Απάτη?

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Ενδιαφέρθηκε για μια αγγελία μου.. Του έδωσα τον αρ τρ. λογαριασμού μου για να μου κάνει e-banking τα χρήματα. Μετά από λίγο μου έρχεται μήνυμα στο κινητό (απο αυτό το νουμερο 698715****) με ένα 6ψήφιο κωδικό. Με παίρνει τηλ ξανά και μου ζητάει να του πω αυτόν τον κωδικό. Φυσικά δεν τον έδωσα. Κλασσική περίπτωση απόπειρας να μπει στο e-banking μου. Του είπα οτι είμαι στην αστυνομία και με ξέχασε.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Ενδιαφέρθηκε για μια αγγελία μου.. Του έδωσα τον αρ τρ. λογαριασμού μου για να μου κάνει e-banking τα χρήματα. Μετά από λίγο μου έρχεται μήνυμα στο κινητό (απο αυτό το νουμερο 6987150869) με ένα 6ψήφιο κωδικό. Με παίρνει τηλ ξανά και μου ζητάει να του πω αυτόν τον κωδικό. Φυσικά δεν τον έδωσα. Κλασσική περίπτωση απόπειρας να μπει στο e-banking μου. Του είπα οτι είμαι στην αστυνομία και με ξέχασε.
Δλδ ήρθε ένας άσχετος κωδικός στο κινητό σου από ένα άσχετο νούμερο και με αυτό των κωδικό θα έμπαινε στο δικό σου ebanking?
Χωρις username, χωρίς password, χωρίς το κινητό σου (2fa)

Τι δεν έχω καταλάβει?
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Δλδ ήρθε ένας άσχετος κωδικός στο κινητό σου από ένα άσχετο νούμερο και με αυτό των κωδικό θα έμπαινε στο δικό σου ebanking?
Χωρις username, χωρίς password, χωρίς το κινητό σου (2fa)

Τι δεν έχω καταλάβει?
Τα κατάλαβες πολύ καλά. Οπως τα λές. Με τον αρ. τραπεζικού λογαριασμού μου και αυτόν τον κωδικό που ζητούσαν. Είναι γνωστή μέθοδος, έχει και όνομα στα Αγγλικά , δεν το θυμάμαι τώρα
 


Μηνύματα
738
Reaction score
295
Αν είναι από εδώ στο site θα πρέπει να αναφέρεις το όνομα του στους συντονιστές να τον κάνουν ban γιατί σίγουρα θα το προσπαθήσει να το κάνει ξανά και σε άλλους.
Οχι δεν την είχα εδώ την αγγελία και αυτός που με πήρε είναι αγνωστος σε μένα.
 


gid

Μηνύματα
7.382
Reaction score
8.618
Τα κατάλαβες πολύ καλά. Οπως τα λές. Με τον αρ. τραπεζικού λογαριασμού μου και αυτόν τον κωδικό που ζητούσαν. Είναι γνωστή μέθοδος, έχει και όνομα στα Αγγλικά , δεν το θυμάμαι τώρα
Φίλε αν μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες, θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω πώς δουλεύει αυτό το κόλπο γιατί όντως δεν είναι καθόλου προφανές.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.347
Reaction score
30.478
Για να κάνω μεταφορά μέσω ebanking δεν πρέπει πρώτα να έχω μπει στον λογαριασμό μου με όνομα χρήστη και κωδικό; Πέραν του κωδικού επιβεβαίωσης συναλλαγής που μου στέλνει η τράπεζα με sms.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Για να κάνω μεταφορά μέσω ebanking δεν πρέπει πρώτα να έχω μπει στον λογαριασμό μου με όνομα χρήστη και κωδικό; Πέραν του κωδικού επιβεβαίωσης συναλλαγής που μου στέλνει η τράπεζα με sms.
Μπορεί και μέσω του κωδικού να πάρει τον έλεγχο του κινητού που έχει τον αριθμό και να βρει όλους τους κωδικούς που έχει μέσα. Πόσοι από εμάς χρησιμοποιούμε το κινητό για τραπεζικές συναλλαγές; Μάλλον σχεδόν όλοι.
 

