Αναπαραγωγή ταινιών 4Κ με πολυκάναλο ήχο από Home Cinema

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Καλησπέρα σας!

Δεν ξέρω αν είναι σωστό το πεδίο που ανεβάζω το θέμα, αν όχι, παρακαλώ τους Moderators να το μετακινήσουν.

Καταρχήν το ερώτημα είναι πως μπορώ να παίξω 4Κ ταινίες στην τηλεόραση και ο ήχος να ακούγεται πολυκάναλος από το Home Cinema!

Μέχρι σήμερα συνέδεα τον εξωτερικό σκληρό δίσκο μέσω USB στο Home Cinema Samsung HT-H5550 για συντόμευση HC) και το HC με HDMI στην TV. Το HC παίζει αν όχι όλα, τα περισσότερα format ήχου και εικόνας με εξωτερικούς srt υπότιτλους χωρίς πρόβλημα. Οι ταινίες έπαιζαν στην TV σε 1080p και ο ήχος έπαιζε σε 5.1.

Το "πρόβλημα" ξεκινάει από την πρόσφατη αγορά της Samsung UE55MU8002. Η εν λόγω τηλεόραση παίζει 4K βίντεο, το HC μου όμως δεν υποστηρίζει 4K αρχεία.

Έχετε κάποια ιδέα για το πως θα παίξω 4K αρχεία στην τηλεόραση και πολυκάναλο ήχο από το HC;

Σκέφτηκα αρχικά να ενώσω τον εξωτερικό σκληρό στην τηλεόραση και μέσω HDMI ARC να γυρίσω τον ήχο στο HC για να παίξει από τα ηχεία. Η ταινία και οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά, όμως κατά την επιστροφή του ήχου από την TV στο HC, ο ήχος παίζει stereo και όχι 5.1 (το αρχείο του βίντεο είναι 5.1 / 7.1 / Atmos - τα δοκίμασα όλα!). Τα βίντεο παίζουν απροβλημάτιστα, ο ήχος όμως στερεοφωνικός. Έχετε κάποια άποψη επι αυτού;;;

Η άλλη επιλογή είναι κάποια αγορά media player? Ρωτάω διότι δεν είχα ποτέ μου και δεν ξέρω πως δουλεύουν.

Ο περιορισμός του HC είναι ότι έχει μόνο μια έξοδο HDMI. Οπότε (σκέφτομαι ότι) αν προμηθευτώ έναν media player θα πρέπει να τον συνδέσω με HDMI στην TV και με οπτική ίνα στο HC. Θα παίζει όμως η ταινία σε 4κ και ο ήχος σε μορφή 5.1 από το HC; Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα καθυστέρησης του ήχου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και τις ιδέες σας!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Σκέφτηκα αρχικά να ενώσω τον εξωτερικό σκληρό στην τηλεόραση και μέσω HDMI ARC να γυρίσω τον ήχο στο HC για να παίξει από τα ηχεία. Η ταινία και οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά, όμως κατά την επιστροφή του ήχου από την TV στο HC, ο ήχος παίζει stereo και όχι 5.1 (το αρχείο του βίντεο είναι 5.1 / 7.1 / Atmos - τα δοκίμασα όλα!). Τα βίντεο παίζουν απροβλημάτιστα, ο ήχος όμως στερεοφωνικός. Έχετε κάποια άποψη επι αυτού;;;
Δοκίμασες LPCM; Αν και μάλλον είναι κάποιος περιορισμός του media player της TV.

Ο περιορισμός του HC είναι ότι έχει μόνο μια έξοδο HDMI. Οπότε (σκέφτομαι ότι) αν προμηθευτώ έναν media player θα πρέπει να τον συνδέσω με HDMI στην TV και με οπτική ίνα στο HC. Θα παίζει όμως η ταινία σε 4κ και ο ήχος σε μορφή 5.1 από το HC; Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα καθυστέρησης του ήχου;
Θα παίζει, αλλά η οπτική είσοδος ρίχνει την ποιότητα σε DD-DTS, θα χάσεις τον HD ήχο. Καθυστέρηση δεν νομίζω να έχεις.


