Αντικατάσταση (ανάγκης) subwoofer.

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Καλησπέρα.
Πριν αρκετά χρόνια, είχα πάρει ένα πακέτο ενισχυτή ( sony STR-DE495P ) και 5+1 ηχεία (SS-MSP2Χ4 + SS-CNP2center) από την sony ώσπου κάηκε (ή χάλασε τέλος πάντων) το subwoofer και το πέταξα, ενώ το υπόλοιπο πακέτο αποσύρθηκε στην αποθήκη.

Μέχρι πρόσφατα που το θυμήθηκα και είπα να το βάλω στο σπιτάκι στο κτήμα.

i) Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ηχείο (SS-H501) από ένα compact σύστημα της sony, που ξέμεινε στον ρόλο του sub, με δεδομένο ότι ο ενισχυτής είναι στα 8Ω, ενώ το ηχείο που θα παίζει τον ρόλο του sub είναι 6Ω για να έχω και υποφερτές χαμηλές συχνότητες;

Θα δουλέψει, ή θα κάψουμε τίποτα;

ii) μπορούν να αντικατασταθούν τα κύρια ηχεία (δεξί - αριστερό) με τα πιο πάνω ηχεία (SS-H501) μήπως και βελτιωθεί κάπως ο ήχος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις....
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Νομίζω ότι απλά πρέπει να αγοράσεις ένα μικρό και φθηνό sub. Μπορείς να δοκιμάσεις τα άλλα 2 ηχεία που έχεις και ανάλογα το αποτέλεσμα βλέπεις τι θα κάνεις αν και εγώ με αυτά θα έφτιαχνα ένα μικρό συστηματάκι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ηχείο (SS-H501) από ένα compact σύστημα της sony, που ξέμεινε στον ρόλο του sub, με δεδομένο ότι ο ενισχυτής είναι στα 8Ω, ενώ το ηχείο που θα παίζει τον ρόλο του sub είναι 6Ω για να έχω και υποφερτές χαμηλές συχνότητες;
Άντε και αποσυνδέεις το τουιτερ ώστε να παίξει μόνο το μιντ γουφερ...
Άντε και κάνεις και το σταυρό σου ώστε να πάρεις "χαμηλές" από ένα 5,5αρι μιντ γουφερ που, σύμφωνα με τις υπεραισιόδοξες προβλέψεις του κατασκευαστή, κατέβαινει μέχρι τα 65Hz...
Απο το sub out του ενισχυτή σου που είναι line level, πώς θα οδηγηθεί το παθητικό ηχείο χωρίς να παρεμβληθεί άλλος ενισχυτής;
Το σαμπ που είχες ήταν ενεργό, είχε ενισχυτή μέσα του.
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Άντε και αποσυνδέεις το τουιτερ ώστε να παίξει μόνο το μιντ γουφερ...
Άντε και κάνεις και το σταυρό σου ώστε να πάρεις "χαμηλές" από ένα 5,5αρι μιντ γουφερ που, σύμφωνα με τις υπεραισιόδοξες προβλέψεις του κατασκευαστή, κατέβαινει μέχρι τα 65Hz...
Απο το sub out του ενισχυτή σου που είναι line level, πώς θα οδηγηθεί το παθητικό ηχείο χωρίς να παρεμβληθεί άλλος ενισχυτής;
Το σαμπ που είχες ήταν ενεργό, είχε ενισχυτή μέσα του.
Αυτο δεν το ηξερα (οτι ηταν ενεργο) ή τουλαχιστον δεν το θυμομουνα.....οποτε και να το βαλω δεν προκειται να γινει τιποτα,
ετσι παμε στην αλλη λυση να τα χρισημοποιησω σαν κυριως ηχεια χωρις τον φοβο να καψω τιποτα ;....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτο δεν το ηξερα (οτι ηταν ενεργο) ή τουλαχιστον δεν το θυμομουνα.....οποτε και να το βαλω δεν προκειται να γινει τιποτα,
ετσι παμε στην αλλη λυση να τα χρισημοποιησω σαν κυριως ηχεια χωρις τον φοβο να καψω τιποτα ;....
Να κάψεις δεν πρόκειται.
Απλά, αν δεν πάρεις άλλο σαμπ, μπες στο μενού του ενισχυτή, δήλωσε "subwoofer NO" Και δήλωσε τα δύο front ηχεία (εφ όσον χρησιμοποιήσεις αυτά) σαν large, και small το κεντρικό και τα surround, μπας και ακούσεις λιιιιγο μπασάκι από αυτά τα δύο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top