Αξιοπιστία αυτοκινήτων ΜΙΝΙ

Μηνύματα
29.306
Reaction score
23.395
AVENSIS ΦΙΛΟΥ ΜΕ 410,000 ΧΛΜ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΣΥΝ 2 ΦΟΥΣΚΕΣ

ΣΥΝ 2 ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΣΥΝ ΔΙΣΚΟΠΛΑΤΩ....

ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ 505,000 ΧΛΜ ΜΕΣΑ ΣΕ 24 ΩΡΕΣ!!!

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ!
 

Μηνύματα
565
Reaction score
595
Το έχω σκεφτεί κι αυτό…. Που να βρω όμως ακριβώς αυτό το αμάξι;
Νοικιάζουν με δέσμευση συγκεκριμένου μοντέλου;
Η αξιοπιστία πάντως με προβληματίζει περισσότερο από το αν θα μου αρέσει η οδήγηση του.
Έχω καεί με Audi και όποιος καεί με το χυλό…..

Αν μας το πληρώνει η εταιρεία στην οποία εργαζόμαστε, ζητάμε και παίρνουμε ευρωπαϊκό, και δη γερμανικό. Αν μάλιστα είμαστε Στελέχη και όχι απλοί υπάλληλοι, το γερμανικό (από κάποιο επίπεδο και πάνω) είναι θέμα status.
Αν όμως την αγορά (και την συντήρηση) την πληρώνουμε εμείς και μας ενδιαφέρουν πολύ και τα θέματα αξιοπιστίας, τότε κοιτάμε προς Ασία μεριά, βλ. Κορέα, Ιαπωνία.
Αν βέβαια το βλέπουμε σαν χόμπυ και δεν μας απασχολεί το οικονομικό και το τρέξιμο στα συνεργεία, τότε πάσο, παίρνουμε όποιο μας αρέσει βάσει χαρακτηριστικών, αισθητικής κ.λπ.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Αν μας το πληρώνει η εταιρεία στην οποία εργαζόμαστε, ζητάμε και παίρνουμε ευρωπαϊκό, και δη γερμανικό. Αν μάλιστα είμαστε Στελέχη και όχι απλοί υπάλληλοι, το γερμανικό (από κάποιο επίπεδο και πάνω) είναι θέμα status.
Αν όμως την αγορά (και την συντήρηση) την πληρώνουμε εμείς και μας ενδιαφέρουν πολύ και τα θέματα αξιοπιστίας, τότε κοιτάμε προς Ασία μεριά, βλ. Κορέα, Ιαπωνία.
Αν βέβαια το βλέπουμε σαν χόμπυ και δεν μας απασχολεί το οικονομικό και το τρέξιμο στα συνεργεία, τότε πάσο, παίρνουμε όποιο μας αρέσει βάσει χαρακτηριστικών, αισθητικής κ.λπ.
Ακόμα και οι ποιο αξιόπιστες εταιρείες έχουν μοντέλα με πολλά προβλήματα σε όλα τα προϊόντα, και εκεί θέλει προσοχή και τύχη. Έχουν αλλάξει οι εποχές όλα είναι μπάσταρδεμενα και ταχύτατα λόγο ανταγωνισμού
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Το έχω σκεφτεί κι αυτό…. Που να βρω όμως ακριβώς αυτό το αμάξι;
Νοικιάζουν με δέσμευση συγκεκριμένου μοντέλου;
Η αξιοπιστία πάντως με προβληματίζει περισσότερο από το αν θα μου αρέσει η οδήγηση του.
Έχω καεί με Audi και όποιος καεί με το χυλό…..
Συγγνώμη αν παρεκβαίνω, η αξιοπιστία είναι 2η στη λίστα προτεραιότητας, με 1η την εμφάνιση και το στυλ και 3η την εργονομία; Σωστά συμπεραίνω;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.153
Συγγνώμη αν παρεκβαίνω, η αξιοπιστία είναι 2η στη λίστα προτεραιότητας, με 1η την εμφάνιση και το στυλ και 3η την εργονομία; Σωστά συμπεραίνω;
Όχι, η αξιοπιστία και η ασφάλεια υπερέχουν για εμένα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Άρα, μήπως υπάρχει κάποιο Toyota ή Peugeot ή Nissan που τικάρει και πολλά από τα υπόλοιπα κουτάκια;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.153
Άρα, μήπως υπάρχει κάποιο Toyota ή Peugeot ή Nissan που τικάρει και πολλά από τα υπόλοιπα κουτάκια;
Toyota έχω εταιρικό. Corolla Hybrid 1.8 το τρέχον μοντέλο. Εξαιρετικό σύνολο κινητήρα / σαζμάν, αλλά το πάτημα του στο δρόμο είναι δύο κλικ κάτω από Mercedes/Audi/BMW. Το σύστημα infotainment μία δεκαετία πίσω.
Επίσης πόρτες/λαμαρίνες κλπ. είναι σαφώς λιγότερο συμπαγείς από τα άνω Γερμανικά. Το σύστημα υποβοβοήθησης οδήγησης με τις κάμερες, διόρθωση πορείας κλπ. είναι σαφώς υποδεέστερο και το έχω απενεργοποιήσει. Το νέο Corolla Cross είναι παρόμοιο με το χαμηλό, δε θα το αγόραζα.

