Αξίζει ο Denon 3700 τα 1500€ που ζητάει ;

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Ψάχνομαι για νέο ενισχυτή αυτή τη περίοδο.
Θέλω να κάνω αναβάθμιση κυρίως για το XT32 καθώς βαρέθηκα το ypao τα πειράματα με το GEQ του Yamaha (rxv-581) τις μετρήσεις με το Umik και το mini dsp.
Ο Denon 3700 πριν το καλοκαίρι στα 1100 ήταν μια καλή επιλογή , πλέον η τιμή έχει ανέβει αρκετά .
Αξίζει λοιπόν τα χρήματα που ζητάει ; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σήμερα σε αυτά τα χρήματα π.χ σε marantz ή κάποιο άλλο μοντέλο με καλό σύστημα ισοσταθμισης ;
Ηχεία έχω τα Klipsch rp 6000F , rp600C και rp 600M , sub : xtz 12.17edge .
Εντάσεις ακούω max στο -15 , συνήθως γύρω στο -18 με -20 .
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα φίλε Vevom7,
Λόγο ηχείων Klipsch που έχεις κοίταξε και Marantz το 6015 γιατί το 7015 είναι ακριβό εκτός αν το βρεις από Ευρώπη,
σου βάζω και μία σύγκριση μεταξύ 3700-6015.
Φιλικά ....
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Τι διαφορές περιμένεις να δεις;
Γιατί τις μεγαλύτερες αλλαγές στον ήχο σου θα τις δεις με άλλα πράγματα, όχι με την αλλαγή του AVR.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
@billpeppas Καλύτερη ισοσταθμιση στα χαμηλά θέλω . Το Ypao δεν κάνει καθόλου . Το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει τα πρίμα των κυρίως και του κεντρικού χωρίς λόγο στο θεό .
Οπότε παλεύω να κάνω δουλειά στα ηχεία με το geq και τα tone controls και με το mini dsp στα χαμηλά όσο γίνεται .
Τα ηχεία μου από τα 450hz και πάνω παίζουν και μετράνε μια χαρά . Από εκεί κι κάτω γίνεται ο κακός χαμός .
Δυστυχώς το geq δεν βοηθάει καθώς εκεί με αφήνει να πειράξω τα 63hz , τα 160hz και τα 400 hz .με προκαθορισμένο Q. Πάω να κόψω μια κορυφή στα 60 και μεγαλώνει ταυτόχρονα τη βύθιση π.χ στα 140 . Δε μπορώ να κάνω δουλειά σωστή . Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι να ανεβάσω το crossover στα 120 έτσι ώστε να μπορέσω να ελέγξω ότι μπορώ με το mini dsp από εκεί και κάτω . Στις εντάσεις που ακούω δε μου λείπουν τα ρεύματα απ τον ενισχυτή που έχω τώρα , έτσι νομίζω δηλαδή . Ο μόνος λόγος αλλαγής είναι το σύστημα ισοσταθμισης .
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
@billpeppas Καλύτερη ισοσταθμιση στα χαμηλά θέλω . Το Ypao δεν κάνει καθόλου . Το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει τα πρίμα των κυρίως και του κεντρικού χωρίς λόγο στο θεό .
Οπότε παλεύω να κάνω δουλειά στα ηχεία με το geq και τα tone controls και με το mini dsp στα χαμηλά όσο γίνεται .
Τα ηχεία μου από τα 450hz και πάνω παίζουν και μετράνε μια χαρά . Από εκεί κι κάτω γίνεται ο κακός χαμός .
Δυστυχώς το geq δεν βοηθάει καθώς εκεί με αφήνει να πειράξω τα 63hz , τα 160hz και τα 400 hz .με προκαθορισμένο Q. Πάω να κόψω μια κορυφή στα 60 και μεγαλώνει ταυτόχρονα τη βύθιση π.χ στα 140 . Δε μπορώ να κάνω δουλειά σωστή . Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι να ανεβάσω το crossover στα 120 έτσι ώστε να μπορέσω να ελέγξω ότι μπορώ με το mini dsp από εκεί και κάτω . Στις εντάσεις που ακούω δε μου λείπουν τα ρεύματα απ τον ενισχυτή που έχω τώρα , έτσι νομίζω δηλαδή . Ο μόνος λόγος αλλαγής είναι το σύστημα ισοσταθμισης .
εφόσον υπάρχει και minidsp γιατί δεν φωνάζεις έναν καλισπράτορα να σου το σιάξει..... και που θα σου βγει εξαιρετικά πιο φθηνά από την αγορά ενός καινούριου avr?
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
εφόσον υπάρχει και minidsp γιατί δεν φωνάζεις έναν καλισπράτορα να σου το σιάξει..... και που θα σου βγει εξαιρετικά πιο φθηνά από την αγορά ενός καινούριου avr?
Το έχω σκεφτεί , κάποια στιγμή θα τον φωνάξω σίγουρα. Δεν το έχω κάνει ακόμα για δυο λόγους
1) Δε ξέρω αν το μηχάνημα που έχω τώρα θα του δώσει χέρι να κάνει πράγματα στα ηχεία πέρα απ το sub , επίσης είναι εισαγωγικό μοντέλο του 2017 φαντάσου δεν έχει επιλογή ουτε για διαφορετική τιμή crossover ανά κανάλι ή ομάδα ηχειων .
Έχει ένα για όλα .
2 ) Κάποια στιγμή θα έρθει και δεύτερο sub συν ότι μπορεί να αλλάξει ο χώρος . Το σπίτι είναι με ενοίκιο .
Απο να τον φωνάζω δυο φορές το χρόνο προσπάθησα με τα εργαλεία που έχω τώρα και ίσως με την αλλαγή ενισχυτή να κάνω δουλίτσα μέχρι να έρθει ένα πιο μόνιμο setup και να φωνάξω καλιμπρατορα για να τελειώνω μια και καλή .
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
2 ) Κάποια στιγμή θα έρθει και δεύτερο sub συν ότι μπορεί να αλλάξει ο χώρος . Το σπίτι είναι με ενοίκιο .
Απο να τον φωνάζω δυο φορές το χρόνο προσπάθησα με τα εργαλεία που έχω τώρα και ίσως με την αλλαγή ενισχυτή να κάνω δουλίτσα μέχρι να έρθει ένα πιο μόνιμο setup και να φωνάξω καλιμπρατορα για να τελειώνω μια και καλή .
Καταλαβαίνω οτι με το της π'τνας που γίνεται έξω, κάθε ευρώ που βγαίνει απο τη τσέπη έχει σημασία. Όμως το έξοδο του καλιμπράτορα αφενός δεν ειναι κάτι σπουδαίο (ειδικά αν κατοικείς σε κάποιο αστικό κέντρο) αφετέρου το αποτέλεσμα είναι σαφέστερα ανταποδοτικότερο του να παιζεις μονος σου με entry level avrs . Στη θέση σου δεν θα αλλαζα τίποτα και θα τον έφερνα τουλάχιστον μία φορά να μαζέψει τη κατάσταση.

