Αντιπροσωπείες / Καταστήματα Hi-Fi / Hi-End... 25 Χρόνια Μετά...

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα και πάλι.

Ξεφυλλίζω έναν "ΗΧΟ & Hi-Fi" του Οκτωβρίου 1992 (τεύχος 236), με 210 σελίδες (!!) και τιμή 600 δρχ. (περίπου 1,80 ευρώ) και "τεράστιες" διαστάσεις, περίπου 30 cm ύψος και 25 cm πλάτος.

Ξεκινώντας ανάποδα, απ'το τέλος προς την αρχή (ανέκαθεν αγαπημένη μου συνήθεια σε περιοδικά και εφημερίδες), παραθέτω παρακάτω - από τις σχετικές διαφημίσεις - διάφορες αντιπροσωπείες και σημεία πώλησης που υπήρχαν τότε στην Ελληνική αγορά.

Αλήθεια, τι έχει μείνει σήμερα από όλα αυτά;

Οπισθόφυλλο: Adamco Α.Ε., Ιπποκράτους 188, Αθήνα (διαφήμιση CD Player Marantz),
Τελευταία σελίδα: Κινοτεχνική, Στουρνάρα 47, Αθήνα (διαφήμιση ηχείων Mission),

Και στις μέσα σελίδες, από την τελευταία μέχρι την πρώτη:

