Αντικατάσταση subwoofer

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα, έχω ένα Denon 2700h και ηχεία focal sib evo σε 5.1.2 με ηχεία στην οροφή. Ο χώρος ακρόασης είναι περίπου 3,3x3,4 με ύψος 3 μέτρα και από τη μια μεριά είναι ανοιχτός τελείως και έχει κουζίνα κλπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα ηχεία αλλά θα ήθελα να αλλάξω το subwoofer, γιατί στις ταινίες μου φαίνεται "φτωχό", και να πάρω είτε ένα μεγαλούτσικο είτε δυο σχετικά μικρά λόγω περιορισμού χώρου. Λόγω του οτι είναι μικρός ο χώρος δεν ξέρω αν χρειάζονται δυο απλά επειδή γενικά διαβάζω οτι έχει διαφορά το dual setup το αναφέρω. Εσείς τι μου προτείνετε? Κοίταζα τα subwoofer της monolith αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Καλησπέρα, έχω ένα Denon 2700h και ηχεία focal sib evo σε 5.1.2 με ηχεία στην οροφή. Ο χώρος ακρόασης είναι περίπου 3,3x3,4 με ύψος 3 μέτρα και από τη μια μεριά είναι ανοιχτός τελείως και έχει κουζίνα κλπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα ηχεία αλλά θα ήθελα να αλλάξω το subwoofer, γιατί στις ταινίες μου φαίνεται "φτωχό", και να πάρω είτε ένα μεγαλούτσικο είτε δυο σχετικά μικρά λόγω περιορισμού χώρου. Εσείς τι μου προτείνετε? Κοίταζα τα subwoofer της monolith αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Ευχαριστώ
Κατά το γνωστόν...Ότι αποφασίσεις τουλάχιστον 2 τεμάχια. Η μεγάλη δυσκολία θα είναι ο κυβικός χώρος:oops:.


Έχω χρησιμοποιήσει τα Arendal 1961 1S και διαθέτω 1723 1S με πολύ καλά αποτελέσματα. Για Moolith, SVS έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Καλησπέρα, έχω ένα Denon 2700h και ηχεία focal sib evo σε 5.1.2 με ηχεία στην οροφή. Ο χώρος ακρόασης είναι περίπου 3,3x3,4 με ύψος 3 μέτρα και από τη μια μεριά είναι ανοιχτός τελείως και έχει κουζίνα κλπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα ηχεία αλλά θα ήθελα να αλλάξω το subwoofer, γιατί στις ταινίες μου φαίνεται "φτωχό", και να πάρω είτε ένα μεγαλούτσικο είτε δυο σχετικά μικρά λόγω περιορισμού χώρου. Λόγω του οτι είναι μικρός ο χώρος δεν ξέρω αν χρειάζονται δυο απλά επειδή γενικά διαβάζω οτι έχει διαφορά το dual setup το αναφέρω. Εσείς τι μου προτείνετε? Κοίταζα τα subwoofer της monolith αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Ευχαριστώ
Βαλε μια κατοψη του χωρου για να καταλαβουμε περι τινος προκειται.
Ο χωρος ακροασης οπως τον περιγραφεις δεν βγαζει νοημα, μας ενδιαφερουν οι φυσικες διαστασεις του (οι αποστασεις των τοιχων) οχι οι νοητες.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Ο χώρος σου είναι δύσκολος αφενός γιατί υπάρχει η ασυμμετρία στη μια πλευρά με τον ανοικτό χώρο κι αφετέρου γιατί όπως ήδη επισημάνθηκε είναι πολύ κοντά στον κύβο που είναι ό,τι χειρότερο.

Πιστεύω πως με δύο Presonus Temblor T10 θα καλυφθείς πολύ καλά και οικονομικά. Καμία σύγκριση με αυτό που τώρα έχεις.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Βαλε μια κατοψη του χωρου για να καταλαβουμε περι τινος προκειται.
Ο χωρος ακροασης οπως τον περιγραφεις δεν βγαζει νοημα, μας ενδιαφερουν οι φυσικες διαστασεις του (οι αποστασεις των τοιχων) οχι οι νοητες.
Μια γρήγορη κάτοψη είναι αυτή. Στον τοίχο που είναι η τηλεόραση και τα μπροστά ηχεία υπάρχει βιβλιοθήκη που τον καλύπτει ολόκληρο.
Γενικά το σπίτι είναι μικρό και ο χώρος περιορισμένος αλλά έχουμε τις αδυναμίες μας οπότε τι να κάνουμε... Σε όποια από τις δυο θέσεις που έχω σημειώσει και να έβαζα το 2ο sub θα ενοχλούσε λίγο καθώς στη μια είναι δίπλα στην πόρτα της εισόδου του σπιτιού και στην άλλη δίπλα στον καναπέ έχω καρέκλες για τον πάγκο της κουζίνας καθώς τον χρησιμοποιώ και για τραπέζι. Οπότε σε γενικές γραμμές θα ήθελα να αποφύγω το 2ο ή να είναι έστω μικρό σε μέγεθος αν είναι να δω μεγάλη διαφορά... Μια ακόμα ερώτηση, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το focal cub evo που ήδη έχω και είναι και μαζεμένο σαν 2ο και να το βάλω σε μια από τις δυο καινούριες θέσεις ώστε να καλύπτει κάποια "κενά" στο χώρο ή επειδή θα είναι διαφορετικό από το άλλο θα χαλάσει το αποτέλεσμα?
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Μια γρήγορη κάτοψη είναι αυτή. Στον τοίχο που είναι η τηλεόραση και τα μπροστά ηχεία υπάρχει βιβλιοθήκη που τον καλύπτει ολόκληρο.
Ο χωρος μπορει τελικα να μην ειναι κυβικος αλλα δυστυχως παραμενει ενας πολυ δυσκολος και απροβλεπτος χωρος.

