Απάτη μέσω των αγγελιών

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Λοιπόν προς ενημέρωση όλων των μελών.
Διαβάστε να εκπλαγείτε.

Το μέλος silektis75 που έχει αποκλειστεί διά παντός από το AVSite για απάτη, κατάφερε και εξαπάτησε τρία μέλη μας, τον gmpout, τον SCORPIOS_X και τον Giorikas4383.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κι άλλοι.
Τα τρία μέλη έχουν επικοινωνήσει μαζί μου αλλά και μεταξύ τους και έχουν καταθέσει και μηνύσεις εναντίον του silektis 75.
Το μέλος Giorikas4383 είναι αστυνομικός και είναι από Αθήνα οπότε μπόρεσε να βρει το μέλος silektis75 του οποίου τα στοιχεία υπάρχουν από απόδειξη κατάθεσης σε τράπεζα.
Φυσικά του ζήτησε τα χρήματα πίσω και μαζί και τα χρήματα των άλλων δύο μελών.
Ο silektis75 του έκλεισε ραντεβού να επιστρέψει τα χρήματα.
Όμως πήγε και έκανε καταγγελία ότι τον εκβιάζει αστυνομικός!!
Το μέλος Giorikas4383 πήρε και τον συνάδελφό του (και κουμπάρο του νομίζω) μαζί για να πάνε και φυσικά συνελήφθησαν επ΄αυτοφόρω σαν εκβιαστές με τα χαρτονομίσματα να είναι προσημειωμένα.
Ο εισαγγελέας τους προφυλάκισε.
Η zougla.gr έχει ήδη θέμα εδώ
Όπως λέμε "εκεί που μας χρωστούσαν, μας πήραν και το βόδι"

Για άλλη μια φορά σας συνιστώ να προσέχετε με ποιον κάνετε συναλλαγή και φροντίστε να εξασφαλίσετε τα χρήματά σας.
Να προτιμάτε αντικαταβολή.
Για ότι νεώτερα έχουμε θα σας ενημερώσουμε από το παρόν θέμα.

Εννοείται ότι θα κάνουμε ότι μπορούμε για να βοηθήσουμε τους άδικα προφυλακισμένους αστυνομικούς.
Αν χρειαστεί θα πάμε και για κατάθεση καθώς η ιστορία είναι παλιά, δεν είναι χθεσινή.
Παραπέμπω και εδώ για να πάρετε μια γεύση.
 


Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Αν αληθεύουν όλα τα παραπάνω (δεν έχω λόγο να μην πιστεύω τον μιχάλη) το μέλος silektis75 είναι για πολλά σούτια (και λίγα λέω - ούστ συγχύστηκα πάλι).
 


Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Το τρομερό είναι ότι δύο άνθρωποι κατηγορήθηκαν άδικα και η "έγκυρη" ζούγκλα έκανε και ρεπορτάζ!!!

Να είσαι και εξαπατημένος να σε κατηγορούνε και απο πάνω πάει πολύ....:111:
 

Μηνύματα
342
Reaction score
0
Μα, ο αστυνομικός που πιάστηκε πουλάει και όχι ο ιδιώτης που (σε κάποια άλλη περίπτωση), θα πιανόταν.
 


Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΠΑΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΙΤ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΜΑ!
ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΠΜ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πραγματικά βρε παιδιά...σε τί κοινωνία ζούμε???

έχω πάντως μία πρόταση να κάνω...

κάποιος να μπορεί να ποστάρει σε αγγελίες αν και μόνο έχει κάποια μηνύματα και πάνω...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: Re: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Πραγματικά βρε παιδιά...σε τί κοινωνία ζούμε???

έχω πάντως μία πρόταση να κάνω...

κάποιος να μπορεί να ποστάρει σε αγγελίες αν και μόνο έχει κάποια μηνύματα και πάνω...
Για το πρώτο έχω να πω: σε μια σκ@τ@ κοινωνία ζούμε και όλο και χειροτερεύει.
Αλοίμονο στα νέα παιδιά που θα βγουν στην ζωή. Ποια ζωή δηλ. επιβίωση.

Για το δεύτερο να πω ότι αυτό δεν εξασφαλίζει τίποτα.
Αν κάποιος είναι απατεώνας είναι από το πρώτο μήνυμα ή από το εκατοστό.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Για το δεύτερο να πω ότι αυτό δεν εξασφαλίζει τίποτα.
Αν κάποιος είναι απατεώνας είναι από το πρώτο μήνυμα ή από το εκατοστό.
δέν είναι ακριβώς έτσι.αν ας πούμε εγώ πουλήσω ένα τηλέφωνο και την άλλη μέρα χαλάσει τότε αμέσως δέν φταίω.έτσι είναι παιδιά.το μεταχειρισμένο έχει το "κόστος' του γι αυτό και δίδεται μισοτιμής.

