Αν πάρω ust προτζεκτορα, τι λύσεις υπάρχουν για το κεντρικό;


Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.793
Αν πάρεις ALR/CLR σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται άλλο μοντέλο γιατί τα βασικά είναι σχεδιασμένα αποκλειστικά μόνο για προβολή από την κάτω γωνία προβολής.
Υποθετω ομως οτι με νορμαλ πανι δεν θα χει ανακλασεις στο ταβανι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Υποθετω ομως οτι με νορμαλ πανι δεν θα χει ανακλασεις στο ταβανι.
Πάντα θα υπάρχει spillover, πιο λίγο στο ταβάνι... Αν είναι σε κάποια απόσταση καθέτως ο προβολέας βεβαίως, μην είναι κοντά στο ταβάνι
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.793
Πάντα θα υπάρχει spillover, πιο λίγο στο ταβάνι... Αν είναι σε κάποια απόσταση καθέτως ο προβολέας βεβαίως, μην είναι κοντά στο ταβάνι
Ακριβως πανω απτο πανι κι ο φακος να "κοιταει" πατωμα, το αντιστροφο απ την συνηθισμενη διαφημιζομενη θεση, βεβαια δεν ξερω αν εχουν αυτη τη δυνατοτητα οι ust, να παιζουν σαν ταβανωμενοι.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
ξερεις τι ωραια ακους με χαμηλα το κεντρικο απο αποσταση 2-2.5μ 😂

αλλο, σκεφτητε κατι αλλο, χανεις τα παντα με κεντρικο χαμηλα.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο..... Αυτό κάνουν όλοι με ust προτζεκτορα και κεντρικο στα καθιστικά τους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές για κατοικίες. Η ιδανική λύση είναι πίσω από την οθόνη. Μία τοποθέτηση που προϋποθέτει την ανάλογη οθόνη και μπορεί να γίνει ίσως σε 2-3 άντε 5 στα 1000 σπίτια. Ακόμα και σε dedicated δεν μπαίνει πίσω από την οθόνη.
Δεν μας ενδιαφέρει τι γίνεται στις αίθουσες που θα βάλουν τεράστιες τηλεοράσεις καθώς είναι μη εφαρμόσιμα σε κατοικίες, είτε αυτό αφορά την υλοποίηση είτε το κόστος. Δεν μιλάμε για τα cost no object projects καθώς αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός. Οπότε είτε αυτό αφορά μεγάλη οθόνη είτε μεγάλη τηλεόραση οι λύσεις είναι συγκεκριμένες. Είτε ένα κεντρικό και τίποτε άλλο (πάνω ή κάτω δεν έχει σημασία), είτε ένα κεντρικό με την βοήθεια των LR ή των Top Fronts, είτε phatnom center με τα ηχεία πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά.

Πάπαλα, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Αν τώρα μου πείτε πως το phantom center δεν βοηθά επειδή στην μετακίνηση φωνής σε κάποια άκρη της οθόνης δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά με LR phatnom center (στο πάνω-κάτω phantom center μια χαρά θα παίξει), θα σας πω πως βλέπετε λάθος master. Αυτό που βλέπετε είναι κινηματογραφικό master, όχι για home entertainment. Στο κινηματογραφικό master η φωνή θα πάει και στα LR αν χρειαστεί. Αυτό εξαρτάται κατά κύριο λόγο από το ίδιο το πλάνο και κατά δεύτερον από το πόσο immersed θέλει να έχει τον θεατή ο σκηνοθέτης. Αυτό δεν υπάρχει στο οικιακό master. Οπότε αν ζήσατε κάτι τέτοιο στο σπίτι σας, είτε αυτό προήλθε από streaming service είτε από δίσκο είτε από dowload, κάποιος παραγωγός ήταν τσίπης και δεν έγινε ποτέ οικιακό master.

Αυτά είναι γνωστά στα studios και σε όσους δουλεύουν σε αυτά. Σας τα λέει κάποιος που έχει κάνει πάνω από 50 ταινίες. Αν δεν πιστεύετε εμένα πιστέψτε τον μαστερά των Star Wars που είχε φέρει ο Gene των Audioholics, λέει ακριβώς τα ίδια.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Αν πάρεις ALR/CLR σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται άλλο μοντέλο γιατί τα βασικά είναι σχεδιασμένα αποκλειστικά μόνο για προβολή από την κάτω γωνία προβολής.
Η οθόνη, είτε ALP είτε CLR μπορεί να τοποθετηθεί ανάποδα χωρίς πρόβλημα το οποίο καλύπτει πλήρως την τοποθέτηση στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Ως γενική αρχή θέλω να έχω την οθόνη 10-15° πάνω από το κεφάλι μου. Αυτό αποτρέπει την κλασική στάση με τους αγκώνες στα γόνατα ή/και άβολα όρθια και με σκυμένο το κεφάλι θέση. Η γωνία αυτή προδιαθέτει για μια πιο ξαπλωτή στάση θέασης. Επιπλέον, όταν μιλάμε για σαλόνι, λίγο πιο ψηλά βοηθά όταν κινείσαι στο χώρο, σηκώνεσαι κλπ.
Για να βρω τι με βολεύει, κάθομαι στον καναπέ ή τη θέση αναφοράς μου, παίρνω μια βολική στάση (χαλαρώνω και 2-3') και "σημαδεύω" μόνος ή με βοήθεια το σημείο του τοίχου που μου είναι πιο φυσικό να κοιτάζω. Ανάλογα με το ύψος του κορμού μπορεί να αλλάζει λίγο ή αισθητά το επιθυμητό ύψος
Στο σπίτι, για 100" προτιμώ τα ~80cm από το έδαφος για θέαση από ~3.5m. Ξέρω, δεν είναι THX, τόσος έιναι ο τοίχος...
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Απο οτι έχω καταλάβει απ'αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα
1) για να πάρεις την εικόνα μιας τβ που κοστίζει χ χρήματα από εναν προτζεκτορα θες λ*χ (όπου λ>1 εσείς θα ξέρετε καλύτερα).
Βασικά η σχέση κόστους είναι πιο περίπλοκη. Χοντρικά, μέχρι τις 75" κερδάνε οι TV (λ>1). Στις 85" είσαι περίπου στα ίδια με UST (λ<=1), ίσως ο προβολέας να είναι ένα κλικ φτηνότερος. Από 100" και πάνω ο προβολέας είναι κάτω από την TV (λ<1/3) με 5-6.000 έναντι 20.000€+
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top