Εναλλακτικά, για τον 3700. Δες εδώ, σε καμία περίπτωση δεν τον λες σκουπίδι, απλα no dirac, no party. Αν δεν είχαμε δει αυτό θα σου πρότεινα την dirac σειρά της onkyo η οποία δεν θα τιναζε το πορτοφόλι σου στον αέρα! Δυστυχώς ομως η πρώτη εκδοση των μηχανών αυτών φαίνεται να έχει σοβαρό θέμα με την ισχύ που μπορεί να διαχειριστεί.

Εν κατακλείδι, είτε πουλάς το αυτοκίνητο και αγοράζεις trinnov ξοδευεις αρκετά παραπάνω χρήματα απο τα 1.500 και πας σε nad ή anthem, είτε εν συγκρίσει, ξοδευεις ψίχουλα για calibration με ότι έχεις και βλέπεις στη πορεία.
 


gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Εντάσεις ακούω max στο -15 , συνήθως γύρω στο -18 με -20 .
Φίλε αν θες μου ικανοποιείς την περιέργεια: από τι απόσταση ακούς και πόσα τμ είναι το δωμάτιο;
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Αν δεν είχαμε δει αυτό θα σου πρότεινα την dirac σειρά της onkyo η οποία δεν θα τιναζε το πορτοφόλι σου στον αέρα! Δυστυχώς ομως η πρώτη εκδοση των μηχανών αυτών φαίνεται να έχει σοβαρό θέμα με την ισχύ που μπορεί να διαχειριστεί.
Τόσο καιρό περίμενα τον Onkyo να έρθει Ευρώπη για αυτό δεν έκανα κίνηση νωρίτερα .
Απο τη μια δεν τον βλέπω να έρχεται σύντομα από την άλλη διάβασα πρόσφατα και το review που έβαλες στο link οπότε είπα να ψαχτώ σε άλλες κατευθύνσεις .

