Αντικατάσταση NAS

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Έχω εδώ και 5 χρόνια περίπου ένα Zyxel nsa325 v2, με 2 wd red. Ο ένας 3Τ με ταινίες μουσική και ο άλλος "αποθήκη¨ φωτο και βίντεο.
Η υποστήριξη έχει σταματήσει και πρόσφατα αναλάυψα πως το Shield δεν μπορεί να δει τα αρχεία μου! Ανατρέχωντας στο μενού του nas είδα πως το nfs package για κάποιο λόγο δεν ήταν εγκατεστημένο. Προσπάθησα να το εγκαταστήσω, ξεκινάει η εγκατάσταση και στο 25% κάνει refresh και μου γράφει not installed, όπως κι όποιο άλλο πακέτο δοκίμασα.
Δεν ξέρω αν σε αυτό μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω...
2021-11-20_204538.jpg
2021-11-20_204538.jpg

Σκέφτομαι λοιπόν να τον κρατήσω για μπακαπ των φωτο και βίντεο και να προχωρήσω σε αγορά ενός νέου, synology ή qnap για ταινίες μουσική και download center τροφοδοτώντας το shield.
Οπότε αναζητώ ένα nas με 2 θέσεις...ποιον;
Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τους 2 δίσκους που ήδη έχω στο νέο ώστε αργότερα να πάρω καινούργιους μεγαλύτερους για μπακ των φωτο-βίντεο στο zyxel?
Επίσης, αν υποθέσουμε ότι γίνεται το τελευταίο αλλά ψοφήσει κάποια στιγμή τελείως το zyxel, το περιεχόμενο των δίσκων δεν το χάνω;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.803
SMB sharing κάνει;

Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τους 2 δίσκους που ήδη έχω στο νέο ώστε αργότερα να πάρω καινούργιους μεγαλύτερους για μπακ των φωτο-βίντεο στο zyxel?
Επίσης, αν υποθέσουμε ότι γίνεται το τελευταίο αλλά ψοφήσει κάποια στιγμή τελείως το zyxel, το περιεχόμενο των δίσκων δεν το χάνω;
Στην πρώτη περίπτωση σίγουρα χάνεις το περιεχόμενο των δίσκων σου.
Νομίζω ότι και στην δεύτερη περίπτωση θα γίνει το ίδιο, εκτός -πιθανόν- αν πάρεις ένα ίδιο zyxel.

Κοινώς, ξεκίνα την αντιγραφή των αρχείων σου σε άλλους δίσκους.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Μήπως έχεις θέμα με τους δίσκους μιας και τους έχεις 5ετια; Αλλά αρχεία μπορείς να αποθηκευσεις;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
τα περισσότερα NAS τρέχουν linux οπότε έχουν κάποιο ανάλογο filesystem
και μπορείς να διαβάσεις τους σκληρούς σε οποιοδήποτε pc με linux ή με ένα live CD.

Αυτό γινότανε σε QNAP και Synology που είχα στο παρελθόν, απλά συνέδεα το σκληρό στο PC και έβλεπα κανονικά τα περιεχόμενα (απλά μπορεί να θέλει κάποια αλλαγή στα permissions).

Γίνεται πιο πολύπλοκο αν έχεις κάποια shares κρυπτογραφημένα ή αν υπάρχει RAID, αλλά πάλι μπορεί να τα διαβάσει με λίγο ή πολύ ψάξιμο (εφόσον βέβαια έχεις τα κλειδιά σε περίπτωση encryption).

"RAID σετάρισμα" μπορεί να υπάρχει και σε πρίπτωση ενός μόνο δίσκου, αυτή είναι η περίπτωση με το Zyxel οπότε θες κάποιες εντολές παραπάνω
δες εδώ

https://kb.zyxel.com/KB/searchArticle!gwsViewDetail.action?articleOid=013308&lang=EN