Aquarius Hi-Fi, Βασ. Αθανασιάδης, Σπύρου Τρικούπη 42, Αθήνα,
Delta Sound, Δ. Γεωργανάς & ΣΙΑ ΟΕ, Δάφνη,
Cadex, Ιπποκράτους 10 και Σόλωνος, Αθήνα,
Αποθήκη, Αδμηττού 50, Πλ. Αττικής,
Super-Nova, Θ. Σεντέρης, Μπουμπουλίνας 34, Αθήνα,
Χονδρεμπορική Αθηνών, Κατακουζηνού 12, Πλ. Κάννιγγος,
Ήχος Παρίσης, Στοά Φέξη, Υπόγειο, Πλ. Κάνιγγος,
Κέντρο Μεγαφώνου, Λ. Καραμπετσάνος & ΣΙΑ ΟΕ, Κατακουζηνού 10, Πλ. Κάνιγγος,
Στερεοφωνία, Πατησίων 101, Αθήνα,
Absolute Audio, Παλαμηδίου 26, Ηλιούπολη,
Studio Hi-Fi Stereo, Αχαρνών 365, Άγιος Ελευθέριος, Αθήνα,
Λάιος ΑΕΒΕ, 3ης Σεπτεμβρίου 166, Αθήνα,
Εισαγωγική-Εμπορική Ελλάδος (ONKYO), Μεσογείων 317, Χαλάνδρι,
Roister, Σαπφούς 145, Καλλιθέα,
Φίλιππος Νάκας (ΝΑΚΑΣ Pro Group), Ιπποκράτους 22, Αθήνα,
Roister, Σαπφούς 145, Καλλιθέα, (ξανά),
Εισαγωγική-Εμπορική Ελλάδος (ONKYO), Μεσογείων 317, Χαλάνδρι, (ξανά),
Athens Audio Center, Μηθύμνης 51, Πλ. Αμερικής,
Philips,
Censo
, Χάρης Γερονικόλας, Τραπεζούντος 19-21, Καλλιθέα,
Studio K, Βησαρίωνος 8, Αθήνα,
SENSO, Χάρης Μίχος, Υψηλάντου 41, Κολωνάκι,
Stereo Team, Χ. Περαντωνάκης, Πατησίων 53, Αθήνα,
Αλεξανδράτος Ν. Σ. ΟΕ (Quart), Μπουμπουλίνας 48, Πασαλιμάνι,
Panavision (Σχολές), Κυθαδηναίων 2, Σύνταγμα,
Άρπα Ελλάς Α.Ε. (Quadral), Πριγκηπονήσων 37, Κυψέλη,
Delta Sound, Δ. Γεωργανάς & ΣΙΑ ΟΕ, Δάφνη, (ξανά),
Κρίτων ΕΠΕ (Audio Spectrum),
A. Systems A.E. (ATARI), Πειραιώς 62 Μοσχάτο,
Stereo Park Hi-Fi, Αλεξάνδρας 30, Πεδίο του Άρεως,
Forum Hi-Fi, Γ' Σεπτεμβρίου 69, Αθήνα,
Stereo Επιλογές, Αχαρνών 44 & Ηπείρου, Αθήνα,
Telestar (KOSS), Σικελιανού 27, Νέο Ψυχικό,
ΗΧΩ Hi-Fi, Αριστοτέλους 103, Αθήνα,
Studio Lynx, Δημοσθένους 69, Καλλιθέα,
Κ. Αντωνόπουλος (Kimber Cables), Αγ. Πάντων 82, Καλλιθέα,
Censo, Χάρης Γερονικόλας, Τραπεζούντος 19-21, Καλλιθέα, (ξανά),
Studio 17, Βαρβάκη 61, Γκύζη,
Orpheus Audio, Κλεισόβης 6, Πλ. Κάνιγγος,
Hi-Fi Power, Κάνιγγος 28, Αθήνα,
Hi-Fi Markets, Βασίλης Ζαφειρόπουλος, Πατησίων 55, Αθήνα,
Ηχοηλεκτρονική Αθηνών, ΑΦΟΙ Αγγελόπουλοι, Κάνιγγος 13, Πλ. Κάνιγγος,
Audio Video Club, Βουκουρεστίου 36, Κολωνάκι,
Hellasound (NAD), Αριστοτέλους 187, Αθήνα,
BIANE S.A. (Technics), Σολωμού 39, Αθήνα,
Gillette Sensor (!!)
Music Land, Ιερά Οδός 240, Αιγάλεω,
Φίλιππος Νάκας (Sennheiser), Ιπποκράτους 22, Αθήνα,
Φίλιππος Νάκας (Wharfedale), Ιπποκράτους 22, Αθήνα,
Comets Hi-Fi, Γ' Σεπτεμβρίου 58, Αθήνα,
Κινοτεχνική (Denon DCD 590), Στουρνάρα 47, Αθήνα,
Κινοτεχνική (Denon Amplifiers), Στουρνάρα 47, Αθήνα, (ξανά),
Μικροσυστήματα Μουσικής ΜΕΛΛΟΝ Α.Ε., Σόλωνος 137, Αθήνα,
Audio Group Greece (BOSE), Μεσογείων 317, Χαλάνδρι,
Studio 25, Αχαρνών 25, Αθήνα,
Sound Hellas (Kenwood), Δημοσθένους 69, Καλλιθέα,
CAMEL (Τσιγάρα)
ΘΕΙΟΣ, Φερρών 4, Πλ. Βικτωρίας,
Majar, ΑΦΟΙ Ματζαρίφη, Καππαδοκίας 77, Κάτω Τούμπα,
Videophile, Διακουμάκος & ΣΙΑ ΟΕ, Λέσβου 14, Δάφνη,
Kodak Hellas (Kodak Photo CD),
Τηλεοπτική, ΑΦΟΙ Σαραβέλου (ROTEL), Θησέως 8-10, Καλλιθέα,
Φίλιππος Νάκας (Yamaha),
Άρπα Ελλάς ΑΕ (Sherwood), Πριγκηπονήσων 37, Αθήνα,
Adamco Α.Ε. (Marantz),
Γκρίζης Studio, Μιχ. Βόδα 24, Αθήναμ
Audio Κ. Μασσέλου & ΣΙΑ ΕΕ (EPOS), Δαιδάλου 5, Αθήνα,
NM Acoustics, Νίκος Μενδρινός, Ηρακλείου 63, Πατήσια,
Πουλιάδης & Συνεργάτες (Creative), Αριστοτέλους 3, Καλλιθέα,
Audio Cam Α.Ε. (Canon), Δ. Αρεοπαγίτου 7, Αθήνα,
Audio Group Greece (BOSE), Μεσογείων 317, Χαλάνδρι,
Audio Cam Α.Ε. (Arcam), Δ. Αρεοπαγίτου 7, Αθήνα,
Τηλεοπτική, ΑΦΟΙ Σαραβέλου (B&W), Θησέως 8-10, Καλλιθέα,

