Αντάπτορας καλωδίων

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλή σας μέρα
Πήρε το μάτι μου τυχαία αυτό εδώ το ωραίο ανταπτοράκι.
Το θέλω για τις επιτοίχιες πρίζες που έχω για τα ηχεία μιας και το καλώδιο δεν χωράει τέλεια όλη η διατομή του μέσα.Πως λέγονται αυτοί οι αντάπτορες και που μπορώ να τους βρω στην Ελλάδα σε λογική τιμή;
 

Attachments


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
χουφτες ...ακτινιο μπουριωτη γενικα ηλεκρονικαδικα....αλλα θα πρεπει να κανεις μοντιφοα για να μπει σε τοιχο
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σε ευχαριστώ πολύ.Σε κατάστημα που πουλάει ηχεία θα βρω; μιας και εχουν και καλώδια αυτοί.Γενικότερα θα δουλέψει έστω το ίδιο;(κάνει καλή επαφή;).Δε μιλάω για βελτίωση ήχου που ίσως υπάρξει επειδή τώρα το καλώδιο δε χωράει ολόκληρο μέσα
Τι εννοείς;η πρίζα; Υπάρχει ήδη μέσα στο τοίχο
[DOUBLEPOST=1542796043][/DOUBLEPOST]Κάνοντας αναζήτησης στο διαδίκτυο τις λέξεις ( χουφτες ...ακτινιο μπουριωτη ) δε μου βγάζει κάποιο αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Λοιπόν εύρηκα!!!
Pin connector ή αλλιώς pin terminal στα αγγλικά
στα ελληνικά δε μου βγάζει αποτέλεσμα...
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σε ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων σίγουρα δεν υπάρχουν τέτοια.Βρήκα απο ebay.Αν δε βρω Ελλάδα θα πάρω απ'έξω...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε κάθε περίπτωση...
όσο περισσότερα υλικά μπαίνουν στη διαδρομή του ήχου, ακόμα περισσότερο διαφορετικής διατομή και μάλιστα από χοντρό σε λεπτό, κάνουν μεγάλη ζημιά.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Οπότε είναι καλύτερο όπως το έχω τώρα;Και ήταν ωραίο μπλιμπλίκι :p
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
ακόμα περισσότερο διαφορετικής διατομή και μάλιστα από χοντρό σε λεπτό, κάνουν μεγάλη ζημιά.
Κάνουν μεγάλη ζημιά στην ποιότητα του ήχου; κι αν ναι, που ακριβώς; σε συγκεκριμένες συχνότητες ή στην παραμόρφωση εν γένει; ή μήπως κάνουν ζημιά στα ίδια τα συνδεόμενα μηχανήματα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κάνουν μεγάλη ζημιά στην ποιότητα του ήχου; κι αν ναι, που ακριβώς; σε συγκεκριμένες συχνότητες ή στην παραμόρφωση εν γένει; ή μήπως κάνουν ζημιά στα ίδια τα συνδεόμενα μηχανήματα;
Δεν υπάρχει θέμα με ζημιά σε μηχανήματα.
Είναι θέμα παραμόρφωσης, λόγο του ότι διαμορφώνεται το σήμα.
Αυτό συμβαίνει γιατί από περιοχή υψηλής αγωγιμότητας (χοντρό καλώδιο) περνάμε σε περιοχή χαμηλότερης (λεπτότερο καλώδιο).
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Δεν υπάρχει θέμα με ζημιά σε μηχανήματα.
Είναι θέμα παραμόρφωσης, λόγο του ότι διαμορφώνεται το σήμα.
Αυτό συμβαίνει γιατί από περιοχή υψηλής αγωγιμότητας (χοντρό καλώδιο) περνάμε σε περιοχή χαμηλότερης (λεπτότερο καλώδιο).
Ο.κ , ευχαριστώ.
[DOUBLEPOST=1542880239][/DOUBLEPOST]
Ο.κ , ευχαριστώ.
Και κάτι ακόμα...επομένως αν το χοντρό μας καλώδιο δεν μπαίνει στις μπόρνες απο ενισχυτή στα ηχεία, καλύτερα αντί για αντάπτορες να βάλουμε λεπτότερο. Σωστά;
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top