Απορίες για ακουστική περιποίηση χώρου

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Καλησπέρα σε όλους,

Aφού διάβασα το, πολύ ενδιαφέρον, θρεντ του Κώστα για την ακουστική περιποίηση, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το δικό μου χώρο, στις οποίες χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πρώτα απ΄ όλα επισυνάπτω σχέδια του -ομολογουμένως περίεργου- χώρου μου: Είναι 18,9 τμ με ύψος 2,55 μ και έχει και μια εσοχή 2,2 τμ με ύψος 2,2 μ. Είναι το δωμάτιο που χρησιμοποιώ ως γραφείο, οπότε δεν έχω αισθητικούς ή άλλου είδους περιορισμούς, γυναίκα δεν πατάει το πόδι της εδώ! Οι ακροάσεις θα γίνονται μίντφιλντ, ζαχαρώνω το σετάκι Dynaudio LYD-48 & 18S. Αλλά πρώτα θέλω να φέρω το χώρο σε ένα καλό ηχητικό επίπεδο. Πάνω από το γραφείο (διακεκομμένες γραμμές στο σχέδιο) κρέμεται εδώ και καιρό απορρόφηση 1,2x1,2μ. με τέσσερις πλάκες ορυκτοβάμβακα 50kg/m3, που έχουν βοηθήσει με το σλαπ έκο. Στην πόρτα πίσω από τη θέση ακρόασης έχει μπει διάχυση 0,9x0,9 μ. από φελιζόλ. Πέραν τούτου τίποτα άλλο. Ημιυπόγειο είναι, τούβλο και τσιμέντο κάργα. Το μεγαλύτερο μέρος του πατώματος καλύπτεται από μοκέτα. Οι ραφιέρες αριστερά είναι αυτές οι τετράγωνες του ikea. 2 κρεμαστές, 2 στο πάτωμα και ανάμεσά τους 60 εκ. γυμνός τοίχος. Η εσοχή στο φρόντγουολ είναι μια πόρτα που δεν χρησιμοποιείται και έχει καλυφθεί σχεδόν ολόκληρη από τη συλλογή των CD. Ιδού λοιπόν οι απορίες:

1. Όπως βλέπετε στα σχέδια, στις γωνίες πίσω από τα ηχεία έχει τις κλασικές, μαλακισμένες ελληνικές κολόνες. Και λόγω των παράθυρων-καλοριφέρ να τις κλείσω διαγώνια με mdf δεν παίζει. Σκέφτηκα, λοιπόν, μήπως με λεπτό ξύλο που μπορεί να λυγίσει έκανα έναν ημικύλινδρο που θα κάλυπτε κολόνες-γωνίες από πάτωμα έως ταβάνι και μέσα έβαζα ορυκτοβάμβακα ή άλλη απορρόφηση. Σκέδαση θα προσφέρει η κυρτή επιφάνεια, αλλά τις χαμηλές θα τις μαζέψει αυτή η κατασκευή; Ή υπάρχει κάποια καλύτερη λύση; Για τις γωνίες πίσω από τη θέση ακρόασης σηκώνω τα χέρια ψηλά... 🤔

2. Στους πλευρικούς τοίχους λέω να βάλω διαχύτες φελιζόλ σε mdf και από κάτω aritherm. Επίσης το ταβάνι πρέπει να καλυφθεί έως και το 1/3 της επιφάνειάς του. Με τον ίδιο τρόπο όπως οι πλευρικοί τοίχοι ή αρκούν διαχύτες χωρίς aritherm;

3. Απ΄ ό,τι έχω καταλάβει από τα ποστ σας στους μικρούς χώρους χρειάζεται, εκτός από πολλή διάχυση που προτείνει ο Κώστας, και απορρόφηση σε συγκεκριμένα σημεία. Ο δικός μου χώρος νοείται ως μικρός και πού θα πρέπει να μπει πρόσθετη απορρόφηση; (υπάρχουν και 4 πάνελ που είχα φτιάξει παλιότερα, 0,6x1,2 μ. με ένα ορυκτοβάμβακα 50kg/m3 έκαστο).

4. Έχει κανείς σας εμπειρία από folded well diffusers; Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το γεγονός ότι μπορούν να πιάσουν ένα εύρος συχνοτήτων που κατεβαίνει αρκετά χαμηλά. Για το φρόντγουολ τα σκέφτομαι, DIY εννοείται, πιάνουν τα χέρια μου...

5. Kαι για το τέλος ένα κουίζ: Η Dynaudio προτείνει το στήσιμο των ηχείων στο 38% του μήκος του χώρου ακρόασης. Βρείτε το μήκος του χώρου! 😁

room_1.jpg

Room_2.jpg
 


Μηνύματα
43
Reaction score
52
Ναι, αλλά όχι με κατάλληλο μικρόφωνο (omni directional μικρόφωνο «ψείρα», που υπήρχε εύκαιρο, πιο πολύ για να εξοικειωθώ με το REW στην προηγούμενη καραντίνα). Δεν ξέρω αν μπορεί να φανεί χρήσιμο...

