Αξιόπιστο αδιάβροχο ρολόι γενικής χρήσης

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ξεκιναω αυτο το θεμα μετα απο μια ασχημη εμπειρια οπου ειχα την εβδομαδα που περασε.

Τον Μαρτιο που περασε αγορασα ενα Nautika http://www.mertzios.gr/products/nautica/nautica_bfd_101_black_strap_chrono_watch_a19560g_new_7

Aπο τον Μαρτη που το φοραω δεν παρουσιασε κανενα προβλημα. Την περασμενη Παρασκευη το βουτηξα για πρωτη φορα στην Θαλασσα,και μετα απο μιση ωρα κολυμπι,ειδα το ρολοι να εχει θολωσει. Το ρολοι ειναι με βιδωτη κορωνα,και ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ: 10ATM(100m)........τριχες δηλαδη!!

Ειμαι κατοχος αλλων 3 ρολογιων,SECTOR,CITIZEN,SWATCH,και κανενα δεν ειναι με βιδωτη κορωνα,και τοσα χρονια δεν ειχα ουδεν προβλημα με υγρασια.

Το ρολοι παραδωθηκε στην αντιπροσωπεια για ελεγχο,οπου μου ειπαν οτι αφησα την κορωνα ξεβιδωτη. Φυσικα αυτο δεν ισχυει.

Περιμενω να επισκευαστει,και να μου απαντησουν αν το καλυψει η εγγυηση.

Ξενερωσα ασχημα με το περιστατικο,και την συγκεκριμενη εταιρεια.
Θα ηθελα προτασεις για ενα αδιαβροχο ρολοι αξιοπιστο εως 200 ευρω,αν και προσανατολιζομαι παλι για CITIZEN.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

Εγώ εχω και παίρνω festina.
Το φοραω μόνιμα και βγαίνει απο το χέρι μου μονο για μπαταρία.και θάλασσα και παντού το βάζω χωρις κανενα προβλημα.4 εχω και θα παω για πέμπτο παλι...
 

Μηνύματα
269
Reaction score
56
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

Casio G-shock φίλε μου

Sent from my V972 Core4
 

Μηνύματα
29.234
Reaction score
23.269
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ.....
ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΡΚΑ ΡΟΥΧΩΝ....
ΟΠΩΣ Τ ΑΛΛΑ 3 ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.
10 ΑΤΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΣ ΑΜΑ ΒΡΕΧΕΙ Η ΑΝ ΣΕ ΦΤΥΝΟΥΝ:biggrin:
ΤΑ ΣΕΙΚΟ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΤΗΝΑ ΡΟΛΟΓΙΑ.
ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ "MADE IN JAPAN" ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΡΚΑ.
ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΕΝΑ ΡΟΛΟΙ ΣΚΕΤΟ ΒΡΑΧΟ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΝΟ.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΗΣ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΔΗΛ ΚΑΠΟΥ 600 ΕΥΡΩ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ RALF TECH WRX E-MATIC.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=33047

Aυτο παντως το εχω λιωσει στην θαλασσα,και δεν εχει παθει τιποτα,και χωρις βιδωτη κορωνα.
Και αν δειτε το λουρακι του μετα απο 3 χρονια ειναι οπως οταν το αγορασα,ενω στο Nautica εχει γινει για πεταμα μεσα σε 5 μηνες.
 




Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

Η στεγανότητα-υδατοστεγανότητα στα ρολόγια είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο λίγοι αγοραστές αλλά και ιδιοκτήτες ρολογιών γνωρίζουν αλλά και ένα θέμα που πολύ εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε παραπλάνηση με άσχημες επιπτώσεις για το καινούργιο μας ή το αγαπημένο μας ρολόι.

Πολλοί και μάλλον λογικά θεωρούν ότι π.χ. ένα ρολόι που ο πωλητής τους είπε ότι είναι αδιάβροχο στα 30 μέτρα και όντως έχει την ένδειξη water resistant 30m είναι και πραγματικά αδιάβροχο σε νερό βάθους 30 μέτρων, κάτι το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ισχύει.

Η στεγανότητα συνήθως αναγράφεται στο πίσω μέρος του ρολογιού, στο καπάκι της κάσας ή και στο μπροστινό μέρος μέσα στο καντράν.

