Αντικαταστάτης Qashqai

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ήρθε η ώρα για αλλαγή. Το αγαπημένο μου qq άρχισα να το βαριέμαι! Από το 2007 μέχρι σήμερα δεν έχει βγάλει ούτε λαμπάκι φλασ και το πρώτο που κράτησα τόσα χρόνια! Όλα τα υπόλοιπα, ακόμη και πιο αξιόλογα, στα 5 έτη το πολύ, έφευγαν!

Σκέπτομαι λοιπόν για ελαφρά μεταχειρισμένο, με ταβάνι τα 20000.

Τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν είναι: ( με αριθμό προτεραιότητας)

1. ford kuga
2. Nissan x-trail
3. kia sportage
4. Nissan qq προηγούμενη σειρά.
5. Hyundai tucson
6. Πολύ θα ήθελα το citroen c5 air αλλά δεν το βρίσκω στο ποσό που προγραμματίζω να διαθέσω.

Ποια η γνώμη σας?

ά μου αρέσει και το jeep ren αλλά είναι τελείως αντίθετη η σύζυξ....
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μια γρήγορη αναζήτηση εδώ, βρίσκει λίγα πράγματα:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μια γρήγορη αναζήτηση εδώ, βρίσκει λίγα πράγματα:
Ευχαριστώ, όντως είναι δύσκολη η αγορά μεταχειρισμένου! Αλλά δεν γίνεται αλλιώς, δυστυχώς μέχρι τα 20000 σε μη μεταχειρισμένο δεν υπάρχει πραγματικό suv. Από την άλλη ακούγονται πολλά για τις εταιρείες μεταχειρισμένων.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ο λόγος? Είμαι παλιό μέλος του qqclub και γνωρίζω κάποια από τα ... κουσούρια του. Μπορείς να αναφέρεις κάποιες λεπτομέρειες?

(καλά που άνοιξα συζήτηση, οι γνώμες μετράνε!)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εγώ είμαι της γνώμης πως αν το αμάξι δεν έχει βγάλει όπως λες τίποτα, κάνε λίγη υπομονή ακόμα.

Διανύουμε τη χειρότερη περίοδο για αγορά μεταχειρισμένου εδώ και δεκαετίες! Οι λόγοι γνωστοί (covid, ελλείψεις ημιαγωγών κλπ.). Υπάρχουν αυτή τη στιγμή περιπτώσεις μεταχειρισμένων που είναι ακριβότερα από τα καινούργια!

Καταλαβαίνω πως δεν μπορεί να σταματήσει η ζωή και ότι αν έχεις πραγματική ανάγκη να κάνεις κάτι, θα το κάνεις. Π.χ. αν το αυτοκίνητο είχε προβλήματα και σου έκανε τη ζωή δύσκολη, ή αν ήθελες επιπλέον αυτοκίνητο.

Αλλά αν όχι, κάνε υπομονή λίγα χρόνια ακόμα. Βέβαια αν έχει μπει το μικρόβιο, τότε το "λίγα χρόνια ακόμα" ακούγεται αδύνατο, αλλά το "λογικό" αυτό είναι.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Καλημερα.
Αν ενδιαφερεσαι για Ford Kuga με τον κινητηρα 1.500 κ.εκ turbo χρειαζεται μεγαλη προσοχη.
Φιλος μου το αγορασε πριν 10 μηνες, μεταχειρισμενο απο αντιπροσωπεια, με εγγυηση.
Πριν τρεις μηνες ραγισε ο κινητηρας, τον πηρε στο χερι.
Αντικατασταθηκε με νεο, στο πλαισιο της εγγυησης. Γενικα το συγκεκριμενο μοντελο το παθαινει αυτο, ψαξε στα φορουμ.
Κατα τα αλλα ειναι ωραιο και εντυπωσιακο αυτοκινητο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Το αμάξι αν και κουκλί δυστυχώς το έχω υποσχεθεί σε συγγενικό πρόσωπο, 15 Γενάρη φεύγει.
Αυτή είναι η μοίρα μου όμως! Όποτε έχω αποφασίσει για κάτι, θα έρθουν τα πάνω, κάτω!
Άρα οποιαδήποτε περίοδο και να αποφάσιζα, κάτι παρεμφερές θα συνέβαινε...

20200828_094819.jpg
20200828_094917.jpg
20200828_094939.jpg
 


Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Ως κάτοχος του ford (st line έκδοση) έχω να πω τα καλύτερα από την πλευρά μου. Το έχω από το 17 καινούργιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σίγουρα όπως ειπώθηκε παραπάνω υπάρχουν αστοχίες σε κάποια αυτοκίνητα αλλά το ότι έχει 8 χρόνια εγγύηση νομίζω τις υπερκαλύπτει.

