Ανανεωση πικαπ

Μηνύματα
37
Reaction score
51
Καλησπερα σε ολους. Χρονια πολλα παντα με υγεια και ευτυχια. Κατι με εχει πιασει και θελω να αλλαξω το πικαπ μου μια αγορα για ανανεωση. Το υπαρχων μου ειναι technics sl1600 με shure n97xe. Θα ηθελα γνωμη για ενα πικαπ + μια mm κεφαλη που θα παιξει καλυτερα απο αυτο που εχω σε λογικα πλαισια τιμης.το ξερω οτι κατι σωστο ξεπερναει το 1000ρικο οποτε ας θεσουμε ταβανι 3κ(μαζι με κοστος κεφαλης). Δεν θα ηθελα γνωμη για καποιο εξωτερικο phono γιατι δεν θελω να γεμισω συσκευες.
 



Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
3000 είναι πολλά χρηματα. με τα μισά αγοράζεις αξιοπρεπέστατο πικαπ και κεφαλή ΜΜ.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
51
Δεν ειναι απαραιτητα 3κ ενα αξιολογο μηχανημα κ κεφαλη απο αυτα που εχω κ εννοειτε οσο πιο φθηνα θα γινοταν. Εχω dedicated του ενισχυτη phono οχι κατι εξωτερικο. Sl1600 oxi mk2.
 



Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Λέγεις για πικαπ και κεφαλή 3K. Μπορεί όμως το υπάρχον σύστημα να τα αναδείξει?
Τι δεν σου αρέσει στο υπάρχον και θέλεις να αλλάξεις?
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.547
...........αυτή και άν είναι αναβάθμιση ........και με τα ρέστα σου πάρε και κεφαλή ...παρε και δίσκους !
-


-
 


Μηνύματα
37
Reaction score
51
Πάρε μια καλύτερη κεφαλή και καλό phono και κράτα το ίδιο.
Τωρα ειδα που ρωτησες για phono εχω το πικαπ στο phono του θησεα ultima εκδοση(τσακιριδη) αλλα και σε ενα μπαρμαkenwood kr9600. Build in kai και τα δυο
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ναι αλλά δεν αναφέρεις τι δε σου αρέσει στον ήχο του πικαπ. Θες ανάλυση και λεπτομέρεια π.χ. ?
 

Μηνύματα
37
Reaction score
51
Ναι αλλά δεν αναφέρεις τι δε σου αρέσει στον ήχο του πικαπ. Θες ανάλυση και λεπτομέρεια π.χ. ?
Βαρεθηκα το ιδιο μηχανημσ θα ηθελα κατι παραπανω και ναι εννοειτε ενα καλυτερο ηχητικο αοτελεσμα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απλα το βαρεθηκα κ θα ηθελα μια αλλαγη.
Αλλάξτε τελείως την αισθητική και την αρχιτεκτονική. Πάρτε ένα πικάπ με ξύλινο σασί και ανάρτηση, είτε γήινης τιμής, είτε πιο αλμυρής, αμφότερα σε πλήρη σύνθεση (με κεφαλή), έτοιμα να παίξουν. Το Ortofon είναι πολυτελής έκδοση αυτού εδώ, και εκτός της μηχανολογικής ουσίας έχει και πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση.

Επίσης, μπορείτε να πάρετε ένα γυμνό με σχετικά παχύ πλατώ, όχι (δι)ότι θα παίζει καλύτερα από τα προηγούμενα δύο (δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση), αλλά διότι θα έχει ξεχωριστή εμφάνιση, (ασχέτως αν αυτού του είδους τα πικάπ εμένα μου θυμίζουν πλαδαρο-χοντροκατίνα που της φαίνεται η τιράντα του σουτιέν, μιας και ο ιμάντας είναι εκτεθειμένος στο περιβάλλον, δηλαδή θα σκονίζεται). Πήρε ένα παρόμοιο ένας αγαπημένος φίλος, και μετά έψαχνε πλεξιγκλασάδικο να παραγγείλει κάλυμμα, μιας κι αυτή η ξινή, εμμηνοπαυμένη ψωροσνομπαρία που φτιάχνει τέτοια πικάπ, δεν καταδέχεται να τα συνοδέψει με κάτι τέτοιο, τους χαλάει τον τουπέ.

Σημείωσις: Φεύγοντας από ένα φθηνό και προβληματικό (λόγω ανάδρασης) πικάπ σαν το SL1600 και πηγαίνοντας σε σωστά σχεδιασμένη μηχανή σαν το Dual και το Ortofon, ο ήχος στην αρχή θα σας ξενίσει, καθώς θα νιώσετε έλλειψη μπάσου, αίσθηση που θα οφείλεται στο γεγονός πως το μπάσο θα αποδίδεται πιο κοφτά, ακριβέστερα δηλαδή, χωρίς ουρές και φουσκώματα. Αν κάνετε κανα μήνα υπομονή για να συνηθίσετε, δεν θα ξαναγυρίσετε ποτέ σε χειρότερο πικάπ. Ποτέ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.547
Δάσκαλε καλή χρονιά με υγεία .
-
Αυτό λες ;
Γιατί στο ΕλάDa , με δουλεύουν !
.


-
* Άλλο πρέπει να είναι .
* Αλλα αν ή διαφορά τους είναι μόνο οί 78 στροφές ......έ τοτε χέστηκε ή φοράδα στ αλώνι !
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
3 χιλιάρικα για πλατό - κεφαλή με τα υπάρχοντα ενισχυτικά δεν θα έδινα, γιατι θεωρώ ότι δεν θα αξιοποιηθούν στο βαθμό που θα 'πρεπε, εκτός αν υπάρχει σκέψη για καλύτερα ηχεία-ενισχυτικά μελλοντικά.

To Project classic Sb με κεφαλή ΜΜ είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Στα 3Κ θεωρώ κορυφαία επιλογή το Michell Gyrodec με κάποιο πακέτο βραχίονα, ιδίως το δικό τους.
Θα έλεγα πως κάπου εκεί δεν χρειάζεται να ξανασχοληθείς με πικάπ.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
51
3 χιλιάρικα για πλατό - κεφαλή με τα υπάρχοντα ενισχυτικά δεν θα έδινα, γιατι θεωρώ ότι δεν θα αξιοποιηθούν στο βαθμό που θα 'πρεπε, εκτός αν υπάρχει σκέψη για καλύτερα ηχεία-ενισχυτικά μελλοντικά.

To Project classic Sb με κεφαλή ΜΜ είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Αν με 100 ευρω υπαρχεο μηχανημα με κεφαλη που να ειναι καλυτερο θα τα εδινα ως οριο εθεσα αυτη την τιμη για να υπαρχουν επιλογες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.570
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top