Μηνύματα
29.215
Reaction score
23.244
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΤΣΑΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ

ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΠΑΤΗΘΕΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
249
Μπορεί και μέσω του κωδικού να πάρει τον έλεγχο του κινητού που έχει τον αριθμό και να βρει όλους τους κωδικούς που έχει μέσα. Πόσοι από εμάς χρησιμοποιούμε το κινητό για τραπεζικές συναλλαγές; Μάλλον σχεδόν όλοι.
Πώς μπορεί να το κάνει αυτό έχοντας μόνο έναν αριθμό που έχει σταλεί στο δικό μου κινητό από κάποιο άλλο κινητό/pc/whatever με sms;
 

Μηνύματα
29.215
Reaction score
23.244
ΥΓ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

ΑΥΤΟ ΔΑ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΚΑΘΑΡΜΑ....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Πώς μπορεί να το κάνει αυτό έχοντας μόνο έναν αριθμό που έχει σταλεί από κάποιο κινητό με sms;
Τι να σου πω δεν ξέρω. Αλλά ότι υπάρχουν μηχανισμοί εξαπάτησης υπάρχουν.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.347
Reaction score
30.478
Μπορεί και μέσω του κωδικού να πάρει τον έλεγχο του κινητού που έχει τον αριθμό και να βρει όλους τους κωδικούς που έχει μέσα. Πόσοι από εμάς χρησιμοποιούμε το κινητό για τραπεζικές συναλλαγές; Μάλλον σχεδόν όλοι.

Μα αυτό ρωτώ, πώς ενεργοποιεί τη διαδικασία αποστολής sms στο κινητό εμού του κατόχου του λογαριασμού.
 

Μηνύματα
29.215
Reaction score
23.244
Πώς μπορεί να το κάνει αυτό έχοντας μόνο έναν αριθμό που έχει σταλεί στο δικό μου κινητό από κάποιο άλλο κινητό/pc/whatever με sms;

ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ" ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

ΜΠΗΚΕ ΠΛΑΦΟΝ 200 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΠΑΤΗΘΗΚΑΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ....

ΚΟΥΓΚΛΑΡΕ ΤΕ ΤΟ....

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Μα αυτό ρωτώ, πώς ενεργοποιεί τη διαδικασία αποστολής sms στο κινητό εμού του κατόχου του λογαριασμού.
τον μηχανισμό αυτό δεν τον γνωρίζω πως μπορεί να γίνει ή τι θα έκανε trigger με τον να του δώσει τον μηχανισμό. Στο παρακάτω άρθρο αναφέρει την κατάσταση και διάφορους τρόπους που μπορεί κάποιος να σε εξαπατήσει.

5 Ways To Identify a Text Message Scam | SimpleTexting
 

Μηνύματα
29.215
Reaction score
23.244
Ενδιαφέρθηκε για μια αγγελία μου.. Του έδωσα τον αρ τρ. λογαριασμού μου για να μου κάνει e-banking τα χρήματα. Μετά από λίγο μου έρχεται μήνυμα στο κινητό (απο αυτό το νουμερο 698715****) με ένα 6ψήφιο κωδικό. Με παίρνει τηλ ξανά και μου ζητάει να του πω αυτόν τον κωδικό. Φυσικά δεν τον έδωσα. Κλασσική περίπτωση απόπειρας να μπει στο e-banking μου. Του είπα οτι είμαι στην αστυνομία και με ξέχασε.
ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΑΛΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ....ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΕΙΛΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΜ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ ΕΤΑΖΕ ΚΙΝΗΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ....
 