Όλα τα σετ HC έχουν δυστυχώς θέματα συνδεσιμότητας, που εμφανίζεται με κάθε αλλαγή format. :)
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Παίρνεις ενα media player 4K η player αν πρόκειται να αγοράζεις δισκάκια
Προσεχείς μόνο να εχει έξοδο που υποστηρίζει το hc σου , οχι η τηλεόραση
 

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Διαβάζω επίσης, οτι οι Samsung έχουν οπτική έξοδο; Η δική σου;
Ναι, έχει οπτική έξοδο η tv!
[DOUBLEPOST=1512029396][/DOUBLEPOST]
Προσεχείς μόνο να εχει έξοδο που υποστηρίζει το hc σου , οχι η τηλεόραση
Τι εννοείς να έχει έξοδο που να υποστηρίζει το HC; Το HC έχει 1 x Digital Optical, 1 x HDMI και νομίζω και 3,5 mm jack.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ναι, έχει οπτική έξοδο η tv!
Κάνε τότε μιά δοκιμή, γιατί μπορεί το media player της TV να μην περνάει LPCM/DTS-HD/TrueHD μέσω HDMI και να περνάει DTS/DD μέσω optical.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Συνήθως αυτά δεν έχουν πολυκάναλη είσοδο... Ούτε και έξοδο, αφού αναλαμβάνουν να κάνουν αυτά όλη τη δουλειά... Το HC σου ξέρει από πολυκάναλα, αλλά δεν τα μοιράζεται με άλλες συσκευές.
...Αλλά και οι Τιβί με πολυκάναλη έξοδο, δεν "βρισκόντανε" σε κάθε σπίτι...
Αυτός είναι άλλωστε και ο κύριος λόγος ύπαρξης των πολυκάναλων AVR. Οτι σου λύνουν τα χέρια προοδεύοντας τα φορμάτ... Ώσπου πρέπει κάτι να αλλάξεις...:errwhat:Να, ας πούμε όταν έρθει το Auro3D... ;)
Δεν βρήκα χαρακτηριστικά της οπτικής εισόδου του HC σου, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα δεχτεί πολυκάναλο από Media Player...*

*Ελπίζω να κάνω λάθος... :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δεν βρήκα χαρακτηριστικά της οπτικής εισόδου του HC σου, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα δεχτεί πολυκάναλο από Media Player...*

*Ελπίζω να κάνω λάθος... :)
Σίγουρα δέχεται.
Αυτό που δεν είναι βέβαιο είναι η έξοδος της τιβί όταν παίζει το media player της.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Σίγουρα δέχεται.
Αυτό που δεν είναι βέβαιο είναι η έξοδος της τιβί όταν παίζει το media player της.
Οπότε, ας δανειστεί (λέμε τώρα) κάτι σε WDplayer, να το επιβεβαιώσει.
Μετά με ένα "νέο" media player στέλνει HDMI στην Τιβί και πολυκάναλο στο HC...
Μόνο προσοχή, να μη βρεθεί με 2 υπερσύγχρονα media player αλλά χωρίς HC... ;)
 



Μηνύματα
37
Reaction score
7
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Βρήκα τελικά λύση...

Συνέδεσα τον σκληρό στην τηλεόραση και με hdmi μέσω ARC μετέφερα τον ήχο ασυμπίεστα στο HC.

Έπρεπε να πάω στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και στο audio output να αλλάξω την επιλογή εξόδου από PCM σε Dolby Digital.

Μειώθηκε η ένταση του ήχου αλλά ο ήχος μοιράστηκε σωστά και στα 5 ηχεία. Δοκίμασα και αρχείο βίντεο που είναι για να τεστάρεις το ηχοσύστημά σου από εδώ πχ και δουλεύουν μια χαρά!!!

Σας ευχαριστώ όλους και σας εύχομαι καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top