και στο δεύτερο φύλλο:

Επιχειρήσεις Ήχου και Εικόνας (Κασέτες SKC), Παλλήνη,
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
ΘΕΙΟΣ, Φερρών 4, Πλ. Βικτωρίας,
Απο το Θειο αγόρασα το πρωτο μου στέρεο συγκροτημα στα 18 μου το 1983! Δεν ξέρω καν αν υπαρχει ακόμη. Φοβερή μορφή τότε....Και ακόμη παίζουν όλα σαν την πρωτη μέρα, Ενισχυτής Yamaha, πικαπ DUAL 505-2, ηχεία κάποια Infinity, καλώδιο κοτετσόσυρμα, κλπ κλπ. Μηχανήματα φτιαγμένα για μια ζωή. Και ας είναι σε χέρια φίλων πια μιάς και εμάς μας έφαγε το High End.....τρομάρα μας...
Ζητώ συγγνώμη για την παράθεση αλλα θυμήθηκα τα νιάτα μου και δεν μπόρεσα να αντισταθώ....
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Εγώ, τα πρώτα μου, το 1980, απο το studio 82, τον Αντωνόπουλο και επειδή τα λεφτά μου ήταν τσίμα-τσιμα, πήγα να τα πάρω στην Καλλιθέα από Ζωγράφου, με τα πόδια!

Και τα δεύτερα μου, το 1990, από τον ΘΕΙΟ (Γιαρήμουστας λεγόταν, R.I.P.).
 



S

sk4t4

Guest
Εγώ, τα πρώτα μου, το 1980, απο το studio 82, τον Αντωνόπουλο και επειδή τα λεφτά μου ήταν τσίμα-τσιμα, πήγα να τα πάρω στην Καλλιθέα από Ζωγράφου, με τα πόδια!

Και τα δεύτερα μου, το 1990, από τον ΘΕΙΟ (Γιαρήμουστας λεγόταν, R.I.P.).
Δυστυχως και ο Αντωνοπουλος, μερικα χρονια πριν...
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Adamco Α.Ε., Ιπποκράτους 188, Αθήνα (διαφήμιση CD Player Marantz),
ΧΑΖΕΥΑ ΤΑ ΜΑΡΑΝΤΖ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ......

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΚΟΜΠΑΚΤ ΣΕΡΤΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ....

ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΝΕ ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΟ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ!
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Tετοια θεματα ανοιγετε και μας πιανει καταθλιη........τι να πρωτοθυμηθω? Ποσα μηχανηματα εχω αγορασει απο αρκετα καταστηματα της λιστας. Και δεν ειναι μονο τα καταστηματα και τα μηχανηματα,αλλα και οι ανθρωποι........το πιο σημαντικο οι ανθρωποι.Τι απεγιναν ολοι αυτοι? Ενταξει καποιοι ηταν μεσηλικεςθα εχουν αποσυρθει ετσι και αλλιως,αλλα καποιοι αλλοι ηταν νεοι.Τι απεγιναν αυτοι? Με τι ασχολουνται? Μηπως καποιοι ειναι μελη του φορουμ και διαβασουν το θεμα αυτο και .......τους παρει τελειως απο κατω? Μπορει.
Θυμαμαι που κατεβαινα για βολτα με το λεωφορειο μεχρι κεντρο και μετα ποδαρατο πανω κατω και χαζευα τα καταστηματα.Απο οσους ειχα κανεια γορες,εμπαινα και για ενα γεια και κουβεντουλα για το μηχανημα που ειχα αγορασει (αν και πολλες φορες το ειχα ηδη πουλησει....).
Ομορφες εποχες,πολλα μηχανηματα,πολλες επιλογες. Ενα συστημα ειχε cd,tuner,κασετοφωνο,ενισχυτη (υπηρχαν και αρκετοι προσιτοι προ και τελικοι τοτε),ηχεια,πικαπ και ισως και μπομπινοφωνο,ενω αρκετοι (οπως και εγω) ειχαμε hi-fi video και καναμε εγγραφες (απο το ραδιοφωνο αλλα και τους δισκους+cd σε video-κασετες) και ετσι ειχαμε τα "revox" του φτωχου.
Θα σκασω Σαββατιατικα......παω σουπερμαρκετ να ξεχαστω (δηλαδη η γυναικα μου με στελνει).
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
ΟΦΘΑΛΜΟΠΟΡΝΟΥΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ-ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ-ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΝΙΓΓΟΣ...

ΚΑΤΕΛΗΓΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΞΑΡΛΗ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΒΡΟΧΗ ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ

ΣΦΗΚΟΦΩΛΙΑ ΤΩΝ ΣΤΕΡΕΟ ΣΤΗΝ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ....

ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΙΤΟΓΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΗ "ΛΕΙΒΑΔΙΑ"....
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
R.I.P. και στον αειμνηστο Μακη Γερουκη του Αντωνοπουλου, τον πιο αξιολογο και τιμιο ανθρωπο που συναντησα απο τους επαγγελματιες ''ειδημονες'' του ειδους. Απο εκει αγορασα τα πρωτα μου paradigm. Θυμαμαι που ειχαμε ψοφησει στα γελια με τον ''κόκκο'' στα καλωδια ''που δεν προλαβαινουν το μουσικο τρενο''. Ειχε ποιητες ο ''ηχος'' καποτε...:D:D
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Και εγώ εκεί αρχές του 90 δουλευα στο hifi power στην κάνιγγος.
Πηγαινες για καφέ στη Γωνία έλεγες μια καλημέρα στα παιδια στη denon ,στην αλλη γωνία ασιτζογλου,στην στοά φέξη ο μαρίνος (νομίζω)με την alfa romeo 75 κολλημα (μπορεί να την έχει ακόμα) !!!
Ωραία ήταν ,χαρά και εργασία ανάμεσα σε μηχανηματάρες που ακόμα και σήμερα συνεχίζουν να συγκινούν!!!
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ωραιες εποχες ωραια χρονια και τοτε εφτιαχναν μηχανηματα οι μηχανικοι ηχου οχι το λογιστηριο και το μαρκετινκ.

Θυμαμαι και εγω τον εαυτο μου σε επαρχιακη πολη στην χαλκιδα να αγοραζω στερεοφωνια και να καθομαι με της ωρες στο μαγαζι του χαλβατζη αντιπροσωπος της Jbl/Ηarman kardon τοτε προμηθευοταν μηχανηματα απο την γνωστη Lyric των αθηνων.

Eκει πρωτακουσα τα Ηarman-Signature οπου και τα αποκτησα με ενα ζευγος InfinIty SM 115 την δεκαετια του 90 δουλευα βραδυ και ξεχρεωνα το πρωι, κατεβασα τα Technics απο το ρακ και εβαλα τα Harman νομιζα οτι ειχα αγορασει μερσεντες.
 

A

AKARL

Guest
Αχ βρε παλιόπαιδο Μάρμπα σε τι τριπ ντάουν δε μέμορυ λέην μας έστειλες τώρα. :)
Τη βοήθειά σας κομπανιέρος πρήτη πληζ γουίθ σούγκαρ ον τοπ. :hi:

Τη δεκαετία του 90 (νομίζω) υπήρχε ένα κατάστημα στερεοφωνικών (έτσι τα λέγαμε τότες) ή στην Αριστοτέλους ή στην 3ης Σεπτεμβρίου κάπου στο ύψος με την Ηπείρου (αν δεν απατώμαι). Δεν είχε βιτρίνα αλλά βρισκόταν στον πρώτο όροφο ή τον ημιόροφο μιας γωνιακής (?) πολυκατοικίας, είχε κανονική ταμπέλα και από τα παράθυρα μπορούσες να δεις κάποια πράγματα.