Θεωρώ πως στην κατηγορία του δεν του λείπει τπτ, και από εμφάνιση είναι από τα πιο όμορφα.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες μου λες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ως αναφορά την ποιότητα, δεν μπορώ να πω τπτ, αν και είχα πριν το qq ένα smax και ήταν μια χαρά και σε ποιότητα φυσικά. (Ο μοναδικός λόγος που έφυγε στα 5 έτη ήταν ο... γνωστός των 2500 cc).

Από εμφάνιση όμως είναι κατ εμέ υπέροχο (στιβαρό μυώδες κλπ) και από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε (η προ τελευταία σειρά), κόλλησα! 150 ή 180 ίπποι είναι επίσης, ότι πρέπει! Επί πλέον δεν του λείπει τίποτα από άποψη τεχνολογίας & ευκολιών! Τώρα αν τύχω της περίπτωσης, τι να πω!

Έχω βρει 1-2 μοντέλα και μάλλον με το νέο έτος θα κλείσω κάποιο!
Ως κάτοχος του ford (st line έκδοση) έχω να πω τα καλύτερα από την πλευρά μου. Το έχω από το 17 καινούργιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σίγουρα όπως ειπώθηκε παραπάνω υπάρχουν αστοχίες σε κάποια αυτοκίνητα αλλά το ότι έχει 8 χρόνια εγγύηση νομίζω τις υπερκαλύπτει.

Θεωρώ πως στην κατηγορία του δεν του λείπει τπτ, και από εμφάνιση είναι από τα πιο όμορφα.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες μου λες.
Ευχαριστώ, αν είσαι Αθήνα θα ήθελα να τα δεις (από Γενάρη φυσικά, και αν ακόμη υπάρχουν).
 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Ως αναφορά την ποιότητα, δεν μπορώ να πω τπτ, αν και είχα πριν το qq ένα smax και ήταν μια χαρά και σε ποιότητα φυσικά. (Ο μοναδικός λόγος που έφυγε στα 5 έτη ήταν ο... γνωστός των 2500 cc).

Από εμφάνιση όμως είναι κατ εμέ υπέροχο (στιβαρό μυώδες κλπ) και από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε (η προ τελευταία σειρά), κόλλησα! 150 ή 180 ίπποι είναι επίσης, ότι πρέπει! Επί πλέον δεν του λείπει τίποτα από άποψη τεχνολογίας & ευκολιών! Τώρα αν τύχω της περίπτωσης, τι να πω!

Έχω βρει 1-2 μοντέλα και μάλλον με το νέο έτος θα κλείσω κάποιο!


Ευχαριστώ, αν είσαι Αθήνα θα ήθελα να τα δεις (από Γενάρη φυσικά, και αν ακόμη υπάρχουν).
Πολύ ευχαρίστως, ότι χρειάζεσαι μου λες.
Αθήνα μένω στα νότια προάστια
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Τελικά κατέληξα σε ένα Λευκό Ford Kuga Titanium X 1.5 Ecoboost 150 hp.
Βαριά ποιοτική κατασκευή σε σύγκριση με το αγαπημένο μου qq. Αίσθηση σιγουριάς και ποιοτικής κατασκευής άλλης πλέον κατηγορίας. Ας ελπίσουμε ότι είναι έτσι πραγματικά και στο μέλλον. Ίδωμεν, ο χρόνος θα δείξει.

Το αμάξι πηγαίνει κατ ευθείαν στον Ειδικό για πλήρη αναγέννηση! Θα παραμείνει εκεί 1 εβδομάδα και θα μείνει σαν την ημέρα της πρώτης κυκλοφορίας του (και ακόμη καλύτερο) , μέχρι την τελική του απόσυρση!

Τα υπόλοιπα, μετά την παραλαβή!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ως κάτοχος του ford (st line έκδοση) έχω να πω τα καλύτερα από την πλευρά μου. Το έχω από το 17 καινούργιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σίγουρα όπως ειπώθηκε παραπάνω υπάρχουν αστοχίες σε κάποια αυτοκίνητα αλλά το ότι έχει 8 χρόνια εγγύηση νομίζω τις υπερκαλύπτει.

Θεωρώ πως στην κατηγορία του δεν του λείπει τπτ, και από εμφάνιση είναι από τα πιο όμορφα.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες μου λες.

Γειά σου Γιώργο. Το αμάξι είναι του 2015. Έχει επάνω το παρακάτω σύστημα. Γνωρίζεις κάποιον που μπορεί να το ενημερώσει, να κάνει αρχικοποίηση κλπ? Υπάρχει κάποιο επίσημο συνεργείο της ford που να ασχολείται με τέτοια??

 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Γειά σου Γιώργο. Το αμάξι είναι του 2015. Έχει επάνω το παρακάτω σύστημα. Γνωρίζεις κάποιον που μπορεί να το ενημερώσει, να κάνει αρχικοποίηση κλπ? Υπάρχει κάποιο επίσημο συνεργείο της ford που να ασχολείται με τέτοια??