Η στεγανότητα ενός ρολογιού συνήθως χαρακτηρίζεται με την ένδειξη WATER RESISTANT (WR ή WATER RESIST) ή WATER PROOF και ακολουθείται από μονάδα μέτρησης σε m (μέτρα) ή ΑΤΜ (ατμόσφαιρες) ή bar (μπαρ) ή πόδια (feet).
Έτσι π.χ μπορούμε να διαβάσουμε την ένδειξη Water resistant 100m.

Στο περίπου οι αναλογίες για τις μονάδες μέτρησης είναι:

1 ΑΤΜ = 1 bar = 10m = 33 feet

Έτσι π.χ. ένα ρολόι που έχει στεγανότητα στις 10 ΑΤΜ (ατμόσφαιρες) μεταφράζεται ότι είναι αδιάβροχο στα 100 μέτρα ή στα 330 πόδια κ.ο.κ.

Πολλά ρολόγια, συνήθως αυτά με στεγανότητα από 100m και πάνω και κυρίως τα καταδυτικά – divers διαθέτουν βιδωτή κορώνα, δηλαδή η κορώνα τους βιδώνει προς τα μέσα σαν βίδα για πρόσθετη προστασία από το υγρό στοιχείο.

Προσοχή όμως διότι όπως αναφέραμε και παραπάνω η αναγραφόμενη ένδειξη δεν μεταφράζεται σε αυτό που θα νόμιζε κάποιος με μία πρώτη ματιά!:yes:

Έτσι σε γενικές γραμμές και ανάλογα με τις αναγραφόμενες ενδείξεις των κατασκευαστών ισχύουν τα εξής για τη στεγανότητα των ρολογιών:

- Σε περίπτωση που δεν υπάρχει καμία ένδειξη αναγραφόμενη για τη στεγανότητα του ρολογιού σημαίνει ότι το ρολόι δεν είναι αδιάβροχο και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με νερό.

- 30m (3 ATM κλπ.)= Το ρολόι είναι αδιάβροχο μόνο σε τυχαίες επαφές με νερό όπως π.χ. κατά το πλύσιμο χεριών (όχι ολόκληρο το ρολόι κάτω από τη βρύση), τις σταγόνες βροχής αλλά και τον ιδρώτα των χεριών.

- 50m (5 ATM κλπ.)= Το ρολόι διαθέτει υδατοπροστασία για τις καθημερινές μας δραστηριότητες όπως π.χ. πλύσιμο χεριών, έντονη βροχόπτωση, μπάνιο – ντους (κρύο) στην μπανιέρα (όχι όμως με πίεση το νερό πάνω στο ρολόι)

- 100m (10 ATM κλπ.)= Το ρολόι διαθέτει υδατοπροστασία σε μπάνιο-ντους, απλό κολύμπι στη θάλασσα ή κολύμπι με αναπνευστήρα και γενικά σε απλά θαλάσσια σπορ όχι όμως σε καταδύσεις!

- 200m (20 ATM κλπ.)= Το ρολόι είναι στεγανό και κατάλληλο για κολύμπι στη θάλασσα, θαλάσσια σπορ αλλά και ελεύθερη κατάδυση.

- Ρολόγια με στεγανότητα άνω των 200m (20 ATM κλπ.) είναι πλέον κατάλληλα για καταδύσεις με ειδικό εξοπλισμό και σε μεγαλύτερα βάθη και πλέον χαρακτηρίζονται ως καταδυτικά. Υπάρχουν ρολόγια με στεγανότητες έως και άνω των 1000m που φυσικά προορίζονται για ειδικές χρήσεις και ανθεκτικότητες.

Να αναφέρουμε ακόμα αν θέλουμε να είμαστε λεπτολόγοι και ψάξουμε βαθύτερα το θέμα ότι οι παραπάνω στεγανότητες που αναφέρονται εξασφαλίζονται για κάποιο μόνο χρονικό διάστημα και όχι για συνεχή και επί πολλών ωρών παραμονή του ρολογιού κάτω από το νερό.
Επίσης αν και κάποιοι κατασκευαστές διαθέτουν τετράγωνα μοντέλα ρολογιών με στεγανότητα πχ 100m πολλοί υποστηρίζουν ότι σε ρολόγια με γωνίες δεν μπορεί να εξασφαλιστεί καλή στεγανότητα.