Θα τα βάλω κάτω να δω τι θα κάνω .
Για Anthem δεν με βλέπω , ξεφεύγει .
Nad πχ ο 758 με Dirac φαίνεται καλή επιλογή αλλά μόνο μεταχειρισμένο απ ότι βλέπω , μου έκανε πρόταση και ένα παιδί από εδώ .
Καινούριο δεν βρίσκω διαδικτυακά τουλάχιστον κάποιο κατάστημα να έχει nad πολυκαναλο διαθέσιμο .
Η μόνη επιλογή για καινούριο είναι αγορά απ το εξωτερικό ; Με προβληματίζουν αυτά που διαβάζω για τον συγκεκριμένο. Πολλά bugs και προβλήματα .

Μάλλον με βλέπω για δεύτερο sub + τον γνωστό καλιμπρατορα να δούμε τι θα γίνει .

Μια ερώτηση πάνω στο τελευταίο .
Έστω ότι κρατάω τον Yamaha ειναι αρκετά τα ρεύματα για να ταΐσει τα Klipsch στις εντάσεις που ακούω ; (-16 με -20db )
Δεν έχω όση εμπειρία θα ήθελα από ακριβότερο avr με μεγάλο τροφοδοτικό για να συγκρίνω τη διαφορά στα watt . Τα έχω στο κεφάλι μου όλα θεωρητικά .
Έχω ακούσει τον Denon 8500 σε σπίτι φίλου αλλά εντάξει οκ πάνω κάτω όπως όλοι οι Denon μου ακουγόταν στις εντάσεις που προτιμώ .
Φίλε αν θες μου ικανοποιείς την περιέργεια: από τι απόσταση ακούς και πόσα τμ είναι το δωμάτιο;
Το δωμάτιο είναι 4Χ6, αλλά δυστυχώς με άνοιγμα σχήματος Γ αριστερά που οδηγεί σε κουζίνα . Απόσταση απ τα ηχεία 2,75m απ τα μπροστά και 2 m απ τα surround .
Έχω βάλει και φωτό του χώρου Εδώ
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Μια ερώτηση πάνω στο τελευταίο .
Έστω ότι κρατάω τον Yamaha ειναι αρκετά τα ρεύματα για να ταΐσει τα Klipsch στις εντάσεις που ακούω ; (-16 με -20db )
Με τα στοιχεία που δίνεις, στη θέση σου θα έπαιρνα μεγαλύτερο, και μάλιστα αρκετά μεγαλύτερο. Ίσως περισσότερο για το ψυχολογικό του πράγματος.... Να μη δουλεύω το μηχάνημα τόσο ψηλά....
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Αν σε καλυπτει ο Anthem MRX-540 ως προς τον αριθμο ηχειων που υποστηριζει, ειναι αρκετα κοντα στην τιμη που αναφερεις και δεν εχει σχεση σε ποιοτητα ηχου με τον Denon....
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Dirac=1 sub=no party :laugh:
Dirac+minidsp+kalibr=2 sub=party
Denon 3700=2 sub=party
Yamaha σου+minidsp+kalibr=2 sub=party (me oyza afoy perisevoun lefta)
Its your choice...
Ωραίο σχεδιάγραμμα , θα το κρατήσω . Έβαλε τις σκέψεις μου σε τάξη .
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Ψάχνομαι για νέο ενισχυτή αυτή τη περίοδο.
Θέλω να κάνω αναβάθμιση κυρίως για το XT32 καθώς βαρέθηκα το ypao τα πειράματα με το GEQ του Yamaha (rxv-581) τις μετρήσεις με το Umik και το mini dsp.
Ο Denon 3700 πριν το καλοκαίρι στα 1100 ήταν μια καλή επιλογή , πλέον η τιμή έχει ανέβει αρκετά .
Αξίζει λοιπόν τα χρήματα που ζητάει ; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σήμερα σε αυτά τα χρήματα π.χ σε marantz ή κάποιο άλλο μοντέλο με καλό σύστημα ισοσταθμισης ;
Ηχεία έχω τα Klipsch rp 6000F , rp600C και rp 600M , sub : xtz 12.17edge .
Εντάσεις ακούω max στο -15 , συνήθως γύρω στο -18 με -20 .
Καλησπέρα!