Μηνύματα
2.321
Reaction score
358
Αυτό ακριβώς ¨λεφτά στο λεπτό"
Μου έχει τύχει και σε μένα και απλά τον τρόλαρα.
Βασίζονται σε πολύ άσχετο κόσμο που απλά άνοιξε internet banking και δεν έχει ασχοληθεί ποτέ.
Σου ζητάνε τον αριθμό λογαριασμού για να σου βάλουν τα λεφτά. Μάλιστα βιάζονται υπερβολικά για να σε αγχώσουν και εσύ τρέχεις για να μην χάσεις την πώληση.
Τους στέλνεις τον λογαριασμό και σε κανένα μισάωρο σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε "τα πηρες τα λεφτα;"
Εσύ φυσικά απαντάς όχι και σου λένε να μπεις στο ebanking και να πας στην επιλογή λεφτά στο λεπτό, να βάλεις το ποσό που και καλά σου κατέθεσε για να το δεις άμεσα στο λογαριασμό σου (οτι να ναι δηλαδή).
Αυτό που κάνεις στην πραγματικότητα όμως είναι να δηλώσεις ένα ποσό όπου μπορεί οποιοσδήποτε να πάει να το κάνει ανάληψη από ένα ΑΤΜ της Πειραιώς εφόσον του δώσεις τον κωδικό που λάβεις στο κινητό σου. Σου έρχεται ο κωδικός ανάληψης στο κινητό και ο επιτήδειος στον ζητάει για να το κάνει και καλά επιβεβαίωση με το δικό του.
Εγω του έδωσα έναν τυχαίο αριθμό και μετά από λίγο τον τρολαρα λέγοντας του ότι μου έβαλε παραπάνω λεφτά από ότι είχαμε συμφωνήσει και πως μπορώ να του τα επιστρέψω. Εκεί μου το έκλεισε.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Αυτό ακριβώς ¨λεφτά στο λεπτό"
Μου έχει τύχει και σε μένα και απλά τον τρόλαρα.
Βασίζονται σε πολύ άσχετο κόσμο που απλά άνοιξε internet banking και δεν έχει ασχοληθεί ποτέ.
Σου ζητάνε τον αριθμό λογαριασμού για να σου βάλουν τα λεφτά. Μάλιστα βιάζονται υπερβολικά για να σε αγχώσουν και εσύ τρέχεις για να μην χάσεις την πώληση.
Τους στέλνεις τον λογαριασμό και σε κανένα μισάωρο σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε "τα πηρες τα λεφτα;"
Εσύ φυσικά απαντάς όχι και σου λένε να μπεις στο ebanking και να πας στην επιλογή λεφτά στο λεπτό, να βάλεις το ποσό που και καλά σου κατέθεσε για να το δεις άμεσα στο λογαριασμό σου (οτι να ναι δηλαδή).
Αυτό που κάνεις στην πραγματικότητα όμως είναι να δηλώσεις ένα ποσό όπου μπορεί οποιοσδήποτε να πάει να το κάνει ανάληψη από ένα ΑΤΜ της Πειραιώς εφόσον του δώσεις τον κωδικό που λάβεις στο κινητό σου. Σου έρχεται ο κωδικός ανάληψης στο κινητό και ο επιτήδειος στον ζητάει για να το κάνει και καλά επιβεβαίωση με το δικό του.
Εγω του έδωσα έναν τυχαίο αριθμό και μετά από λίγο τον τρολαρα λέγοντας του ότι μου έβαλε παραπάνω λεφτά από ότι είχαμε συμφωνήσει και πως μπορώ να του τα επιστρέψω. Εκεί μου το έκλεισε.
Καλά του έκανες.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Το κινητό απο το οποίο με κάλεσαν είναι το 69487809Ο7 και το νούμερο απο το οποίο μου ηρθε το sms είναι 698715Ο869
ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΑΛΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ....ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΕΙΛΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΜ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ ΕΤΑΖΕ ΚΙΝΗΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ....
ALPHA bank
 
Last edited by a moderator:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top