Αντικατάσταση PreAmp Jumpers σε Nad

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Καλησπέρα!

Έχω το Nad 356bee. Όπως γνωρίζουν όσοι ξέρουν το μηχάνημα, η σύνδεση του τμήματος προενίσχυσης και τελικού γίνεται με jumperάκια. Αρκετοί ισχυρίζονται ότι αυτά είναι της πλάκα και ότι ο ενισχυτής ωφελείται τα μέγιστα εάν αυτά αντικατασταθούν από καλύτερης ποιότητας καλώδια. Τι πιστεύετε εσείς; Έχετε να προτείνετε τέτοια καλωδιάκια; Εγώ έχω βρει αυτά: https://www.audioquest.com/accessories/audio-enhancements/preamp-jumpers

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν έχω ιδέα αν θα βελτιωθεί ο ήχος αλλά μου κάνει εντύπωση πως τα συγκεκριμένα που δείχνεις έχουν βέλη που προσδιορίζουν τη φορά με την οποία πρέπει να συνδεθούν. Αν μπουν ανάποδα δηλαδή τι θα γίνει?
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Τόσο απλά.Μια χαρά ειναι αυτά που δίνει η NAD.
Για να σου φύγει η απορία αγόρασε 4 επίχρυσες μπανάνες nuetrik και λίγο πηνιόσυρμα επάργυρο και δοκίμασε να ακούσεις διαφορά. Δεν θα βρείς καμία επειδή δεν υπάρχει.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Μην τα πειράξεις,εκτός και θέλεις να πετάξεις χρήματα.Θέλεις ουσιαστική και φτηνή βελτίωση;
Άλλαξε καλώδιο ρεύματος και θα με θυμηθείς.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
θεωρητικα ναι,υπαρχει βελτιωση,αλλα πρακτικα σε ενισχυτη αυτης της κατηγοριας δεν ειναι αισθητη.Παρε ενα καλο interconnect (υποθετω εχεις ενα) και βαλτο αντι για τα jumperακια.Αν δεις βελτιωση προχωρας,αν οχι ξεχνα το.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
και γιατί να είναι καλύτεροι 2 ακροδέκτες με 2 κολλήσεις και ένα κομματάκι καλώδιο από 2 ακροδέκτες..σκέτο; :p
Θεωρητικά έχει ένα λόγο το καλώδιο να είναι καλύτερο, επειδή είναι θωρακισμένο, ενώ τα σιδεράκια όχι... αλλά είναι τόσο μικρό το μήκος τους που στην πράξη δεν έχει διαφορά....
 



east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Αναφερομαι στο αν υπαρχει καποιος τεχνικος η αλλης μορφης επιστημονας ο οποιος θα μου δειξει μια μελετη η μια σπουδη πανω στο θεμα η οποια θα μου αποδυκνειει αρχικα που ακριβως θα βοηθησει μια τετοια κινηση τι θα αλλαξει απο τεχνικης πλευρας μεγεθη απλα νουμερα κλπ

Και κατα δευτερον αν υπαρχει καποιος αλλος επιστημονας προφανως αλλης ειδικοτητας ο οποιος θα μας εξηγησει εαν ο ανθρωπινος οργανισμος εγκεφαλος αυτια και οτι αλλο συμετεχει εχει την ικανοτητα να μπορει να ξεχωρισει την διαφορα μεταξυ της καταστασης Α και της καταστασης Β στο δεδομενο μηχανημα / συστημα .
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Θεωρητικα και πρακτικα ....
Αν αλλαξεις τα τζαμπερ με ενα υλικο extreme ας υποθεσουμε ατοφιο χρυσο η καποιο αλλο υλικο ανωτερο ακομα το οποιο εγω δεν γνωριζω .... Προφανως θα υπαρχει καποια διαφορα ....Η οποια προφανως θα ειναι και μετρησιμη ... Ομως το κατωφλι που μπορει να μετρησει μια τετοια διαφορα ενα οργανο μετρησεων θα πρεπει να ειναι τοσο χαμηλο που σημαινει οτι τα οποια οργανα μιλαμε εδω θα πρεπει να ειναι οργανα τα οποια χρησιμοποιουν στο Cern ....για τετοιο επιπεδο μιλαμε .