Πολύ βασικές αρχές που πρέπει να θυμόμαστε για τη στεγανότητα του ρολογιού μας

- Η ιδιότητα της στεγανότητας ενός ρολογιού ΔΕΝ είναι μόνιμη. Εάν θέλουμε να διατηρούμε το ρολόι μας αδιάβροχο θα πρέπει συχνά να το ελέγχουμε σε ωρολογοποιό-τεχνίτη που διαθέτει τα απαραίτητα όργανα για την πιστοποίηση της στεγανότητας! Το πόσο συχνά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά κάθε 2 έτη είναι ένα καλό διάστημα.
Επίσης πρέπει να προσέχουμε διότι αρκετοί τεχνίτες και ειδικά στην Ελλάδα υποστηρίζουν ότι μπορούν να ελέγξουν τη στεγανότητα αλλά διαθέτουν μηχάνημα που ελέγχει μόνον ως 3 ATM που φυσικά δεν αρκεί αν εμείς διαθέτουμε π.χ. ρολόι με 30 ΑΤΜ και το χρησιμοποιούμε σε καταδύσεις.

- Δεν τραβάμε ή ξεβιδώνουμε ποτέ την κορώνα του ρολογιού μας προς τα έξω όταν βρίσκεται κάτω από το νερό! Επίσης δεν πατάμε ποτέ κάτω από το νερό τα πουσουάρ π.χ. ενός χρονογράφου εκτός και αν στις οδηγίες του κατασκευαστή αναφέρεται ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν διότι είναι ειδικά κατασκευασμένα για υποθαλάσσια χρήση.

- Είναι καλό να αποφεύγουμε το μπάνιο και το ντους με το ρολόι στην μπανιέρα-ντουζιέρα ακόμη και αν είναι στεγανό σε 10 ΑΤΜ και πάνω. Οι αυξομειώσεις θερμοκρασίας και οι ζεστοί υδρατμοί επιφυλάσσουν δυσάρεστες εκπλήξεις. Φυσικά και η σάουνα με ρολόι πρέπει να αποφεύγεται.

- Ξεπλένουμε και καθαρίζουμε το ρολόι μας πάντα από το θαλασσινό νερό και τα αλάτια μετά το μπάνιο μας στη θάλασσα

- Διάφοροι παράγοντες όπως πολύ ψηλές ή πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, επαφή με διάφορα υλικά π.χ. απορρυπαντικά, λάδια, αρώματα, κάθε φθορά στο κρύσταλλο ή την κορώνα κλπ. μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά τη στεγανότητα.

- Η ποιότητα κατασκευής και μερικές φορές η τιμή του ρολογιού ως προέκταση αυτής σίγουρα παίζουν ρόλο και στη στεγανότητα.

- Σε περίπτωση που διακρίνουμε νερό ή υγρασία στο ρολόι μας θα πρέπει άμεσα να το ελέγξει ειδικευμένος τεχνίτης ώστε να αποφευχθεί το σκούριασμα του μηχανισμού ή άλλες ζημιές.

- Παλιά ρολόγια ή μεταχειρισμένα που αγοράσαμε, ακόμη και καταδυτικά με μεγάλη αναγραφόμενη στεγανότητα δεν θα πρέπει να έρθουν σε καμία περίπτωση σε επαφή με το νερό εάν δεν είμαστε απολύτως σίγουροι ότι έχουν ελεγχθεί πρόσφατα ή έχουν αντικατασταθεί επίσης πρόσφατα οι φλάντζες και τα στεγανά τους.

Πηγη http://www.timebox.gr
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ.....
ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΡΚΑ ΡΟΥΧΩΝ....
ΟΠΩΣ Τ ΑΛΛΑ 3 ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.
10 ΑΤΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΣ ΑΜΑ ΒΡΕΧΕΙ Η ΑΝ ΣΕ ΦΤΥΝΟΥΝ:biggrin:
ΤΑ ΣΕΙΚΟ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΤΗΝΑ ΡΟΛΟΓΙΑ.
ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ "MADE IN JAPAN" ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΡΚΑ.
ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΕΝΑ ΡΟΛΟΙ ΣΚΕΤΟ ΒΡΑΧΟ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΝΟ.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΗΣ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΔΗΛ ΚΑΠΟΥ 600 ΕΥΡΩ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ RALF TECH WRX E-MATIC.
- 100m (10 ATM κλπ.)= Το ρολόι διαθέτει υδατοπροστασία σε μπάνιο-ντους, απλό κολύμπι στη θάλασσα ή κολύμπι με αναπνευστήρα και γενικά σε απλά θαλάσσια σπορ όχι όμως σε καταδύσεις!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

