Αντικατασταση 6n1p λυχνιας

Μηνύματα
37
Reaction score
51
Καλησπερα και καλη Σαρακοστη σε ολους. Θα ηθελα να αλλαξω τις *μαμα* λυχνιες 6n1p (πιο κατω θα παραθεσω και φωτο) αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να βαλω τις e88cc, διοτι καλα τα βλεπω τι μπορεις να βαλεις σαν αντικατασταση αυτων αλλα σε ξενα σιτε οτι θελει ο καθενας γραφει οποτε κ δεν πολυεμπιστευομαι τα ξενα γραφουμενα. Αν με ρωτησετε τι ψαχνω παραπανω θα ελεγα τα εξης. Απλα με τρωει να κανω αλλαγη, θα ηθελα πιο μεγαλο soundstage , το να χασω σε μπασο ποιοτητα δεν με νοιαζει, ακομα πιο αιθεριες ψιλες και μεσαιες ομως θελω. Απορια δευτερη ας πουμε εχω παρει λαθος προενισχυτριες και τις τοποθετω ο ενισχυτης απλα δεν θα παιξει? Θα παρω λαμπες στο χερι? Η ολο το μηχανημα στο χερι? Και τελος υπαρχει καποιο μαγαζι στην Ελλαδα? Δεν αγοραζω ποτε μεσω διαδικτυου.(αν υπαρχει καποιο προβλημα λογο διαφημισης σε μαγαζι εστω σε pm αν ειναι ευκολο)
 

Attachments


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Καλησπέρα!όχι η 6922 δεν είναι απόλυτα συμβατή της 6n1p.μην την χρησιμοποιήσεις.ψαξε αν βρεις 6n1p ev ως καλύτερη αντικαταστάτρια...
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλησπερα και καλη Σαρακοστη σε ολους. Θα ηθελα να αλλαξω τις *μαμα* λυχνιες 6n1p (πιο κατω θα παραθεσω και φωτο) αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να βαλω τις e88cc, διοτι καλα τα βλεπω τι μπορεις να βαλεις σαν αντικατασταση αυτων αλλα σε ξενα σιτε οτι θελει ο καθενας γραφει οποτε κ δεν πολυεμπιστευομαι τα ξενα γραφουμενα. Αν με ρωτησετε τι ψαχνω παραπανω θα ελεγα τα εξης. Απλα με τρωει να κανω αλλαγη, θα ηθελα πιο μεγαλο soundstage , το να χασω σε μπασο ποιοτητα δεν με νοιαζει, ακομα πιο αιθεριες ψιλες και μεσαιες ομως θελω. Απορια δευτερη ας πουμε εχω παρει λαθος προενισχυτριες και τις τοποθετω ο ενισχυτης απλα δεν θα παιξει? Θα παρω λαμπες στο χερι? Η ολο το μηχανημα στο χερι? Και τελος υπαρχει καποιο μαγαζι στην Ελλαδα? Δεν αγοραζω ποτε μεσω διαδικτυου.(αν υπαρχει καποιο προβλημα λογο διαφημισης σε μαγαζι εστω σε pm αν ειναι ευκολο)
Καλημερα
Δεν υπαρχει αντιστοιχη δυτικου τυπου λαμπα με την 6HIP
Πρωτο απο ολα,θα στειλεις ενα μυνημα στην κατασκευαστρια εταιρεια,που γνωριζει επακριβως την λειτουργια του κυκλωματος,και θα παρεις την καταλληλη απαντηση για την αντικαταστατρια
Αντιστοιχη ρωσικης κατασκευης,στρατιωτικων προδιαγραφων,καλυτερης κατασκευης,χαμηλοτερου θορυβου ειναι η 6HΙΠ-ΕΒ(EV)
www.gstube.com/data/553/
Ειδικα στο εργοστασιο του Voskod,κατασκευαστηκε ο καλυτερος τυπος 6HIP-ΕB, the ""rockets""
Με αυτο τον τυπο θα παρεις τα ηχητικα χαρακτηριστικα που ζητας
Δες και το παρακατω
Παραθετει τις ακριβεις αντικαταστατριες βασει παραμετρων λειτουργιας
www.audiotubes.com/chinese.htm
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οι 6Η1Π που εχεις ειναι του εργοστασιου στο voskhod που εφτιαχνε οπως ειπε και ο BLUES και τις 6Η1Π-ΕΒ.Σε κυκλωμα που μπορω να χρησιμοποιησω και τις δυο πιο πανω,αλλα επισης την 6Η23Π (6DJ8 / ECC88) , μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σου στο θεμα του μικρου soundstage, οπως επισης και στο θεμα της καλης αναλυσης,καθαροτητας κλπ,ανκαι καποιος θα μπορουσε να πει οτι απλα υστερει σε πλουσιοτητα κλπ,δηλαδη υποκειμενικα.
Αν το μηχανημα σου δεχεται 6dj8,6922,e88cc κλπ, αυτο που ψαχνεις το εχει η 6H23P, και οι πλειστες E88CC.Το θεμα ειναι λοιπον να τις δεχεται το μηχανημα σου και ποσο ψηλα θελεις να πας σε τιμες.
 

Μηνύματα
486
Reaction score
283
Σου μεταφέρω τι γράφει η Schiit στο Valhalla 2 που έχω.
"You may also “roll” the 6N1Ps for 6DJ8, 6BZ7, 6922, ECC88, or similar tubes."
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
H 6H1Π τραβα το διπλασιο heater current απο μια 6922 οποτε καλο ειναι να το ξερουμε. Μαλλον δεν θα υπαρχει προβλημα με μια 6922 στο κυκλωμα της 6Η1Π αλλα το αντιθετο πιθανοτατα να εχει.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
51
Ωραια ας πουμε βαλαμε τις e88cc και τελικα δεν κανουν για τον ενισχυτη απλα δεν θα υπαρχει σημα? Η κατι παει μας χαιρεταει?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για ποιον ενισχυτη μιλαμε?
Σου μεταφέρω τι γράφει η Schiit στο Valhalla 2 που έχω.
"You may also “roll” the 6N1Ps for 6DJ8, 6BZ7, 6922, ECC88, or similar tubes."
Αυτο ερχεται απο τη μανα του με 6Η1Π ?
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.172
Πάντως στον δίκο μου με E88CC πήγα στον Δήμο 6Η1Π να μου τις αλλάξει και είπε ΟΧΙ.
 



Μηνύματα
486
Reaction score
283
Για ποιον ενισχυτη μιλαμε?

Αυτο ερχεται απο τη μανα του με 6Η1Π ?
Το αναφέρω, Valhalla 2 ενισχυτή ακουστικών.
Επίσης γράφει και το εξής στην ερώτηση "Is Valhalla rollable?"
Yes! The standard 6N1P input tubes can be subbed out for any 6DJ8/6922/ECC88/ECC85/6BZ7 types, including NOS, cryo-treated, voodoo-blessed, hand-assembled by elves, etc.
Απόλαυση ο άνθρωπος !!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.865.074
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top