Ένα θέμα είναι η ισοστάθμιση, ένα αλλο θέμα είναι η ικανότητα οδήγησης των ηχείων σου από το τμήμα τελικου του AV σου.
Ειδικά όταν έχεις επάνω του συνδεδεμένα 5 ηχεία.
Η ονομαστική ισχύς που αναφέρουν οι πολυκάναλοι αφορά την λειτουργία τους δικάναλα.
Σε πολυκαναλη λειτουργία η παρεχώμενη ισχύς είναι ένα μικρό κλάσμα της ονομαστικής.
Καρατσεκάρισμένα.

Στο παραπάνω παράδειγμα μιλάμε για τον κορυφαίο Yamaha εκείνης της εποχής.
50 watt στο κανάλι με οριακή παραμόρφωση!!!!
Καταλαβαίνεις τι γίνεται με τον δικό σου...

Έχω περάσει από αρκετά Yamaha-κια τα τελευταία 20 χρόνια.
Σε αρκετά μεγάλο χώρο.
Και έχω και αρκετά μεγάλη εμπειρία από δικάναλα, καθόσον μεγαλωμένος από «ψυχάκια» πατέρα.

Είχα: RX-V μικρό, δεν θυμάμαι, RX-V1500, RX-V1600 (τον έχω αποθήκη) RX-A2060 αυτή τη στιγμή.
Αρχικά, οφέιλω να σου πω. οτι τα YPAO τους δεν έχουν σχέση, aυτό του RX-A2060 είναι εντυπωσιακό.
Ας αφήσω όμως την ισοστάθμιση, βλέπω οτι αυτό είναι κατι με το οποίο έχεις παιδευτεί πολύ.
Εκέι δεν μπορώ να σου προσφέρω τίποτα. Ίσως να με βοηθήσεις εσυ! :)

ΟΜΩΣ.
Οφείλω να σου πω οτι εχεις «παιδευτεί» με έναν «μικρό» commercial ενισχυτή.
Τι σημαίνει «μικρός».
Δεν αναφέρομαι στην ονομαστική του ισχύ του απαραίτητα.
Αναφέρομαι στην σχεδίαση του, στα υλικά του στο τροφοδοτικό του.
Τι είναι ένας ενισχυτής; Πάροχος ρεύματος.
Ο δικός σου είναι ένας «ελαφρύς» 8 κιλών «πετσοκομένη version» πολυκάναλος έναντι των 17 κιλών full version από όλες τις απόψεις RX-A2060 που έχω αυτό τον καιρό.
Προς Θεού η σύγκριση σε καμμία περίπτωση δεν γίνεται για να σου κοκκορευτώ. 😜

Που θέλω να καταλήξω.
Δεν ακούς χαμηλά.
-16db δεν έιναι χαμηλά. Θέλεις γκάζια. Ε. Δεν έχεις γκάζια.
Χαμηλά είναι -40. -30.
-20 και πάνω είναι «κόκκινα».

Αλλα και χαμηλά να ακουγες ο δικός σου δεν έχει το «loudness» (YPAO Volume κλπ) που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα, αρα ούτε χαμηλά θα ακούσεις ικανονοποιητικά.

Έρχομαι στο ζουμί.

Κάποια στιγμή στο παρελθόν και ενώ έπαιζα με τον RX-V1600 (σαφώς ικανότερος από τον δικό σου ρευματικά) με έφαγαν τα χέρια μου και πήρα έναν 5καναλο τελικό Rotel RMB-1075 που «ονομαστικα» είχε την ίδια ονομαστική (επιμένω) ισχυ με τον 1600.
Τον έβαλα επάνω και άναψα.
Έμεινα.
Καμμία σχέση. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Άλλο μηχάνημα κυριολεκτικά και μεταφορικά και άλλος ηχος επίσης.
Μου έφυγε ο τάκος.
'Ο,τι και αν είχα κάνει με το YPAO και τα μπάσα-πριμα, δεδομένων ηχείων και εντάσεων, ο τελικός ήταν ΣΑΦΗΣ αναβάθμιση.
Ό, τι ήταν μποσικο έδεσε, ότι ξυριζε, μαλάκωσε.
Και γκάζι; Αδιανόητο.
Επαναλαμβάνω. Με ενισχυτή πολύ καλύτερο από τον δικό σου.

