Αποκωδικοποιητής Τ2 και Η.265

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Μιλώντας με εκπρόσωπο εταιρείας εισαγωγής τηλεοράσεων ενημερώθηκα ότι όσες τηλεοράσεις έχουν αποκωδικοποιητή Τ2 έχουν και εξ' ορισμού υποστήριξη του προτύπου ΗEVC (H.265) στην αποκωδικοποίηση. Επειδή δεν μου φαίνεται και πολύ έγκυρη πληροφορία θα ήθελα την γνώμη σας αν δηλαδή ισχύει κάτι τέτοιο γιατί ΄θέλω να αγοράσω μια 32άρα και βλέπω ελάχιστες ως καθόλου 32άρες FullHD που να αναγράφουν ότι έχουν υποστήριξη HEVC (H.265). Από την άλλη αν ισχύει η πληροφορία που σας ανέφερα τότε αλλάζει το θέμα.
Για δώστε τα φώτα σας παιδιά.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Να μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά και εγώ έτσι ξέρω... Επιγραμματικά ξέρω δηλαδή, όσον αφορά τις "προδιαγραφές" των ΤιΒι, πως DVB Τ2 ~ HEVC ~ H265, αναφέρονται χοντρικά στο ίδιο πράγμα...
Άρα εάν δεν HEVC H265, τότε DVB T2 γιόκ...:)

ΟΜΩΣ, αν λέει DVB T2 το η-σόπ κάποιου πολυκαταστήματος, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι ακριβές! Γιατί εκεί πάει το κόπι-πιάστε σύννεφο και οι ανακρίβειες είναι κανόνας!
Το σάιτ της ΣΟΝΥ.γκρ πχ, είναι εξαιρετικά ακριβές και αναλυτικό στις περιγραφές των μοντέλων τους. Για τις άλλες μάρκες δεν κοίταξα ακόμα...
 
Last edited:

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Πάντως και στη sony αλλά και στην LG που είχα ρωτήσει για τηλεοράσεις που είχαν Τ2 μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν HEVC. Τι να πω μήπως δεν γνώριζαν οι άνθρωποι που μίλησα? Αλλά μιλάμε για την LG HELLAS στη μια περίπτωση και για Sony Center στην άλλη.
 


