Αν πάρω ust προτζεκτορα, τι λύσεις υπάρχουν για το κεντρικό;

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Αν μπει πρώτα η βάση του προβολέα πριν είναι διαθέσιμος ο προβολέας και η οθόνη (πανί) τοποθετημένο... you're asking for trouble :D

ποιόν προβολέα κοιτάς;
Κάτι τέτοιο αλλά δεν θα έλεγα όχι και σε μεταχειρισμένο
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Αυτά τα 3 σε ενδιαφέρουν άμεσα :D

epson3.jpg

epson1.jpg

epson2.jpg

Που σου λέει πως αν θες να ανοίξεις π.χ. 120" οθόνη, θες η απόσταση του προβολέα (από το φακό μπροστά) με την οθόνη πρέπει να είναι μεταξύ 3.54m και 5.74m.
Μην παίξεις στα άκρα του φάσματος γιατί παίζεις με την φλόγα.
Κατά προτίμηση να είσαι κοντά στο ευρύ άκρο και όχι στο tele (τηλ).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Ένα παράδειγμα όσων λέω. Κοίτα που είναι ο προβολέας ώστε να έχει η οθόνη μια νορμάλ τοποθέτηση. Άντε βρες επίσης που θα μπει το κεντρικό. Πραγματικό στήσιμο, όχι μπροσούρα εταιρείας.
FB_IMG_1677747438672.jpg
FB_IMG_1677747440731.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Οι μόνες ουσιαστικές λύσεις είναι:

Βαθύ έπιπλο ώστε να πάρει σε ράφι με σχισμή ή on top τον προβολέα και μπροστά του το κεντρικό.
Ηχοδιαπερατή οθόνη.
Λίγο πιο πάνω από ότι συνήθως την οθόνη, και κεντρικά ηχεία above & below (ακόμα και αν δεν έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή, με εξωτερικό τελικό και δημιουργία dual mono, πάλι με σωστή ρύθμιση και τοποθέτηση θα έχεις phantom center in the middle).
 

Μηνύματα
306
Reaction score
390
Το παραπανω στησιμο ειναι για να καθεσαι ...κατω απο το επιπεδο του πατωματος (γιαπωνεζικο σπιτι?) τελειως λαθος
ο εικονιζομενος βλεπει καθιστος στο πατωμα περιπου στο κεντρο της οθονης
η ευθεια του ματιου πρεπει να ειναι στο υψος των υποτιτλων, η τουλαχιστον στο υψος της ακρης του ενος τριτου της κατω οθονης
αν κατσει καποιος σε καναπε με αυτο το στησιμο
θα βλεπει ευθεια στο πανω τριτο...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Τόσα χρόνια την οθόνη την είχα 50cm από το πάτωμα. Την καινούργια ή την όποια μεγάλη TV θα την βάλω ακόμα πιο κάτω. Γενικά το θέλω όσο πιο κάτω γίνεται. Ιδανικό από ταβάνι μέχρι πάτωμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Ένα παράδειγμα όσων λέω. Κοίτα που είναι ο προβολέας ώστε να έχει η οθόνη μια νορμάλ τοποθέτηση. Άντε βρες επίσης που θα μπει το κεντρικό. Πραγματικό στήσιμο, όχι μπροσούρα εταιρείας.
View attachment 282942 View attachment 282943
Οι μόνες ουσιαστικές λύσεις είναι:

Βαθύ έπιπλο ώστε να πάρει σε ράφι με σχισμή ή on top τον προβολέα και μπροστά του το κεντρικό.
Ηχοδιαπερατή οθόνη.
Λίγο πιο πάνω από ότι συνήθως την οθόνη, και κεντρικά ηχεία above & below (ακόμα και αν δεν έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή, με εξωτερικό τελικό και δημιουργία dual mono, πάλι με σωστή ρύθμιση και τοποθέτηση θα έχεις phantom center in the middle).
Κάποια εικόνα από τέτοιου είδους έπιπλο υπάρχει;
Αν και απο τα μηνύματα που παρατεθηκαν καταλαβαίνω ότι τα μειονέκτηματα ενός ust είναι πολλά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
FB_IMG_1677749375308.jpg
FB_IMG_1677749377347.jpg
FB_IMG_1677749381526.jpg


Υπόψη ότι τα έτοιμα με ηλεκτρικό συρτάρι έχουν μερικά χιλιάρικα.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Κάποια εικόνα από τέτοιου είδους έπιπλο υπάρχει;
Αν και απο τα μηνύματα που παρατεθηκαν καταλαβαίνω ότι τα μειονέκτηματα ενός ust είναι πολλά.
Μια εναλλακτική αυτά που έβαλε ο @alexis

Την περίπτωση που είχα εγω δεν έχω άδεια να δημοσιεύσω φωτογραφίες από τον χώρο.
Το έπιπλο εγω απλώς το σχεδίασα, το υλοποίησε ξυλουργός τους.

