Απολυμανση/αποστειρωση

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Εδω και λιγες ημερες περνω πληροφοριες απο το διαδικτυο για απολυμανση/αποστειρωση.
Εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα,και αυτα που διαβαζω,και θα ηθελα την βοηθεια των γιατρων/φαρμακοποιων του φορουμ.

Στα κουρεια και κομμωτηρια που ρωτησα απολυμαινουν τα ψαλιδια και τις κεφαλες των μηχανων τους με το
Barbicide.

Αλλοι τροποι ειναι οι παρακατω.

α. Πλυση με αντισηπτικο σαπουνι,και εμβαπτιση σε οινοπνευμα
β. Πλυση με απλο σαπουνι και εμβαπτιση σε οινοπνευμα
γ. Με βρασμο του ψαλιδιου,η της κεφαλης της μηχανης,για 10-15 λεπτα και μετα πλυσιμο με ζεστο νερο,και υγρο για τα πιατα.
δ. Με παραμονη μεσα σε φαρμακευτικο Dettol,και μετα καλο πλυσιμο με ζεστο νερο, η περασμα το αντικειμενου με Betadine.
ε. Με συσκευη καθαρισμου υπερηχων.

Ποιον τροπο μπορω να εμπιστευτω οτι ενα εργαλειο κατασκευασμενο απο ζαμακ.ινοχ,ορειχαλκο επινικελωμενο μπορω να το χρησιμοποιησω χωρις να εχω φοβο να επιβαρυνθει η υγεια μου απο HIV-1(AIDS), τους ιους της Ηπατιτιδας B & C, του ερπητα, την τριχοφυτια, το σταφυλοκοκκο και πολλους αλλους παθογονους οργανισμους?

Διαβασα επεισεις οτι ο ιος HIV παραμενει ενεργος σε ξερο αιμα μεχρι ενα μηνα.
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.948
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Κάτι που ήδη έχεις, ή που θέλεις να πάρεις;
Και τα δυο Μιχαλη.
Αυτο ειναι για επαγγελματικη χρηση,και τεραστια ποσοτητα.
Αντιστοιχο υπαρχει και αυτο https://www.angelopouloshair.gr/product/barbicide-concetrate-480ml/ Θα ηθελα να μαθω ομως εαν ισχυουν αυτα που εγραψα στο πρωτο ποστ.
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Πάντως το ανοξείδωτο ατσάλι 316 είναι το πιο ιδανικό υλικό που μπορεί να αποστειρωθεί, ειδικά αν είναι γυαλισμένο καθρέπτης (mirror shine)
Όλα τα χειρουργικά εργαλεία είναι από ανοξείδωτο 316
Τα πορώδη υλικά όπως το ζαμακ και ο ορείχαλκος μπορεί να γίνουν επιχρωμιωμένα και να μοιάζουν έτσι, αλλά δεν είναι το ίδιο.
 



Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Παλι βρηκα αναφορα για το Barbicide.

Αντιστοιχεί στους Γερμανικούς και Ευρωπαϊκούς κανονισμούς EN14561 και EN14562. Έχει εγκριθεί, δοκιμαστεί και καταχωρηθεί αποτελεσματικά από τους κανονισμούς VAH και DGHM.
Το Απολυμαντικό και καθαριστικό υγρό εργαλείων Barbicide είναι το Νο.1 σύστημα υγιεινής για κομμωτήρια. Ισχυρό απολυμαντικό, όσο τα αντίστοιχα των νοσοκομείων, εγκεκριμένο από την ΕΡΑ για όλα τα εργαλεία κομμωτικής.

Το θεμα μου ειναι αν ισχυουν αυτα.

α. Πλυση με αντισηπτικο σαπουνι,και εμβαπτιση σε οινοπνευμα
β. Πλυση με απλο σαπουνι και εμβαπτιση σε οινοπνευμα
γ. Με βρασμο του ψαλιδιου,η της κεφαλης της μηχανης,για 10-15 λεπτα και μετα πλυσιμο με ζεστο νερο,και υγρο για τα πιατα.
δ. Με παραμονη μεσα σε φαρμακευτικο Dettol,και μετα καλο πλυσιμο με ζεστο νερο, η περασμα το αντικειμενου με Betadine.
ε. Με συσκευη καθαρισμου υπερηχων.
 


gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Το θεμα μου ειναι αν ισχυουν αυτα.
Και ψάχνεις λοιπόν εδώ τι ακριβώς, τυχαίες απαντήσεις από τυχαία μέλη; Από κάποιον π.χ. τραπεζικό υπάλληλο ή μαρκετίστα ή δικηγόρο ή προγραμματιστή ή ηλεκτρονικό; Τι βάρος θα δώσεις στις όποιες απαντήσεις πάρεις;

Φαρμακοποιό ρώτησες;

Ή γιατρό (με ένα 50άρικο στην τσέπη);
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top