Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

Status
Not open for further replies.

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
[YOUTUBE]xvqW96Psplw[/YOUTUBE]

Μπούρδες, ασυναρτησίες και (ευτυχώς) ακίνδυνη ασχετοσύνη.

Ευτυχώς που τις περισσότερες φορές μένουν στο placebo και δεν κάνουν μεγαλύτερο κακό.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
0
Να μην περναμε σε υπερβολες λογω αγνοιας:409:

Εγω κανω αποκλειστικα ομοιοπαθητικες/ολιστικες θεραπειες σε ολα τα περιστατικα
ασθενειας μου τα τελευταια 15 χρονια και η κορη μου απο τοτε που γεννηθηκε
μεχρι σημερα δηλ. 3.5 χρονια με εκπληκτικα αποτελεσματα

Υπαρχουν αφθονες μελετες για ολες τις κατευθυνσεις εναλακτικης/ολιστικης
ιατρικης προκειμενου να αποκτησεις μια πιο αντικειμενικη εικονα
Στην Αγγλια ειναι αρκετα χρονια που η εναλακτικες θεραπειες
καλυπτονται κανονικα απο τα δημοσια ταμεια υγειας

Δεν θα ελεγα ομως και τοσο ακινδυνη την ασχετοσυνη αλλων γιατρων
(συνταγολογων) που χορηγουν βαρια φαρμακα με το παραμικρο
κατα συρροη και κατ εξακολουθηση:203:
 



Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Είναι καλύτερα να πάρεις ομοιοπαθητικό φάρμακο αντί αντιβίωσης.
Όχι γιατί το ομοιοπαθητικό κάνει απολύτως τίποτε...απλά γιατί κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειαζόσουνα την αντιβίωση! :142:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

Από http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

Physicist Robert L. Park, former executive director of the American Physical Society, has noted that
“ since the least amount of a substance in a solution is one molecule, a 30C solution would have to have at least one molecule of the original substance dissolved in a minimum of 1,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 molecules of water. This would require a container more than 30,000,000,000 times the size of the Earth.[110]
:142:
Park has also noted that "to expect to get even one molecule of the 'medicinal' substance allegedly present in 30X pills, it would be necessary to take some two billion of them, which would total about a thousand tons of lactose plus whatever impurities the lactose contained".
:143:
Και όσον αφορά την μνήμη του νερού:

Homeopathy's efficacy is unsupported by the collective weight of modern scientific research. The extreme dilutions used in homeopathic preparations usually leave none of the original material in the final product. The modern mechanism proposed by homeopaths, water memory, is considered implausible in that short-range order in water only persists for about 1 picosecond.[107]
:135:

Λεπόν όποιος θέλει, έχω να του πουλήσω ομοιοπαθητικό νερό με μνήμη από τον Καζανόβα. Θα το πιει και θα γίνει μπήχτης!
Πωλείται μόνο 500 ευρά το μποκαλάκι!
Ευκαιρία προλάβετε! :144:

(4 μπουκαλάκια και τον πήρα τον canon 70-200 F2.8 IS USM II )
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Κομπογιαννίτες υπάρχουν παντού.

Τη στιγμή που το πανεπιστήμιο Αιγαίου έχει μεταπτυχιακά για την ομοιπαθητική, όπως φάνηκε στο link που έβαλα πιο πριν, τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Εκτός κι αν υπάρχει κανένας άλλος που διαφωνεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Απάντηση: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

αμα δεις για τι αντικείμενα υπάρχουν μεταπτυχιακά στην ιατρική, θα κάνεις χαρακίρι τρις.

τα υπόλοιπα, όντως, είναι περιττά.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Οπότε βρέθηκε και πάλι η λύση. Ό,τι ξεφεύγει από την πεπατημένη θεωρείται λάθος. Κι ας μπορεί να γίνει συμπληρωματικό ή εναλλακτικό κάποιου άλλου αντικειμένου.

Τεσπα, ευτυχώς που υπάρχουν ιδρύματα και "ιδρύματα" που αποδυκνείουν τι ισχύει στην πραγματικότητα. Στο βαθμό της σημασίας τους το καθένα, βεβαίως βεβαίως:612:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Αν το "Πανεπιστήμιο" Αιγαίου δίνει μεταπτυχιακά στην ομοιοπαθητική τότε πρέπει σοβαρά να στραφώ εναντίον του κράτους που με τους φόρους μου επιχορηγεί τέτοιες π@π@ριές...
Έλεος πια είναι σαν να δίνουν κρατικό πανεπιστημιακό τίτλο σε καφετζούδες και χαρτορίχτρες...

Η πλάκα με αυτή την απάτη σταματάει για μένα όταν παίρνουν λεφτά από τους φόρους μου! :441:

Πρέπει να τους στείλουμε κανένα mail να τους ξεφτιλίσουμε τους αχρείους στο πανεπιστήμιο και μετά τον εισαγγελέα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Απάντηση: Re: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

Οπότε βρέθηκε και πάλι η λύση. Ό,τι ξεφεύγει από την πεπατημένη θεωρείται λάθος. Κι ας μπορεί να γίνει συμπληρωματικό ή εναλλακτικό κάποιου άλλου αντικειμένου.

Τεσπα, ευτυχώς που υπάρχουν ιδρύματα και "ιδρύματα" που αποδυκνείουν τι ισχύει στην πραγματικότητα. Στο βαθμό της σημασίας τους το καθένα, βεβαίως βεβαίως:612:
κανείς δεν είπε ο τι "βρέθηκε η λύση", εκτός από σένα. Μόνος σου μιλάς, μόνος σου απαντάς ένα πράμα.

