Απορία για αισθητήρες

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Γεια σας. Έχω δύο φωτογραφικές μηχανές με 13 χρόνια διαφορά κατασκευής η κάθε μία. Την Sony DSC-R1 και την Nikon Coolpix P1000. Και οι δυο διαθέτουν c-mos αισθητήρες. Της Sony είναι μεγέθους APS-C ενώ της Nikon 1/2,3". Ενώ είναι πιο παλιός της Sony δεν παύει να έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια. Παρόλα αυτά στις κριτικές διαβάζεις ότι δεν έχει τόσο καλή απόδοση πάνω από ISO 800 ενώ για την p1000 διαβάζω ότι βγάζει "ανεκτές" φωτογραφίες μέχρι ISO 1600! Πώς γίνεται αυτό; Όσο time gap και αν υπάρχει, δεν εξακολουθεί ο μεγαλύτερος αισθητήρας να μαζεύει περισσότερο φως;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.108
Reaction score
30.055
Δεν είναι μόνο θέμα αισθητήρα, είναι και τα συνοδά ηλεκτρονικά.
Αλλά μη στηρίζεσαι σε απόψεις, μπορείς να τις δοκιμάσεις δίπλα δίπλα. Δυστυχώς καμία δεν έχει μετρηθεί στο dxomark να έχεις τη σύγκριση πρόχειρη.
 


Μηνύματα
49
Reaction score
25
Γεια σας. Έχω δύο φωτογραφικές μηχανές με 13 χρόνια διαφορά κατασκευής η κάθε μία. Την Sony DSC-R1 και την Nikon Coolpix P1000. Και οι δυο διαθέτουν c-mos αισθητήρες. Της Sony είναι μεγέθους APS-C ενώ της Nikon 1/2,3". Ενώ είναι πιο παλιός της Sony δεν παύει να έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια. Παρόλα αυτά στις κριτικές διαβάζεις ότι δεν έχει τόσο καλή απόδοση πάνω από ISO 800 ενώ για την p1000 διαβάζω ότι βγάζει "ανεκτές" φωτογραφίες μέχρι ISO 1600! Πώς γίνεται αυτό; Όσο time gap και αν υπάρχει, δεν εξακολουθεί ο μεγαλύτερος αισθητήρας να μαζεύει περισσότερο φως;
Μαζεύει , αλλά το θέμα είναι και πως το διαχειρίζεται ! και πως επεξεργάζεται το παραγόμενο σήμα η CPU της μηχανής. 13 χρόνια στα ψηφιακά ηλεκτρονικά είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα . Ακόμα και μια hi-end συσκευή 13 ετών είναι πιθανό να μην συγκρίνεται καν με μία πολύ φθηνότερη καινούργια.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
31
Υπάρχουν και άλλες κατασκευαστικές παράμετροι, πέρα από το μέγεθος, που καθορίζουν το λόγο σήματος προς θόρυβο και το δυναμικό εύρος ενός αισθητήρα.
Αρκετά τεχνικό άρθρο αλλά θα ψάξω με την ησυχία μου μόλις μπορέσω έννοιες όπως full well capacity off the sensor και shot noise. Αναρωτιέμαι πόσο να εξελίχθηκαν οι επεξεργαστές εικόνας με την πάροδο του χρόνου. Άραγε έγιναν μικρές βελτιώσεις ή άλματα;Μη γνωρίζοντας τους αλγόριθμους που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία είναι δύσκολο φαντάζομαι να απαντηθεί αυτό...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Άραγε έγιναν μικρές βελτιώσεις ή άλματα
Μεγάλα άλματα.

Οι επιδόσεις των κινητών τηλεφώνων είναι τρανή απόδειξη για του λόγου το αληθές.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
31
DSCN1138.JPG
DSC00010.JPG

Θυμήθηκα - κατόπιν εορτής - ότι είχα δοκιμάσει παλιότερα να συγκρίνω τις δυο φωτογραφικές μηχανές. Όχι όμως ως προς την φωτεινότητα. Αλλά ως προς το εύρος. Για να δω πόση εικόνα "χάνω" από τον τηλεφακό της καινούργιας μου μηχανής σε σχέση με τον ευρυγώνιο της παλιάς μου. Εδώ φωτογράφησα το ίδιο τοπίο. Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει σύγκριση και ως προς φωτεινότητα/λεπτομέρεια παρά το γεγονός ότι έχουν τραβηχτεί με ηλιοφάνεια. Στο κάδρο που χάνω δεν είχα βρει μεγάλες διαφορές στην πλήρως ευρυγώνια θέση. Στα 24mm και των δύο (14,3mm της επάνω/R1, 4,3mm της κάτω/P1000 λόγω διαφορετικού crop factor) δεν μου φάνηκε ότι έχανα και τόση πολύ εικόνα. Σαν ποιότητα εικόνας και λεπτομέρεια ποια η γνώμη σας; Η επάνω που τραβήχτηκε με την DSC-R1,έχει τα εξής στοιχεία:1/800 ταχύτητα κλείστρου,f/5.6,ISO160,3888x2592. Η κάτω που τραβήχτηκε με την P1000 έχει:1/800 ταχύτητα κλείστρου,f/5,ISO100,4608x3456.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top