Μηνύματα
229
Reaction score
80
Στο site της sony μπορείς να δεις ποιες έχουν hevc. Νομίζω ότι έχουν οι περισσότερες.
Σωστά αλλά την υποστήριξη ΗEVC την αναγράφει εκεί που λέει για την εικόνα και όχι στο σημείο που μιλάει για τον αποκωδικοποιητή. Μήπως λοιπόν υποστηρίζει το HEVC στον media player της και όχι στον αποκωδικοποιητή?
Και το λέω γιατί στο μοντέλο 32WD750 δίνει ότι έχει αποκωδικοποιητή DVB-T ενώ παραπάνω δίνει και υποστήριξη HEVC για την ίδια τηλεοραση. Δεν μπορεί ο απλός δέκτης Τ να έχει Η.265 (HEVC) πρέπει να είναι Τ2 άρα κάτι δεν πάει καλά εδώ. Είναι λίγο θολό το τοπίο και δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι να σε κατατοπίσουν.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Η SONY λέει ότι το Τ2 ίσον υποστήριξη HEVC... Αν και μέχρι πρόσφατα ήταν λίγο φλού το πράγμα κι αυτό διότι δεν είναι open codec, και οι μεγάλες διαδικτυακές πλατφόρμες δεν αρέσκονται στο νοίκι... Τώρα εσύ ενδιαφέρεσαι για σίγουρη συμβατότητα με Τ2 εκπομπές, για media player συμβατό με τον νέο codec, η συμβατότητα με τις εν λόγω πλατφόρμες; Για όλα υποθέτω, και μάλλον δεν μπορείς να είσαι απόλυτα καλυμμένος ακόμη...
Κι εγώ τώρα τα διαβάζω τα τηλεοπτικά, μη νομίζεις... o_O
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Η SONY λέει ότι το Τ2 ίσον υποστήριξη HEVC... Αν και μέχρι πρόσφατα ήταν λίγο φλού το πράγμα κι αυτό διότι δεν είναι open codec, και οι μεγάλες διαδικτυακές πλατφόρμες δεν αρέσκονται στο νοίκι... Τώρα εσύ ενδιαφέρεσαι για σίγουρη συμβατότητα με Τ2 εκπομπές, για media player συμβατό με τον νέο codec, η συμβατότητα με τις εν λόγω πλατφόρμες; Για όλα υποθέτω, και μάλλον δεν μπορείς να είσαι απόλυτα καλυμμένος ακόμη...
Κι εγώ τώρα τα διαβάζω τα τηλεοπτικά, μη νομίζεις... o_O
Με ενδιαφέρει να είμαι καλυμένος το 2020 που θα αλλάξει το σήμα και από ότι ακούγεται θα έχει κωδικοποίηση HEVC (H.265). Δεν θα ήθελα να τρέχω για εξωτερικούς αποκωδικοποιητες τότε αν και ποτέ δεν ξέρεις, Ελλάδα είμαστε. Το πρόβλημα είναι ότι μου έχει μισοχαλάσει η 26άρα Sony και πρέπει να πάω σιγά σιγά σε αγορά νέας 32άρας, αλλιώς δεν θα το συζητούσα θα το άφηνα αργότερα όταν πλέον θα έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Εντωμεταξύ οι περισσότερες 32άρες ακόμα και οι ακριβές είναι HD-Ready. Τι τους έχει πιάσει τους κατασκευαστές και ασχολούνται ακόμα με αυτή την ανάλυση? Θα μου πείτε θέμα κόστους. Nαι το καταλαβαίνω σε φτηνά μοντέλα των 180-200€ αλλά μοντέλα των 300+ smart TV να είναι HD Ready? Ειδικά η LG το έχει παρακάνει σε αυτό το τομέα, όπως και η Samsung που ακόμα φέρνει μοντέλα με DVB-T. Ξεστοκάρουν στα κορόιδα και μετά από 2 χρονάκια τσουπ... πάρτε νέες τηλεοράσεις τώρα, δηλαδή παλιές που απλά τις φυλάγαμε να στις πασάρουμε όταν έρθει η ώρα κορόιδα.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Μιλώντας με εκπρόσωπο εταιρείας εισαγωγής τηλεοράσεων ενημερώθηκα ότι όσες τηλεοράσεις έχουν αποκωδικοποιητή Τ2 έχουν και εξ' ορισμού υποστήριξη του προτύπου ΗEVC (H.265) στην αποκωδικοποίηση. Επειδή δεν μου φαίνεται και πολύ έγκυρη πληροφορία θα ήθελα την γνώμη σας αν δηλαδή ισχύει κάτι τέτοιο γιατί ΄θέλω να αγοράσω μια 32άρα και βλέπω ελάχιστες ως καθόλου 32άρες FullHD που να αναγράφουν ότι έχουν υποστήριξη HEVC (H.265). Από την άλλη αν ισχύει η πληροφορία που σας ανέφερα τότε αλλάζει το θέμα.
Για δώστε τα φώτα σας παιδιά.
ίσως σε βοηθήσει αυτό το άρθρο https://www.pcsteps.gr/229576-αποκωδικοποίηση-dvb-t2/
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αυτό το site συμβουλεύομαι τελευταία.
Όλες οι DVB-T2 HEVC φέρουν τη χρυσή σφραγίδα συμβατότητας,
έχουν δηλαδή τεσταριστεί από την τοπική "ντίτζεα-ερτ" ;)
που έχει περάσει εδώ και καιρό στο T2-HEVC.

Προσοχή μόνο να ταιριάζουν οι κωδικοί με τους δικούς μας.
Πχ. η Σάμσουγκ έχει πολλαπλές παραλλαγές tuner, panel κλπ.
Πχ. σειρά 6100:
-610x DVB T2 - C
-612x DVB T - C
-617x DVB T2 - S2 - C

Για όλες αυτές:
43" IPS panel
55" PLS (samsung ips) panel
40, 49, 50, 58, 65" VA panel.

