Ανεξιχνιαστα Pro-Ject... μυστηρια

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ανεξιχνιαστα Pro-Ject... μυστηρια

Μερικά παραδείγματα; Να ικανοποιήσω την περιέργειά μου δηλαδή...
ολες οι καινουργιες π.χ. ανατυπωσεις που εχουν ενα αυτοκολητακι που λοεει δψρεαν το αλμπουμ σε εμπι3 απο το ιντερνετ, σαν να ακους τραντζιστορακι λαικισιο κινεζικο.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Οι δισκοι που παρουσιαζουν προβλημα ειναι αρκετοι.
Στον Ορφεα ακουσαμε τυχαια Bathory-Blood,Fire,Death(Black Mark 2003 ανατυπωση black wax) και The Devil's Blood-Come Reap(Van Records), ιδιαιτερο προβλημα παρουσιαζουν εγγραφες που σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να χαρακτηριστουν ως μετρημενες και ισορροπημενες συχνοτικα. Συγκεκριμενα, σε δισκους που παρουσιαζουν εντονα peaks και που ξυριζουν στα πριμα τους το προβλημα ειναι εμφανεστερο.
Ειναι παρ'ολα αυτα σιγουρο(οντας κατοχος των ανωθεν albums και σε cd) πως ο λογος της παραμορφωσης προερχεται κατα κυριο λογο απο κακη ποιοτητα βινυλιου(ανακυκλωμενο;) και τυπωσης του δισκου.
Τελος, δεν μπορω παρα να υποθεσω πως το προβλημα με καποιο lp μπορει να ειναι μεμονωμενο και να μην επεκτεινεται σε ολη την κοπη του δισκου αλλα what the fuck...

Ευτυχως που υπαρχει και η λυση του ebay δηλαδη, για να ξεφορτωνεται ο κοσμος οτι σαβουρα μαζευτεται στη δισκοθηκη.
 


Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Πάντως σε μια τέτοια έκδοση (με αυτοκολητάκι για κατέβασμα σε μπ3) έχω πάρει ένα αλμπουμ των bluesbrakers με τον Clapton και μου ακουγόταν αξιοπρεπέστατα. Λέτε τελικά να είμαι κουφός και τσάμπα να ασχολούμαι;;; Τρέχω για ακουόγραμμα!!!
 

Μηνύματα
850
Reaction score
10
Απάντηση: Ανεξιχνιαστα Pro-Ject... μυστηρια

το προβλημα με τους σημερινους δισκους ειναι οτι εχουν μεινει πολυ λιγα εργοστασια στην ευρωπη 1-2 στη τσεχια,1 στη γερμανια και 1 στην αγγλια.
οι δισκοι προερχονται απο πολυ κακο υλικο ισως ανακυλωμενο?
αυτο εχει σαν αποτελεσμα ακομη και καινουργιοι δισκοι να εχουν σκρατσ λες και ακους καποιο δισκο 20 ετων!ειδικα αν ειναι χαμηλη η μουσικη,φολκ,τζαζ κτλ χαλια μαυρα.
η λυση¨
να μην ακους καινουργια λπ
να ακους μονο καλες ηχογραφησεις αλλα σουπα -για σενα-λπ
να παιρνεις παλαιοτερες ηχογραφησεις
να πεταξεις τα αναλογικα και να παρεις μπ3 κτλ
να ακους απο ραδιο
να μην ακους
η
δεξου τα λαθη τους[και οι δισκοι ψυχουλα εχουνε..]
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.347
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top