αν όμως κοροϊδέψω μέλος με σκοπό να του αποσπάσω χρηματικά ποσά τότε αυτομάτως θίγεται η υπόληψη μου εμένα.Του αλέξανδρου.Όχι του teachertza.αυτό επειδή γνωρίζω πολλά μέλη και με γνωρίζουν κ.τ.λ.

τέλος πάντων...είναι μία μικρή λύση.
σίγουρα δέν θα λύσει το α ερώτημα - το κοινωνικό...
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
είναι πολύ σημαντικό, ώστε να ξεμπλέξουν οι άνθρωποι, να βρεθούν και άλλοι άνθρωποι απο άλλα sites που πιθανόν να έχουν εξαπατηθεί καθώς η συμπεριφορά του ατόμου δείχνει ανθρωπο γνώστη της "δουλειάς".
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
θα κανω τον συνηγορο του διαβολου.. αλλα και αυτα τα παλικαρια εφοσον δουλευουν σε υπηρεσια του κρατους γιατι δεν ενημερωσαν την υπηρεσια τους για να ειναι σιγουροι οτι δεν θα γινοταν αυυτο που εγινε.

Αφου ηξεραν τι κ@λ@παιδο ηταν:141::141:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: Re: Απάτη μέσω των αγγελιών.

θα κανω τον συνηγορο του διαβολου.. αλλα και αυτα τα παλικαρια εφοσον δουλευουν σε υπηρεσια του κρατους γιατι δεν ενημερωσαν την υπηρεσια τους για να ειναι σιγουροι οτι δεν θα γινοταν αυυτο που εγινε.

Αφου ηξεραν τι κ@λ@παιδο ηταν:141::141:
Είναι νέοι και προφανώς άπειροι. 23 ετών, μόλις βγήκε στην σκ@τοκοινωνία που λέγαμε.
Ίσως δεν φανταζόταν ότι είναι τόσο σκ@τ@.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

μιλάμε για φοβερό εγκέφαλο! ρε που το σκέφτηκε ο μπαγάσας να τους καταγγείλει για εκβιασμό!

κι εγώ την έχω πάθει πάντως (εκτός φόρουμ) από έναν παρόμοιο τύπο, αλλά μετά από 2-3 δικαστήρια βγήκε άκρη και πλέρωσε το κάθαρμα!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Ε καλά κι εδώ θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
Άλλωστε έχω εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη!

Αμάν τι είπα τώρα; Έτσι λένε όλα τα λαμόγια όταν πάνε για κατάθεση. :142: :142:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

δυστυχώς τα πράγματα μπλέκουν.

η καταγγελία πάει στα δικαστήρια, τα δικαστήρια αργούν, ο "χέστης" βρίσκει δήθεν λόγους υγείας και παίρνει αναβολή η δικάσιμη ξανά και ξανά, και μετά από 3-4 χρόνια είσαι ακόμα στο ξεκίνημα.

στη συγκεκριμένη περίπτωση, που είναι ένστολοι οι άνθρωποι, υπάρχει "θέμα" μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, κάτι που το ξέρει ο "χέστης" και το εκμεταλλεύεται. Εκεί θέλει σθένος, να συνεχίσεις τον αγώνα, μέχρι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Δυστυχώς, ακόμα κι αυτό, το ότι δεν είσαι ελέφαντας δηλαδή, πρέπει να το αποδείξεις.

Αλλά δεν είναι τελικά τόσο δύσκολο ε? Που είναι η προβοσκίδα?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Δηλαδή, αυτός ο συλλέκτης πωστονλέν, πουλούσε πράγματα και απαιτούσε το λεφτά προκαταβολή με τραπεζική κατάθεση;
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Ρε παιδιά συγγνώμη αυτήν την στιγμή είναι "μέσα" 2 άτομα και δεν μπορεί να γίνει τίποτα να σταματήσει αυτή η αδικία;
Μόνο που το σκέφτομαι..................... !!!!!
Δεν ξέρω, δεν υπάρχει κανείς δικηγόρος εδώ να μας δώσει μια απάντηση, να πάρει μια πρωτοβουλία η διαχείρηση, να δωθούν οι ip των μελών , δεν ξέρω δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σε αθώα άτομα.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Κάποια σειρά τηλεοπτική που (δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο της), ήταν με ένα δικαστή ο οποίος βλέποντας τις ελλείψεις ή τις αδικίες, "φρόντιζε" να αποκαθιστά την δικαιοσύνη "εκτός δικαστηρίου".... Και μάλιστα αναφερόταν συχνά η φράση "Η δικαιοσύνη είναι τυφλή αλλά βλέπει ακόμα και στο σκοτάδι".
Κάτι τέτοιο χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναφέρεται και το όνομα του απατεώνα, προκειμένου να προφυλαχθούν και άλλοι που μπορεί να την πατήσουν.
Άλλωστε μπορεί να μπει με άλλο username.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top