Αυτο σημαινει οτι πιθανον καποιος που διαθετει εξοπλισμο τετοιου τυπου θα μπορεσει να σου απαντησει με πραγματικα νουμερα στοιχεια και μεγεθη οτι υπαρχει τοση διαφορα εκει που επιρεαζει αυτο εκεινο και τουτο και το αλλο ....Ομως εαν πετυχεις με αυτο μια διαφορα απο 0,00018 σε 0,00035 στην αποκριση συχνοτητας για παραδειγμα θεωρω απιθανο οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει την δυνατοτητα να ξεχωρισει μια τετοια τοσο μικρη διαφορα και μαλιστα μεσα σε ενα μουσικο προγραμμα...

Τωρα το καλωδιο ειναι μια αλλη ιστορια γιατι εαν βαλεις ενα ιντερκονεκτ το οποιο εχει ενα μηκος 40 εκατοστα ειναι πιθανον η χωρητικοτητα που εισαγει αυτο και ισως η αυτεπαγωγη ναι ειναι οριακα σε ενα σημειο το οποιο να εχει καποιο αποτελεσμα αρνητικο μαλλον το οποιο μπορει και να το ακουσεις αλλα θεωρω δεδομενο οτι οποια καλωδιο και να ειναι αυτο σε ολες τις περιπτωσεις θα ειναι χειροτερο απο τα δυο απλα jumper λογο αποστασης , λογο αυτεπαγωγης , λογω χωρητικοτητας και λογω ΕΜΙ ....

Ομως περα απο το κραξιμο στις θεωριες snake oil και τους λοιπους ειδικους να σου προτεινω μια ανεμακτη λυση να περασεις ομορφα το ΣΚ σου αλλα και να πλουτισεις τις γνωσεις σου ....

Παρε απο την περιοχη σου ενα ιντερκονεκτ το πιο μαπα που μπορεις να βρεις Κινεζικο οπου θα προτιμουσα να ειναι τριμετρο και να κοστιζει το ακριβοτερο 2 ευρω .
Τυλιξε το κουλουρα μικρη αν γινεται ωστε να δημιουργει καποιο πηνειο σε καποιο βαθμο .
Χρησιμοποιησε αυτο το καλωδιο αντι για τα jumper ...

Περασε το ΣΚ μαζι του ακουσε αγαπημενα σου κομματια πραγματα τα οποια ξερεις καλα, μην απλωθεις σε 100 θεματα λιγα και καλα τα αγαπημενα τα γνωστα .

Απο Δευτερα γραφεις τις εντυπωσεις σου .... Αν βρεις καποια πραγματα ειμαστε σε πολυ καλο δρομο ....

Ας δουμε λοιπον αντι να ψαχνωμαστε με upgrade που συχνα περνανε στις θεωριες του snake oil τι θα γινει αν κανουμε ενα σοβαρο downgrade σε ενα υπαρχον συστημα και κατα το ποσο μπορει ο ακροατης να ακουσει και να καταγραψει τα οποια προβληματα ερχονται απο αυτο .