Παρά τα περί του "panel lottery" λεγόμενα,
οι προδιαγραφές αυτές τηρούνται αυστηρά στα μοντέλα του 2017.

Ευτυχώς στις άλλες εταιρείες τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

Λάβετε υπόψιν σας ότι ακόμη και οι Έλληνες αντιπρόσωποι (sony πχ),
δεν δίνουν ξεκάθαρη απάντηση για υποστήριξη T2 hevc, για τον
απλό (και κατανοητό) λόγο, πως δεν έχουμε τέτοιες εκπομπές ακόμα...

:drinks:
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
ίσως σε βοηθήσει αυτό το άρθρο https://www.pcsteps.gr/229576-αποκωδικοποίηση-dvb-t2/
Ωραίο το άρθρο. Από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι ο DVB-T2 αποκωδικοποιητής θα πρέπει να υποστηρίζει το HEVC. Επομένως δεν είναι βέβαιο ότι όλοι οι Τ2 είναι και HEVC. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με
[DOUBLEPOST=1519675662][/DOUBLEPOST]
Αυτό το site συμβουλεύομαι τελευταία.
Όλες οι DVB-T2 HEVC φέρουν τη χρυσή σφραγίδα συμβατότητας,
έχουν δηλαδή τεσταριστεί από την τοπική "ντίτζεα-ερτ" ;)
που έχει περάσει εδώ και καιρό στο T2-HEVC.

Προσοχή μόνο να ταιριάζουν οι κωδικοί με τους δικούς μας.
Πχ. η Σάμσουγκ έχει πολλαπλές παραλλαγές tuner, panel κλπ.
Πχ. σειρά 6100:
-610x DVB T2 - C
-612x DVB T - C
-617x DVB T2 - S2 - C

Για όλες αυτές:
43" IPS panel
55" PLS (samsung ips) panel
40, 49, 50, 58, 65" VA panel.

Παρά τα περί του "panel lottery" λεγόμενα,
οι προδιαγραφές αυτές τηρούνται αυστηρά στα μοντέλα του 2017.

Ευτυχώς στις άλλες εταιρείες τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

Λάβετε υπόψιν σας ότι ακόμη και οι Έλληνες αντιπρόσωποι (sony πχ),
δεν δίνουν ξεκάθαρη απάντηση για υποστήριξη T2 hevc, για τον
απλό (και κατανοητό) λόγο, πως δεν έχουμε τέτοιες εκπομπές ακόμα...

:drinks:
Δυστυχώς η Samsung QE55Q7F δεν υπάρχει. Μάλλον η βάση τους είναι παλιά
 



sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Μεγαλοκατάστημα είναι.
Όμως το πιο εύκολο πράγμα για αυτούς είναι να τσεκάρουν
αυτό που ζητάμε, και μέσω πιστοποίησης του κρατικού παρόχου τους,
(μιας και έχουν πλήρες πρόγραμμα εκπομπών hevc h.265 στη χώρα τους,
Τσεχία αλλά κι Αυστρία Γερμανία). 8-)
Αυτό που βλέπω εγώ είναι πως όλες σχεδόν οι νέες τηλεοράσεις όλων των εταιρειών, υποστηρίζουν λήψη Τ2 hevc (h265). Παρόλο που ας πούμε ένας αντιπρόσωπος δε βάζει το χέρι του στη φωτιά, οι τηλεοράσεις του είναι ΟΚ. :)
[ Εξαιρούνται μοντέλα "ειδικές" παραγγελίες, πχ. η 6120 - 6122 που λέγαμε πιο πάνω, η οποία δεν έχει T2 S2 μιας και κάποια τοπική αγορά "δεν καίγεται" πχ. και η τοπική μεγάλη αλυσίδα έκανε την παραγγελία που νόμιζε ότι θα της αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος... ] :thumbsup:
 


Μηνύματα
415
Reaction score
998
Εμένα πάντως η Lg uf8507 μοντέλο του 2015 έχει DVB T2. Υποστηρίζει HEVC .
Και πιστεύω πως όλες οι 4Κ υποστηρίζουν.
Αλλιώς τι 4Κ;
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
πάω για αγορά της samsung 6122
:errwhat:
...Η 6172 είναι καλύτερη επιλογή.
Έχει πλήρη επίγειο και δορυφορικό δέκτη hevc h265 T2 S2, βλουτούθ, κλπ.
Πωλείται και χρησιμοποιείται στην Κ.Ευρώπη, όπου το μόνο που έχει να κάνει κάποιος για να σιγουρευτεί ότι πιάνει hevc T2, είναι να την ανάψει...

