Απορία κάποιου "άσχετου"....

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που είμαι εντελώς άσχετος. Μου έδωσαν ένα Technics QX-300 με σχεδόν καινούρια κεφαλή την AT85EP της AudioTechnika που είναι P-mount, και παίζει στην phono είσοδο ενός Rotel A11. Μπορώ να πάρω από αυτόν που μου έδωσε το πικάπ και μια αχρησιμοποίητη κεφαλή P-mount , κάποια 4040 ... Κάτι τέτοιο γιατί δεν θυμάμαι και πολύ καλά...... Αξίζει τον κόπο να την βάλω στο πικάπ ? Και δεύτερον, αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο εξωτερικό phono για αυτό το σύστημα και ποιό ?
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Επειδή δεν γνωρίζω καλά τα τεχνικά (θα σου πουν άλλοι λεπτομέρειες γι' αυτά..), εγώ σαν άσχετος προς άσχετο θα σου πω τα εξής..
Ο Rotel φαίνεται να έχει ένα νορμάλ phono για την τιμή του οπότε για να πάρεις εξωτερικό phono πρέπει να σκεφτείς και πόσα θα δώσεις για να δεις διαφορές, άλλο αν δεν είχε.. ;)
Θα ακούς σχεδόν αποκλειστικά από το πικάπ?

Εδώ υπάρχει το θέμα της επένδυσης ως προς τη χρήση..

Θα σου έλεγα ανάλογα με τη χρήση που σκέφτεσα να κάνεις φυσικά (οι περισσότεροι ακούμε λιγότερο από πικάπ σε σχέση με άλλες πηγές) να μην επενδύσεις πολλά εκεί.
Εσύ ξέρεις..
Διαφορές μάλλον θα ακούσεις αλλάζοντας μηχανηματάκια, το αν αξίζουν την επένδυση είναι άλλη κουβέντα και θα έλεγα κυρίως αυτό το κρίνουμε περισσότερο με προσωπική χροιά παρά αντικειμενική.

Δοκίμασε αν βρεις από κάποιον φίλο-γνωστό για να κρίνεις μόνος.. 8-)
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Audio Technica ATU4040 μήπως;

έχει τα 3+πλά από την 85, λογικά θα είναι καλύτερη
Ευχαριστώ
Επειδή δεν γνωρίζω καλά τα τεχνικά (θα σου πουν άλλοι λεπτομέρειες γι' αυτά..), εγώ σαν άσχετος προς άσχετο θα σου πω τα εξής..
Ο Rotel φαίνεται να έχει ένα νορμάλ phono για την τιμή του οπότε για να πάρεις εξωτερικό phono πρέπει να σκεφτείς και πόσα θα δώσεις για να δεις διαφορές, άλλο αν δεν είχε.. ;)
Θα ακούς σχεδόν αποκλειστικά από το πικάπ?

Εδώ υπάρχει το θέμα της επένδυσης ως προς τη χρήση..

Θα σου έλεγα ανάλογα με τη χρήση που σκέφτεσα να κάνεις φυσικά (οι περισσότεροι ακούμε λιγότερο από πικάπ σε σχέση με άλλες πηγές) να μην επενδύσεις πολλά εκεί.
Εσύ ξέρεις..
Διαφορές μάλλον θα ακούσεις αλλάζοντας μηχανηματάκια, το αν αξίζουν την επένδυση είναι άλλη κουβέντα και θα έλεγα κυρίως αυτό το κρίνουμε περισσότερο με προσωπική χροιά παρά αντικειμενική.

Δοκίμασε αν βρεις από κάποιον φίλο-γνωστό για να κρίνεις μόνος.. 8-)
Πράγματι, πιο πολύ στριμάρω..... Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καλησπέρα και απο εμένα. Γράφω εδώ γιατι όντας άσχετος δε θα μπορούσα να βρω πιο σχετικό θέμα για μία απορία μου: σε μία αρκετά άγαρμπη κίνησή μου, μου έπεσε ο βραχίωνας απο ψηλή θέση με τη βελόνα να πεφτει στο βινύλιο και να κάνει γκελ καταλήγοντας στην άκρη του πλατώ εκεί με το ανάγλυφο. Η ταραχή μου να την μαζέψω πιστεύω πως δεν με ανάγκασε να κάνω και τις πιο σοφτ κινήσεις. Η βελόνα ακούγεται καλά , αλλά μηπως την κατέστρεψα και δεν πρεπει να την χρησιμοποιώ για να μη μου καταστρέψει και τους δίσκους; Είναι μία audiotechnica at95e. Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
292
Reaction score
294
Ήταν αρκετά άτσαλη η προσγείωση...αυτο με προβληματιζει
Εάν ακούγεται κανονικά, πιθανόν να μην έχει πάθει ζημιά, μπορείς να το ελέγξεις, παρατηρώντας από το πλάι την βελόνα όταν είναι πάνω στον δίσκο και παίζει, αν κάθεται σωστά, το στέλεχος, δηλαδή, να έχει μια κάποια απόσταση από το δίσκο και να βλέπεις την ανάρτηση να λειτουργεί, ένας δεύτερος οπτικός έλεγχος είναι να την παρατηρήσεις και από την κάτω πλευρά αν έχει στραβώσει ή όχι.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... εξαρταται απο το πικαπ και το υψος που μπορει να φτασει ο βραχιωνας...καθως και απο τη νεκροκεφαλη που του εχουμε φορεσει... ποσο ευαισθητη ειναι.
κατα καιρους εχουν συμβει διαφορα με πικαπ, μια φορα του ειχα ριξει μια ξεγυριστη με το (βαρος) πακ, το να μου πεφτει ...ο ....βραχιωνας...συνηθησμενο... (πολυ παλαιοτερα αυτο βεβαια, οταν μαθαινα να βαζω δισκους) 🐒
νταξ' γι αυτο δεν αγοραζω πολυ ακριβες κεφαλες πικαπ .
-ειχα ξεχασει οτι ειχα βαλει τον βραχιωνα πανω στο δισκο...οταν πηγα να τοποθετησω το πακ....κατι τετοιο...ασυντονισμενο ...
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top