Καταλήγω.
Νομίζεις οτι έχεις ενισχυτή. Ειδικά για τα ηχεία που έχεις.
Δεν έχεις.
Εκουαλάιζερ με ράδιο και «ενισχυτή ακουστικών» έχεις. 😜😁
Χρειάζεσαι κάτι καλύτερο.

Στη θέση σου θα κοίταζα να βρω έναν μεταχειρισμένο τελικό και αν ο RXV σου έχει εξόδους προενισχυσης για τελικό, να βρεις επιτέλους την υγειά σου.
Αν δεν έχει, μην παιδεύεσαι άλλο.
Ίσως ο καλιμπράτορας να είναι η καλύτερη φθηνή λύση.
Στο -16 που ακούς όμως, θαυματα δεν γίνονται.
Εκτός αν κόψεις τα εξαιρετικά ηχεία που έχεις στα 120hz και τα παίζεις σαν μικρά, μηπως και ανταπεξέλθει ο ενισχυτής σου.

Αυτά. Χαιρετώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Καλησπέρα!

Ένα θέμα είναι η ισοστάθμιση, ένα αλλο θέμα είναι η ικανότητα οδήγησης των ηχείων σου από το τμήμα τελικου του AV σου.
Ειδικά όταν έχεις επάνω του συνδεδεμένα 5 ηχεία.
Η ονομαστική ισχύς που αναφέρουν οι πολυκάναλοι αφορά την λειτουργία τους δικάναλα.
Σε πολυκαναλη λειτουργία η παρεχώμενη ισχύς είναι ένα μικρό κλάσμα της ονομαστικής.
Καρατσεκάρισμένα.

Στο παραπάνω παράδειγμα μιλάμε για τον κορυφαίο Yamaha εκείνης της εποχής.
50 watt στο κανάλι με οριακή παραμόρφωση!!!!
Καταλαβαίνεις τι γίνεται με τον δικό σου...

Έχω περάσει από αρκετά Yamaha-κια τα τελευταία 20 χρόνια.
Σε αρκετά μεγάλο χώρο.
Και έχω και αρκετά μεγάλη εμπειρία από δικάναλα, καθόσον μεγαλωμένος από «ψυχάκια» πατέρα.

Είχα: RX-V μικρό, δεν θυμάμαι, RX-V1500, RX-V1600 (τον έχω αποθήκη) RX-A2060 αυτή τη στιγμή.
Αρχικά, οφέιλω να σου πω. οτι τα YPAO τους δεν έχουν σχέση, aυτό του RX-A2060 είναι εντυπωσιακό.
Ας αφήσω όμως την ισοστάθμιση, βλέπω οτι αυτό είναι κατι με το οποίο έχεις παιδευτεί πολύ.
Εκέι δεν μπορώ να σου προσφέρω τίποτα. Ίσως να με βοηθήσεις εσυ! :)

ΟΜΩΣ.
Οφείλω να σου πω οτι εχεις «παιδευτεί» με έναν «μικρό» commercial ενισχυτή.
Τι σημαίνει «μικρός».
Δεν αναφέρομαι στην ονομαστική του ισχύ του απαραίτητα.
Αναφέρομαι στην σχεδίαση του, στα υλικά του στο τροφοδοτικό του.
Τι είναι ένας ενισχυτής; Πάροχος ρεύματος.
Ο δικός σου είναι ένας «ελαφρύς» 8 κιλών «πετσοκομένη version» πολυκάναλος έναντι των 17 κιλών full version από όλες τις απόψεις RX-A2060 που έχω αυτό τον καιρό.
Προς Θεού η σύγκριση σε καμμία περίπτωση δεν γίνεται για να σου κοκκορευτώ. 😜

Που θέλω να καταλήξω.
Δεν ακούς χαμηλά.
-16db δεν έιναι χαμηλά. Θέλεις γκάζια. Ε. Δεν έχεις γκάζια.
Χαμηλά είναι -40. -30.
-20 και πάνω είναι «κόκκινα».

Αλλα και χαμηλά να ακουγες ο δικός σου δεν έχει το «loudness» (YPAO Volume κλπ) που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα, αρα ούτε χαμηλά θα ακούσεις ικανονοποιητικά.

