Απορία σε bi-amp.

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα, εδώ και χρόνια έχω τον av pioneer sc-lx 72 (7ch) και τα bowers cm7. Πρόσφατα σκέφτομαι να κάνω bi-amp στο Αρ και δε ηχείο μιας και στο σύστημα μου έχω 5 ηχεία οπότε δύο κανάλια περισσεύουν. Τo cm7 έχει τέτοια δυνατότητα και έχει τρία μεγάφωνα. Όμοια και ο ενισχυτής υποστηρίζει bi-amp. Αν καταλαβαίνω σωστά, με το biamp το ένα κανάλι ενισχύει χαμηλές και το άλλο υψηλές συχνότητες. Η απορία μου είναι αφού βγάζω τους βραχυκλωτηρες από το ηχείο, πως ρυθμίζω μέχρι ποιες συχνότητες ενισχύει κάθε κανάλι ώστε γίνεται σωστή κατανομή στα ηχεία;
 

Μηνύματα
12.852
Reaction score
10.068
Γίνεται από το εσωτερικό crossover του ηχείου. Δεν έχεις να ρυθμίσεις εσύ τίποτα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Οπότε τους βραχυκλωτηρες τους αφαιρούμε για να μην καεί ο ενισχυτής και εσωτερικά υπάρχει επαφή των καναλιών μέσω του crossover που παρουσιάζει σημαντική αντίσταση;
Των καναλιών του ενισχυτή εννοώ
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα Themis20,
Ο ενισχυτή σου έχει τη δυνατότητα για bi-amp και αν έχεις το manual στη σελίδα 26 σου λέει πως γίνεται,
αλλά θα χάσεις τα surround back αλλά από ότι είπες έχεις μόνο 5 ηχεία.
 



Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
απλά μην περιμένεις θαύματα....... η διπλοενισχυση όταν προέρχεται από το ίδιο τροφοδοτικό είναι λίγο "μαιμουδισια"
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Γιατί θέλεις να κάνεις τη διπλοενίσχυση ?
Το ηχείο σου δε θα παίξει πιο δυνατά ίσως να βελτιώσει λίγο τη ποιότητα του ήχου, γιατί στέλνεις και στα πρίμα αλλά και στα μπάσα watt αλλά υπάρχει περίπτωση να μη την καταλάβεις καθόλου.
Μια δοκιμή θα σε πείσει δε χάνεις και τίποτα.
 

Μηνύματα
12.852
Reaction score
10.068
Οπότε τους βραχυκλωτηρες τους αφαιρούμε για να μην καεί ο ενισχυτής και εσωτερικά υπάρχει επαφή των καναλιών μέσω του crossover που παρουσιάζει σημαντική αντίσταση;
Των καναλιών του ενισχυτή εννοώ
Όχι, δεν υπάρχει επαφή εσωτερικά. Τα διαφορετικά σήματα από τα 2 ζευγάρια μπόρνες, πάνε σε διαφορετικούς κλάδους του crossover που δεν έχουν επαφή μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ο λόγος για την διπλό ενίσχυση είναι καθαρά για δοκιμή, η φαγούρα που μας πιάνει που και που. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα, μόνο στα μπασα θα ήθελα να πηγαίνουν λίγο πιο χαμηλά τα ηχεία αλλά πριν λίγες μερες παρήγγειλα subwoofer.
Όχι, δεν υπάρχει επαφή εσωτερικά. Τα διαφορετικά σήματα από τα 2 ζευγάρια μπόρνες, πάνε σε διαφορετικούς κλάδους του crossover που δεν έχουν επαφή μεταξύ τους.
Τότε δεν υπάρχει περίπτωση συχνότητα που ενισχύεται από το κανάλι για τα χαμηλά να έπρεπε να πάει στο midrange;
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
Ο λόγος για την διπλό ενίσχυση είναι καθαρά για δοκιμή, η φαγούρα που μας πιάνει που και που. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα, μόνο στα μπασα θα ήθελα να πηγαίνουν λίγο πιο χαμηλά τα ηχεία αλλά πριν λίγες μερες παρήγγειλα subwoofer.


Τότε δεν υπάρχει περίπτωση συχνότητα που ενισχύεται από το κανάλι για τα χαμηλά να έπρεπε να πάει στο midrange;
καλη η φαγουρα,αρκει ομως να εχεις ηδη διπλα καλωδια για τα ηχεια,αν ειναι να αγορασεις ομως,μην το κανεις.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.635
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top