Αντικατασταση εσωτερικης καλωδιωσης

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Εχω προβλημα με την γραμμη μια φορα τον Μηνα ενω μιλας κοβετε η γραμμη εγω φωναξει αρκετες φορες τον ΟΤΕ και μαλιστα στην τελευταια επισκεψη μου ενεφεραν οτι μετρησαν την γραμμη και δειχνει ενταξει μαλιστα μου πεταξαν στο τελος οτι μαλλον το προβλημα ειναι στο διαμερισμα, για να μην σας κουραζω στο διαμερισμα εχω μια διπλη μπριζα και καμια αλλη καλωδιωση στα αλλα δωματια θα ηθελα να ρωτησω για να αντικαταστησω το καλωδιο τηλεφωνου απο το διαμερισμα εως στο "κουτι" της πολυκατοικιας θα πρεπει να καλεσω τεχνικο του ΟΤΕ ή ηλεκτρολογο? Εαν καποιος εχει αναλογη εμπειρια θα ηθελα να γραψει ποσο του πηγε το κοστος αντικαταστασης.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Αντικατασταση εσωτερικης καλωδιωσης

Ηλεκτρολόγο πρέπει να φέρεις. Κόστος δεν ξέρω. Εξάλλου παίζει ρόλο ο όροφος που βρίσκεσαι, η πολυπλοκότητα της υπάρχουσας καλωδίωσης, κ.α.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Αντικατασταση εσωτερικης καλωδιωσης

Εχω προβλημα με την γραμμη μια φορα τον Μηνα ενω μιλας κοβετε η γραμμη εγω φωναξει αρκετες φορες τον ΟΤΕ και μαλιστα στην τελευταια επισκεψη μου ενεφεραν οτι μετρησαν την γραμμη και δειχνει ενταξει μαλιστα μου πεταξαν στο τελος οτι μαλλον το προβλημα ειναι στο διαμερισμα, για να μην σας κουραζω στο διαμερισμα εχω μια διπλη μπριζα και καμια αλλη καλωδιωση στα αλλα δωματια θα ηθελα να ρωτησω για να αντικαταστησω το καλωδιο τηλεφωνου απο το διαμερισμα εως στο "κουτι" της πολυκατοικιας θα πρεπει να καλεσω τεχνικο του ΟΤΕ ή ηλεκτρολογο? Εαν καποιος εχει αναλογη εμπειρια θα ηθελα να γραψει ποσο του πηγε το κοστος αντικαταστασης.
Αυτή είναι η εύκολη λύση που λένε πάντα οι κοπρίτες οι ΟΤΕτζήδες για να μην κάτσουν να ασχοληθούν παραπάνω.
Ειδικά αν ο provider σου δεν είναι το Conn-X τότε σε "γράφουν" κανονικά και δεν ασχολούνται. Σού λένε ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση και γεια χαρά... Πάγια τακτική τους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Απάντηση: Αντικατασταση εσωτερικης καλωδιωσης

Κοίτα πρώτα το εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο, ή άλλαξέ το μέ ένα άλλο. Μετά κοίτα τη σύνδεση του δομημένου καλωδίου στην πρίζα. Πάντως, παρόμοια προβλήματα είχε τις προάλλες η Otenet κι εδώ στην Αυστρία. Μετά από κανά διήμερο, το σύστημα σταθεροποιήθηκε.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Αντικατασταση εσωτερικης καλωδιωσης

Αυτή είναι η εύκολη λύση που λένε πάντα οι κοπρίτες οι ΟΤΕτζήδες για να μην κάτσουν να ασχοληθούν παραπάνω.
Ειδικά αν ο provider σου δεν είναι το Conn-X τότε σε "γράφουν" κανονικά και δεν ασχολούνται. Σού λένε ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση και γεια χαρά... Πάγια τακτική τους.
Ευκολα τα μεγαλα λογια, αλλα δια νομου απο το 1987 εχει απαγορευτει ρητως ο ελεγχος - επισκευη της εσωτερικης καλωδιωσης των κτηριων απο τον ΟΤΕ καθως και η για οποιονδηποτε λογο εισοδος τεχνικου του σε διαμερισμα....

Εχουμε ξαναπει, μην λεμε οτι θελουμε..
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top