Έρχομαι στο ζουμί.

Κάποια στιγμή στο παρελθόν και ενώ έπαιζα με τον RX-V1600 (σαφώς ικανότερος από τον δικό σου ρευματικά) με έφαγαν τα χέρια μου και πήρα έναν 5καναλο τελικό Rotel RMB-1075 που «ονομαστικα» είχε την ίδια ονομαστική (επιμένω) ισχυ με τον 1600.
Τον έβαλα επάνω και άναψα.
Έμεινα.
Καμμία σχέση. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Άλλο μηχάνημα κυριολεκτικά και μεταφορικά και άλλος ηχος επίσης.
Μου έφυγε ο τάκος.
'Ο,τι και αν είχα κάνει με το YPAO και τα μπάσα-πριμα, δεδομένων ηχείων και εντάσεων, ο τελικός ήταν ΣΑΦΗΣ αναβάθμιση.
Ό, τι ήταν μποσικο έδεσε, ότι ξυριζε, μαλάκωσε.
Και γκάζι; Αδιανόητο.
Επαναλαμβάνω. Με ενισχυτή πολύ καλύτερο από τον δικό σου.

Καταλήγω.
Νομίζεις οτι έχεις ενισχυτή. Ειδικά για τα ηχεία που έχεις.
Δεν έχεις.
Εκουαλάιζερ με ράδιο και «ενισχυτή ακουστικών» έχεις. 😜😁
Χρειάζεσαι κάτι καλύτερο.

Στη θέση σου θα κοίταζα να βρω έναν μεταχειρισμένο τελικό και αν ο RXV σου έχει εξόδους προενισχυσης για τελικό, να βρεις επιτέλους την υγειά σου.
Αν δεν έχει, μην παιδεύεσαι άλλο.
Ίσως ο καλιμπράτορας να είναι η καλύτερη φθηνή λύση.
Στο -16 που ακούς όμως, θαυματα δεν γίνονται.
Εκτός αν κόψεις τα εξαιρετικά ηχεία που έχεις στα 120hz και τα παίζεις σαν μικρά, μηπως και ανταπεξέλθει ο ενισχυτής σου.

Αυτά. Χαιρετώ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές
Καλησπέρα!

Ένα θέμα είναι η ισοστάθμιση, ένα αλλο θέμα είναι η ικανότητα οδήγησης των ηχείων σου από το τμήμα τελικου του AV σου.
Ειδικά όταν έχεις επάνω του συνδεδεμένα 5 ηχεία.
Η ονομαστική ισχύς που αναφέρουν οι πολυκάναλοι αφορά την λειτουργία τους δικάναλα.
Σε πολυκαναλη λειτουργία η παρεχώμενη ισχύς είναι ένα μικρό κλάσμα της ονομαστικής.
Καρατσεκάρισμένα.

Στο παραπάνω παράδειγμα μιλάμε για τον κορυφαίο Yamaha εκείνης της εποχής.
50 watt στο κανάλι με οριακή παραμόρφωση!!!!
Καταλαβαίνεις τι γίνεται με τον δικό σου...

Έχω περάσει από αρκετά Yamaha-κια τα τελευταία 20 χρόνια.
Σε αρκετά μεγάλο χώρο.
Και έχω και αρκετά μεγάλη εμπειρία από δικάναλα, καθόσον μεγαλωμένος από «ψυχάκια» πατέρα.

Είχα: RX-V μικρό, δεν θυμάμαι, RX-V1500, RX-V1600 (τον έχω αποθήκη) RX-A2060 αυτή τη στιγμή.
Αρχικά, οφέιλω να σου πω. οτι τα YPAO τους δεν έχουν σχέση, aυτό του RX-A2060 είναι εντυπωσιακό.
Ας αφήσω όμως την ισοστάθμιση, βλέπω οτι αυτό είναι κατι με το οποίο έχεις παιδευτεί πολύ.
Εκέι δεν μπορώ να σου προσφέρω τίποτα. Ίσως να με βοηθήσεις εσυ! :)