Καλο ΣΚ
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οτι βαλεις εκει θα ειναι καλυτερο απο τα jumpers.Τα jumpers που εχεις ειναι ενα κοματι μεταλλο διαμετρου 3mm περιπου.Ενα καλωδιακι απλο μικρης διαμετρου και 4 rca σιγουρα θα ειναι και "επιστημονικα" καλυτερα.Και την βελτιωση θα την ακουσεις.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν υποθεσουμε οτι ο φιλος φτιαχνει δικα του με καλωδιο με χωρητικοτητα 100pf το μετρο.Στα 5 cm που θελει η χωρητικοτητα των δικων του θα ειναι 5pf.Αν τωρα τα υφισταμενα ειναι διαμετρου 3μμ η χωρητικοτητα τους θα ειναι περιπου 175 pf στα 5 εκατοστα.Τωρα με τα οργανα που διαθετουμε ακομη και της πλακας δεν μπορει να μετρηθει "επιστημονικα" αυτη η διαφορα;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Πραγματι αλλα αυτο το επιστημονικα θελει λιγο τεκμηριωση η να το παρουμε ως δεδομενο επειδη απλα το λες
[DOUBLEPOST=1535798486][/DOUBLEPOST]Σαφεστατα εαν ξερεις την εμπεδηση εισοδου εξοδου υπολογιζεται με απολυτη ακριβεια Χωρις καν να το δω μπορω να σου πω οτι 5pf φιλτρο σε οποιαδηποτε εμπεδηση θα αλλαξει πχ την αποκριση συχνοτητας που την ειχε ο κατασκευαστης στα 28,000 hz για παραδειγμα και θα γινει απο 28,000 στα 27950 .... και λοιπον?

Το 175pf που εγραψε που το βρηκες δεν εχω καταλαβει ?
δεν υπαρχει περιπτωση το καλωδιο να εχει 5pf και το jumper 175 κατι λες λαθος εδω
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πραγματι αλλα αυτο το επιστημονικα θελει λιγο τεκμηριωση η να το παρουμε ως δεδομενο επειδη απλα το λες
Η επιστημη εχει αποδειξει προ πολλου το γεγονος οτι για θεματα ηχου (line level στην περιπτωση αυτη) τα 5 pf ειναι πολυ καλυτερα απο τα 175 και ειδικα σε αποστα ση 5 εκατοστων.Δηλαδη αν ο φιλος ηθελε ενα ιντερκονεκτ του μετρου με 100pf χωρητικοτητα (και πολλα σου λεω αν με ενα canare των 3 ευρω το μετρο εχει 70 pf)και το δικο του ειχε 3500 pf για το ιδιο μηκος θελει επιπλεον τεκμηριωση για αποδειξη του ποιο καλωδιο ειναι το καλυτερο;Και επειδη εχει ηδη αποδειχθει επιστημονικα ναι μπορεις να το παρεεις και ως δεδομενο,ακομη κι αν το λεω εγω η οποιος δηποτε αλλος.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ναι οκ δεν διαφωνω μιλας για μεγεθη απολυτως μετρησιμα περα απο αποψεις και γνωμες Αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω απο που προκυπτει το 175pf για τα Jumper η απο που προκυπτουν ιντερκονεκτ 3500pf ( δεν εχω συνατησει ποτε )

και επισης κανεις λαθος σαφως και η επιστημη εχει αποδειξει οτι τα 200pf παιζουν εξαιρετικα σημαντικο ρολο τα 5 ομως παρεχουν μια διαφορα η οποια απλα δεν ειναι ακροασιμη

Τα φιλτρα αυτα 47-470pf και καμμια φορα μεχρι 1000pf βρισκονται στις εισοδους τελικων και εισοδων line για να γειωσουν στην ουσια σηματα τα οποια ειναι RF ραδιοσυχνοτητες κλπ και δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με την ακουστικη συχνοτητα

Αρα 5pf σημαινει πιο χαμηλη πλην ομως ραδιοσυχνοτητα

Κανε τον υπολογισμο 220 pf σε 47 ΚΩ που ειναι ενα στανταρ στην βιομηχανια να δεις που συντονιζει
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα νουμερα που ανεφερα ειναι κατα μεγαλη προσεγγιση ορθα.Εδω μιλαμε για εναν αγωγο 3μμ χοντρο που ο κατασκευαστης σαφεστατα βαζει για λογους οικονομιας χρονου και ευκολιας στην παραγωγη.Και αφου ρωτας δεν ειναι μονο θεμα χωρητικοτητας αλλα και αλλων που καθοριζουν την καταλληλοτητα ενος αγωγου για διαφορες χρησεις.Το συρμα για κοτετσια does not qualify......... παρα μονο για κοτετσια αντε και να κρεμμαμε τα ρουχα μας για να στεγνωσουν......ανκαι το δευτερο παιζεται........
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top