Και είπαμε, 43 και 55 ίντσες, IPS , PLS (samsung IPS) panel,
40, 49, 65 ίντσες, VA panel.

H 612x, είναι μοντέλο που κατασκευάστηκε κατόπιν παραγγελίας
κάποιου ευρωπαικού μεγαλο-καταστήματος για κάποιες χώρες,
και για να του αφήνει και μερικά € παραπάνω κέρδος στο κομμάτι...
Κάθε χρόνο γίνονται αυτά με τη σάμμυ και όχι μόνο.

Από την άλλη, και η 617x, που είναι το πλήρες μοντέλο, βγαίνει πχ.
σε 6172 ευρωπαικό, η
6179 γερμανικό που με γερμανική ip σου δίνει πρόσβαση στα γερμανικά δορυφορικά κανάλια και απλικασιόνς, όπου παίζει πολλή μπάλα...
Και σε Ηεβκ... :D
[DOUBLEPOST=1521139212][/DOUBLEPOST]
Υποστηρίζει HEVC .
Και πιστεύω πως όλες οι 4Κ υποστηρίζουν.
Αλλιώς τι 4Κ;
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι Τ2 = h264 (like bluray ? )
Και Τ2 hevc = h265 (like bluray 4k hdr ένα πράγμα ? )

Και το h265 είναι αυτό που απαιτούν οι Έλληνι καναλάρχες,
για να χωράει πολλλλάα κανάλια το περιορισμένο φάσμα...
Οπότε αυτό μας ενδιαφέρει.
Τα άλλα τα πιάνουν και οι παλιές τιβί... o_O
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
:errwhat:
...Η 6172 είναι καλύτερη επιλογή.
Έχει πλήρη επίγειο και δορυφορικό δέκτη hevc h265 T2 S2, βλουτούθ, κλπ.
Πωλείται και χρησιμοποιείται στην Κ.Ευρώπη, όπου το μόνο που έχει να κάνει κάποιος για να σιγουρευτεί ότι πιάνει hevc T2, είναι να την ανάψει...

Και είπαμε, 43 και 55 ίντσες, IPS , PLS (samsung IPS) panel,
40, 49, 65 ίντσες, VA panel.

H 612x, είναι μοντέλο που κατασκευάστηκε κατόπιν παραγγελίας
κάποιου ευρωπαικού μεγαλο-καταστήματος για κάποιες χώρες,
και για να του αφήνει και μερικά € παραπάνω κέρδος στο κομμάτι...
Κάθε χρόνο γίνονται αυτά με τη σάμμυ και όχι μόνο.

Από την άλλη, και η 617x, που είναι το πλήρες μοντέλο, βγαίνει πχ.
σε 6172 ευρωπαικό, η
6179 γερμανικό που με γερμανική ip σου δίνει πρόσβαση στα γερμανικά δορυφορικά κανάλια και απλικασιόνς, όπου παίζει πολλή μπάλα...
Και σε Ηεβκ... :D
[DOUBLEPOST=1521139212][/DOUBLEPOST]

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι Τ2 = h264 (like bluray ? )
Και Τ2 hevc = h265 (like bluray 4k hdr ένα πράγμα ? )

Και το h265 είναι αυτό που απαιτούν οι Έλληνι καναλάρχες,
για να χωράει πολλλλάα κανάλια το περιορισμένο φάσμα...
Οπότε αυτό μας ενδιαφέρει.
Τα άλλα τα πιάνουν και οι παλιές τιβί... o_O
τα καλά του site,ευχαριστώ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.893
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top