ΟΜΩΣ.
Οφείλω να σου πω οτι εχεις «παιδευτεί» με έναν «μικρό» commercial ενισχυτή.
Τι σημαίνει «μικρός».
Δεν αναφέρομαι στην ονομαστική του ισχύ του απαραίτητα.
Αναφέρομαι στην σχεδίαση του, στα υλικά του στο τροφοδοτικό του.
Τι είναι ένας ενισχυτής; Πάροχος ρεύματος.
Ο δικός σου είναι ένας «ελαφρύς» 8 κιλών «πετσοκομένη version» πολυκάναλος έναντι των 17 κιλών full version από όλες τις απόψεις RX-A2060 που έχω αυτό τον καιρό.
Προς Θεού η σύγκριση σε καμμία περίπτωση δεν γίνεται για να σου κοκκορευτώ. 😜

Που θέλω να καταλήξω.
Δεν ακούς χαμηλά.
-16db δεν έιναι χαμηλά. Θέλεις γκάζια. Ε. Δεν έχεις γκάζια.
Χαμηλά είναι -40. -30.
-20 και πάνω είναι «κόκκινα».

Αλλα και χαμηλά να ακουγες ο δικός σου δεν έχει το «loudness» (YPAO Volume κλπ) που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα, αρα ούτε χαμηλά θα ακούσεις ικανονοποιητικά.

Έρχομαι στο ζουμί.

Κάποια στιγμή στο παρελθόν και ενώ έπαιζα με τον RX-V1600 (σαφώς ικανότερος από τον δικό σου ρευματικά) με έφαγαν τα χέρια μου και πήρα έναν 5καναλο τελικό Rotel RMB-1075 που «ονομαστικα» είχε την ίδια ονομαστική (επιμένω) ισχυ με τον 1600.
Τον έβαλα επάνω και άναψα.
Έμεινα.
Καμμία σχέση. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Άλλο μηχάνημα κυριολεκτικά και μεταφορικά και άλλος ηχος επίσης.
Μου έφυγε ο τάκος.
'Ο,τι και αν είχα κάνει με το YPAO και τα μπάσα-πριμα, δεδομένων ηχείων και εντάσεων, ο τελικός ήταν ΣΑΦΗΣ αναβάθμιση.
Ό, τι ήταν μποσικο έδεσε, ότι ξυριζε, μαλάκωσε.
Και γκάζι; Αδιανόητο.
Επαναλαμβάνω. Με ενισχυτή πολύ καλύτερο από τον δικό σου.

Καταλήγω.
Νομίζεις οτι έχεις ενισχυτή. Ειδικά για τα ηχεία που έχεις.
Δεν έχεις.
Εκουαλάιζερ με ράδιο και «ενισχυτή ακουστικών» έχεις. 😜😁
Χρειάζεσαι κάτι καλύτερο.

Στη θέση σου θα κοίταζα να βρω έναν μεταχειρισμένο τελικό και αν ο RXV σου έχει εξόδους προενισχυσης για τελικό, να βρεις επιτέλους την υγειά σου.
Αν δεν έχει, μην παιδεύεσαι άλλο.
Ίσως ο καλιμπράτορας να είναι η καλύτερη φθηνή λύση.
Στο -16 που ακούς όμως, θαυματα δεν γίνονται.
Εκτός αν κόψεις τα εξαιρετικά ηχεία που έχεις στα 120hz και τα παίζεις σαν μικρά, μηπως και ανταπεξέλθει ο ενισχυτής σου.

Αυτά. Χαιρετώ.
Ευχαριστώ πρώτα απ όλα για το χρόνο σου και για τις συμβουλές .
Το καταλαβαίνω ότι είναι αδύναμος , τον είχα πάρει 400€ το 2016 ως φοιτητής με φθηνά μικρά ηχεία.
Πρόσφατα αναβάθμισα στα Klipsch οπότε κοιτάζω σιγά σιγά για νέο μηχάνημα μιας και δεν έχει καν εξόδους για τελικό .
Ο ήχος των Yamaha μου αρέσει σε σύγκριση με τους Denon που έχω ακούσει σε σπίτια φίλων (με δικά τους ηχεία και δικες τους ρυθμίσεις ) .

