Αντικατάσταση εργοστασιακής πηγής σε Mitsubishi ASX 1.6 4x4 του 2016

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Το σύστημα 2-DIN που έχει από τη μάνα του έχει καλό ήχο, έχει χειριστήρια στο τιμόνι και (ξεχωριστή υποδοχή για USB), παόζει CD με MP3 (δεν με ενδιαφέρει αυτό) αλλά:
1. δεν έχει Ελληνικά και δεν μπορώ να δώ τους τίτλους των τραγουδιών MP3
2. δεν έχει bluetooth ούτε AUX για να συνδέσω μια εξωτερική πηγή
3. δεν έχει GPS

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο με οθόνη που θα ήθελα:
1. Να οδηγεί τα εργοστασιακά ηχεία με καλό ήχο σε ικανές (όχι τρομερές) σταθμες (δεν θέλω sub)
2. Να μπορώ να διαλέξω τραγούδια με Ελληνικούς τίτλους (μου αρκούν MP3 δεν χρειάζεται να παίζει FLAC)
3. Να συνδέεται με τα χειριστήρια του τιμονιού και την εξωτερική υποδοχή USB
4. Κάμερα οπισθοπορείας
5. Navigation με καλούς και ενημερωνόμενους χάρτες
6. Bluetooth

Τα 4, 5 & 6 δεν είναι και απαραίτητα...

Βλέπω στο Skroutz τιμές 30€ !!! και απορώ. Επειδή όμως δεν πρόκειται να εγκαταστήσω τίποτα μόνος μου, βασικά ψάχνω για κάποιον πολύ καλό μάστορα να μου εγκαταστήσει κάποιο και - αν δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλλες - να μου το προμηθεύσει κιόλας. Δεν θέλω όμως να ξοδέψω πολλά.

Ξέρετε κανέναν?
Λογικά αυτά που δεν παίρνουν δισκάκι (CD/DVD) πρέπει να είναι πιό φθηνά.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.
Η πηγή του αυτοκινήτου δεν είναι σουβλάκι να βγάζεις πατάτα και κρεμμύδι αν δεν σου αρέσει.
Τα έχει όλα και κάλυπτει μεγάλο μέρος τον σύγχρονων αναγκών ,αν εσύ δεν τα χρειάζεσαι μην τα χρησιμοποιήσεις
Επίσης η αλήθεια είναι ότι αν δεν σκάσεις πάνω από 300 ευρώ θα χάσεις αρκετά.
Πρέπει να πας σε μοντέλο για το δικό σου για να δουλεύουν χειριστήρια κλπ.
Μπορείς να γράψεις τους τιτλους στο usb σου στα greeklish και να τα βλέπεις στην οθόνη σου και να μην ξοδευτεις.
Λύσεις υπάρχουν αλλά όχι τόσο κομμένες ραμμένες στα μέτρα μας.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Ευχαριστώ. Πρέπει να πάρω κάτι που να είναι ειδικά για το ASX ή μπορώ να πάρω κάτι άλλο?
Πολλά από τα χαρακτηριστικά του δεν τα χρειάζομαι...
Ναι γιατί εάν σου τοποθετήσουν universal θα χρειαστεί ανταπτορες βάσεις κλπ θα σου βγει κανένα 50 φθηνότερα και δεν θα έχει σχεδόν τπτ από ευκολίες. Άσε που θα φαίνεται και χάλια οπτικά γιατί κανένα δεν κάθεται πρόσωπο με το ταμπλό!
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Ναι γιατί εάν σου τοποθετήσουν universal θα χρειαστεί ανταπτορες βάσεις κλπ θα σου βγει κανένα 50 φθηνότερα και δεν θα έχει σχεδόν τπτ από ευκολίες. Άσε που θα φαίνεται και χάλια οπτικά γιατί κανένα δεν κάθεται πρόσωπο με το ταμπλό!
Σημαντικό αυτό!
Πάντως θελω κάτι χωρίς DC/DVD και θα περιμένω να βγούν. Νομίζω ότι η - άχρηστη πλέον - δυνατότητα για δισκακι αυξάνει τον όγκο και το κόστος. Αυτά χωρίς δισκάκι έχουν πολύ μικρό βάθος. ηλεκτρονικά είναι όλα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.106
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top