Σιγουρα ξεκινας με δυο sub αλλα μην γνωριζοντας τις απαιτησεις σου δεν ξερω αν αυτο θα ειναι αρκετο.
Για περισσοτερα απο δυο θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ενα MiniDSP για να μπορεσουν να ρυθμισουν ξεχωριστα. Φυσικα αυτο θα βοηθησει ακομα και αν βαλεις μονο δυο.
Το sub της Presonus που σου προταθηκε ειναι μια χαρα επιλογη. Επισης και το αντιστοιχο της KRK ειναι πολυ καλο https://www.skroutz.gr/s/32596194/KRK-S10-4-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-10-160W-Μαύρο.html
στα ιδια περιπου χρηματα αλλα λιγο πιο μεγαλο σε ογκο. Τα subwoofer της monolith ειναι λιγακι τεραστια και δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να τα βολεψεις ευκολα εκει μεσα.
Μικρα σε μεγεθος και μεγαλα σε αποδοση ειναι τα sub της JL Audio (συγκεκριμενα το D110 της "οικονομικης" σειρας) αλλα σε τιμη σχεδον τριπλασια απο τα KRK & Presonus. Αν σε παιρνει οικονομικα, αξιζουν.
Αλλη εναλλακτικη ενδιαμεση λυση ειναι δυο SVS SB1000 pro στα 1500 ευρω τα δυο.
Η τοποθετηση των sub θα πρεπει να γινει μετα απο αρκετες δοκιμες και αν θες τη γνωμη μου καλυτερα αυτο να το αναλαβει καποιος ειδικος με οργανα μετρησης και εμπειρια γιατι διαφορετικα το αποτελεσμα μπορει να σε απογοητευσει.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Αν έχεις όρεξη ν' ασχοληθείς και υπάρχει η δυνατότητα να επενδύσεις χρήματα αλλά και χρόνο για ένα μικρόφωνο και 2 sub, μπορείς να ξεκινήσεις μόνος σου να κάνεις κατάλληλες δοκιμές. Υπάρχει η γνώση στο forum. Ίσως να μην φτάσεις εκεί που ένας επαγγελματίας θα φτάσει, αλλά θα μάθεις πολλά στη διαδρομή.
Επίσης νομίζω δεν έχεις γράψει και τον προϋπολογισμό σου. Τι θέλεις να ξοδέψεις για να υλοποιήσεις αυτή σου την επιθυμία; Επιλογές όπως σου έχει αναφερθεί υπάρχουν για όλα τα βαλάντια.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Άρα το να χρησιμοποιήσω το sub που έχω παράλληλα με ένα καινούριο μάλλον το ξεχνάω... Θα επιλέξω πιθανότατα κάποιο από αυτά που μου προτείνατε και θα ψαχτώ και λίγο με το σετάρισμα και θα σας ενημερώσαω για το αποτέλεσμα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μικρόφωνο?
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Άρα το να χρησιμοποιήσω το sub που έχω παράλληλα με ένα καινούριο μάλλον το ξεχνάω... Θα επιλέξω πιθανότατα κάποιο από αυτά που μου προτείνατε και θα ψαχτώ και λίγο με το σετάρισμα και θα σας ενημερώσαω για το αποτέλεσμα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μικρόφωνο?
το προβλημα με το sub που εχεις τωρα ειναι οτι ειναι πολυ μικρο και δεν θα μπορει να ακολουθησει τα υπολοιπα μια που ο χωρος πρακτικα ειναι πανω απο 18τμ συνολικα και με υψος 3μ μαζευεται πολυς ογκος για να καλυφθει (για τα sub μετραει ο συνολικος ογκος του ενιαιου χωρου και οχι ο χωρος ακροασης).

Μικροφωνο κλασσικα MiniDSP UMIC-1
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top