Screen Shot 2020-11-23 at 18.59.30.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Διάβασε εδώ για το πως απεικονίζουμε μετρήσεις
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Εννοείς ότι χρειάζονται και τα υπόλοιπα γραφήματα; Έχει νόημα αυτό, από τη στιγμή που το μικρόφωνο είναι ακατάλληλο;
Όταν ρωτάνε πριν διαβάσουν με πιάνει το υστερικό μου
 




Μηνύματα
43
Reaction score
52
Σόρι, παρέλειψα το label για να καταλάβετε αν είναι ένα ηχείο ή δύο. To smoothing ήταν 1/6 στο δεύτερο γράφημα, αλλά στα 50-90dB δεν φαίνεται τίποτα. Εξαρχής είπα ότι μάλλον δεν είναι αξιοποιήσιμη η μέτρηση.

Untitled_3.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Σόρι, παρέλειψα το label για να καταλάβετε αν είναι ένα ηχείο ή δύο. To smoothing ήταν 1/6 στο δεύτερο γράφημα, αλλά στα 50-90dB δεν φαίνεται τίποτα. Εξαρχής είπα ότι μάλλον δεν είναι αξιοποιήσιμη η μέτρηση.

View attachment 188092
Δεν είναι, αλλα έμαθες κάτι ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.415
Το λοιπόν, τζάμπα έχεις τόσο άγχος.

Το στήσιμο όπως το βλέπω, είναι νιαρφιλντ με φριφιλντ τοποθέτηση, πρακτικά βγάζεις εκτός το χώρο.

Προχώρα άφοβα.

Θα προσθέσεις απλά πάνελ απορρόφησης αν χρειαστεί, και δεν είναι άσχημη η ιδέα σου για τις γωνίες, σα συνηχητης μάλλον δε θα δουλέψει, μα θα κάνεις απορρόφηση στον κόμβο χαμηλών.

Δε νομίζω να συναντήσεις προβλήματα, αρκεί που έλυσες το φλατερινγκ Έκο που δε θα το λύσει ποτέ ο (κάθε) λεαδρος.


Δηλαδή εσύ αδερφέ είσαι τίγκα στο άγχος με σωστή τοποθέτηση για να βγει ο χώρος εκτός, και οι άλλοι είναι μες στη χαρά με τα νέα τους ηχεία όπου να'ναι και τη θέση ακρόασης πάνω στον τοίχο..

Ευτυχισμένοι οι τετχιοι, πως λέει η θρησκεία ντε.
Dynaudio LYD-48 & 18S
Γνώμη μου:
Πάνε σε 9S.
Είναι μικρός ο χώρος, δε χρειάζεται μεγάλα, βοηθάει η διασπορά των μικρών.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.415
Απο οτι λενε το 48 το γονατίζει το 18s, οποτε σκεψου το αν ακους σε πολυ μεγαλες εντασεις
Τα σαμπ πάνε πακέτο με τον όγκο του δωματίου.

Τα 48 βγάζουν ωραίες στάθμες και είναι λογικό να γονατίζουν και το 18 αλλά μόνο σε μεγάλους χώρους.

Εδώ βλέπω ~21τμ..
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
δεν είναι άσχημη η ιδέα σου για τις γωνίες, σα συνηχητης μάλλον δε θα δουλέψει, μα θα κάνεις απορρόφηση στον κόμβο χαμηλών.
Να βάλω Aritherm πάπλωμα μέσα; Αυτόν τον ορυκτοβάμβακα δεν τον πολυσυμπαθώ πλέον κι ας έχει περισσότερα kg/m3.

Δηλαδή εσύ αδερφέ είσαι τίγκα στο άγχος με σωστή τοποθέτηση για να βγει ο χώρος εκτός, και οι άλλοι είναι μες στη χαρά με τα νέα τους ηχεία όπου να'ναι και τη θέση ακρόασης πάνω στον τοίχο..
😂 είμαι λίγο αγχωτικός τύπος...

Πάνε σε 9S.
Είναι μικρός ο χώρος, δε χρειάζεται μεγάλα, βοηθάει η διασπορά των μικρών.
Αυτό είναι καλό για την τσέπη μου, μιας και οι εποχές είναι περίεργες. Έτσι από περιέργεια όμως, στα πόσα τετραγωνικά θα πρότεινες τα 18S;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.415
Έτσι από περιέργεια όμως, στα πόσα τετραγωνικά θα πρότεινες τα 18S;
Κοίτα, αυτές είναι επικίνδυνες ερωτήσεις.
Πχ ο τερματογκαζι θα έβαζε 4 κομμάτια 18s σε καμπινέ μισό τετραγωνικό μέτρο, ως μιντμπάς, και μετά θα έψαχνε κάνα ενήλικο για μπας, μα το σαμπ είναι πιο μετά.

Ότι θεωρείς εσύ σαμπγουφερ, ο τερματογκαζι το κροσαρει 4 οκτάβες πιο πάνω, και θέλει άλλο δρόμο κατεβαίνοντας ανα δύο οκτάβες.

Μη μπερδευεσαι με κακές ερωτήσεις.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.660
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top