και βέβαια αλλάζουμε μπαταρία μόνο σε εξειδικευμένο κατάστημα και όχι όπου απλά έχουν μπαταρίες,διαφορετικά πάει η στεγανότητα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

+1 κι από μένα για citizen eco drive.
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

έχω ενα Casio protrec 100 μετρων που δεν ανοίγει για μπαταρία γιατί φορτίζεται απο τον ήλιο και έχει αποδειχθεί αξιοπιστο
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

http://www.ebay.com/itm/CITIZEN-PRO...903653330?pt=Wristwatches&hash=item4d0b650bd2

Τελικα γλυκοκοιταζω το παραπανω ρολοι.
Αυτο που με απασχολει ειναι οτι το εχω βρει σε δυο εκδοσεις,οπου ξεχωριζει στο καπακι του.
Αν καταλαβα καλα ειναι εκδοση για ΗΠΑ,και εκδοση για Ευρωπη και Ασια,και δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα τους.

Europe-Asia


USA
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Ε, πώς δεν καταλαβαίνεις!

Το USA έχει ανάγλυφο τον κόσμο στο πίσω μέρος.
Το ευρωπαϊκό τον έχει ζωγραφιστό.

Ίσως έχει διαφορά και στο χρώμα της κορόνας αλλά δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Re: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

Ε, πώς δεν καταλαβαίνεις!

Το USA έχει ανάγλυφο τον κόσμο στο πίσω μέρος.
Το ευρωπαϊκό τον έχει ζωγραφιστό.

Ίσως έχει διαφορά και στο χρώμα της κορόνας αλλά δεν ξέρω.
:roflmao:
To ρολοι ειναι ακριβως ιδιο,μονο στο καπακι αλλαζει. Το βρηκα το αναγλυφο απο Γερμανια περι στα 90 ευρω παραπανω απο το Ευρωπαικο. Μηπως εχει διαφορετικες προδιαγραφες το Αμερικανικο?
Τελος παντων....εχω καταληξει.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Πού κατέληξες;
Το δικό μου το πήρα αμερικάνικο, με ανάγλυφο καπάκι και ίδιο χρώμα κορώνα με το υπόλοιπο (ενώ το ευρωπαϊκό ήταν με μαύρη κορώνα)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Αξιοπιστο αδιαβροχο ρολοι γενικης χρησης.

Το ρολοι παραληφθηκε εχθες απο την αντιπροσωπεια,αφου εγινε καθαρισμος,και ο ελεγχος στεγανοποιησης με κοστος 10 ευρω.
Φυσικα δεν το καλυψαν στην εγγυηση οπου το περιμενα. Φευγοντας,περασα απο την Στοα Φεξη και εκανα την ερευνα μου για τα Citizen.

Eπιασα την κουβεντα με εναν καταστηματαρχη οπου ηταν πολυ προθυμος με εξυπηρετησει,και μου ειπε οτι αν θελω ρολοι για κολυμπι να προτειμησω Citizen,Sector,seiko οσα αναγραφουν WR200.

Επισεις οτι μια φορα τον χρονο να κανω τον απαραιτητο τεχνικο ελεγχο στεγανοποιησης,και να αποφευγω να κανω ντους φοροντας το ρολοι γιατι λογω της διαφορας θερμοκρασιας φθηρονται οι φλατζες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Δε γνωρίζω πόσο διαφορετικές είναι μεταξύ τους οι κυκλικές φλάντζες στις κορώνες και στις βιδωτές πλάτες, αλλά έχω αυτόματο ρολόι 50m που δεν έχει κάνει service 15 χρόνια και πλένεται συνέχεια χωρίς ποτέ να έχει παρουσιάσει υγρασίες.
Με καυτό ή παγωμένο νερό, μετά απο ώρες συνεχούς ήλιου, μετά απο θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Μήπως υπερβάλλουν λίγο; :smile:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.516
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top