κάτι ανάλογο ισχύει και με synology αν έχεις RAID,
και είναι ένας από τους λόγους που μετακινήθηκα σε TrueNAS, πιο εύκολη ανάκτηση των αρχείων μου σε περίπτωση που το NAS τινάξει πέταλα.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Να διευκρινίσω πως όλα τα αρχεία μου μπορώ να τα δω μέσω πισι. Επίσης μπορώ να κατεβάσω στους δίσκους να κάνω αντιγραφή-διαγραφη αρχείων και να δω τις ταινίες μέσω πισι. Και από την θύρα usb του nas μπορώ να κάνω αντιγραφή αρχείων.
Αυτό που δεν μπορεί να δουλέψει είναι οποιοδήποτε πακέτο δοκίμασα να εγκαταστήσω... ίσως επειδή σταμάτησε η υποστήριξη του προϊόντος; Δεν ξέρω....
Άρα τα αρχεία μου μπορώ να τα πάρω και να φορμαρω τους δίσκους σε ένα νέο nas και μετά να τα ξανά μεταφέρω, φαντάζομαι;
Γι'αυτό ανέφερα πως αν δεν καταφέρω να βρω λύση, θα τον αφήσω με τους παλιούς δίσκους (όταν πάρω καινούργιους για το νέο nas) , έτσι ώστε να έχω τον zyxel σαν δεύτερη αποθήκη.
Οι δίσκοι μου είναι αυτοί
20211121_130313.jpg 20211121_130221.jpg
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Επίσης, αν υποθέσουμε ότι γίνεται το τελευταίο αλλά ψοφήσει κάποια στιγμή τελείως το zyxel, το περιεχόμενο των δίσκων δεν το χάνω;
το παραπάνω μήνυμά μου ( #4 ) αφορούσε αυτήν την ερώτηση
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Εχω το ιδιο nas και προσπαθησα να κανω upgrade το NFS που ηταν ομως ηδη εγκατεστημενη η πρωτη εκδοση και δεν μου το αναβαθμισε. Μαλλον μονο εκει εχεις θεμα
 



Μηνύματα
487
Reaction score
207
Δεν το εχω ψαξει αυτο . Οπωσδηποτε χρειαζεσαι nfs?
Είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω για να βλέπει το shield τα αρχεία και να παίζω τις ταινίες και την μουσική μου.
Μακάρι να γίνεται και διαφορετικά, αλλά δεν το γνωρίζω.

Δοκίμασε αν θέλεις κάποιο άλλο πακέτο εκτός από NFS να δεις αν μπορεί να το εγκαταστήσει, σε εμένα δεν γίνεται.
Μόνο πρόσεξε αν το κάνεις, να είναι κάποιο άσχετο πακέτο που δεν το χρησιμοποιείς...μη με κυνηγάς μετά!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πάντως το Shield μπορεί να δει και SMB (Windows) shares.
Επιβεβαίωσε πρώτα ότι βλέπεις από τον υπολογιστή το δίσκο:
\\<NAS IP address>\
Και μετά προσπάθησε και από το Shield.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ναι με SMB από ότι τσέκαρα είναι οκ με το Shield, απλά με άλλο player. Γιατί στο Kodi πέρασα την τελευταία έκδοση και μπορεί να φταίει αυτό που δεν βλέπει ούτε SMB.

Τελικά υπάρχει λύση!
Είχα γράψει και στο support της zyxel


Βέβαια όλα αυτά που λέει μου κάνουν λίγο κινέζικα, αλλά είπα να το προσπαθήσω. Όμως όπως βλέπετε και στην απάντηση μου, είναι το μοναδικό αρχείο (web_prefix) που δεν υπάρχει και δεν μπορεί να κατέβει...
Οπότε ούτε καν μπορώ να ξεκινήσω.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Βρήκα μια ευκαιρία και πήρα ένα Synology DS218 με έναν red 4TB, θα ξεκινήσω να τον στήσω.
Σύντομα θα πάρω κι άλλον ένα ίδιο δίσκο, προς το παρόν θα παίξω με αυτόν που υπάρχει.
Η χρήση θα είναι για ταινίες μουσική ο ένας, και δεύτερο back up από φωτογραφίες και βίντεο ο άλλος.

Επεδή δεν έχω ιδέα από το σετάρισμα, Basic ή JBOD επιλέγω για να ξεκινήσω;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top