Επί της ουσίας, πρόχειρο φυσικά σχέδιο στο πόδι, είναι κάπως έτσι:

IMG_20230302_132917.jpg

Κατάλληλο δηλαδή για... μεγάλους χώρους, μιας και μιλάμε για 80cm βάθος, συν περί τους 20cm κενό με τον τοίχο που μπήκε η οθόνη προβολής.
Σχεδιασμένο πάνω στα συγκεκριμένα υλικά (συγκεκριμένο ηχείο κεντρικό, συγκεκριμένο προβολέα).
"Σχισμή" (άνοιγμα) στο επάνω μέρος για να προβάλει ο προβολέας, αντικραδασμικά στελέχη για στήριξη των ραφιών.

Θα προτιμούσα να γίνει ηχοδιαπερατή οθόνη συν το μερεμέτι για αυτή την εγκατάσταση, παρά όλο το τελετουργικό για το έπιπλο συν το ρίσκο της κατασκευής αυτού από κάποιον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Αυτό που έλεγα παραπάνω Βασίλη. Το έπιπλο που θα τα έχει όλα μέσα θα είναι μεγάλο. 80cm -100cm βάθος. Πολύ πράμα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Δεν θα έβαζα ποτέ το κεντρικό εκεί κάτω. Θα έβαζα άλλο ένα πάνω από την οθόνη, ή άλλο ένα ζευγάρι ηχεία δεξιά αριστερά, για phantom center.
 



Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
γιατί τη θέτε την οθόνη τόσο χαμηλά; όταν κάθεστε καναπέ δεν γουστάρετε να αράξετε προς τα πίσω;
χρόνια την είχα την τηλεόραση αρκετά ψηλά λόγω τζακιού και τώρα που την έφερα στο "επίπεδο αναφοράς" (την 50άρα στα 2.8 τεσπα) με κουράζει. εγώ αμα είναι να ακούσω ή να δώ θέλω να είμαι ελαφρά ξάπλα άρα η φυσική κατεύθυνση του κεφαλιού είναι τουλάχιστον 5 μοίρες πάνω από τον ορίζοντα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Στο τζάκι; 😳 Γιατί όχι στο ταβάνι καλύτερα. Ούτε για αστείο το σενάριο αυτό.

Την εικόνα τη θέλω κάτω, να μου θυμίζει αίθουσα. Όπως είπα το αγαπημένο μου είναι εικόνα από το πάτωμα μέχρι ταβάνι. Όπως είναι αυτό που είδες στην έκθεση με τους Sony. Και μικρότερη εικόνα να είναι πάλι όσο κάτω γίνεται. Όπως τα είχαμε και στα studios που πέρασα.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
1ον τζάκι ιστορία ήταν λύση ανάγκης αλλιώς έμπαινε στον πάτο μου
2ον αυτό που είδα με τον sony λόγω μεγέθους και να ήθελα να το σηκώσω δεν χωρούσε.
τώρα όμως απο κει μέχρι τις 100-110" να ξεκινάνε απο το πάτωμα είναι μια μεγάλη απόσταση , εμένα δε με συγκινεί , θα μυρίζει ποδαρίλα.
σε κάθε περίπτωση το κεντρικό είτε με οθόνη είτε με τηλεόραση ποτέ δεν θα μπει εκεί που πρέπει και απορώ γιατί δεν είναι καθεστώς είτε το phantom κεντρικό είτε η διαίρεσή του σε άνω και κάτω κεντρικό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Τώρα δεν έχω θέμα καθώς ως omnipolar βαρά και πίσω. Η δε πίσω πλευρά του κεντρικού είναι στις 45° (νομίζω) οπότε οι πίσω μονάδες σχεδόν βαράνε την τηλεόραση και φεύγουν προς εμένα και ταβάνι. Δεν καταλαβαίνω αν ο ήχος είναι από κάτω. Νομίζεις ότι έρχεται από την οθόνη. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό, κλάιν αν είναι ευθεία η απόκριση ή όχι. Αν και έχει Anthem calibration, και να μην είχε πάλι αυτό θα επέλεγα. Την μεγάλη οθόνη είναι αλλιώς καθώς όλη η πίσω πλευρά σταματά στο πανί. Εκεί είναι αλλιώς.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Εχεις σκεφτεί να στηρίξεις τον προτζέκτορα ανάποδα ακριβώς πάνω απ την οθόνη με το φακό να κοιτάει προς τα κάτω;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Εχεις σκεφτεί να στηρίξεις τον προτζέκτορα ανάποδα ακριβώς πάνω απ την οθόνη με το φακό να κοιτάει προς τα κάτω;
Αν πάρεις ALR/CLR σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται άλλο μοντέλο γιατί τα βασικά είναι σχεδιασμένα αποκλειστικά μόνο για προβολή από την κάτω γωνία προβολής.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top