Τα Peugeot τα απορρίπτω γιατί έκανα δυο φορές το λάθος να αγοράσω Peugeot (308 και 408) και είχα πιάσει γκόμενο το μάστορα. Βλάβη επάνω στη βλάβη, να με αφήνει στο δρόμο εντός εγγύησης, μετά από 3 χρόνια χωρίς τρακάρισμα έμπαζε νερό όταν έβρεχε και στην αντιπροσωπεία δεν έβρισκαν από που. Μούχλιασε το πάτωμα.

Από NISSAN είδα το Qasηqai στην έκθεση. Ωραίοι χώροι, δεν το έχω οδηγήσει αλλά φτάνει τις 40.000 Ευρώ με το σύστημα υποβοήθησης οδήγησης. Jahreswagen δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, οπότε με τα ίδια λεφτά παίρνεις Mercedes GLA η Mini Countryman.

Εξάλλου, για να περάσω από Mercedes σε Nissan, πρέπει να δω κάτι ανατρεπτικό.

Τα Lexus σκέφτηκα, αλλά το μοναδικό προσιτό είναι το UX το οποίο έχει πορτμπαγκάζ διαστάσεων Peugeot 206 και δε μας κάνει.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.153
Άρα το GLA...
Κατά πάσα πιθανότητα εκεί πάμε γιατί το επόμενο που σίγουρα καλύπτει τις απαιτήσεις μου από πλευράς αξιοπιστίας και σσφάλειας (Mazda CX5) είναι δίλιτρο, μεγάλο για το γκαράζ μου και αργό.
Δεν το έχω αποκλείσει ακόμη το ΜΙΝΙ, θα το ψάξω περισσότερο για βλάβες και συνεργεία.

Συνεργείο Mercedes έχω άριστο, πηγαίνω εκεί σταθερά από το 2008.

Τα συνεργεία της BMW στη γειτονιά μου είναι αδικαιολόγητα ακριβά, το γνωρίζω από φίλο με ένα σειρά 4 που τον έχει αρρωστήσει...

Το Countryman κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της BMW στη Λειψία, άρα πρέπει να είνα ικαλύτερο από τα Εγγλέζικα ΜΙΝΙ.

Θέλω να βρω ιδιοκτήτες να μου δώσουν λεπτομέρειες. Η μία συνάδελφος που είχε ΜΙΝΙ το έδωσε σε πολύ χαμηλή τιμή, πήρε Yaris Cross και δε θέλει ούτε να ξανακούσει για ΜΙΝΙ. Τον άλλο θα τον ρωτήσω.....
 



Μηνύματα
640
Reaction score
1.153
Ωραία η φωτογραφία του Corolla, η ποιότητα κατασκευής όμως είναι πλαστικούρα.

Οταν δεν είχα την οικονομική άνεση να αγοράσω αυτοκίνητο της Premium κατηγορίας, η Corolla η ένα CX5 θα ήταν οι πρώτες μου επιλογές.

Ότι και να γίνει, τα Premium αυτοκίνητα έχουν ορισμένα χαρακτηριστικά που λείπουν από τα υπόλοιπα.
Κατ´ αρχήν είναι πιο αθόρυβα, και όσο περνά ο χρόνος η διαφορά είναι μεγαλύτερη.
Έπειτα, η συναρμογή των επιμέρους στοιχείων είναι διαφορετική έτσι ώστε να αποφεύγονται τριγμοί, τα δεσίματα είναι καλύτερα και συνήθη υλικά έχουν καλύτερη ποιότητα.

Το ταμπλώ του C class μου για να το βγάλεις πρέπει να ξεβιδώσεις 15 βίδες. Αντίστοιχο ταμπλώ Peugeot 3008 είναι κουμπωτό με κλιπσάκια.

Το δάπεδο στα πόδια του συνοδηγού έχει έναν χοντρό κετσέ , που ακόμη κι αν βγάλεις και ξαναβάλεις το δάπεδο δέκα φορές, κρατάει το σχήμα του. Σε αλλά αμάξια την τρίτη φορά αρχίζει να τρίβεται.

Αντιλαμβάνομαι ότι και το Countryman ανηκει στην κατηγορία Premium. Για αυτό το καλοκοιτάω, αν και σήμερα σύζυγος και κόρη μου είπαν να μην τολμήσω να πουλήσω το C class :errwhat:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.316
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top