Μήπως θυμάται κανείς πάλιουρας πως λεγόταν το κατάστημα και ποιός ήτο ο ευγενέστατος και γλυκύτατος ιδιοκτήτης του (όταν έκλεισε άκουσα μια φήμη ότι πλέον δούλευε σε ελληνική εταιρεία κατασκευής ηχείων);
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Αχ βρε παλιόπαιδο Μάρμπα σε τι τριπ ντάουν δε μέμορυ λέην μας έστειλες τώρα. :)
Τη βοήθειά σας κομπανιέρος πρήτη πληζ γουίθ σούγκαρ ον τοπ. :hi:

Τη δεκαετία του 90 (νομίζω) υπήρχε ένα κατάστημα στερεοφωνικών (έτσι τα λέγαμε τότες) ή στην Αριστοτέλους ή στην 3ης Σεπτεμβρίου κάπου στο ύψος με την Ηπείρου (αν δεν απατώμαι). Δεν είχε βιτρίνα αλλά βρισκόταν στον πρώτο όροφο ή τον ημιόροφο μιας γωνιακής (?) πολυκατοικίας, είχε κανονική ταμπέλα και από τα παράθυρα μπορούσες να δεις κάποια πράγματα.

Μήπως θυμάται κανείς πάλιουρας πως λεγόταν το κατάστημα και ποιός ήτο ο ευγενέστατος και γλυκύτατος ιδιοκτήτης του (όταν έκλεισε άκουσα μια φήμη ότι πλέον δούλευε σε ελληνική εταιρεία κατασκευής ηχείων);
Το μόνο που πρόλαβα περιπου εκεί ήταν η ΕΛΙΝΑ και δίπλα ήταν ένα μικρό εργαστήριο επισκευης μηχανημάτων.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ο πατερας μου λογο εμπλοκης με το επαγγελμα μεχρι το 72

τελικα δεν ειχα και με στειλαν στην σαρπ ...αρχη βουλιαγμενης....
το σανσουι πικαπ το πηρα απο κανιγγος,,,,,,,
ολα τα αλλα ειναι ιστορια.....ακουστικα απειρα....απο ολους......λεφτα πολλα δεν ειχαμε και ακουγαμε οπου βρισκαμε
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μήπως θυμάται κανείς πάλιουρας πως λεγόταν το κατάστημα και ποιός ήτο ο ευγενέστατος και γλυκύτατος ιδιοκτήτης του (όταν έκλεισε άκουσα μια φήμη ότι πλέον δούλευε σε ελληνική εταιρεία κατασκευής ηχείων);
Θυμάμαι στην περιοχή το STEREO MARKET Αριστοτέλους & Κοδριγκτώνος και τις ΣΤΕΡΕΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ Αχαρνών και Ηπείρου.
Μέχρι το 95 που έπιασα δουλειά στην Lyric δεν πολυκατέβαινα κέντρο.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Στο Μαρούσι ήταν τότε και υποκατάστημα του Αποστολέρη στο Αίθριο και ο Αξαρλής στην Κηφισίας που ήταν και η πρώτη μου δουλειά το μακρινό 1983...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Στο Κολωνάκι ψηλά ήταν το STUDIO GENESIS του ''κροκόδειλου'' Γιώργου Ζωδιάτη και πιο κάτω στην Βαλαωρίτου η ELECTRONICA(αργότερα TEMET) με Thorens, Tandberg, Alpine-Alpage.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
R.I.P. και στον αειμνηστο Μακη Γερουκη του Αντωνοπουλου, τον πιο αξιολογο και τιμιο ανθρωπο που συναντησα απο τους επαγγελματιες ''ειδημονες'' του ειδους. Απο εκει αγορασα τα πρωτα μου paradigm. Θυμαμαι που ειχαμε ψοφησει στα γελια με τον ''κόκκο'' στα καλωδια ''που δεν προλαβαινουν το μουσικο τρενο''. Ειχε ποιητες ο ''ηχος'' καποτε...:D:D
Θυμάμαι που κάποτε ρώτησα τον Μάκη Γερούκη για να κάνω αναβάθμιση στο cd ,από marantz cd 63 kis σε ένα alchemist και μου είπε συνωμοτικά ότι εάν εξαιρέσεις το κουτί είναι τα ίδια μηχανήματα. Να σημειώσω ότι τα alchemist τα έφερνε το studio 82 που δούλευε. Σπάνιος άνθρωπος που δεν σε έβλεπε σαν χιλιάρικο. R.I.P.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top