Απορία για nova

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Έκανα αίτηση για nova family pack με τηλέφωνο και internet, και περιμένω να μου έρθει ο δέκτης.
Δεν μου χρειάζεται δορυφορική τηλεόραση στο σπίτι που θα μπει τοκ τηλέφωνο και τους ρώτησα αν μπορώ να έχω τον δέκτη σε άλλο σπίτι. Μου είπαν πως γίνεται αφού δεν εξαρτάται από την σύνδεση του τηλεφώνου αλλά είναι δορυφορική.

Θέλω να εγκαταστήσω τον δέκτη σε άλλο σπίτι που έχει ήδη δορυφορικό πιάτο με 3 LNB. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το πιάτο; Χρειάζεται κάποια μετατροπή, π.χ. να μείνει μόνο το ένα LNB; Σε ποιον δορυφόρο πρέπει να κοιτάζει για τη nova;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Έκανα αίτηση για nova family pack με τηλέφωνο και internet, και περιμένω να μου έρθει ο δέκτης.
Δεν μου χρειάζεται δορυφορική τηλεόραση στο σπίτι που θα μπει το τηλέφωνο και τους ρώτησα αν μπορώ να έχω τον δέκτη σε άλλο σπίτι. Μου είπαν πως γίνεται αφού δεν εξαρτάται από την σύνδεση του τηλεφώνου αλλά είναι δορυφορική.
Σωστά.

Θέλω να εγκαταστήσω τον δέκτη σε άλλο σπίτι που έχει ήδη δορυφορικό πιάτο με 3 LNB. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό το πιάτο; Χρειάζεται κάποια μετατροπή, π.χ. να μείνει μόνο το ένα LNB; Σε ποιον δορυφόρο πρέπει να κοιτάζει για τη nova;
Διάμετρος πιάτου;
Πού είναι κεντραρισμένο;

Η λήψη της Nova γίνεται από τον Hotbird στις 13 μοίρες ανατολικά. Αν το δορυφορικό πιάτο έχει ικανή διάμετρο ώστε η κεντρική δέσμη να είναι πχ στον Eutelsat (9 μοίρες), μπορεί να γίνει έκκεντρη λήψη στις 13 μοίρες.Αν ναι κεντραρισμένο στον Hotbird, τότε πανηγυρίζουμε. :D

Πιθανόν το ένα από τα 3 lnb να στοχεύουν στον Hotbird, οπότε χρειάζεται αλλαγή του με κάποιο με περσσότερες εξόδους, ώστε να συνδεθείς κι εσύ.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Δεν κατάλαβα αυτό που γράφεις στο τέλος για αλλαγή. Εννοείς LNB με περισσότερες εξόδους για να έχω σε δύο δέκτες τον hotbird;
Κοίταξα λίγο τις ρυθμίσεις του παλιού δέκτη μου για να δω τι είχε κάνει ο τεχνικός. Στο diseqc A είναι ο Sirius2_3 5.0E, στο diseqc C είναι ο hotbird 13E και στο diseqc D είναι ο Astra1B 19.2E. Αυτός ο δέκτης έχει χρόνια να χρησιμοποιηθεί αλλά δεν έχω πειράξει κάτι στο πιάτο. Το πιάτο τώρα είναι συνδεδεμένο με μία smart tv με ενσωματωμένο δέκτη και δουλεύει μόνο ο hotbird.
Αν βγάλω απλά το καλώδιο από την tv και το βάλω στον δέκτη της nova θα δουλέψει ή είναι προτιμότερο να αφαιρεσω το κουτακι του diseqc και να συνδέσω το καλώδιο απευθείας με το lnb του hotbird; Δεν με ενδιαφέρει να έχω ούτε τα άλλα lnb (που μάλλον έχουν κουνηθεί και δεν πιάνουν τίποτα) ούτε τον hotbird στην smart tv.
Μήπως να πάρω το πιάτο της nova που δίνει με €10; Αυτό που έχω είναι σίγουρα μεγαλύτερο (δεν το μέτρησα αλλά φαίνεται για 1m) αλλά έχει αρχίσει να σκουριάζει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Δεν γνώριζα αν υπάρχουν και άλλοι ένοικοι, και γι' αυτό πρότεινα lnb με περισσότερες εξόδους, πράγμα που στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται.

Από τη στιγμή που ένα από τα 3 lnb βλέπει τον hotbird, συνδέεις τον δέκτη της Nova και τον αφήνεις να σκανάρει. Εναλλακτικά συνσέεις τον δέκτη απ' ευθείας με το lnb του hotbird.

Αν η λήψη με το υπάρχον πιάτο είναι εφικτή, δεν υπάρχει (ακόμα) λόγος αλλαγής του.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top