είπα πως το ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά κάπου, δεν αποδεικνύουν τίποτα. Αν θέλω, ακόμα και σήμερα ξεκινώ μεταπτυχιακό με εφαρμογές ιατρικής σε DOS. τι μου λες τώρα... που το επιχείρημα; να γυρίσουμε σε DOS επειδή θα πάρω ανάλογο μεταπτυχιακό?

τα υπόλοιπα που λες, είναι όντως περιττά. βεβαίως βεβαίως.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

κανείς δεν είπε ο τι "βρέθηκε η λύση", εκτός από σένα. Μόνος σου μιλάς, μόνος σου απαντάς ένα πράμα.

είπα πως το ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά κάπου, δεν αποδεικνύουν τίποτα. Αν θέλω, ακόμα και σήμερα ξεκινώ μεταπτυχιακό με εφαρμογές ιατρικής σε DOS. τι μου λες τώρα... που το επιχείρημα; να γυρίσουμε σε DOS επειδή θα πάρω ανάλογο μεταπτυχιακό?

τα υπόλοιπα που λες, είναι όντως περιττά. βεβαίως βεβαίως.

Ξεκίνησε ό,τι θέλεις. Μόλις μου βρεις αντίστοιχο επιχείρημα με το συγκεκριμένο ίδρυμα, τότε κι εγώ να πιστέψω ότι είσαι του Θεμιστοκλέους :116:

Μέχρι τότε θα μου επιτρέψεις να δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα απ' ό,τι εσένα.

ΒΒ!
 

Μηνύματα
188
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

αμα δεις για τι αντικείμενα υπάρχουν μεταπτυχιακά στην ιατρική, θα κάνεις χαρακίρι τρις.

τα υπόλοιπα, όντως, είναι περιττά.
Αγαπητε

Μπορω να ρωτησω με ποια ιδιοτητα/εμπειρια τοποθετησε τοσο αρνητικα ?
Δεν ειναι υποχρεωτικο να ασπαστεις τις εναλακτικες θεραπειες
Οταν ομως τοποθετησε καθετα αντιθετος χρειαζεται να δωσεις εξηγησεις
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Με την ιδιότητα του σκεφτόμενου ανθρώπου!
Φτάνει και περισσεύει...
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Και για να καταλάβω δηλαδή.....
Έρχεται κάποιος και ισχυρίζεται ότι το νερό και καλά έχει μνήμη και ότι η μνήμη αυτή θα τον κάνει καλά άμα έχει κάποια πάθηση...
Άμα τώρα εγώ πω "πω πω τι π@παριές!!!" εγώ πρέπει να δώσω εξηγήσεις γιατί δεν χάφτω βλακείες ή αυτός που ισχυρίζεται ότι νάναι χωρίς να δίνει καμία λογική βάση στους ισχυρισμούς του??????

Για να μην τρελαθούμε εντελώς δηλαδή....
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

Εγώ θα ρωτήσω το άλλο, πόσα GB είναι? για να βάλω κανα 5λιτρο στο HTPC μου :204:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πριν από 400 χρόνια όποιος υποστήριζε πως ένα μεταλλικό κουτί με βάρος πολλών τόνων μπορεί να ανυψωθεί θα τον έκαιγαν στην πυρά για μάγο.
Σήμερα το αεροσκάφος θεωρείτε δεδομένο.

Ας μην κάνουμε την άγνοια μας κανόνα.
Έχω προσωπική εμπειρία από την ομοιοπαθητική με εκπληκτικά αποτελέσματα και συγκεκριμένα παραδείγματα και όχι υποθέσεις και φαντασιώσεις.
Συγγενικό μου πρόσωπο, νεαρής ηλικίας, γλύτωσε το χειρουργείο που είχε προγραμματιστεί με θεραπεία τεσσάρων ημερών.
Στο εξωτερικό, σε χώρες πολύ μπροστά από τη φτωχή σε πνεύμα και χρήμα Ελλαδίτσα, χορηγούν τα ταμεία τα φάρμακα της ομοιοπαθητικής.

Αθάνατε Έλληνα μακάρι το κατρακύλισμα να μείνει εκεί...
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Και για να καταλάβω δηλαδή.....
Έρχεται κάποιος και ισχυρίζεται ότι το νερό και καλά έχει μνήμη και ότι η μνήμη αυτή θα τον κάνει καλά άμα έχει κάποια πάθηση...
Άμα τώρα εγώ πω "πω πω τι π@παριές!!!" εγώ πρέπει να δώσω εξηγήσεις γιατί δεν χάφτω βλακείες ή αυτός που ισχυρίζεται ότι νάναι χωρίς να δίνει καμία λογική βάση στους ισχυρισμούς του??????

Για να μην τρελαθούμε εντελώς δηλαδή....
Ρε συ Chris είπαμαν, Κομπογιαννίτες υπάρχουν παντού.

Με το συμπληρωματικό ή εναλλακτικό του αντικειμένου διαφωνείς; Δηλαδή για να το κάνω πενηνταράκια, αν αυτό αποτελεί έστω και το 0,01% των περιπτώσεων που μπορεί να βοηθήσει όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει ή δεν δώνουν λύση, υπάρχει πρόβλημα;
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Αντιμετώπιση της αλλεργικής ρινίτιδας με Ομοιοπαθητική

Πέρα από τα αστεία έχω και εγώ περίπτωση στο φιλικό περιβάλλον μου όπου η χορήγηση φαρμάκων ήταν δύσκολη λόγο αντενδείξεων και με ομοιοπαθητική λύθηκε το ζήτημα.
Δεν γνωρίζω όμως την "αγωγή" που χορηγήθηκε.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top