry:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
το δικό μου σχολείο είχε μία μεσαίου μεγέθους αυλή στρωμένη με τσιμέντο (οπότε όποιος έπεφτε έγδερνε τα πόδια του). Η αυλή ήταν όμως μεγάλη και άνετη για παιχνίδι στα διαλλείματα.

Κάποια στιγμή όμως η διπλαννή εκκλησία "επεκτάθηκε" και κατέλαβε με το έτσι θέλω ένα μέρος της αυλής του σχολείου μας, οπότε και τέρμα τα παιχνίδια...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Ενθυμουμαι και μια τιμωρια:Εβαζε ο Δασκαλος 2 ρεβυθια πισω -πισω στον τοιχο και οποιος-α ηταν ατακτοι,γονατιζαν επανω για καμια ωρα...Η συνεχεια στον ορθοπεδικο..
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
προχωρημένος δάσκαλος...

σε εμάς υπήρχε ένας (ευτυχώς δεν τον είχα ποτέ) ο ποίος είχε μία βέργα πάχους 1cm από σκληρό ξύλο, τετραγωνισμένη (κανονικά ήταν δείκτης) που την χρησιμοποιούσε για να ραβδίζει τις παλάμες...

μία άλλη σε έπιανε από το αυτί και μαζί έπιανε και την τούφα των μαλλιών στην φαβορίτα και σε σήκωνε τραβώντας από το θρανίο...
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Κλασσικη κινηση !!!Τι μονο ο Κοκοτας τις ειχε μακριες;;; :mrgreen: :mrgreen:
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Παντως εχω ολα τα αναγνωστικα του Δημοτικου παρ’ολα αυτα...,ετσι για αρχειο.. :)
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αυτό που θυμάμαι πολύ έντονα είναι ένα αετό με δύο κεφάλια στα βιβλία του δημοτικού πως τον λέγανε ξέχασα ******. :roll:
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
...μία άλλη σε έπιανε από το αυτί και μαζί έπιανε και την τούφα των μαλλιών στην φαβορίτα και σε σήκωνε τραβώντας από το θρανίο...
Μου έχει μείνει τραυματική εμπειρία και φόβος από τον δάσκαλό μου αυτό ακριβώς!
Μου τράβακε τα μαλλιά πάνω από την φαβορίτα όταν έβλεπε τα τρομερά γράμματα μου. Είμαι φοβερός κακογράφος από μικρός και πραγματικά στενοχωριέμαι για αυτό τον εφιάλτη που μου προξενούσε ο δάσκαλός μου. (Ειδικά γιατί τον αγαπούσα και πολύ!) :oops:

Οσον αφορά για το σχολείο μου, πήγαινα με τα πόδια ήταν στο Περιστέρι στον Νέο Ταξιάρχη με ωραία αυλή και απ'έξω ακριβώς ήταν ένα μαγαζάκι με ένα μηχάνημα που έπαιρνε πενηνταράκια, γύριζες τον μοχλό και πέφτανε τσίχλες και παιχνιδάκια.
Τότε μούδινε η μάνα μου 1 δραχμή. Ενα πενηνταράκι η τυρόπιττα και το άλλο στο μηχάνημα. Στην 5η και 6η Δημοτικού έγινε δίφραγγο! :wink:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
...μία άλλη σε έπιανε από το αυτί και μαζί έπιανε και την τούφα των μαλλιών στην φαβορίτα και σε σήκωνε τραβώντας από το θρανίο...
Οσον αφορά για το σχολείο μου, πήγαινα με τα πόδια ήταν στο Περιστέρι στον Νέο Ταξιάρχη με ωραία αυλή και απ'έξω ακριβώς ήταν ένα μαγαζάκι με ένα μηχάνημα που έπαιρνε πενηνταράκια, γύριζες τον μοχλό και πέφτανε τσίχλες και παιχνιδάκια.
Τότε μούδινε η μάνα μου 1 δραχμή. Ενα πενηνταράκι η τυρόπιττα και το άλλο στο μηχάνημα. Στην 5η και 6η Δημοτικού έγινε δίφραγγο! :wink:
OTAN TO ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, Η ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ 200ΕΥΡΟ!!!!! :cry: :x :shock: :twisted:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Τι θυμηθήκατε ρε παλικάρια!!!!

Ακόμα έχω την εικόνα την κορομηλιάς του προαυλίου!!
Θυμάμαι ακόμα που ανεβαίναμε, κόβαμε τα-πράσινα ακόμα- κορόμηλα, τρώγαμε την απίστευτη ξινίλα και στο μάθημα (την ώρα που η δασκάλα έγραφε στον πίνακα)παίζαμε "μπάσκετ" με τα κουκούτσια και καλάθι τον κάδο στην γωνία!!!
Απίστευτη βαβούρα!!

Η δε δασκάλα όταν γύρναγε προς το μέρος μας κοίταγε ποιος γελούσε.......
Με γοργά βήματα τον πλησίαζε και......ταααβββββ μια κλωτσιά στο καλάμι!!!
Απίστευτη!!!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Υπηρχε διπλα στο σχολειο μια βερυκοκια και μια κορομηλια,τα οποια δενδρα ανηκαν στον γειτονα.Αφου λοιπον τα φαγαμε ολα ,πηγαμε και στον αλλον γειτονα που ειχε και κορομηλια.Αλλα δεν υπολογισαμε οτι ο υιος του που ηταν παρεα ειχε πατερα δημογεροντα!!Ειπαμε,ειμαστε παιδια μιας γνησιας Επαναστασης..Η συνεχεια ηταν την αλλη ημερα παρουσια δασκαλου .γονεων ,αστυνομιας και ..δημογερουσιας να φαμε το ξυλο της χρονιας μας...Το τι απεγινε ο υιος ..αλλη φορα... :cry: :cry:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ευτυχώς η δική μας κορομηλιά ήταν στην αυλή του σχολείου (και όχι του γείτονα!!!) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top