Επίσης οι Yamaha στο μυαλό μου είναι πιο αξιόπιστοι .
Π.χ ο δικός μου όσο και να τον ζόριζα δεν έχει ζεσταθεί ποτέ , δεν έχει σβήσει ποτέ , δεν έχει κάνει διακοπή στον ήχο ή στην εικόνα ποτέ. Μιλάμε περίπου για τέσσερα χρόνια καθημερινή χρήση μουσική και μπορεί και δυο ταινίες την ημέρα .
Αντίθετα οι Denon που έχω δει σε μέτριες εντάσεις έκαιγαν συν τα όποια μικρο προβλήματα μου ανέφεραν οι χρήστες στους .
Ηθελα να μείνω σε Yamaha αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν είναι η κατάλληλη εποχή .
Οι νέοι rxa είναι ακριβοί για αυτά που προσφέρουν .
Ο A4A που είναι στα κυβικά της τσέπης μου κοστίζει 1700 € , σε αυτά τα χρήματα νομίζω υπάρχουν καλύτερες επιλογές .
Κοιτάζω τώρα κάποια ελληνικά καταστήματα φέρνουν σιγά σιγά τους Onkyo και τους Pioneer με το Dirac που κάνει τεράστια διαφορά σε απεριποίητους οικιακούς χώρους περίπου στα 1500€ αλλά διαβάζω για πολλά προβλήματα σε θέματα ενίσχυσης .
Επίσης περιμένουν να κυκλοφορήσουν το νέο έτος νέα μηχανήματα με Dirac bass control που απ ότι λένε είναι μέρα με νύχτα σε σχέση με τα συμβατικά προγράμματα ισοστάθμισης .

Το ερώτημα τώρα σε αυτούς που γνωρίζουν είναι το εξής .
Δυνατός σε ρεύματα ενισχυτής + καλιμπράτορας ή μέτριος ενισχυτικά + Dirac ?
Επίσης , ένα μηχάνημα με Dirac θα δώσει παραπάνω εργαλεία στον ειδικό να δουλέψει μαζί του;
 
Last edited:

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Οι νέοι rxa είναι ακριβοί για αυτά που προσφέρουν .
Ο A4A που είναι στα κυβικά της τσέπης μου κοστίζει 1700 € , σε αυτά τα χρήματα νομίζω υπάρχουν καλύτερες επιλογές .
Γιατί δεν κοιτάζεις στα μεταχειρισμένα;
Εγώ απόκτησα τον RX-A2060 από το ebay σε mint κατάσταση και σε κλάσμα της τιμής του.
Βλέπω οτι ο σημερινός ανάλογος του, ο RX-A6A κοστίζει στο Νάκα, 2.700€ !!!! :o

Στη θέση σου και αφού σου αρέσει η Yamaha ήχος (επιφυλάσσομαι λίγο σε σχέση με τα ηχεία σου - παραείναι «λαμπρά») θα έψαχνα για οποιονδήποτε RX-A(2-3)060-70-80 κάτω από τα 1.000 ευρώ.
Πιστεύω οτι με λίγη υπομονή μπορείς να βρεις κάποιο από τα μοντέλα αυτά που έχουν YPAO R.S.C, ακόμη και με 800 euro.


Το ερώτημα τώρα σε αυτούς που γνωρίζουν είναι το εξής .
Δυνατός σε ρεύματα ενισχυτής + καλιμπράτορας ή μέτριος ενισχυτικά + Dirac ?
Επίσης , ένα μηχάνημα με Dirac θα δώσει παραπάνω εργαλεία στον ειδικό να δουλέψει μαζί του;
Ένα μεγαλύτερο μοντέλο πολυκάναλου ενισχυτή, πέρα από περισσότερο ρεύμα, έχει και περισσότερα καλούδια.
Άλλο το YPAO στα μικρά μοντέλα και άλλο αυτό των κορυφαίων.
Επίσης ένας μεγάλος πολυκάναλος συνήθως έχει μεγάλο damping factor, δηλαδή ικανότητα να ελέγχει πολύ καλύτερα τα ηχεία σε σχέση με έναν μικρό και οικονομικό.

Τέλος, η ισοστάθμιση θα γίνει μια φορά και μετά θα παίζεις μουσική με «σενάρια» μπασων, πρίμων, flat.
Τo volume του ρευματος όμως το μεταβάλεις διαρκώς.
Νομίζω οτι το παιδεύεις πολύ με έναν χαμηλών ικανοτήτων ενισχυτή, που ό'τι και αν ισοσταθμίσεις με αυτόν, όταν θα χρειαστείς ένταση, αυτος θα σε κρεμάσει.
Και τότε πάνε και τα Dirac και οι καλιμπράτορες...όλα σούπα θα ακούγονται.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top