Καλησπέρα ,

Στα νότια προάστια που μένω , είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την αντιπροσωπεία car center στο π.φαληρο.

Επίσης αν θες στο fb υπάρχει φόρουμ για ford kuga που μπορείς να κάνεις ότι ερώτηση θες και πιστεύω θα βρεις άκρη μιας που υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου.

Δυστυχώς έχοντας μοντέλο του 2017 έχουμε διαφορετική μονάδα οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τι να κάνεις.

Ελπίζω να βοήθησα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ευχαριστώ. Το γνωρίζω το συνεργείο. Και εγώ εκεί πήγαινα το smax.

Σχετικά με το πρόγραμμα: Από ότι κατάλαβα βρίσκεται σε κάρτα. Σε σχετική συζήτηση ο τεχνικός μου μου ανέφερε ότι να δοκιμάσω να κάνω αντίγραφο αυτής, και αν το αντίγραφο ανταποκρίνεται κατόπιν, τότε μπορεί εκείνος να αναλάβει τις ενημερώσεις κλπ.

Κάτι άλλο τώρα. Από ήχο μου φάνηκε Ok από μία μικρή ακρόαση που είχα. Αν κοιτάξω σε OEM αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα χρήματα?
 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Ευχαριστώ. Το γνωρίζω το συνεργείο. Και εγώ εκεί πήγαινα το smax.

Σχετικά με το πρόγραμμα: Από ότι κατάλαβα βρίσκεται σε κάρτα. Σε σχετική συζήτηση ο τεχνικός μου μου ανέφερε ότι να δοκιμάσω να κάνω αντίγραφο αυτής, και αν το αντίγραφο ανταποκρίνεται κατόπιν, τότε μπορεί εκείνος να αναλάβει τις ενημερώσεις κλπ.

Κάτι άλλο τώρα. Από ήχο μου φάνηκε Ok από μία μικρή ακρόαση που είχα. Αν κοιτάξω σε OEM αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα χρήματα?
Έχω την εντύπωση πως αν τα ηχεία σου είναι sony σαν την κεντρική μονάδα είναι ανώτερα από αυτά που έχω εγώ στο αμάξι.

Σε οποιαδήποτε συνάντηση έρθεις θα μπορέσουμε να κάνουμε και σύγκριση να δεις πως είναι τα νεότερα.

Όσον αφορά το κομμάτι οθόνης πέρα από kuga μπορείς να δεις και σε αντίστοιχα focus τι έχουν κάνει.

Δοκίμασε στο fb στο ford kuga club hellas και ρωτάς οτιδήποτε
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Σίγουρα θα κανονίσουμε συνάντηση. Έτσι για να δούμε τις διαφορές.
Πάντως η πρώτη εντύπωση με το αμάξι είναι θετικότατη.
Διαφορές έναντι του nissan που εντοπίζονται αμέσως:
Στιβαρότητα, ποιότητα, θόρυβοι, δύναμη του κινητήρα.
Ως προς το μηχάνημα ήχου, στο προηγούμενο τα πέταξα όλα και έβαλα σύστημα που κόστισε κοντά στα δυόμισι χιλιάρικα. Άρα δεν θα ήταν σωστή κάποια σύγκριση.
Αυτό όμως της μαμάς ήταν... αστείο, .

Σχετικά με την απλή συσκευή του kuga, έχω εντοπίσει ότι πράγματι το sony έχει εμφανώς καλύτερη ποιότητα ήχου.
Άρα και τα ηχεία είναι διαφορετικά εκτός της πηγής. Μπορώ να πω άνετα ότι από ηχητικό αποτέλεσμα, με καλύπτει!

Δευτέρα με το καλό, παραλαμβάνω.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Το παρέλαβα, αλλά δεν το χάρηκα! Μία ημέρα μόνο για βόλτα και μετά στον Ειδικό για γενική αναβάθμιση!

Από το λίγο λοιπόν μαζί του, ενθουσιασμένος, όμως ακόμη έχω πολλά κενά! Το qq ήταν απλούστατο στην χρήση, εδώ τα πράγματα είναι αλλιώς! Με τον καιρό θα τα βρω λοιπόν όλα του!

Υπάρχει σύστημα που ειδοποιεί για ακούσια αλλαγή λωρίδας. Κάτι που τυχαία εντόπισα κατά την δοκιμή και μάλιστα με τρόμαξε! Γνωρίζεις πως ενεργοποιείται? Διότι χθες που πήγα στον παραπάνω τεχνικό, δεν έδωσε κάποια ειδοποίηση, φοβάμαι μήπως το έχω απενεργοποιήσει κατά λάθος!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top